Соціалістична Республіка В'єтнам
Загальна інформація
-
Столиця: Ханой
-
Територія: 331 690 км²
-
Мова: в'єтнамська
-
Валюта: донг
-
Населення: 99 460 000
-
Телефонний код: +84
-
Код країни: VN
Інфраструктура
Соціалістична Республіка В'єтнам
Про країну
Соціалістична республіка В'єтнам – країна на півострові Індокитай у Південно-Східній Азії. Її назва походить від слів việt і nam, що означає "південні в'єти" – найменування титульної нації країни.
Цивілізація з'явилася на цій території ще у І тис. до н. е. Це були невеликі держави Нго та В'єт. У ІІ ст. до н. е. вони переходять під владу Китаю, що протрималася до IX ст. 968 р. тут виникла імперія Великий древній В'єт. У XIII ст. було успішно відбито напад монголів. З 1858 р. розпочався процес французької колонізації Індокитаю.
Під час Другої світової війни держава перебувала під японською окупацією, 1945 р. вона оголосила про свою незалежність. Після війни з французами 1954 р. суверенітет було підтверджено Женевськими угодами. Країна була поділена на дві частини, в 1959 р. почалася громадянська війна, в яку в 1965 р. втрутилися США. Бойові дії тривали до 1973 р. і закінчилися перемогою Північного В'єтнаму, його злиття з південним регіоном відбулося 1976 р.
Після об'єднання країни її економіка переходить до процесу лібералізації: планова модель частково замінюється ринковою, виникає приватний бізнес. Зараз В'єтнам є державою з промисловістю, що розвивається, за рівнем ВВП він займає 44 позицію у світі. У країні значно розвинений енергетичний сектор, є великі нафтогазові поклади та запаси вугілля.
Важливою частиною економіки є туризм. Кількість іноземців, які відвідують В'єтнам з метою подорожей та відпочинку, оцінюється більш ніж у 10 млн осіб за рік. Зараз В'єтнам з його цікавими пішохідними маршрутами, пляжним відпочинком, багатою культурою та унікальною природою є однією з туристичних перлин Азії. Для гостей країни пропонують велосипедні тури, походи, плавання на байдарках, ознайомлення із життєвим укладом малих народів.
Рейси до в'єтнамських аеропортів з України здійснюються, зокрема, за прямими маршрутами, квитки на які можна придбати за допомогою сервісу SkyBooking. Окрім чартерів, пропонують і перельоти із проміжною посадкою літака в одному із транзитних аеропортів.
Розташування
Територія В'єтнаму пролягає східною частиною Індокитайського півострова. Має спільні кордони з Камбоджею та Лаосом на заході, з Китаєм – на півночі. З південної та східної сторін омивається водами Південно-Китайського моря. Понад 80% його площі займають гори середньої та низької висоти. На ліси припадає приблизно третина території.
У північних районах розташовуються хребти гірської системи Хоангльєншон. Тут знаходиться найвищий пік країни – Фаншипан (3,14 км). Гори Шусунгтяотяй та Шамшао на півночі розділені глибокими долинами. На заході знаходиться Аннамський хребет, у центрі та півдні – плоскогір'я Тейнгуен. У дельті річки Хонгха у північній частині країни розташовується рівнина Бакбо.
У В'єтнамі протікає велика кількість річок, найбільшою з яких є Меконг (4,5 тис. км). Річкові води утворюють приморські рівнини у районах, де вони впадають у Южно-Китайське море. Найбільше озеро Бабе по суті є пов'язаними між собою скельними протоками трьома водоймами витягнутої форми. Протяжність акваторії сягає 8 км, ширина – до півкілометра.
Країна розташовується повністю в тропічному кліматичному поясі, повітря тут вологе і спекотне, досить багато сонячних днів, з червня по листопад тривають дощі. Взимку температура повітря становить у середньому до +20°C, влітку середньодобовий показник коливається на рівні +27,5°C. Найспекотніший період – червень та липень, коли стовпчик термометра піднімається до +37°C.
Структура населення
У В'єтнамі налічується 54 національності. Гірські народи об'єднані в окрему групу тхионгів. Домінуюча нація – в'єти, на них припадає 85,7% населення. Крім того, у В'єтнамі проживають народності таі, тхай, мионги та кхмери (1,9%, 1,8% та по 1,5% відповідно). Ще 1,2% громадян становлять м'яо та 1,1% – нунги. Частка дітей до чотирнадцятирічного віку досягає 23,19%, громадян від 15 до 64 років – 68,94%, людей похилого віку старше 65 років – 7,87%.
Населення країни спілкується 103 мовами. Офіційна і найпоширеніша – в'єтнамська. Крім того, тут поширені англійська, французька, кхмерська, китайська мови. Представники гірських племен розмовляють на мон-кхмерських та малайсько-полінезійських діалектах.
Статистичні дані щодо релігійної приналежності жителів країни суперечливі. У деяких дослідженнях стверджується, що понад 80% населення є атеїстами або ж дотримуються традиційних язичницьких вірувань, проте водночас стверджується і те, що більшість населення є буддистами.
