Завантаження...

hero

Афіни

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Афіни

Грецька Республіка
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Афіни – не лише столиця Греції, але й її культурний, історичний центр. Їх називають "колискою демократії" і місцем зародження Західної цивілізації.  Статус головного грецького міста Афіни отримали в далекому 1830 р., як тільки держава здобула незалежність. З тих пір столиця активно розвивається, а число її жителів невпинно зростає. Якщо в Італії всі дороги ведуть до Риму, то в Греції маршрути направляють до Афін. 

Потрапляючи до грецької столиці, не можна поспішати, тут занадто багато історичних, архітектурних та культурних пам'яток, які заслуговують на найпильнішу увагу. Щоб не розгубитися серед усіх цікавинок, є сенс скласти список тих локацій, які хотілося б оглянути в першу чергу, а потім створити маршрут. 

Точний рік заснування міста невідомий, але вченими встановлено, що цей куточок Греції був населений ще 7 тис. років до н. е. Свою назву він отримав за іменем давньогрецької богині Афіни Паллади.

Кілька десятиліть поспіль (як мінімум, з 50-х років, коли закінчилася Друга світова війна) Грецька столиця активно розбудовується. У найближчі роки, якщо дана тенденція не зміниться, міська межа пройде через затоку Саронікс. Паралельно будівництву в Афінах не припиняються археологічні дослідження й розкопки, час від часу знаходяться нові артефакти, які відкривають раніше невідомі сторінки грецької (а часом і світової) історії. 

Розташування

Афіни знаходяться в центрі Греції і не мають прямого виходу до морського узбережжя, тому потрапити туди прямими рейсами морем не вдасться, лише автобусами чи потягами. Територія міста розташована на так званій Афінській рівнині, яка з усіх боків оточена горами. На заході вона межує з горою Егапео, на північному заході – з горою Пойкілон. З північного сходу рівнину "підпирає" гора Пенделікон, а на сході розташовується гора Імітос. Завдяки такому, без перебільшення, вигідному місцю розташування, в Афінах майже завжди хороша погода без особливих температурних та інших надмірностей.

Для даної місцевості характерний середземноморський тип клімату, при якому влітку дуже спекотно і сухо, а взимку вогко та прохолодно. За рік випадає близько 433 мм опадів, з яких більшість припадає на період з середини осені і до середини весни. Снігу практично не буває, зате регулярно йдуть дощі та дме сильний (штормовий) вітер. Втім, Афінам пощастило: у порівнянні з усією територією Греції тут найменше опадів в холодну пору року.

Клімат Афін вважається сприятливим для здоров'я, гіпертоніки та гіпотоніки відзначають, що майже ніколи не страждають від стрибків артеріального тиску.

Територія

Вся територія Афін умовно поділена на сім частин. Три з них не особливо рясніють пам'ятками і красивими місцями. Це звичайні мікрорайоні, які нічим не виділяються. Решта чотири – справжнісінька "Мекка для туристів" з усіх куточків земної кулі.

Афіни адміністративно поділені наступним чином:

 1. Перший муніципальний район – це міський центр і "торговий трикутник".
 2. Другий муніципальний район – житлові квартали на південному сході.
 3. Третій муніципальний район – житлові квартали південного заходу.
 4. Четвертий муніципальний район – житлові квартали південної частини міста.
 5. П'ятий муніципальний район – житлові квартали північного заходу.
 6. Шостий муніципальний район – північна частина центральних житлових кварталів міста.
 7. Сьомий муніципальний район – північно-східна частина міста.

У кожному з мікрорайонів є свої представництва державних органів влади і навіть окремі офіси основних політичних партій країни.

Інфраструктура

Транспортна система Афін ідеально заточена під туристів. Дістатися до будь-якої пам'ятки або зі столиці до пляжу зовсім не складно, в цих напрямках прокладено багато прямих маршрутів (без пересадок). Прямуючи до моря, не обов'язково шукати прямий рейс, оскільки чимало напрямків проходять уздовж морського узбережжя і можна встати, де хочеться.

Приїхати з околиці в центр столиці або навпаки – той ще "квест". Рятує місцевих жителів лише величезна кількість приватних перевізників і таксі. Сісти на автобус, який прямує  в даному напрямку – майже везіння.

