Завантаження...

hero

Республіка Таджикистан

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airports
Літаки
railways
Поїзди
buses
Автобуси
emergency_service
Екстрені служби
embassy
Посольство
legal_assistance
Допомога юриста

Республіка Таджикистан

Про країну
icon
Про країну
location
Розташування
population_structure
Структура населення
visa
Віза
standard_living
Рівень життя
prices
Ціни
kitchen
Кухня
housing_prices
Ціни на житло
security_level
Рівень безпеки
prohibitions
Заборони
infrastructure
Інфраструктура
culture
Культура
other
Пам'ятки

Про країну

Республіка Таджикистан – держава в центральноазіатському регіоні. Її найменування – від слова "Точікістон" – "країна таджиків". Самоназва нації походить з среднеперсидського tāzīg, що означає "араби".

Перші держави з'явилися на території Таджикистану ще до нашої ери – це були країни Бактрія та Согдіана. У IX-X ст. тут правила династія Саманідів, через двісті років був утворений Гурідський султанат. У XIII ст. до влади прийшли Картиди. З 1873 р. таджикистанський регіон підпадає під вплив Російської імперії відповідно до угод, укладених з Англією. Республіка у складі СРСР була заснована у 1924 р. Незалежність країна отримала у 1991 р.

Економіка Таджикистану орієнтована на аграрне та індустріальне виробництво. Тут добре розвинена гідроенергетика, є значні запаси мінеральних ресурсів.

Таджикистан – країна з серйозним туристичним потенціалом, особливо гірським та екологічним. Популярністю серед мандрівників користуються унікальні місця з первозданною природою та великою кількістю рідкісних тварин. Серед визначних найбільш відвідуваних пам'яток – гірські піки висотою понад 7 км, джерела лікувальної мінеральної води та стародавні міста, розташовані на маршрутах Великого Шовкового шляху.

Перельоти з України до Таджикистану здійснюються в тому числі з аеропортів Києва, Харкова та Одеси. Квиток можна придбати за допомогою сервісу SkyBooking. Час у дорозі в середньому становить дев'ять із половиною годин. Програми авіатурів до Таджикистану не передбачають прямі авіарейси без пересадок – літаки заходять в одну із стикувальних аерогаваней.

Розташування

Територія країни розташована на Памірському передгір'ї в Центральній Азії, вона не має виходу до моря. Прикордонні держави – Афганістан, Китай, Киргизія та Узбекистан. Близько 93% її площі займає гірська місцевість Тянь-Шаня і Паміра, найвища точка – Пік Ісмоіла Сомоні (7,49 км). Уздовж північного кордону пролягає Ферганська долина.

У Таджикистані всього близько шести сотень річок, а з урахуванням тимчасових водотоків їх кількість збільшується приблизно до 1 тис. Вони переважно є порожистими, оскільки розташовані в гірській місцевості. Найбільша річка Таджикистану – Сирдар'я завдовжки 2,21 тис. км. Вона знаходиться на другому місці в Азії за обсягом води після Амудар'ї. У країні знаходяться понад 2 тис. озер, найбільшим з яких за площею є Каракуль (380 км2) на півночі Паміру.

Клімат переважно субтропічного типу, при цьому сезонні коливання температури можуть бути значними. Опадів небагато, переважає мала хмарність та загалом суха погода. У січні середні температури знаходяться в межах діапазону від -2°C до +2°C, а в долинах і передгірських районах на півночі та південному заході можуть знижуватися і до -20°C. У липні у середньому температура сягає +30°C, у горах – тримається в межах 0°C. Максимальні позначки фіксують у районі Нижнього Пянджу, де вони становлять близько +48°C.

Структура населення

Переважна частина населення належить до таджицької національності. Найбільша нацменшість представлена узбеками.

Основні національності жителів країни:

  1. Таджики становлять 82,3% населення.
  2. Узбеки разом із близькими народностями тюркського походження – 13,9%.
  3. На киргизів припадає 0,8% громадян.
  4. Росіяни та туркмени становлять 0,5% та 0,2% громадян відповідно.

Віковий розподіл населення Таджикистану такий: діти до чотирнадцятирічного віку – 32,75%, на молодь 15-24 років припадає ще 19,7%, домінуюча частина – особи 25-54 років (39,26%). Частки осіб 55-64 років та старші – 5,1% та 3,19% відповідно.

Офіційна мова країни – таджицька, вона найбільш поширена серед населення (80%). Також поширена узбецька (12,2%), киргизька та пушту. Російська вважається мовою міжнаціонального спілкування, вона широко представлена у ЗМІ та державних органах.

Близько 85% жителів республіки є сунітами, на шиїтів припадає 5% віруючих. У країні діють близько 3 тис. мечетей, включаючи 259 соборних. Інші 10% населення є прихильниками інших релігій, всього ж у країні налічується 85 немусульманських об'єднань. Переважна частина – християнські течії. У Душанбе існують невеликі громади зороастрійців, бахаїстів та юдеїв.