Основні релігії в'єтнамців:
- близько 85% сповідують буддизм (як варіант – 80% є прихильниками місцевих вірувань та атеїзму);
- прихильники течій хоа-хоа та тхераваду – 3% та 2% відповідно;
- християни становлять 8% населення, зокрема католики – 7%, протестанти – 1%;
- у конфесії каодай перебувають до 3% віруючих;
- прихильники інших релігій – 4%;
Віза
Для відвідування В'єтнаму українським мандрівникам потрібна віза. Якщо метою поїздки є острів Фукуок, то її оформлення не потрібно, проте граничний термін перебування в цьому регіоні не має перевищувати 30 діб. Влада В'єтнаму надає можливість туристам отримувати візи безпосередньо в аеропортах Ханой, Хошимін, Дананг і Нячанг.
Рівень життя
В'єтнам відрізняється від багатьох азіатських регіонів досить високою зарплатою працівників. Її рівень становить у середньому 740$. Максимальний поріг виплат сягає 3309$, нижня планка – 187$ за реального прожиткового мінімуму в межах 450$. У країні низький показник безробіття (2,05%).
Понад 70% населення охоплено системою медичного страхування. Уряд покриває 80% вартості медичних послуг для незаможних верств населення та в повному обсязі – для бідних. Середній клас отримує компенсацію у сумі третини витрат на лікування.
Ціни
У в'єтнамських магазинах ціни на товари першої необхідності, включаючи продукти харчування, нижчі, ніж в американських, у 1,88 рази. За кілограм курятини тут потрібно заплатити 3,61$, сиру – 12,93$, апельсинів та бананів – 1,44$ та 1,04$ відповідно. У дешевому кафе можна перекусити за 2,15$, ресторан коштуватиме значно дорожче – 21,52$.
Літні джинси продаються в магазинах В'єтнаму за 38,29$, найдорожче чоловіче взуття – за 85,07$. Купити квиток на одну поїздку в муніципальному автобусі можна приблизно за 30 центів, причому місячний абонемент коштує 8,18$. Посадка в таксі тарифікується по 52 центи, очікування – до 2,15$ за годину, а розцінка за кілометр проїзду – 47 центів.
Кухня
Національній кухні в'єтнамців притаманне повсюдне використання соусів – рибного та соєвого. Частими інгредієнтами страв є овочі та фрукти, а також свіжа зелень. Основний продукт – рис.
Найбільш відомі страви у В'єтнамі:
- Пиріг із клейкого рису бань чунг. Готується з начинкою зі свинячим м'ясом та з додаванням бобів мунг.
- Суп бун бо хюе. Вариться з рисовою локшиною та яловичиною. Смак страви унікальний – він є пряним кисло-солоним поєднанням з відчутним відтінком умами.
- Фо – суп з локшини. При сервіруванні столу до нього додається курятина або яловичина, іноді – смажена риба.
- Булочки бань бао – спадщина кантонських іммігрантів. Начиняються курятиною або свининою, грибами з яйцями, цибулею та локшиною. Існує й вегетаріанський варіант страви.
- Млинці бань куон – одне з найпопулярніших частувань у В'єтнамі. Готуються з рисового борошна зі свинячим фаршем. За смаком додаються гриби та спеції.
Ціни на житло
Розцінки на оренду житлової нерухомості в країні досить доступні, з огляду на те, що вона є популярним туристичним регіоном. Однокімнатні квартири здають за 241-371$. Якщо потрібне житло з великою кількістю кімнат, то в цьому випадку ціни стартують з позначки 470$ і можуть досягати 883$ на місяць. Квартири на продаж пропонують за 1342-2803$ за 1 м2.
Вартість проживання в дешевих хостелах складає 11$ за добу, у готелях з початковим рівнем комфорту – від 15$ до 20$. Середній готель коштуватиме туристу 33$, з покращеними умовами – 68$. П'ятизіркові номери здають щонайменше за 160$ за добу.
Рівень безпеки
Перебування туристів у В'єтнамі є досить безпечним. У цій країні скоюються переважно дрібні злочини, загалом населення є законослухняним.
Крадіжки речей відбуваються здебільшого в аеропортах та на вокзалах. Злочинці можуть перерізати ручки сумок у людних місцях. Для того, щоб запобігти крадіжці, слід тримати речі перед собою. Злочини, пов'язані з підмішуванням снодійних засобів у їжу та напої, можуть скоюватися проти туристів у нічних клубах та барах. Також трапляються випадки розкрадання коштів іноземців з банківських карток, фіксуються факти шахрайства в азартних іграх.
Заборони
У В'єтнамі немає чітко сформульованих законодавчих заборон щодо поведінки туристів, пов'язаних із традиціями чи релігією населення. При відвідуванні культових об'єктів та громадських місць рекомендується одягатися скромно та дотримуватися правил пристойності.
