Завантаження...

Держава Катар

Флаг Катара

Прапор

Герб Катара

Герб

calendar
Столиця: Доха
user
Територія: 11 586 км²
cup
Мова: арабська
cup
Валюта: катарський ріал
cup
Населення: 2 846 118
cup
Телефонний код: +974
ISO Код країни: QA

Інфраструктура

ok round benefit 1
Літаки
ok round benefit 1
Поїзди
ok round benefit 1
Автобуси
ok round benefit 2
Екстренні служби
ok round benefit 3
Посольство
ok round benefit 4
Допомога Юриста

Держава Катар

Про країну
Місцезнаходження
Структура населення
Віза
Рівень життя
Ціни
Кухня
Ціни на житло
Рівень безпеки
Заборони
Інфраструктура
Культура
Пам'ятки

Катар – держава разючих контрастів, в якій сучасні тенденції та технології гармонійно переплітаються зі східними традиціями та спокоєм. Ця невелика країна Перської затоки всього за чотири десятки років зуміла стати однією з найбагатших у світі, і зараз продовжує своє зростання з шаленим темпом.

На первозданному узбережжі із золотистими пляжами, як гриби виростають сучасні хмарочоси, а серед неживої пустелі, де блукають дикі верблюжі стада, зводяться великі торгові центри та розкішні готелі. Але, незважаючи на все це, Катар не прагне бути найкращим у всьому, він зберігає вірність своїм споконвічним стародавнім традиціям та звичаям.

Катар схожий на скромного багатія без показної величі – комфортний, але спокійний пляжний курорт біля вод Арабської затоки, поштивий та вихований персонал готелів, дуже якісний, але доступний шопінг та проживання. Країна схожа на Арабські Емірати, але без зарозумілості та хвальби, хоча похвалитися Катар може багатьом. Завдяки газу та нафтовим покладам, Катар з відсталого пустельного краю перетворився на найбагатшу у світі державу. Річний ВВП вдвічі більший, ніж у Британії, а ціни на товари та послуги дешевші, ніж в ОАЕ.

Місцеве населення привітне і привітне, шанує Аллаха і дотримується ісламських традицій, але з глибокою повагою ставиться і до чужих життєвих переконань. Столиця Катару Доха не намагається виділятися, але завжди вражає гостей різностильовою архітектурою та насиченими нестандартними розвагами, наприклад, своїм традиційним соколиним полюванням або стрибками на верблюдах.

Як дістатися з України в Катар без пересадок, три найоптимальніші способи:

  • Купити квиток на літак з Києва до столиці Катару Доху – час польоту 10 годин.
  • Авіаперельотом з аеропорту Бориспіль – це не прямий авіарейс, літак прибуває до міста Даман Саудівської Аравії, а звідти на автомобілі до будь-якого населеного пункту Катару – приблизно 16 годин.
  • На автобусі до столиці Молдови Кишинева, потім літаком через Каїр до столиці Катару, час у дорозі – 21 година.

Емірат Катар – це одна з країн Південно-Західної Азії, що розташовані на Аравійському півострові, він знаходиться у північно-східній частині. Його надра, як і у багатьох найближчих сусідів, невичерпно багаті на природний газ і нафтові поклади. З південного боку емірат межує із Саудівською Аравією, решта його кордонів виходять до Перської Затоки. Загальна довжина всіх берегових ліній – 563 кілометри, протяжність південних сухопутних кордонів – лише 60 кілометрів, загальна ж площа держави – 11,5 тисячі кілометрів.

Майже вся територія Катару – це суцільні пустелі. Північні рівнини вкриті пісками, що рухаються, там іноді зустрічаються рідкісні оази. У центральній частині переважають кам'янисті пустельні ділянки, вкриті солончаками, а з південного боку розкинулися суцільні піщані пагорби. Емірат дуже бідний водою, постійних рік на його території немає - практично вся необхідна для життя вода видобувається шляхом опріснення морської.

Нечисленні прісноводні підземні джерела, як і оази, є лише у північній частині країни. Клімат дуже жаркий, влітку температура часто розуміється до +50 градусів, середня ж вологість – 60%, вкрай рідкісні опади непередбачувані та безладні. Тваринний світ неймовірно бідний, в основному територію населяють плазуни - ящірки та змії, і деякі види гризунів.

Враховуючи високий економічний рівень та достаток держави, чисельність населення Катару дуже стрімко зростає. Наприклад, на початку 2021 року загальна кількість жителів країни становила трохи менше ніж три мільйони людей, але буквально за рік збільшилася на 140 тисяч. Очікується, що за 2022 рік чисельність зросте ще на 147 тисяч, і на початок 2023 року становитиме близько 3,3 мільйона жителів.

Примітно, що корінних катарців у країні не більше 12%, решта населення – це іммігранти, які виконують усі складні та трудомісткі роботи. В основному тут проживають і працюють приїжджі з таких країн:

  • Пакистан – 18%;
  • Індія – 20%;
  • Іран –12%;
  • Сирія – 10%.

