Завантаження...

hero

Базель

Дата
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Базель

Швейцарська Конфедерація
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Базель – столиця однойменної швейцарської комуни та центр півкантону Базель-Штадт. Заснований на території, на якій були збудовані давньоримські фортифікаційні споруди у 15 р. до н. е. Перша письмова згадка – назва Basileam Applicuerunt – датується третім століттям.

Третє за величиною місто країни за кількістю жителів. У ньому розміщуються великий кластер фармацевтики, штаб-квартири великих фінансових конгломератів. Виробничий флагман – хімічна промисловість. Підприємства галузі випускають агрохімічні засоби, продукти харчування та вітаміни. Крім того, у Базелі організовано проведення конгресів міжнародного рівня, тут укладаються дипломатичні угоди багатьох країн.

Є стратегічним транспортним вузлом європейського значення, основним портовим центром перевантаження. Базельський порт на Рейні – єдине мысце, через яке Швейцарія пов'язана з Роттердамським морпортом. Аеропорт Базель-Мюлуз-Фрайбург, географічно розташований у Франції, є одним з небагатьох у світі, керованих відразу двома країнами. Купити квитки до Базеля можна за допомогою сервіса SkyBooking.

Місто має статус культурної столиці Швейцарії. Найбільший центр навчання за напрямом старовинної музики.

Розташування

Базель знаходиться у північній частині країни, на стику кордонів Німеччини та Франції. Розташовується на обох берегах річки Рейн. У місті – яскраво виражений рельєф. Він оточений хребтами гірських масивів Французько-Швейцарської Юри та Шварцвальду, які у міру зниження висот утворюють на території міста горбисту місцевість.

Річка Рейн фактично ділить місто на дві частини. На лівому березі знаходиться Великий Базель, на правому – Малий. З південного боку Рейн має притоки – Сен-Альбантейх і Бірс. Вище Базеля підживлення Рейну водою забезпечується за рахунок річки Ааре. Рівень води залежить від обсягу танення снігів. У зв'язку з цим із початком теплого сезону вода піднімається до максимальних позначок, а взимку, навпаки, глибина річки стає мінімальною. Іноді спостерігається таке природне явище, як "зимові посухи", коли русло річки оголюється майже повністю.

Клімат міста – океанічного та напівконтинентального типу. З цим пов'язана значна різниця між суворою, холодною зимою та досить спекотним літом. Діапазон середніх температур у січні – від -1,1°C до +4,5°C, у липні – +14,5-25,3°C.

Територія

У місті налічується 19 районів, які містяни називають "квартали". Особливий інтерес для туристів становить тринаціональний єврорайон Великого Базеля. Тут вулиці міста розділені між трьома прикордонними державами.

Десятки тисяч працівників підприємств та організацій щодня перетинають кордони між Швейцарією та Німеччиною чи Францією під час щоденних поїздок на роботу. З цієї причини управління територією району здійснюється регіональними та муніципальними владами всіх держав, між ними налагоджено тісне співробітництво у питаннях забезпечення життєдіяльності та розвитку цієї частини Базеля.

Інфраструктура

На транспортну інфраструктуру Базеля припадає 24% його площі. У автодорожню мережу включено у тому числі й п'ять мостів. Додатково перевезення між берегами Рейну здійснюються поромами.

Система громадського транспорту обслуговує територію Базеля та передмістя. Працює найбільша трамвайна мережа в Швейцарії, що дозволяє дістатися практично в усі куточки міста. Автобуси та трамваї здійснюють рейси за маршрутами до районів півкантону Базельланд прямо із центру Базеля. У напрямку передмістя курсують потяги-електрички.

У межах міста розташовуються три залізничні вокзали, що належать швейцарським, французьким і німецьким компаніям. Об'єкти перебувають у одному комплексі, але розділені імміграційними блоками. У зв'язку з цим, при переміщенні поїзда в зону відповідальності іншої держави, виникає проблема втрати часу для пасажирів, які оформили рейс без пересадок.

Євроаеропорт Базель-Мюлуз-Фрайбург також знаходиться за спільним швейцарсько-французьким управлінням. Продаж авіаквитків проводиться за окремим принципом. В аерогавані окремо проводиться і обслуговування літаків. Перейти на інший бік аеропорту, через "кордон", навіть з метою придбання авіаквитка, можливо лише за умови проходження пункту імміграційного контролю. Тільки після цього можна потрапити на літак.

