Завантаження...

hero

Туркменістан

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airports
Літаки
railways
Поїзди
buses
Автобуси
emergency_service
Екстрені служби
embassy
Посольство
legal_assistance
Допомога юриста

Туркменістан

Про країну
icon
Про країну
location
Розташування
population_structure
Структура населення
visa
Віза
standard_living
Рівень життя
prices
Ціни
kitchen
Кухня
housing_prices
Ціни на житло
security_level
Рівень безпеки
prohibitions
Заборони
infrastructure
Інфраструктура
culture
Культура
other
Пам'ятки

Про країну

Туркменістан – держава, розташована в Середній Азії. Її назва походить від найменування народу "тюрки" та іранського "стан" ("країна").

Близько 5 тис. років тому на Сході Туркменії виникла Маргіанська цивілізація. До IV ст. до н. е. країна перебувала під владою Персії. У III ст. до н. е. вона увійшла до Парфянського царства, потім – до імперії Сасанідів. До X ст. включалася до складу держав Саманідів та Тахіридів. У XI ст. її територію завоювали огузи. Їхня асиміляція з місцевим населенням і породила туркменський етнос. До XIII ст. тут правили сельджуки, потім – хорезмшахі.

Після завоювання монголами територія увійшла до складу держав Ільханів та Тимуридів, до XVII ст. тут розташовувалися Хівінське та Бухарське ханства. В кінці XIX ст. Туркменія була приєднана до Російської імперії. У 1924 р. набула статусу республіки у складі СРСР. Після референдуму, проведеного 1991 р., було оголошено незалежність держави.

Економіка країни спрямована на експорт нафти й газу. Вона займає четверте місце у світі за обсягами постачання енергоресурсів. Туркменія має серйозний туристичний потенціал: багато її міст були торговими пунктами Великого шовкового шляху. На узбережжі Каспійського моря розташовані найпопулярніші курорти. Крім того, туристів приваблює унікальна фауна пустелі Каракуми, що включає багато рідкісних видів тварин.

Між Україною та Туркменістаном налагоджені прямі авіарейси без пересадок. Час перельоту складає близько семи годин. Більшу частину авіаквитків на маршрут Київ - Ашгабад продає авіакомпанія Turkmenistan Airlines, квитки можна придбати за допомогою сервісу SkyBooking. Український перевізник Windrose Airlines, у свою чергу, пропонує програми бюджетних авіатурів до Туркменії.

Розташування

Територія Туркменістану пролягає через південно-західні райони Середньої Азії. Омивається лише внутрішніми водами Каспійського моря та не має виходу до Світового океану. Суміжними державами є Афганістан, Узбекистан, Іран та Казахстан.

Ландшафт країни представлений переважно рівнинами. У центральних регіонах та на півночі знаходиться пустеля Каракуми. На південному заході – хребет Копетдаг, на сході каспійського узбережжя – Великий Балхан, на півдні – височини Карабіль і Бадхиз, а біля узбецького кордону – найвища точка країни, пік Великого Туркменбаші (3,14 км).

У Туркменії мало річок, і всі вони маловодні. Найбільшою водною артерією є Аму-Дар'я довжиною 1,41 тис. км. Найбільше озеро – Сарикамиське в Туранській низовині. Три чверті загальної площі акваторії (5 тис. км2) припадають на туркменську територію.

Північ країни перебуває у межах помірної континентальної кліматичної зони, південь – у субтропіках. Погода в літній період – посушлива. Середня температура в липні становить від +28 до +32°C. У пустельній місцевості вона може сягати і +50°C. Взимку стовпчик термометра падає в середньому до -5°C, проте в деяких північних районах з континентальним кліматом – до  -32°C.

Структура населення

Переважна частина населення належить до туркменської національності (73,78%). Також у країні проживають узбеки (10,76%), росіяни (7,72%), белуджі (1,02%) та азербайджанці (1%). Інших нацменшин у країні налічується кілька десятків, проте вони нечисленні. У сукупності на інші народності, які проживають біля Туркменістану, припадає лише 5,72% населення.

Найбільша вікова категорія – громадяни віком від 15 до 64 років, вони становлять 66,7% жителів Туркменії. Частка дітей віком до 14 років сягає 26,4%, а людей похилого віку старше 65 років – 4,2%.

Офіційною мовою є туркменська. Нею спілкуються 72% громадян. Поширені також російська та узбецька (12% і 9%). Інші 7% припадають на белуджську та інші мови, включаючи англійську.

Домінуюча конфесія – іслам. Його прихильників у Туркменії налічується 89-90%. Прихильники православ'я становлять 9%, на протестантизм, католицизм, інші християнські течії припадають 2% віруючих.

Віза

Для поїздок до Туркменії туристам з України потрібно отримати візу. Консульський відділ посольства оформлює два типи таких документів: з одноразовим в'їздом та терміном перебування до 10 діб, а також із багаторазовим відвідуванням країни на період до одного місяця.

