Завантаження...

Берн

Флаг, Берн

Прапор

Герб, Берн

Герб

location
46°56′53″ пн. ш. 07°26′51″ сх. д.
calendar
Статус: столиця
watch
Адміністративний Центр: кантон Берн
user
Площа: 51,62 км²
cup
Заснований у ХІІ ст. році
cup
Клімат: океанічний
cup
Годинний пояс: UTC+1:00, влітку UTC+2:00
cup
Населення: 133 883
cup
Телефонний код: +41 31

Інфраструктура

ok round benefit 1
Літаки
ok round benefit 2
ЖД Вокзал та авто
ok round benefit 3
Бари та ресторани
ok round benefit 4
Житло та готелі
ok round benefit 5
Лікарні
ok round benefit 6
Міський транспорт

Берн

Про місто
Місцезнаходження
Територія
Інфраструктура
Рівень безпеки
Ціни
Структура населення
Культура та пам'ятки
Парки
Музеї та бібліотеки
Театри
Інші пам'ятки
Освіта та наука
Телефони екстрених служб

Берн – фактична столиця Швейцарії, центр однойменного німецькомовного кантону та округу Берн-Міттельланд. Столичний статус не є юридично закріпленим, самі швейцарці називають його "федеральним містом" або Bundesstadt. У Берні знаходяться уряд країни, парламент та Центральний банк.

Заснований близько 1191 р. герцогом Бертольдом V Церингенським. Вперше згаданий у грамоті, датованій 1208 р. Назва міста походить, ймовірно, від кельтського слова "bren", що означає "гора". За легендарною версією, що підтримується містянами, найменування міста пов'язане з німецьким "bär" ("ведмідь"), хоча ці слова не мають загального кореня. Стверджується, що засновник міста назвав його за першою твариною, вбитою ним на полюванні у місцевих лісах.

Берн є четвертим за чисельністю населення містом Швейцарії, до першої трійки входять Цюріх, Женева та Базель. Близько 3,1% території займають будівлі промислового призначення, ще 22,3% припадають на житлові будинки та інші споруди, 12,9% – на транспортні мережі. Водна та енергетична інфраструктура, впорядковані простори розташовуються на 1,2% площі Берна, а на 6,5% – парки, облаштовані спортивні майданчики та інші зони відпочинку. Лісами вкрито 3,2% площі міста.

Місто розташоване на захід від центральної частини країни, в долині притоки Рейну – річки Ааре, на півдні Швейцарського плато, за два десятки кілометрів від Бернських Альп у північному напрямку.

Берн побудований на горбистому півострові, оточеному річкою. Ландшафт навколо міста формувався в останній льодовиковий період. Рельєф характеризується значними перепадами висот. Різниця відміток нижчих центральних районів на берегах річки та інших ділянок сягає 60 м. Найближчі до Берна гори – Батігер та Гюртен заввишки 0,95 та 0,86 км відповідно.

Місто знаходиться у зоні океанічного клімату. Найвища середньодобова температура повітря спостерігається у липні (+18,3°C), максимальна позначка досягає +24,3°C. Січень – найхолодніший місяць із середнім температурним показником у межах -0,4°C та мінімальним на рівні -3,6°C. Найближча метеостанція розташована на території муніципалітету Золлікофен.

Берн поділено на шість адміністративних районів: Іннере Штадт, Бюмпліц-Оберботтіген, Брейтенраїн-Лорраїне, Брейтенраїн-Лорраїне, Кірхенфельд-Шоссхальде, Маттенхоф-Вайссенбюль та Ленггассе-Фельсенау. Найбільшим і густонаселеним є Бюмпліц-Оберботтіген, хоча він і не знаходиться у центрі міста.

Кожен район поділяється на мікрорайони, у Швейцарії їх називають "бернськими кварталами". Загалом у місті налічується 32 мікрорайони. Такий адміністративний поділ було затверджено 1960 р. Інтереси мешканців мікрорайонів представляють уповноважені організації, вони ж налагоджують взаємодію з муніципальною радою та міською адміністрацією.

Транспортна інфраструктура Берна представлена автомобільними магістралями, вокзалом та залізницями, аеропортом. Громадський транспорт міста та околиць керується компанією Bernmobil. Оператор одночасно координує перевезення в кантонах Берн та Золотурн.

Залізничний вокзал є "воротами" міста та транзитним пунктом для поїздів, що перевозять пасажирів міжміськими маршрутами, у тому числі без пересадок. У самому Берні запущені потяги S-Bahn (електрички). Курсують автобуси PostAuto, тролейбуси та трамваї, є фунікулер. Міські рейси узгоджені, відправлення та прибуття – точні за часом.