Крім автобусів в грецькій столиці також їздять трамваї та тролейбуси. Афінський метрополітен – один з найсучасніших і найбільш досконалих не тільки в Греції, але й у всій Європі. Купити квиток на будь-який вид громадського транспорту можна в касі або в одному з численних кіосків, що торгують пресою і мапами. Продаються й так звані єдині квитки на будь-який вид транспорту, ціна їх залежить від терміну дії (на 90 хвилин – 1,4€, на 24 години – 4€). В цілому міський транспорт тут досить дешевий, якщо порівнювати з іншими європейськими столицями.

В Афінах є два міжнародних автовокзали, придбати квитки можна в їх касах або через сайт (у кожного автовокзалу є свій веб-сайт). Афінський аеропорт знаходиться на великій відстані від міста, проте дістатися від нього до готелю або у будь-яку іншу точку грецької столиці легко і просто. Можна купити квиток на автобус, або скористатися спеціальним потягом чи метро (прокладена окрема гілка). Авіаквитки для перельоту з Афін можливо бронювати в авіакасі або купити онлайн через наш сайт  skybooking.ua. Вартість буде залежати від класу, особливостей рейсу, маршруту і навіть від сезону року.

Рівень безпеки

Афіни, як і будь-який інший густонаселений та людний куточок планети, не можуть вважатися абсолютно безпечними (особливо для туристів). Звичайно, є поліція і органи правопорядку, вони старанно виконують свою роботу, але це все же не перестраховує гостей цього дивного міста від прикрих неприємностей.

У грецькій столиці часто проходять різні мітинги та демонстрації. Найбільш "буйних" розганяють поліцейські (іноді кийками), так що від подібних збіговиськ варто триматися подалі і, звичайно, не долучатись до них. З гостями Афін найчастіше відбуваються дрібні неприємності на зразок крадіжки грошей (якщо дуже не пощастить, то і документів) або обрахунки під час придбання чого-небудь на вулиці (наприклад, коли беруть вуличний фастфуд, напої, солодощі, сувеніри тощо). У такій ситуації поліція, на жаль, не завжди може допомогти. Заяву працівники служби правопорядку приймуть, але чи розшукають злодія – не відомо.

В Афінах практично не зустріти жебраків або вуличних злодюжок, які на бігу вихоплюють (зривають) сумки, рюкзаки або гаманці. Місцева влада суворо стежить за дотриманням порядку і оперативно реагують на будь-які його порушення. У місті панує спокійна атмосфера і майже ніщо не затьмарить для туристів відпочинок.

Ціни

Як і в будь-якій столиці, ціни в Афінах трохи вищі, ніж в інших грецьких містах. Тут не купити дешевих фермерських продуктів, як в Ханьї, зате є чимало супермаркетів різної цінової категорії. По неділях майже у всіх мережевих гастрономах хороші знижки, тому є можливість вигідно скупитися.

Щодо цін, вони приблизно в половину вищі, ніж в Україні. Наприклад, 1 л молока в магазині коштує 1,5€ (для порівняння, в Україні – 0,8-1€), вино середнього цінового сегменту продається за 7€ за пляшку, а твердий сир – від 7 до 9€. Вулична їжа відносно недорога. За 3-4€ цілком реально ситно, смачно і навіть корисно поїсти (не дарма грецьку кухню звуть "їжею богів"), а в самому бюджетному ресторані вартість обіду або вечері буде вже втричі вищою.

Нерухомість в Афінах дорожчає з кожним роком. Тим не менш, вона користується величезним попитом. Вартість квартири в спальному районі – близько 3 тис.€ за м2, а в елітних мікрорайонах цінник буде майже вдвічі вищим. Зняти житло можна за 500-1000€ на місяць (залежно від площі, стану, місця розташування тощо). У студентських районах щорічно восени підвищуються розцінки на оренду, оскільки учні шукають житло.

Структура населення

Сьогодні в Афінах проживає понад 3 млн осіб. З усіх 65 міст Греції воно є найбільш густонаселеним. Жінок більше, ніж представників сильної половини людства, на їх частку випадає 63%, чоловіків 37%. Кількість постійних жителів грецької столиці весь час збільшується, тому щільність населення в Афінах найвища в Греції і одна з найбільших в Європі.

