Завантаження...

hero

Дублін

Дата
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Дублін

Республіка Ірландія
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Дублін - столиця Ірландії, а заодно й найстаріше з її міст. Строго кажучи, це навіть не місто в звичному розумінні слова, а окрема адміністративна одиниця, що має статус міста-графства. 

Це найзеленіша столиця світу, місто безлічі парків, скверів, а також всіляких пам'ятників та інших цікавих локацій. Неофіційно вона має статус "пивної столиці світу" і лише цим приваблює щорічно не сотні чи тисячі, а сотні тисяч туристів з різних куточків планети.

Столиця Ірландії розташовується в місці впадання ріки Ліффі в Дублінську затоку. Давня історія разом з величезною кількістю пам'яток робить цей куточок світу неймовірно привабливим для самої різношерстої публіки. Як результат, в Дубліні завжди багато приїжджих, причому більшість з них – туристи, які оглядають колоритну ірландську столицю. 

У цьому місті народилися актори Бернар Шоу і Вільям Батлер, письменники Даніель Свіфт, Оскар Уайльд, щодо сучасного мистецтва, то прославив Дублін на весь світ рок-колектив "U2".

Дублін має площу 117 км2 і є найбільшим ірландським містом. На його території проживає майже 2 млн людей. Офіційний вік ірландської столиці перевалив за 1 тис. років, правда, гуляючи дублінськими вуличками, в це вкрай складно повірити. Здається, ніби Дублін – звичайне місто середнього розміру. 

Таку особливість можна пояснити двома причинами: по-перше, у 80-ті роки минулого століття, під час бурхливого розвитку економіки знесли масу старих будівель і звели на їх місці нові (більш практичні, але абсолютно не помпезні).  По-друге, коли Дублін був частиною Великобританії, гроші на нього завжди виділялися в останню чергу, так що упорядковувати міську територію або розвивати інфраструктуру було просто ніяк.

Розташування

Південна частина столиці пролягає вздовж Дублінських гір, які входять в гірський хребет Віклоу. Річка Ліффі умовно ділить місто на дві частини: північну і південну. Тривалий час річкова долина була сильно заболоченою, але потім її береги зміцнили і облаштували дренажні системи для відтоку зайвої вологи, тому на сьогодні боліт в Дубліні не більше, ніж в інших куточках Ірландії.

Територія ірландської столиці знаходиться в помірній морській кліматичній зоні. А значить, ті, хто побоюється поганої погоди, можуть відкинути сумніви, купити квиток і приїхати в Дублін автобусом або поїздом, прилетіти на літаку придбавши квиток у SkyBooking. Тут практично немає різких температурних перепадів, влітку переважно +20-22ºС, а взимку волого, але не дуже морозно. Рідко трапляється, щоб стовпчик термометра в грудні, січні та лютому опускався нижче -8ºС. Варто випасти снігу, як через 4-5 днів він починає потроху танути. Тут за рік випадає вдвічі менше опадів, ніж у західній частині країни, зате протягом усіх 12 місяців відчувається вплив морського бризу. 

Територія

Дублін варто назвати не тільки головним містом Ірландії, але й її "серцем", оскільки він є культурним, політичним і навіть економічним центром цієї держави. Ірландська столиця розташована в однойменному адміністративному графстві в провінції Ленстер.

До 1994 р. місто мало статус адміністративного округу, якому була підконтрольна територія за межами міськради Дубліна. Потім у процесі реорганізації органів місцевого самоврядування дублінську раду округу прибрали, а замість неї створили сучасну адміністративну модель столиці. Сьогодні в Дубліні діє три ради графства:

 • Фінгал;
 • Дун Лаогэр - Ратдаун;
 • Південний Дублін;

Деякі поділяють Дун Лаогер і Ратдаун, вважаючи, що в місті не три, А чотири адміністративних округи.

