Два найбільші аеропорти Лондона – це Хітроу і Гатвік. Аеропорт Гатвік (міжнародне позначення – Gatwick Airport) є своєрідним доповненням до найбільшого аеропорту англійської столиці. Хітроу не приймає та не відправляє чартерні літаки, не обслуговує трансатлантичних авіаперевізників. Літаки сідають і злітають в аеропорту Гатвік. Звідси регулярно відправляються рейси до Канади та США.
Аеропорт обслуговує практично 200 внутрішніх та міжнародних маршрутів та перевозить понад 40 млн клієнтів за рік. Пасажиропотік Гатвіка постійно зростає. Він вважається одним із найбільш завантажених транспортних центрів світу серед усіх аеропортів з однією злітною смугою. Технічно Гатвік має дві смуги, але друга (північна) не працює. Вона вважається запасною і буде задіяна тільки у разі ремонту, руйнування або виходу з ладу основної злітної смуги.
Даний аеропорт вважається другою базою (хабом) для компаній: Virgin Atlantic, EasyJet, Wizz Air та British Airways. Тут сідають і злітають літаки Turkish Airlines, Flybe, Scoot, Qatar Airways, Norwegian Air Shuttle, China Eastern Airlines, JetBlue та ін. Літаки з аеоропорту приємають Амстердам, Будапешт, Пальма-де-Майорка, Даламан, Бордо, Афіни, Ханью, Малага, Белфаст, Ібіца, Каслтаун, Міконос, Болонью, Тіру, Кос, Рейк'явік та інші міста світу.
Гатвік відрізняється від інших аеропортів Лондона тим, що пропонує всі три варіанти польотів:
- Повний сервіс.
- Бюджетні рейси.
- Чартерні рейси.
Неподалік від нього (на північний захід), поблизу населеного пункту Чарлвуд розташований Музей Гатвіка, в експозиції якого представлені різноманітні фотографії та предмети, які раніше використовували персонал аеропорту, а також військові літаки. Музей працює з п'ятниці до неділі упродовж року.
Даним аеропортом володіє компанія Gatwick Airport Limited (дочірня корпорація IVY Holdco Limited – частина Global Infrastructure Partners). Він повністю відповідає всім міжнародним стандартам та нормам.
Клієнтам Гатвіка доступні такі послуги:
- кілька залів очікування різного ступеня комфорту. Перший у 2008 р. відкрила компанія Virgin Holidays. Він призначений для тих, хто здійснює перельоти на великі відстані;
- пункти обміну валют;
- стійки, де можна оформити повернення ПДВ;
- магазини сувенірів;
- гральні автомати;
- спеціальна кімната молитов;
- міні-каплиця;
- бюро знахідок;
- банкомати;
- відділення пошти;
- зона Wi-Fi. Перші 90 хвилин можна безкоштовно користуватися бездротовим Інтернетом від аеропорту. Для цього потрібно знайти в переліку мереж на гаджеті Gatwick Free Wi-Fi і підключитися. Після цього Інтернет буде доступний не скрізь – є зони, де за послугу доведеться заплатити;
- місця для куріння. Поза цими зонами курити традиційні та електронні сигарети, сигари та кальян категорично заборонено;
- магазини Duty Free;
- кілька кафе та ресторан зі стравами англійської та європейської кухонь;
- дитяча кімната;
- інвалідні крісла та крісла-каталки для клієнтів з обмеженими можливостями. Надаються безкоштовно, але просити їх потрібно на етапі бронювання квитків;
- камери зберігання. Платні, залишити валізу на 1-3 години коштує 6£, на добу – 11£, на 1-3 дні послуга коштує 7,5£ за день, довгострокове зберігання тарифікується у 5£ за 24 години.
Купити квиток на рейс у потрібному напрямку можна не тільки в касі аеропорту або турагентів (їх офіси є у всіх містах Британії), але й через Інтернет. Продаж авіаквитків здійснюється через сайт аеропорту, а також веб-сайти транспортних компаній, але набагато швидше та зручніше вибирати та купувати квитки за допомогою нашого сервісу SkyBooking. Тут зібрано інформацію про всі актуальні рейси. Також є можливість перевірити польоти на бажану дату, порівняти ціни всіх перевізників та обрати найдешевший варіант.
Реєструватися на літак потрібно заздалегідь, оскільки до реєстраційних стійок майже завжди вишиковуються чималі черги. Можна позбавити себе виснажливого очікування та тяганини, замовивши в аеропорту платну послугу прискореної реєстрації.
Аеропорт Гатвік обладнаний дуже комфортними залами очікування. У північному терміналі облаштований зручний зал (його можна знайти як зал № 1) з м'якими кріслами та кондиціонером, баром та закусками, якими пригощають клієнтів безкоштовно (як комплімент від закладу). Тут же є спорт-бар, в якому на величезних екранах транслюються всі важливі зустрічі, матчі та поєдинки з футболу, хокею, боксу, волейболу та інших популярних видів спорту. Скористатися цією залою очікування можна не раніше, ніж за три години до рейсу (він платний), а якщо виліт буде із запізненням, перебування в ньому можна продовжити з доплатою. Про користування платною залою теж бажано потурбуватися заздалегідь. Якщо бронювати, вона коштує 30£ для дорослого і 16 – для дитини, а якщо оплачувати при вході, то розцінки збільшуються на 7,5£ для дорослих і 2£ – для маленьких непосид.
Історія аеропорту
Його названо на честь маєтку, збудованого в далекому XIII ст. Територія сучасного Гатвіка використовувалася для зльоту та посадки літаків із 20-х років минулого століття. Перший термінал носив назву "Вулик" і відкрився в 1935 р. Через рік з нього вирушали регулярні рейси до різних країн.
Під час Другої світової війни аеропорт використовувався у військових цілях і звався RAF Gatwick. Після закінчення військових дій знову повернувся до обслуговування цивільних літаків.
Починаючи з 90-х років минулого століття, Гатвік поступово відійшов на другий план, перетворившись на додаток до найбільшого аеропорту Лондона Хітроу.
Пандемія Covid-19 у 2020 р. сильно вдарила по Гатвіку, через що його керівництво вимушено скоротило чисельність персоналу майже вдвічі. Тоді спостерігалося помітне зниження пасажиропотоку, але зараз кількість його клієнтів зростає.
Восени 2018 р. керівництво аеропорту офіційно оголосило про вивчення шляхів оптимального використання злітно-посадкових смуг. Можливо, найближчим часом додаткова смуга стане трасою для вузькофюзеляжних літаків. Також є інформація щодо планів на будівництво третьої злітної смуги на півдні.