Офіційна державна мова в країні – арабська, але дуже поширена і англійська, майже всі корінні катарці на ній вільно пишуть і говорять. Основна релігія – іслам, але суннітського штибу. Мусульман у Катарі більше 65%, індуїстів – 16%, християн – 14%, буддистів – 4%, і трохи менше одного відсотка іудеїв.

Середня тривалість життя відносно невисока – 79,5 років, у жінок – 82 роки, у чоловічого населення – 77 років. Середній вік жителів країни – 34 роки, чоловіки – 35 років, жінки – 28 років. З огляду на кліматичні особливості сільського господарства тут практично немає, тому міське населення становить понад 98%.

У 2017 році для 80 країн влада Катару створила спеціальну туристичну програму безвізового в'їзду, в тому числі і для України. Громадянам цих країн після прибуття потрібно лише пред'явити закордонний паспорт, що діє, термін дії яких про закінчується не раніше кінця поїздки. Таким чином, оформлення візи для громадян України не потрібне, при цьому вони можуть перебувати на території емірату до 30 днів. Дозвіл на в'їзд оформляється безпосередньо після прильоту.

Катар - дуже багата країна з високим рівнем життя, але в основному це стосується тільки самих корінних катарців, решта 90% живуть не так добре. Наприклад, дохід на душу населення в еміраті досить високий, у 2021 році він склав 88 000 доларів, але зарплата будівельника при 12 годинному робочому дні 6 днів на тиждень ледве сягає 2 500 USD на місяць. Зумовлено це тим, що такі роботи влаштовуються лише приїжджі іммігранти, корінні ж жителі країни, зазвичай, взагалі працюють.

Офіційної мінімальної заробітної плати у Катарі немає, але спеціально для трудових мігрантів тут встановили і щорічно за необхідності оновлюють мінімальну ставку. У 2022 році вона склала 600 доларів, середня ж ставка – близько 3000 доларів. Відсоток безробіття найнижчий у світі – 0,1%. Рівень медичного обслуговування в країні дуже високий, але системи обов'язкового медичного страхування немає – кожен набуває страхового полісу за своїм бажанням.

У Катарі дуже поширені пакистанські та індійські кафе та ресторани, ціни в меню тут відносно низькі. Наприклад, сніданок у недорогому закладі складе близько 8-10 доларів, вечеря на двох із трьох страв у ресторані середньої руки – 50-55 доларів, швидке перекушування у фаст-фуді на кшталт Макдональдс – 5-6 доларів. Середня вартість продуктів у супермаркетах Катару:

  • молоко – 1,9 USD;
  • хліб – 1,5 USD;
  • яйця – 3,3 USD;
  • сир – 11 USD;
  • пляшка вина – 25 USD;
  • пляшка пива – 5 USD;
  • куряче філе – 7,8 USD;
  • яблука – 1,8 USD;
  • картопля – 1,1 USD;
  • рис – 1,9 USD;
  • яловичина – 11 USD.

Ціни на одяг залежатимуть від виду та розташування магазину, вартість у центральних фірмових бутиках з маревними речами, природно, буде трохи вищою. Але, загалом, хороші якісні джинси в Катарі можна купити за 50-60 USD, літню сукню – 50-55 USD, кросівки – 90-100 USD, шкіряні туфлі – 90-110 USD.

Емірат Катар став багатою і розвиненою державою зовсім недавно, раніше ж раціон корінних жителів був весь обмежений – фініки, олія, верблюже молоко та сир із нього. Сучасна ж кухня Катару в основному ґрунтується на арабських та індійських рецептах – кебаб, паста з баклажанів, хумус, тикка-масала з курячого філе. Крім того, в країні сьогодні відкрито багато різних ресторанів, де представлені страви з усього світу.

Мандрівникам варто обов'язково спробувати такі місцеві делікатеси:

  • махбус – тішене м'ясо з рисовим гарніром;
  • варак енаб – фаршироване листя винограду;
  • табулі – булгур із зеленню;
  • гюзі – баранина з тертими горішками;
  • махалябія – молочний напій з додаванням квіткової води та кориці.

За вартістю житла Катар вважається найдорожчою східною державою, при покупці квартири ціна за один квадратний метр у спальному районі починається від 1800 доларів. Вартість ж оренди у хорошому спальному районі, наприклад, комфортної двокімнатної квартири, стартує від 1100 до 1300 доларів на місяць. Комунальні послуги в оренду не входять, але вони тут дешеві – близько 250 доларів на місяць.

Проживання в недорогому столичному готелі коштуватиме приблизно 25-30 доларів на добу, номер у звичайному тризірковому готелі коштуватиме від 45 доларів, а розкішні п'ятизіркові номери – близько 60-65 доларів на добу за двох. Ціни на проживання навіть у фешенебельних готелях тут дуже демократичні. Якщо ж хочеться чогось пафоснішого, можна, зняти пляжний намет-бунгало за 180-200 доларів.