Інфраструктура

Потрапити в Дублін можна повітряним, водним або наземним шляхом. Основною повітряною гаванню не лише столиці, але й усієї Ірландії є аеропорт Дубліна. Купити авіаквитки можна в касі або через сайт аеропорту skybooking.ua. Звідси щодня відправляються прямі рейси (без пересадок) в Торонто, Копенгаген, Единбург, Люксембург, Ньюкасл та інші міста.  Ціна квитків залежить від класу, тривалості польоту і навіть від того, наскільки завчасно вони бронюються.

Більшість транспортних компаній Дубліна належать державі (повністю чи частково). Інфраструктура продумана і працює, немов годинник. Контролює її Національна транспортна адміністрація. У місті їздять трамваї, автобуси та приміські електричні поїзди. Громадський транспорт курсує з 6:00 до 23:30, є регулярні автобусні рейси та періодичні (інформацію про них потрібно уточнювати). Найзручніше купувати проїзний на 1 день. Як для столиці, він коштує відносно дешево – 7€. Аналогічний документ на п'ять днів обійдеться в 33€.  Вартість проїзду в дублінських трамваях – нижча, ніж в автобусах, вона варіюється в межах 2,1-3,2€. На них також можна взяти проїзний, він обійдеться в 16,5-28€ на тиждень.

Дуже зручно, що в Дубліні діє єдиний проїзний документ – Leap Card. Він дозволяє протягом деякого часу (як правило, 5-7 днів) користуватися всіма автобусами, трамваями і електричками міста. Туристам варто обзавестися ще однією картою – Dublin Pass, вона дає істотні знижки на проїзд, дозволяючи здешевити безліч маршрутів (з пересадками і без них).

Рівень безпеки

В цілому Дублін можна назвати досить безпечним місцем, тут вкрай рідко відбувається щось протизаконне. Туристам потрібно бути обережними під час прогулянок по Графтон-стріт, вона завжди дуже людна, а це справжнє роздолля для кишенькових злодіїв та інших дрібних злодюжок. Документи, смартфон і гроші найкраще тримати при собі, великі суми бажано не брати з собою, а залишати в сейфі готелю.

В Ірландії рівень злочинності нижчий, ніж у Великобританії, це пояснюється тим, що в даній державі менше мігрантів, ніж в Англії. До того ж, поліцейських тут багато (особливо у столиці) і вони завжди напоготові.

Ціни

Ціни в ірландській столиці в 2-2,5 рази вищі, ніж в Україні. Наприклад, чашка зернової кави коштує близько 3€, в той час, як у Києві його можна придбати за 1,5€, пляшка пива обійдеться у 4€, що вдвічі вище середніх українських цінників на цей продукт. Літр молока в ірландських магазинах коштує трохи більше 1€, а куряче філе навряд чи вдасться купити дешевше, ніж по 9$ за кілограм.

У Дубліні, як і в інших європейських столицях, досить дороге житло. Орендувати квартиру в центрі можна за 1200-1300€ за місяць, а в спальному районі, якщо пошукати, то вдасться орендувати "однушку" за 1 тис.€.

Придбати житлову нерухомість в ірландській столиці – завдання не з дешевих. Середній цінник на 1 м2 квартири за останні кілька років не опускався нижче 4800€. Розцінки на квартири, апартаменти і будинки постійно зростають.

Структура населення

На частку іммігрантів випадає всього 10% від загальної кількості столичних жителів Ірландії. Станом на травень поточного року в Дубліні постійно проживає трохи більше 506 тис. жителів. З них лише 22,5% мають дипломи фахівців, бакалаврів та магістрів. Не можна сказати, що вища освіта в Ірландії не цінується (скоріше навпаки), просто вважається, що робочі спеціальності не менш важливі, ніж адміністративні або управлінські. Далеко не всі прагнуть бути висококваліфікованими працівниками. Третина дублінських жителів має середню спеціальну освіту і працює за фахом.