Чітко обумовлено обмеження, пов'язані з державною безпекою та протидією злочинності. Заборонено відвідувати нелегальні казино. Не дозволяється будь-яка участь у групах опозиційного спрямування. Якщо турист під час керування транспортним засобом потрапив у ДТП, його просто не випустять із країни до закінчення судового розгляду.
Існує низка заборон, спрямованих на збереження живої природи та культурної спадщини. Не допускається вивіз предметів, які мають історичну цінність. Крім того, не можна полювати на тварин, що охороняються, купувати або продавати їх, збирати рідкісні рослини.
Інфраструктура
В'єтнамська транспортна інфраструктура забезпечує залізничне, автомобільне, авіаційне та водне сполучення.
Протяжність мережі автомагістралей країни сягає 250 тис. км, проте лише п'ята частина доріг асфальтована. Пасажирські перевезення у містах здійснюються переважно моторикшами та таксі, автобуси відправляються не за розкладом, а система їх маршрутів є досить заплутаною. Міжміськими маршрутами вони їздять досить повільно.
У країні прокладено 2,6 тис. км залізниць, половина цієї відстані припадає на магістраль із Ханою до Хошиміну. У Ханої працює метрополітен. З екскурсійними цілями запущено спеціальні туристичні трамваї.
Водний транспорт у В'єтнамі добре розвинений – протяжність лише річкових маршрутів сягає 8 тис. км. Флот – переважно маломірні судна. У країні функціонують 126 морських портів.
Авіарейси обслуговуються 17 аеропортами, три з яких забезпечують міжнародні перельоти – Нойбай, Дананг і Таншоннят. Понад 90% пасажиропотоку припадають саме на ці аерогавані. В аеропорту Таншоннят можна купити квитки на більшість прямих міжнародних маршрутів.
Найбільшою авіакомпанією країни є Vietnam Airlines. У парк її літаків входять машини виробництва ATR, Airbus та Boeing. Оператор продає авіаквитки на внутрішні авіаперельоти без пересадок та міжнародні рейси. У В'єтнамі з 2017 р. працює лоукостер Bamboo Airways, орієнтований на туристичні перевезення. Компанія пропонує дешеві авіаквитки на внутрішні маршрути, крім того, влаштовує чартерні авіатури до Австралії, Тайваню, Макао та Японії.
Культура
В'єтнамська національна культура вважається однією з найдавніших в Азії, її коріння сягає ще бронзової доби. Великий вплив на традиції та мистецтво країни справила близькість Китаю. У процесі захоплення суміжних територій у X ст. в'єтнамці запозичили й ті культурні риси, які були притаманні народам, що проживають на них.
Значний вплив на формування менталітету населення країни мав період французького колоніалізму, включаючи популяризацію католицької віри та впровадження латинського алфавіту. Після повалення монархічного ладу та об'єднання Півночі та Півдня В'єтнаму культурні аспекти життя формувалися за значної участі державної ідеології. У міру розпаду соцтабору в усьому світі з дев'яностих років країна потрапила під вплив глобальних тенденцій, включаючи і західні.
Проте велика кількість елементів стародавніх в'єтнамських традицій збереглася і до сьогодні. Йдеться про культ предків, тотальне захоплення старовинними ремеслами. Одними з найважливіших образів у мистецтві та творчості в'єтнамців, як і тисячі років тому, є бамбук, черепахи, дракони та квітка лотоса.
Пам'ятки
В'єтнам – один із найпопулярніших туристичних регіонів. Тут знаходяться десятки національних парків, пам'ятники воєнної історії, включаючи музеї та стародавні фортеці. Деякі храмові комплекси, цитаделі та заповідники внесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Найголовніші визначні пам'ятки В'єтнаму:
- Ханойська цитадель, побудована 1467 р. В комплекс входять руїни палацу з кам'яними сходами та поручнями з висіченими драконами. Тут розташовується Знаменна вежа висотою понад 30 м.
- Пам'ятники Хюе у однойменному місті. Це кілька сотень об'єктів архітектури XIX ст., включаючи семиповерхову пагоду восьмикутної форми. Тут розташовуються королівські усипальниці з храмами та бронзовими статуями, працює музей античності, в якому експонуються колекції кераміки та особистих речей імператорів.
- Храми Мішон у регіоні Куангнам часів цивілізації Тямпа, що зникла у XV ст. Це – індуїстські культові споруди, побудовані з обпаленої цегли з незвичайними рельєфами та скульптурами. Як розчин для кладки використовувалися соки дерев певних сортів.
- Бухта Халонг входить до переліку семи нових чудес світу. Розташовується в Тонкінській затоці. У її акваторії є понад 3 тис. островів. Найбільш відвідуваний з них – Катба з водоспадами, гротами та кораловими рифами.
- Ландшафтний заповідник Чанган у провінції Ніньбінь. Тут є безліч вапнякових печер зі сталактитами різних кольорів. За офіційним висновком ЮНЕСКО є природним феноменом.