Віза

Для туристичної поїздки з України до Таджикистану отримання візи не потрібне. Відповідно до національного законодавства республіки, граничний період перебування гостей країни на її території обмежується 90 добами.

Рівень життя

Середньостатистичний заробіток працівників у Таджикистані відносно невеликий – він становить трохи більше 140$. Мінімальна зарплата – в межах лише 35$, а максимум отримують, як правило, представники банківської сфери та державні службовці — близько 411$. Реальний показник прожиткового мінімуму при цьому перевищує 370$. Рівень безробіття досягає позначок вище за середні у регіоні та становить 7,5%.

Система медичного страхування в Таджикистані як така відсутня, нині уряд тільки починає вживати заходів щодо її створення. Лікування у приватних лікарнях найчастіше є дорогим. Туристам рекомендують перед відвідинами країни придбати міжнародний поліс медичного страхування.

Ціни

У Таджикистані ціни в магазинах суттєво нижчі, ніж у багатьох інших туристичних країнах. Йдеться про вартість продуктів харчування, про витрати на транспорт та купівлю одягу.

Так, обід у хорошому ресторані коштуватиме тут 10,87$, а в МакДональдсі можна перекусити всього за 4,53$. Щоб заощадити, можна купувати продукти самостійно, ціни тут цілком прийнятні. Кілограм картоплі – 40 центів, цибуля – за 21 цент, десяток яєць можна знайти за 1,26$, сир – за 5,26$. Пляшка дешевої питної води ємністю 1,5 л – за 35 центів. Одяг масового сегменту доступний – джинси брендів США коштують від 33,59$, кросівки – від 38,81$.

Транспортні послуги досить дешеві – покупка квитка на міський автобус коштуватиме в середньому 23 центи, а проїзного на місяць – лише 8,16$. Недорогими є і поїздки на таксі – виклик машини тарифікується у межах 91 центу, кілометр шляху – 27 центів.

Кухня

Кухня таджицького народу є однією із найдавніших у світі. Спорідненими за рецептурами та асортиментом продуктів для неї є перська та узбецька. Страви в Таджикистані відрізняються різноманітністю, містять м'ясні, молочні, овочеві інгредієнти і борошно.

Відомі таджицькі частування:

  1. Курутоб роблять із коржика, приготованого з листкового тіста, курту та катику з додаванням лляної олії та овочів.
  2. Самбуса – фігурні пиріжки з начинкою з м'яса, птиці, картоплі, гарбуза і зелені. Готують в тандирі.
  3. Шавла – аналог плову з рису, м'яса та моркви з додаванням бавовняної олії.
  4. Суп калапоча, готують із субпродуктів, нагадує за смаком гарячий холодець.
  5. Картопляний суп шурбо з м'ясом.

Ціни на житло

Найбільш популярним форматом подорожей до Таджикистану є авіатури. У пакет входить, зокрема, проживання в готелях. У зв'язку з цим більшість туристів, які відвідують цей регіон, оселяються у готелях.

Розцінки на проживання в готелях Таджикистану досить прийнятні для туристичної країни. У хостелі або готелі з однозірковими номерами за добу проживання потрібно заплатити 14$. Вартість номерів середнього рівня – в діапазоні 25-40$, а в готелях чотирьох або п'яти зірок – від 50$ до 78$.

Економнішим варіантом є оренда квартири. Вартість за місяць оренди однокімнатного житла – 132-277$, велика квартира – вже за 235-482$ в залежності від того, в якому районі знаходиться будинок. Купити квартиру можна за 278-700$ за 1 м2, ціни знижуються у міру віддаленості житла від центру міста.

Рівень безпеки

У кримінальному сенсі перебування в Таджикистані є набагато безпечнішим, ніж в Україні. Число зареєстрованих злочинів у республіці становить трохи більше 300 на 100 тис. населення. Для порівняння, в Україні цей показник досягає 1100 на сотню тисяч людей.

У Таджикистані кишенькові крадіжки відбуваються переважно у Душанбе, а також у поїздах та на залізничних вокзалах у великих містах. Найактивнішими зловмисники стають уночі, тому слід уникати самостійних подорожей у темну пору доби, особливо жінкам.

Також потрібно пам'ятати і про прості правила запобігання загрозам для туристів, пов'язаним з автомобільними поїздками та кліматичними особливостями Таджикистану. Дороги поза межами міста часто перебувають у незадовільному стані. У весняний період у гірській місцевості можуть спостерігатися лавини та зсуви ґрунту. Багато внутрішніх магістралей у країні відкрито лише у літній сезон.

Заборони

У зв'язку з тим, що Таджикистан є мусульманською країною, у місцевого населення переважають консервативні погляди. Є певні обмеження, пов'язані з ісламською релігією. Не схвалюють самостійні прогулянки жінок містом. На законодавчому рівні заборонено куріння на вулиці.