Рівень безпеки в Катарі знаходиться на найвищому рівні, емірат входить до десятки найбезпечніших світових держав. Злочинність тут практично відсутня, проявитися вона може хіба тільки в економічній галузі або кишенькових крадіжках, але зловмисниками зазвичай стають приїжджі робітники мігранти з менш розвинених країн.

Туристи абсолютно спокійно і без побоювання виходять на прогулянку будь-якої доби, незалежно від міста чи району. Навіть поліцейські патрулі зустрічаються дуже рідко, та й вони більше перебувають на вулицях для того, щоб допомогти мандрівникам зорієнтуватися.

Катар хоч і мусульманська держава, але не така вже й сувора – тут дотримуються лояльніших ваххабітських правил і норм. Наприклад, певної вимоги до нарядів немає, однак у громадських історичних і релігійних місцях все ж таки не слід одягати надто вже зухвалі вбрання. Важливо пам'ятати, що скромність завжди прикрашає людину, незалежно від місця перебування.

Туристам у країні дозволено вживати алкоголь, його навіть подають у багатьох готелях та готелях, але виносити та розпивати спиртне на вулиці категорично заборонено. Заборонено також ввозити алкоголь. Враховуючи проблеми на півострові з прісною водою, тут не дозволяється купатися в місцевих водоймах, а тим більше виливати воду на землю.

Для пересування містом туристи, як правило, використовують тільки таксі - в Катарі вони дуже дешеві, а викликати машину можна без проблем у будь-який час. Всі автомобілі таксі мають однакове яскраве забарвлення, тому легко впізнати навіть в особливо жвавих районах. Мінімальний тариф за поїздку – 2,5 долара, ціна за один кілометр у столиці становить 0,43 USD вдень, та 0,52 USD вночі. Поїздка за межі міста або в інше село буде коштувати 0,52 USD за кілометр, незалежно від часу доби.

Системи пасажирського залізничного транспорту в еміраті немає, поїзди використовуються лише для державних та приватних промислових потреб. Міський муніципальний транспорт теж тільки розвивається, тому що в ньому немає особливої ​​потреби. Автобуси новими маршрутами в основному курсують від центру міста до аеропорту або в районі Західної бухти. Проїзд оплачується за допомогою пластикової банківської картки безпосередньо у самому транспортному засобі або заздалегідь купується квиток у спеціальних автоматах, встановлених у місті.

У Катару немає таких культурних особливостей, його культура – ​​мистецтво, побут, музика, запозичені із сусідніх країн Перської Затоки. Так склалося історично – коли стародавні арабські племена заселяли територію сучасного Катару та сусідні регіони, вони приносили та засновували тут свої народні традиції та звичаї. Тому сьогодні культура всіх країн Аравійського півострова дуже схожа та має однакові особливості. Єдине, що можна виділити щодо цього – це закони шаріату, які є основою та стрижнем державності.

Землі, у яких розташовується емірат, почали заселятися приблизно третьому тисячолітті до нашої ери. Як стало відомо з розкопок, початок життя поклала культура Убайд з Месопотамії. Перші ж письмові згадки про Катар зустрічаються у давньоримського письменника Плінія Старшого – перше століття нашої ери. Давньогрецький історик Геродот писав про племена, що населяли ці землі, що вони були дуже майстерними мореплавцями, стійкими і мужніми людьми.

Крім піщаних пляжів, природних визначних пам'яток у Катарі майже немає, оскільки майже вся його територія - спекотна пустеля. Зате є багато цікавих для туристів рукотворних місць:

  • Парк «Королівство Аладіна» – величезний парк розваг для дорослих та дітей. На території розміщені сучасні спортивні споруди та розважальні атракціони, безліч кафе, ресторанів, сувенірних лав і магазинів, і навіть є штучна лагуна з морською водою. У пішій доступності збудований мальовничий зоопарк з рідкісними видами тварин та птахів. Парку з таким розмахом та кількістю розваг немає більше в жодній державі Південно-Західної Азії.
  • Форт Аль-Зубара – потужна фортечна споруда, розташована на північному заході держави на узбережжі Перської затоки. Форт був зведений більше тисячі років тому, він являє собою високі кам'яні стіни, житлові споруди та казарми, і більше схожий на невелике стародавнє місто. Визначна пам'ятка внесена до списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО і є однією з найбільш відвідуваних туристами місць.
  • Національний музей ісламського мистецтва – розташований у столиці держави Доха. Колекції музею налічують понад 10 000 експонатів, що відображають побут, релігію та звичаї ісламських народів, які проживали на цих землях. Тут представлені дуже рідкісні предмети старовини, які високо шанують і цінують мусульмани з усього світу – наприклад старовинні рукописи Корану, книги, картини художників минулого.