Регіональний аеропорт Берн-Бельп керується групою Flughafen Bern. Придбати квиток до Берну можна за допомогою сервісу SkyBooking. В аерогавані обслуговуються літаки чартерних операторів Peoples Airways та Helvetic Airways, які пропонують авіаквитки на маршрути без пересадок. В аеропорту базуються літаки рівня бізнес-джет. Також продаються авіаквитки на польоти в інших класах комфорту.

Берн характеризується досить високим рівнем особистої безпеки громадян. За оцінками експертів, рівень безпеки для людини при переміщенні містом уночі досягає майже 80%, вдень – 91%. З іншого боку, останніми роками відзначається помірне зростання кількості злочинів. Число вбивств на 100 тис. населення, як і в середньому по Швейцарії, становить 0,6.

Рівень безпеки на дорогах з року в рік підвищується завдяки введеним обмеженням щодо споживання алкоголю водіями, вимогам денного використання ходових вогнів, покращенню швидкісних норм.

Ціни на споживчі товари та послуги у Берні вищі, ніж середньоєвропейські, приблизно на 60%. Наприклад, літрова упаковка молока коштує тут 1,5€, кілограм м'яса – до 39€, картоплі – 2,25€, сиру – 24,4€. За типовий дешевий фаст-фуд потрібно буде заплатити цілих 14,6€, а обід у ресторані коштуватиме 39,9€.

Одяг також не можна назвати дешевим: купівля джинсів зменшить бюджет туриста на 116,9€, літньої сукні – на 24,4-43,9€. Ціна на кросівки – 48,7-146,15€.

Витрати на автобус – 3,9€ за квиток на один рейс, проїзний на місяць можна купити за 77€. У вартість таксі входять посадкові 6,6€ та 3,9€ за кожен кілометр шляху, за годину очікування машини потрібно заплатити 70€.

Оренда одно-двокімнатної квартири в центрі – 1,2€ тис. на місяць, трикімнатної – 2,1€ тис. За межами центральної частини Берна – близько 900€ та 1,5€ тис. відповідно. Ціна на проживання в готелі гостьового типу в середньому становить 42€ на добу, у тризірковому – 110€, а в номері готелю "п'ять зірок" – 290€.

Вартість 1 м2 при купівлі житла досягає 10,6 тис.€ у престижних районах та 7,5€ тис. – в інших частинах міста.

Понад 76% населення міста – швейцарці. Національні меншини представлені переважно німцями, італійцями та іспанцями. Понад третини осіб, які перебувають у Берні, – резиденти інших держав. На чоловіків припадає 47,5% громадян, жінок – 52,5%, у тому числі швейцарського походження – 35,4% і 41,4% відповідно.

Більшість жителів належать до вікової групи 16-64 років, їх налічується 71,2%, на осіб до 16 років припадає 12% населення, решта 16,8% – старше 65 років. Німецькою мовою розмовляє переважна частина громадян – 81,2%. Носії італійської мови становлять 3,9%, ще 3,6% – французької, решта спілкується ретороманською мовою.

Прихильники Швейцарської Реформатської Церкви – 47% жителів Берна, на католиків припадає 24,5%. Православну віру сповідують 1,46% населення, до Католицької Церкви належать 0,18%. Ще 4,3% віруючих є прихильниками інших християнських Церков. У місті є юдеї (0,25%) та мусульмани (3,81%), невелика кількість буддистів, індуїстів або прихильників інших релігій. Інші 17% – агностики, атеїсти та особи, які не розкривали своє ставлення до релігії.

Берн, заснований наприкінці XII ст., мав у своїй основі переважно німецьке походження. Культура міста формувалася століттями під впливом інших європейських регіонів. На неї наклала серйозний відбиток легендарна історія боротьби за статус вільного міста, суверенітет якого вдалося отримати внаслідок кровопролитних боїв.

Прямий вплив на культуру Берна справила Франція. Ця країна окупувала більшу частину його територій наприкінці XVIII ст. В умовах сучасності, завдяки своїй історії, місто є дієвим важелем у справі об'єднання французької та німецької культур Швейцарії.

Важливу роль відіграв і статус столиці: у ній розташовані найбільші національні музеї та галереї. Швейцарці вважають саме Берн справжньою цитаделлю культури. Місто відвідують шанувальники самобутньої архітектури та знавці мистецтва, завсідники музеїв та театрів, любителі масштабних концертів та вистав.

У Берні налічується 130 парків. Найбільш відвідувані розташовуються на південному гребені півострова, у Старому місті.

Популярні міські парки:

 1. Кляйне Шанце – головний парк Старого міста. У ньому збудовано безліч пам'ятників і є естрада.
 2. Бундестеррассе розташований на південній терасі з виходом на річку Ааре, прямо перед Федеральним палацом, де розміщується парламент Швейцарії.
 3. Гросс Шанце знаходиться біля будівлі Берського університету. Раніше належав до структури укріплень міста.
 4. Шютте на північній частині схилу півострова, поряд з районами Лорейнбрюке та Нідегг.
 5. Парк-дендрарій Студерштейн, заснований на початку ХІХ ст. У ньому налічується понад 350 видів рослин.