На частку зайнятого (працездатного) населення випадає близько 63%, ще 27% – це пенсіонери. Є в Дубліні й безробітні, але їх не більше, ніж 7,6% (даний показник в останні роки став потроху зменшуватися).

Жінок і чоловіків серед столичних жителів приблизно однакова кількість, але відсоток представниць слабкої статі трохи переважує. На частку жінок випадає 53,8% всієї чисельності жителів Дубліна, решта, 46,2%, – чоловіки.

Культура та пам'ятки

Всі ірландці (включаючи й жителів столиці) дуже трепетно ставляться до своєї історії, культури і традицій. Символами Дубліна вважаються трилисник (рослина) і кельтська арфа. Існує легенда, що за допомогою трилисника святий Патрік колись пояснював ірландцям, що таке Трійця. Даний святий вважається покровителем (і найулюбленішим святим) Ірландії, оскільки саме він навернув місцеве населення до християнства. Як данина традиції, дублінці вбираються в зелене на всі фестивалі та народні гуляння. Навіть в організаціях з найсуворішим дрес-кодом не лають співробітників, які прийшли з елементами зеленого на одязі.

У 2018 р. Дублін поповнив список GaWC – Глобальної мережі дослідження світових міст і став глобальним містом з рейтингом "Альфа-мінус". Це означає, що столиця Ірландії увійшла до 30 кращих міст планети Земля.  

Столичні жителі дуже доброзичливі, гостинні та веселі люди. Вони обожнюють всілякі гуляння, ніколи не пропустять можливості повеселитися і добре провести час. Пиво – один з улюблених ірландських напоїв, пабів в місті набагато більше, ніж кафе. Але п'яних на вулиці практично немає, жителі Дубліна випивають, щоб насолодитися смаком і ароматом пінного напою, а не заради сп'яніння.

Парки

Дублін – зелене місто з безліччю парків, ботанічних садів, клумб, палісадників та інших місць, де можна провести час на свіжому повітрі в оточенні природних красот. До найбільш відвідуваних і популярних паркових локацій ірландської столиці відносять:

 1. Парк Фенікс – найбільший парк не тільки в Ірландії, але й у всій Європі, він облаштований у 1662 р. і є офіційною резиденцією президента країни.
 2. Дублінський Ботанічний сад може похвалитися 15 тис. різноманітних рослин, вирощених у місцевих теплицях та під відкритим небом. Двічі на день тут проводяться екскурсії з гідом, в інший час можна погуляти по саду самостійно.
 3. Сад святої Анни знаходиться на півночі міста. Тут є все, починаючи від "китайського саду" і закінчуючи грядками з лікувальними рослинами.

Не менш вражаючими є парк святого Стефана (Штефана), сад Пам'яті, Кілліні Хілл і парк долини Толку.

Музеї та бібліотеки

У Дубліні багато бібліотек, музеїв та інших культурних об'єктів. Деякі з них єдині в своєму роді. Наприклад, Національний музей лепреконів, відвідувачам якого пропонується не тільки дізнатися про цих фантастичних істот, а й побувати в їх шкурі. Серед музейної експозиції – величезні меблі, казкова веселка та куточок справжнісінького лісу з колодязем.

Відвідати Дублін і не зазирнути в його Національний морський музей – справжнє упущення, тим більше, що знаходиться він не де-небудь, а в будівлі старовинної церкви святого Михаїла.

У Національній бібліотеці Ірландії зберігається понад 8 млн документів – це наймасштабніше сховище документів не тільки в країні, а й у всьому світі.  Навпроти бібліотеки розташований Національний музей археології, який залишить незабутнє враження як на любителів історії, так і звичайних відвідувачів.