Афіни – сучасне європейське місто, але вищу освіту мають трохи більше 20% чоловіків і жінок, які постійно проживають в столиці Греції. Трішки менше третини столичних жителів – пенсіонери (27%), приблизно така ж кількість в Афінах і безробітних. Яким би дивним це не здавалося, але серед греків, що живуть в столиці, є навіть безробітні, правда, таких всього 1,5%.

Афіни називають "містом-восьминігом", що притягує до себе жителів навколишніх міст, сіл і селищ. Щільність населення тут, без перебільшення, неймовірна: 7500 осіб на 1  км2. Чисельність столичних жителів підвищується не за рахунок позитивного приросту населення, а в результаті внутрішньодержавної міграції. Простіше кажучи, в Афіни щорічно переїжджають жити багато чоловіків і жінок з інших регіонів країни.

Культура та пам'ятки

Сучасні Афіни значно відрізняються від того давньогрецького міста, яке стало колискою європейської цивілізації і місцем становлення демократії. Сьогоднішня столиця Греції 2500 років тому була центром цілого античного світу, але зараз про це говорять тільки історичні артефакти і пам'ятки. 

Незважаючи на те, що Афіни – столиця держави і її адміністративний центр, життя тут тече неспішно та розмірено. Це пояснюється темпераментом і особливостями менталітету корінних жителів. Греки вкрай не люблять кудись поспішати і робити що-небудь похапцем. 

Переважна більшість афінян рідко читають щось, крім газет і журналів. Причому, найбільшим попитом користується так звана "жовта преса" з добірками сенсацій і викриттів. Книги теж розкуповуються, якщо це детективи або любовні романи в красивих паперових обкладинках. Що до серйозних творів, їх купують значно рідше. Далеко не кожен грек бажає збирати вдома бібліотеку класичних видань або хрестоматій, хоча всі вони досить добре знають історію та міфологію Стародавньої Греції. Приблизно така ж ситуація з образотворчим мистецтвом і музикою. На концерти класичних творів, як і на виставки художників, ходять лише знавці та колекціонери (але їх мало), інші вважають за краще проводити час по-іншому.

Афіняни обожнюють пити каву в кафе, тому заклади завжди вщерть забиті відвідувачами, серед яких половина – греки. Столичні жителі позитивно ставляться до туристів, якщо запитати у випадкового перехожого дорогу до того чи іншого об'єкту, можна "бонусом" отримати масу корисних порад про те, де потім найкраще перекусити, який напій купити і як дістатися назад у готель.

Парки

Афіни – справжній  осередок садово-паркового мистецтва. Незважаючи на густонаселеність, місто дуже зелене, мальовниче і красиве. Є, як мінімум, 12 затишних паркових локацій, хоча б третину яких бажано відвідати:

 1. Національний (Королівський) сад знаходиться між площами Заппейон і Синтагма. Він заснований у далекому 1838 р. за указом першої королеви незалежної Греції Амалії Ольденбугскої. Тут росте понад 500 видів рослин, серед яких є навіть рідкісні.
 2. Ботанічний сад Діомідус – найбільший ботанічний сад Середземномор'я. По правді, це не найпопулярніша, але досить цікава локація для відпочинку на природі.
 3. Археологічний парк Академії Платона – незвичайне та вражаюче місце. Крім зелених насаджень тут представлена велика колекція археологічних пам'яток (мікс парку з музеєм під відкритим небом).
 4. Парк Лікавітос може похвалитися найкрасивішою панорамою Афін. До речі, тут же знаходиться церква святого Георгія – одна з популярних туристичних локацій і пам'яток грецької столиці.

Музеї та бібліотеки

Афіни вважаються одним суцільним музеєм. Не так багато міст світу можуть похвалитися такою кількістю найрізноманітніших цікавинок і пам'яток історії та культури. У столиці сонячної Греції є кілька десятків музеїв і бібліотек, доступних для відвідування місцевими та приїжджими.