Рівень життя

Заробітна плата середньостатистичного працівника у Туркменії становить близько 480$, встановлений урядом нижній поріг обсягу виплат – приблизно 300$. Рівень прожиткового мінімуму офіційно не затверджений, по факту він становить близько 200$. Максимальні зарплати стартують від 1500$. Показник безробіття знаходиться на позначці трохи нижчій за середню в азіатських країнах і досягає 4,38%.

У Туркменістані загальна система медстрахування покриває частину витрат мешканців країни на лікування та придбання ліків. Незважаючи на модернізацію закладів охорони здоров'я, у лікарнях, особливо у сільській місцевості, відчувається гостра нестача сучасного обладнання. У зв'язку з цим туристам рекомендують оформити міжнародний поліс, до якого будуть включені витрати на медичну евакуацію.

Ціни

Незважаючи на низькі доходи населення, ціни на продукти харчування та одяг у Туркменії досить високі. Наприклад, буханець хліба коштує близько 76 центів, картопля – 2,7$ за кілограм, десяток яєць – до 5$. Якщо обід у недорогому кафе коштуватиме 10$, то в ресторані середнього класу – вже 45$. Брендовий одяг коштує дорого: літня сукня продається за 123$, джинси – за 125$.

Витрати на громадський транспорт можна назвати прийнятними. Купівля квитка на міський автобус коштуватиме 14 центів, за місячний абонемент потрібно заплатити 8,55$. Поїздку на таксі взагалі можна назвати дешевою – за посадку в машину водій вимагатиме 1,42$ і за кожен кілометр – 85 центів.

Кухня

Національна кухня країни близька за інгредієнтами страв та кулінарними технологіями до гастрономії інших народів Середньої Азії. Проте традиційні рецепти туркменів передбачають власні, унікальні способи приготування.

Найвідоміші страви:

  1. Суп-шурпа туркменська. Готується з баранячого м'яса із нутряним жиром. Додаються картопля, борошно, цибуля та спеції.
  2. Ашхабадська окрошка з кислого верблюжого молока. Основний інгредієнт — баранина з цибулею та сметаною, огірками та яйцем.
  3. Огурджалінський плов. Він готується з рису з великою кількістю м'яса, приправляється кунжутною олією. Стандартний набір спецій включає червоний перець та шафран.
  4. Баранина з помідорами. Це смажене м'ясо (задня частина туші) з нутряним жиром, цибулею і томатами.
  5. Степовий шашлик. У ньому також використовується баранина. Окремо готується суміш із дрібно нарубаної цибулі та часнику зі спеціями, яка загортається в м'ясо, нарізане довгими смужками.

Ціни на житло

Вартість проживання в готелях Туркменістану доступна для більшості туристів. Є деякі особливості, пов'язані із заселенням у готелі, наприклад, їх адміністрації встановлюють вищі ціни для іноземців. Найекономічніший варіант – заселення у чотиримісний номер бюджетного готелю, при цьому з однієї особи за добу вимагатимуть до 15$.

Є суттєва різниця у комфортабельності готелів при незначному коливанні ціни. Так, за 35-50$ туристів поселяють в одномісних номерах з мінімальними зручностями, а за 60$ можна отримати досить комфортні умови. Хороший двомісний номер коштуватиме 80-90$.

Оренда квартири – дешевше рішення, ніж проживання в готелі. Знімання "однушки" на місяць коштуватиме 299$, двокімнатного або трикімнатного житла – від 800$. Останніми роками вартість нерухомості значно знизилася – двокімнатна квартира у центрі міста продається за 30-35 тис.$.

Рівень безпеки

Туркменістан є відносно безпечним регіоном для туристів. У рейтингу країн за кількістю злочинів він перебуває на 113 позиції і на 34-й – серед азіатських держав. Для порівняння, Україна знаходиться на 34 місці у світі та на третьому – серед європейських регіонів. Для того, щоб не стати ціллю зловмисників і не втратити своє майно та цінності у Туркменії, потрібно дотримуватися низки нескладних правил.

Рекомендації щодо безпеки туристів:

  1. Хоча крадіжки та пограбування іноземних громадян відбуваються рідко, потрібно тримати речі у полі зору.
  2. Не варто виходити на вулицю пізньої ночі, особливо на самоті.
  3. Для запобігання розкраданню особистих речей потрібно бути уважними на ринках та в інших місцях з великою кількістю людей.
  4. Не можна користуватися неліцензованим таксі, крім того, небажано сідати в машини, в яких вже є пасажири.
  5. Слід бути дуже пильними в районах, розташованих біля кордону з Афганістаном – криміногенна ситуація тут складніша, ніж в інших регіонах Туркменії.

Заборони

У Туркменістані, як і в інших мусульманських країнах, відстежується виконання релігійних норм, зокрема туристами. Основні заборони стосуються поведінки у період святкування Рамадану – у громадських місцях не допускається вживання їжі або напоїв у денний час. Також чоловікам-гостям країни не рекомендується зав'язувати стосунки з місцевими жінками, оскільки це може призвести до депортації порушника та солідного штрафу.