Театри

Дублін – справжній рай для театралів. Найбільш відвідуваними є п'ять міських театрів:

 1. Національний театр Дубліна, що інакше зветься театром абатства на Еббі-стріт. Спочатку він здобув популярність, як театр письменників, тут ставилися дуже неоднозначні твори, які викликали багато суперечок у світі богеми і серед простих глядачів.
 2. Театр Воріт по-іншому кличуть театром Гейт на Кавендіш-Роу, він розташований в самому серці ірландської столиці і  відкрив свої двері відвідувачам у 1928 р. Тут ставлять не тільки класичні твори, а й сучасні п'єси.
 3. Театр "Олімпія" працює з 1879 р. і є одним з улюблених місць столичних жителів і гостей Ірландії. На його сцені свого часу грав сам Девід Боуї.
 4. Театр Гейєті відкрився у 1871 р. і з тих пір не покидає перелік кращих концертних майданчиків міста. Особливо часто тут ставлять опери та музичні твори.
 5. Smock Alley Theater – найстаріший театр Дубліна, що працює з 1662 р. Спочатку це був єдиний Королівський театр, що знаходиться не в Лондоні. Сьогодні в його стінах проходять виставки, творчі зустрічі, а також танцювальні та інші концерти.

Освіта та наука

В ірландській столиці знаходиться чотири виші і кілька приватних навчальних закладів.  Найбільш старим та популярним є Дублінський університет, заснований в XVI ст. Трініті-Коледж вважається структурним розділом цього університету, його закінчили такі відомі особистості, як Беккет, Свіфт і Уайльд. У ньому зберігається артефакт – Келлська книга – рукопис, створений ченцями в 800 р.

Другим за популярністю є Дублінський міський університет, який прославився знаменитими викладачами прикладних наук, а також інженерії. Технологічний інститут Дубліна дуже затребуваний серед іноземних студентів, даний навчальний заклад відомий своїми численними досягненнями в області бізнесу, інженерії, а також природничих наук.

В ірландській столиці є кілька шкіл і коледжів, які готують до вступу в університети. Найвідоміший – це Дублінський міжнародний підготовчий коледж, який навчає абітурієнтів за програмою  "Foundation". Серед приватних освітніх установ пальму першості тримає "Гріффіт Коледж" – найбільший незалежний виш Ірландії.

Інші пам'ятки

У Дубліні так багато пам'яток, що їх навряд чи вийде перерахувати на пальцях обох рук. Серед цікавих локацій, які обов'язково потрібно побачити, найбільшої уваги заслуговують такі:

 1. Дублінський замок – старовинна будівля, датована XIII ст. Його звели за указом Іоана Безземельного. Подивитися на внутрішнє оздоблення замку можна не завжди, а лише в ті дні, коли там не проводяться урядові зустрічі й дипломатичні переговори.
 2. Кілменхем – колишня в'язниця, а нині колоритний Дублінський музей, в якому панує злегка похмура атмосфера.
 3. Національна ірландська галерея приведе в захват перш за все любителів образотворчого мистецтва. Спочатку в ній було всього 120 картин, але сьогодні експозиція даного закладу вважається однією з найбільш великих в Ірландії.
 4. Собор святого Патріка – масивний храм, зведений в далекому XII ст. На відміну від більшості релігійних споруд, він збудований в стилі нової готики (неоготики): шпилі, високі склепіння, різьблення по дереву та інші елементи фасаду надають собору дуже своєрідний вигляд.
 5. Замок Малахайд відбудований родиною Талбот майже 800 років тому. Оглядати дану локацію найкраще з гідом, він розповість про місцевих привидів і про трагічну історію появи кожного з них.
 6. Втомившись від історії та старовини, можна побувати в музеї віскі Джеймсон і в музеї ірландського віскі, а ще прогулятися по Графстон-стріт – основній пішохідній "артерії" Дубліна.

Телефони екстрених служб

 1. Єдиний телефон служби порятунку: 112
 2. Швидка допомога: 999
 3. Посольство України в Ірландії: +8 10 3531 668 51 89