Рівень безпеки

Базель – досить безпечне місце для туристів, як і багато швейцарських міст. За оцінками експертів, індекс безпеки у розрізі захисту населення та гостей міста від злочинів проти них становить 79,89%. Безпека перебування людей на вулицях на самоті в денний та нічний час досягає рівня 89,14% та 72,55% відповідно – це досить висока планка.

В останні роки поліцейські органи міста повідомляють про невелике зростання кількості вчинених злочинів. Число умисних убивств із розрахунку на 100 тис. населення становить 0,53-0,69 з незначними щорічними коливаннями. Співвідношення кількості поліцейських та мешканців міста – один офіцер на 469 громадян.

Ціни

Життя в Базелі, як і в інших містах країни, досить дороге. Ціни на продукти харчування – вищі за середньоєвропейські приблизно в півтора рази. Наприклад, хліб тут коштує 2,95€, куряче філе – 23,2€, яловичина – 54,9€, питна вода у півторалітровій пляшці – 1€. Обід у дешевому кафе коштуватиме 24,3€, у ресторані на двох персон – 116,9€. Купити джинси можна за 107,8€, кросівки – 132,7€, літня сукня – 47,7€.

Ціна квитка на одну поїздку автобусом – 3,7€, а таксі – і зовсім дороге задоволення: цих же 3,7€ вистачить лише на кілометр шляху. На оренду маленької однокімнатної квартири потрібно відкласти 1,41 тис.€ на місяць, трикімнатної – 2,49 тис.€. Вартість доби проживання у дешевому готелі – 97€, у люксових номерах – 292€. Ціна на 1 м2 при покупці житлової нерухомості – 10,5 тис.€.

Структура населення

Близько 37% населення Базеля – іноземці. Розподіл мешканців міста за віковими категоріями наступний: до 19 років – 16,8%, 20-49 років – 44,7%, 50-79 років – 32,5%, старше 80 років – 6%. Офіційна мова – швейцарський діалект німецької. Рідним його вважають 77,8% населення. Крім того, громадяни спілкуються італійською та французькою – 5,4% та 2,6% відповідно. Частка романської мови в побуті мізерно мала – нею розмовляють до двохсот чоловік.

Понад чверть мешканців міста є католиками, 23,5% – прихильники Швейцарської Реформатської Церкви. Ще 2,74% – православні, 0,28% – прихильники Католицької Церкви, 2,08% – інших християнських напрямів. На мусульман припадає 7,43% населення, представників іудейських релігій – 0,8%. Більше третини жителів не є віруючими або приховують свої погляди.

Культура та пам'ятки

Імідж Базеля у культурній сфері країни більше тяжіє до понять прогресу та винахідливості, ніж архаїзмів та давнини. Прагнення творчих людей до нового протягом століть проявляється не тільки в мистецтві та архітектурі, але навіть і в гастрономії.

Протягом усієї своєї історії базельська культура зазнавала впливу традицій та мистецтва інших народів. У ранньому середньовіччі місто знаходилося під владою різних держав Європи, з XI ст. увійшло до складу Священної Римської Імперії, проте вже через кілька десятків років добилося незалежності, потім вступило до Швейцарського союзу. Культура Базеля тісно пов'язана з Німеччиною та Францією – прикордонними державами. Обмін традиціями та досягненнями мистецтва відбувався зокрема у процесі торгівлі із цими країнами.

У Базелі багато об'єктів національної спадщини, у тому числі все Старе місто. Сучасні художники, дизайнери, поети та будівельники вірні традиціям новаторства та втілюють свої ідеї у модернових, сміливих авангардних рішеннях.

Парки

Базель – місто з безліччю упорядкованих парків та ботанічних садів. Найбільш відвідувані туристами зелені зони:

 1. Ботанічний сад Базельського університету. Один із найстаріших у німецькомовних країнах. Надаються послуги аудіогіда, відвідувачі можуть подивитися колекції орхідей та кактусів.
 2. Елізабетенанлаге. Позиціонується як місце відпочинку після роботи. Розташований неподалік центру міста. Працюють кафе та бари.
 3. Ерленматт. Молодий парк у однойменному районі. Його майданчики інтегровані з зеленою зоною відпочинку "im Triangle".
 4. Канненфельдпарк. У ньому зростають 180 видів дерев. Є дитячий басейн, що працює в купальний сезон, він же – скейт-парк у решту часу.
 5. Маргаретен-парк. Відмінними рисами парку є великі площі луків та галявин, химерна вигнута мережа доріжок. У зимовий період відкривається ковзанка зі штучним льодом.