У Берні багато наукових, художніх та історичних музеїв, університетських та публічних бібліотек. Найбільш відвідувані з них:

 1. Музей "Кунстхалле" на Хельветіаплац, був відкритий у 1918 р. Здійснює виставки картин сучасних художників.
 2. Музей "Кінематека". Присвячений історії кінематографії. Кіноархіви зібрані на основі колекції Ліхтшпіле, заснованої у 1890 р. Також тут можна переглянути заповіти відомих людей.
 3. Музей образотворчих мистецтв, що працює з 1879 р. Тут зібрано понад 3 тис. картин та скульптур.
 4. Бібліотека Мюнстергассе у Старому місті, заснована у 1600 р. Найстаріша філія бібліотеки Бернського університету.
 5. Швейцарська національна бібліотека, створена 1895 р. Зберігає як старовинні, так і сучасні книги, а також документи особливої цінності, видані понад 50 років тому.

Бернські театри пропонують глядачам найрізноманітніші спектаклі та вистави – від класичних драм та оперет до шансону та кабаре.

Найбільш популярними є:

 1. Міський театр, відомий як Stadttheater Bern. Відкрився у 1903 р. з першою виставою "Тангейзер" Вагнера. Окрім опери, у ньому демонструються і звичайні спектаклі різних жанрів.
 2. Ляльковий театр. Почав працювати 1980 р. Сезон триває з жовтня до кінця квітня. Вистави орієнтовані на всі вікові категорії, продаються квитки для дітей та дорослих.
 3. Театр Bühnen Bern ("Сцена"). Пропонує глядачам близько 300 вистав оперети, драми, мюзиклу, танцю та балету.
 4. Театр перформативних мистецтв Cappella. Являє собою майданчик для кабаре та шансону.
 5. Театр на Кефігтурмі, відкритий у 1967 р. У ньому виступають артисти національного та регіонального рівня. Демонструються комедійні та драматичні спектаклі, влаштовуються концерти та читання.

У місті безліч визначних пам'яток, більшість яких знаходиться в його старій частині. Цей район внесений ЮНЕСКО до переліку Світової спадщини, через нього проходять численні туристичні та екскурсійні маршрути.

Відомі бернські пам'ятки:

 1. Бернський кафедральний собор – найвідоміший храм пізньоготичного періоду, клас архітектури – тринефна базиліка. Будувався у 1421-1893 роках. У ньому є меблі XVI ст., найцікавіші елементи оздоблення – вітражі XV ст.
 2. Церква святих Петра і Павла. Вона була закладена на Ратушній вулиці 1858 р., зводилася до 1864 р. Перша католицька церква міста. Архітектурно імітує будівлі романської епохи та раннього періоду готики.
 3. Годинникова вежа Цитглогге. У минулі епохи вона входила до складу міських укріплень. На східному фасаді в 1530 р. був встановлений астрономічний годинник з рухомими фігурами ведмедів, півня і грецького бога Хроноса.
 4. Одинадцять Бернських фонтанів із статуями епохи Відродження. Найцікавіший з них – фонтан Огрів. Він виглядає як фігура Хроноса, яка лякає неслухняних дітей.
 5. Беренграбен – рів із живими ведмедями в центральній частині міста. Ці тварини є геральдичними символами Берна.

Міські вищі навчальні заклади охоплюють великий спектр спеціальностей. Точні та гуманітарні науки, прикладні дисципліни та мистецтво – це далеко не все, що вивчають студенти в Берні.

Трійка престижних університетів Берна:

 1. Бернський університет, заснований у 1834 р. Свого часу саме тут здобули освіту та отримали наукові ступені три лауреати Нобелівської премії. В університеті проходять навчання на 8 факультетах 13 тис. студентів. Найпопулярнішим є факультет філософії, найменше слухачів вчаться на теологічному відділенні. Викладання здійснюється німецькою мовою, проте іспити приймають також італійською та французькою.
 2. Бернський університет прикладних наук було засновано у 1997 р., налічує майже 7 тис. студентів. У його складі – інститути спорту та сільського господарства, відділення прикладної економіки, соціальної роботи, охорони здоров'я. Додатково ведеться навчання у сферах IT та інженерії, архітектури та деревообробки.
 3. Бернський університет мистецтв є художньою школою. Вона утворена в результаті злиття школи дизайну з університетом музики та театру. Слухачі вивчають музику, дизайн, театр та оперу, реставрацію творів мистецтва. У складі університету – Швейцарський інститут літератури.
 1. Поліція: 117 та 112
 2. Пожежна служба: 118
 3. Швидка допомога: 144