Низка заборон спрямована на забезпечення національної безпеки: не можна перебувати на вулиці без документів, що засвідчують особу. Крім того, заборонено фотографувати аеропорти, військові об'єкти, поліцейські дільниці, будівлі державних органів. Користуватись супутниковими телефонами заборонено.

Існують і суворі обмеження, пов'язані з антитютюновою політикою влади. Куріння на вулиці, у ресторанах та інших громадських місцях не дозволяється. Виняток робиться тільки для спеціально призначених для цього зон. Забороняється купівля тютюнових виробів у будь-яких місцях, за винятком державних магазинів. Навіть пригощання цигарками інших людей карається штрафом.

Жінкам забороняють користуватися певними косметичними послугами, їздити в автомобілях з чоловіками, які не є їх родичами, або робити пластичні операції, а також не дозволяють носити одяг, що облягає.

Є й зовсім дивні заборони, наприклад, у країні дозволені автомобілі лише білого або світлих кольорів.

Інфраструктура

Основна транспортна інфраструктура Туркменії – це мережа автомобільних магістралей. Протяжність доріг із асфальтованим покриттям перевищує 50 тис. км, за цим показником країна знаходиться на 71 місці у світі. Громадський автомобільний транспорт представлений автобусами, кількість маршрутів яких у великих містах обчислюється десятками, та маршрутними таксі.

Сукупна довжина залізниці – 3,18 тис. км. Населення обслуговується тільки за внутрішніми маршрутами, міжнародні перевезення здійснюються виключно для туристів. Залізничним транспортом користуються близько 5,5 млн осіб за рік. Також в Ашхабаді функціонує монорейка з вісьмома критими станціями, а на ряді туристичних маршрутів є канатна дорога.

Найбільший у країні Туркменбашинський морський порт обслуговує міжнародні перевезення Каспієм. Річкове судноплавство здійснюється на Амудар'ї, довжина маршрутів на ній сягає 800 км. Крім того, перевезення здійснюються Каракумським каналом. Добре розвинене поромне сполучення.

У повітряному просторі Туркменії здійснюють авіаперельоти літаки близько чотирьох десятків авіакомпаній із усього світу. У країні розташовані три великі міжнародні аеропорти, найбільшим з яких є Ашхабад. За рік тут купують квитки на рейси близько 1,3 млн пасажирів.

Провідна авіакомпанія країни – Turkmenistan Airlines. Оператор пропонує авіаквитки в бюджетному сегменті на внутрішні перевезення за прямими маршрутами, а також організовує авіатури без пересадок у низку країн світу. Парк компанії налічує 22 літаки виробництва Boeing.

Культура

Туркменська національна культура ввібрала у себе традиції та життєвий уклад стародавніх племен і цивілізацій, що населяли її території. Також на неї вплинули іранці, жителі регіонів каспійського узбережжя та тюркські спільноти.

Багато аспектів культури обумовлені кочовим способом життя, який вели корінні народи країни. Навіть на гербі держави зображено знаменитого ахалтекінського скакуна – одну з найдавніших порід коней. Повага до цих тварин сильна серед туркменів досі. Щороку у квітні в країні відзначається День туркменського скакуна з конкурсами, виставками та ярмарками.

Широко поширені традиційні ремесла, насамперед ткацтво. Майстерно вишитий килим є своєрідним символом прикладної майстерності.

Туркменський народ, на відміну багатьох інших центральноазійських етносів, зберіг трепетне ставлення до національних костюмів. Нерідко на вулицях можна зустріти чоловіків і жінок у традиційному одязі, прикрашеному оригінальною вишивкою.

Пам'ятки

Багата та непроста історія Туркменії залишила за собою безліч пам'яток стародавньої архітектури. Паломників приваблюють відомі в усьому світі мусульманські святині, а туристи приїжджають сюди для відвідування стародавніх міст, унікальних природних об'єктів та інших незвичайних місць.

Знамениті туркменські пам'ятки:

  1. Мечеть Туркменбаші Рухи – сучасна культова споруда в селі Кіпчак, за півтора десятки кілометрів від Ашхабада. Збудована з білого мармуру. Найбільша у світі однокупольна мечеть. Висота мінаретів – 91 м, що символізує рік здобуття незалежності Туркменії.
  2. Руїни міста Мерва на березі річки Мургаб. Тут розташований оазис, зрошуваний системою каналів. Місто було найбільшим і найдавнішим на території Центральної Азії.
  3. Музей туркменського килима. Знаходиться у центрі столиці країни. На виставках демонструють понад 2 тис. експонатів, включаючи дуже рідкісні. Серед них є найбільший килим ручної роботи у світі, його площа становить понад 300 м2.
  4. Фонтани "Огузхан та сини". Один із найвідоміших символів Ашхабада. Комплекс включає скульптури родоначальника тюрків та його синів. Робота всіх 27 програмованих фонтанів повністю синхронізована.
  5. Палаючий газовий кратер Дарваза, відомий як "Сяйво Каракумів". Розташований в Дашогузькому велаяті. Діаметр кратера сягає 60 м. Бліки від його вогнів у нічний час видно на великій відстані.