Існують заборони щодо державної безпеки та охорони культурної спадщини Таджикистану. Під час перебування поза готелем чи іншим місцем проживання туристи зобов'язані мати при собі посвідчення особи, а також копію візи. Заборонено фотографування транспортної інфраструктури, урядових та військових об'єктів, їх персоналу. Вивезення культурних цінностей за межі держави не дозволяється.

Інфраструктура

Найбільша роль у транспортній інфраструктурі Таджикистану відводиться автомобільним магістралям. Спеціально для туристів запущені перевезення дорогою з Кульми в Карокурум – вона прокладена за маршрутом Великого Шовкового шляху. У містах курсують автобуси та тролейбуси.

Іншим важливим елементом інфраструктури транспортного сполучення є залізниці. Їхня сумарна довжина оцінюється майже в 700 км. Локомотивний парк країни вважається застарілим – є тільки тепловози. Усього налічується трохи більше 430 вагонів для перевезення людей.

Нові пасажирські поїзди запущені за маршрутом з Душанбе до Шаартуза. Приміське сполучення налагоджене погано, поїзди ходять кілька разів на тиждень, переважно з Душанбе до прилеглих районів. Легкорейковий транспорт у містах відсутній, але на низці туристичних маршрутів функціонує канатна дорога.

Водний транспорт представлений лише на великих річках, зокрема на Сирдар'ї, Вахші та Пянджі. Судна задіяні в рибальському промислі, лише невелика частина їх зайнята перевезеннями пасажирів.

Авіація розвинена досить добре, сукупна довжина внутрішніх маршрутів сягає 4,8 тис. км. Міжнародні авіаперельоти забезпечують чотири аеропорти: Душанбе, Худжанд, Куляб та Бохтар. Столична аерогавань є найбільшою в країні, в середньому вона обслуговує три авіарейси на день.

Основна частка перевезень належить авіакомпанії Somon Air, що виконує прямі перельоти за маршрутами без пересадок з аеропортів Душанбе та Худжанд. Парк літаків оператора представлений машинами виробництва Boeing. Компанія пропонує клієнтам у тому числі покупку квитків у бюджетному сегменті. Ще один великий оператор – група Tajik Air. Вона продає авіаквитки як внутрішні, так і на міжнародні перельоти.

Культура

Формування та розвиток культури таджицького народу відбувалися упродовж тисячоліть. У своїй основі національні традиції, естетика та мистецтво споріднені з іранськими та афганськими – у схожому ключі еволюціонували мови, життєвий уклад і вірування нації.

Культурні запозичення відбувалися переважно у тих народів, які з історичних причин взаємодіяли з таджиками. Чималою мірою на них вплинули турки, монголи, перси, афганці та індійці. В наш час традиційного устрою дотримуються жителі гірських районів Таджикистану, а більшою мірою вплив європейської цивілізації спостерігається у столиці країни. Залишаються популярними ремесла та народна творчість. Йдеться в першу чергу про прикладні мистецтва, різьблення по дереву, ручне виготовлення меблів та ювелірних прикрас.

Легендарна стародавня вишивка чакан на шовку чи бавовняних виробах має статус всесвітньо відомого зразка майстерності таджиків. Вона є і невід'ємною частиною антуражу шлюбних церемоній у країні – майстерно вкритий візерунками одяг нареченої та тюбетейка нареченого є невід'ємними атрибутами весіль у національних традиціях.

Пам'ятки

Таджикистан – один із регіонів, через який свого часу йшли каравани Великого Шовкового шляху. У країні є унікальні пам'ятки стародавньої архітектури та легендарні місця. Краса захмарних піків, первозданна чистота озер та льодовиків – все це створює найяскравіші враження у мандрівників.

Популярні туристичні пам'ятки Таджикистану:

  1. Гісарська фортеця – укріплений палац епохи Бухарського емірату. Товщина стінок комплексу досягає одного метра. Архітектурні елементи, що збереглися, – це ворота, зроблені з обпаленої цегли, і вежі, між якими знаходиться арка.
  2. Палац Нації – президентська резиденція у Душанбе, найбільша будівля столиці. На вершині шестиповерхового палацу встановлено купол золотистого кольору, виготовлений з вольфраму.
  3. Таджицький національний парк – один із центрів екологічного туризму. На його території знаходяться кілька гір заввишки понад 7 км. Тут розташований льодовик.
  4. Парк ім. Садріддіна Айні у північній частині Душанбе. У зеленій зоні облаштовано безліч терас та альтанок, працює традиційна чайхана. Крім численних дерев, у парку рясно ростуть виноградники та велика кількість квітів.
  5. Озеро Іскандеркуль на схилах Гісарської гірської системи. Поруч розташоване льодовикове озеро Замін-Мулла. Неподалік є водоспад заввишки 43 м з оглядовим майданчиком.