На окрему увагу заслуговують Новий музей Акрополя, Національний археологічний музей, Музей міста Афіни і Бібліотека Адріана. Колекціонери монет неодмінно захочуть відвідати Нумізматичний музей, а ті, хто цікавиться музикою, відкриють для себе багато нового і незвіданого в Музеї грецьких народних музичних інструментів.

Театри

Афінський театр Діоніса – один з найдавніших театрів не лише Греції, але й усього світу. Його можна вважати прабатьком театрального мистецтва і місцем походження даної галузі культури. Втім, давній та сучасний театри сильно відрізняються. Тим, хто віддає перевагу мистецтву наших днів, варто подивитися на виступи танцювального театру "Дора Страту" або сходити в театр "Паллас". Сучасним центром театральної майстерності вважається Національний театр Греції, який також знаходиться в Афінах. Щоб поєднати приємне з корисним, насолодитися виступом акторів і одночасно побути на свіжому повітрі, можна відвідати виставу найстарішого афінського театру під відкритим небом, який "Театр Саду". 

Освіта та наука

В Афінах майже два десятки вишів і установ післядипломної освіти. Вони випускають бакалаврів і магістрів, а також дають сертифікати про підвищення кваліфікації. Кращими освітнім установами грецької столиці (як і всієї країни) вважаються наступні:

 1. Афінський університет економіки. Даний виш популярний переважно серед греків, оскільки він не проводить навчання англійською або будь-якою іншою іноземною мовою. Заклад готує бакалаврів та магістрів економічних дисциплін.
 2. Коледж Сіті-Юніті Греція проводить навчання не тільки грецькою, а й англійською. Важливо, що тут є навіть програма докторнатури іноземною мовою.
 3. Афінський національний університет готує фахівців із понад 10 спеціальностей, щоправда, навчання проводить виключно рідною мовою греків.
 4. Афінський аграрний університет випускає бакалаврів і магістрів сільськогосподарської сфери. Навчання тут відбувається лише грецькою мовою.

Інші пам'ятки

В Афінах близько сотні, якщо не більше, різноманітних цікавих місць, кожне з яких по-своєму колоритне та заслуговує на увагу. На ознайомлення з усіма ними потрібні не дні або тижні, а місяці, тому, збираючись відвідати грецьку столицю, варто відразу визначитися з тим, які місця найбільше хочеться побачити на власні очі.

Найчастіше туристи оглядають наступні локації:

 1. Акрополь – одна з найважливіших історичних локацій всього Західного світу. Його видно практично з будь-якого куточка Афін, він є осередком безлічі стародавніх пам'ятників і святилищ.
 2. Храм Парфенон – уособлення славного та героїчного минулого Греції. Він споруджений з білого мармуру в 438 р. до н. е. і мав стати новою скарбницею держави. Само собою, там збиралися поставити чергову статую Афіни Паллади – покровительки міста.
 3. Храм Зевса знаходиться в центрі грецької столиці і вважається найбільшим у країні. На жаль, але час не пощадив навіть його, тому зі 104 коринфських колон, кожна з яких висотою по 17 м, до наших днів дожили тільки півтора десятка (та й ті не в кращому вигляді).
 4. Амфітеатр Одеон служить не тільки історичною пам'яткою, а й місцем проведення концертів і виступів під відкритим небом. Його поява пов'язана з красивою, але сумною історією: колись багатий афінянин на ім'я Геродот Аттік  втратив кохану дружину Регіллу і так вбивався за покійною, що вирішив вшанувати її пам'ять самим пишним і помпезним способом, який зумів вигадати. Він витратив практично всі свої статки на те, щоб звести амфітеатр на честь померлої дружини. Треба сказати, йому вдалося, бо амфітеатр використовується й сьогодні, а про його дружину досі пам'ятають.
 5. Кладовище Керамейкос слугувало для захоронень у VI ст. до н. е. Сьогодні це місце археологічних розкопок і досліджень, а ще одна з улюблених туристичних визначних пам'яток.

Телефони екстрених служб

 1. Єдина служба порятунку: 112
 2. Берегова охорона і служба порятунку на морі: 108
 3. Швидка допомога: 166, Афіни: 116
 4. Єдиний номер телефону туристичної поліції Греції: 171
 5. Поліція Афін: 100
 6. Муніципалітет Афін: 195