Музеї та бібліотеки

У місті відкрито близько 40 музеїв, що експонують вражаючі колекції. Працює ціла мережа академічних та публічних бібліотек.

Знамениті музеї та бібліотеки:

 1. Базельський художній музей, найбільший у Швейцарії. Зберігає у відкритому доступі велику колекцію робіт Гольбейнів.
 2. Музей старовини. Єдина виставка в країні, присвячена лише мистецтву античності та середньовічного періоду.
 3. Кунстхалле – художня галерея. На цьому майданчику тривають виставки сучасного мистецтва.
 4. У Музеї культур показуються етнографічні експонати з Європи, Тихоокеанського регіону, Балі та Тибету.
 5. Бібліотека Базельського університету, заснована ще 1471 р. Одна з найбільших у Швейцарії. На зберіганні перебуває понад 3 млн документів.

Театри

У Базельських театрах демонструються різножанрові вистави. Тут знайдуть репертуар до душі любителі оперет, класичної драматургії, балету та сучасної сцени.

Найкращі театри міста:

 1. Базельський театр, заснований 1834 р. На його сцені демонструються драматичні спектаклі, балет та опера.
 2. Fauteuil ("Крісло"). Тут відбуваються камерні спектаклі, іноді виступають коміки.
 3. Музичний театр. Спеціалізується на показах мюзиклів.
 4. Репертуар театру Baseldytschi Bihni орієнтований на носіїв німецьких діалектів. Його особливістю є умовно-безкоштовні квитки із добровільним внесенням грошей до каси на виході.
 5. Базельський дитячий театр – один із найпопулярніших. Квитки бажано бронювати, оскільки на касі вони швидко розкуповуються.

Освіта та наука

Вищі навчальні заклади Базеля здебільшого функціонують дуже давно, деякі – вже сотні років. Їхня популярність у всьому світі обумовлена високим освітнім рівнем та суворими академічними традиціями.

Престижні виші міста:

 1. Базельський університет – найстаріший у Швейцарії, був заснований у 1460 р. Налічує 12 тис. студентів, 23% з яких – іноземці. В університеті діють програми міжнародного обміну. До академічного складу ВНЗ входить понад 1 тис. викладачів.
 2. До Академії мистецтва та дизайну входять десять інститутів. Лекції читають близько 200 викладачів, проте кількість студентів невелика – 750 осіб. ВНЗ позиціонує себе як культурний та політичний каталізатор, що сприяє виявленню соціально значущих моментів у мистецтві та дизайні.
 3. Базельська музична академія, заснована в 1867 р. як музична школа. У 1954 р. була укрупнена шляхом об'єднання трьох профільних міських вишів. У 2014 р. до складу академії увійшла джазова школа, яка готує фахівців рівня бакалавра та магістра з рідкісних жанрових дисциплін.

Інші пам'ятки

Базель – скарбниця старовинної та сучасної архітектури, унікальних релігійних споруд. Його наповнюють незвичайні будівлі та просто гарні місця.

Найяскравіші пам'ятки міста:

 1. Кафедральний собор є базилікою пізньої романської епохи. Архітектура будівлі включає велику кількість елементів готики. На фасаді розміщені фігури слонів та містичних істот.
 2. Ратуша. Збудована на місці будівлі, зруйнованої землетрусом у 1356 р. Зведення ратуші почалося у 1501 р. У будівлі розташовуються міська рада, мерія та органи влади кантону Базель-Штадт.
 3. Шпалентор – це брама міської стіни, якої вже не існує. Її оточують три вежі із двометровими стінами. Фасад воріт винятково складно декорований. Опускні грати – дубові, оснащені металевими наконечниками.
 4. Церква святого Павла виконана у неороманському стилі. Збудована у минулому столітті. Характерною особливістю церкви є вітраж, виконаний у вигляді троянди. Вежа будівлі покрита орнаментами, на ній стоять статуї гаргулій.
 5. Базельський зоопарк – найбільший за кількістю тварин і найстаріший у Швейцарії. Лідирує у рейтингу найбільш відвідуваних визначних пам'яток країни з платним входом. Входить до галузевої 15 закладів світу за версією Forbes.

Телефони екстрених служб

 1. Поліція: 117
 2. Пожежна служба: 118
 3. Швидка медична допомога: 144