Республіка Філіппіни
Загальна інформація
-
Столиця: Маніла
-
Територія: 300 001 км²
-
Мова: англійська та філіппінська
-
Валюта: філіппінське песо
-
Населення: 109 035 343
-
Телефонний код: +63
-
Код країни: PH
Інфраструктура
Республіка Філіппіни
Про країну
Республіка Філіппіни – острівна країна, знаходиться в Південно-Східній Азії. Отримала свою назву на честь іспанського короля Філіпа II, який жив у XVI ст.
На її території цивілізація сформувалася в V ст. шляхом змішування різних народів і культур. У VIII ст. острови відвідали торговці з Китаю. Для Європи країна була відкрита Фернаном Магелланом на початку XVI ст., із середини якого розпочалася іспанська колонізація цієї території. Після війни зі США Філіппіни у 1898 р. були передані американцям. Незалежність держава отримала у 1946 р. На сучасному етапі країна є індустріальною, її економіка перебуває в перехідному етапі від аграрного до виробничого типу.
Зростання туристичної популярності регіону почалося з сімдесятих років. Зараз за рік Філіппіни у рекреаційних цілях відвідують понад 8 млн іноземних громадян. Туристів приваблюють мальовничі пляжі та коралові рифи, ботанічні сади, стародавні фортифікаційні споруди та історична релігійна архітектура. Найбільш відвідувані курорти знаходяться на південних островах країни.
Рейси літаків з України на Філіппіни передбачені переважно без пересадок, переліт здійснюється без заходів у транзитні аеропорти. Квитки можна придбати за допомогою сервісу SkyBooking.
Розташування
Територія держави охоплює Філіппінські острови Малайського архіпелагу. Із західного боку омивається Південно-Китайським морем, Філіппінським морем – зі сходу та морем Сулавесі – з півдня. Північні райони країни межують із островом Тайвань через протоку Баші.
Рельєф переважно гірський. Найвища точка – вулкан Апо (2,95 км) на острові Мінданао. Хребти мають вулканічне походження. Унікальністю рельєфу країни є наявність підводних жолобів, глибина найбільшого становить 10,83 км.
На островах Філіппін протікає велика кількість річок, найбільша – Кагаян завдовжки 505 км. Другу та третю позицію за довжиною русла займають річки Мінданао та Агусан (373 та 349 км відповідно). Більшість озер утворилася через вулканічну активнысть. Найбільшим є Бай площею 949 км2 і глибиною 20 м.
Переважає клімат морського тропічного типу зі спекотною погодою та вологим повітрям. Діапазон коливань температур в середньому від +21°C до +32 °C. Січень – найхолодніший місяць, а пік спеки настає у травні. У липні розпочинається сезон дощів, який триває до жовтня.
Структура населення
На Філіппінах мешкає безліч народностей. Значна частина населення представлена такими національними групами, як вісайя, на яких припадає 30% громадян, тагали та себуано – 28,1% та 13,1% відповідно. Частка народу ілокано становить 9%, ще 7,6% – це бінісайя, а хілігайнон, бікол і вараї – 7,5, 6% і 3,4%. Представники дрібніших груп нацменшин у сукупності – 25,3%. У віковій категорії до 14 років перебувають 35,2% жителів, до 62 років – 60,6%, решта філіппінців старша.
Населення островів спілкується 175 мовами. Офіційними визнано англійську та філіппінську. Найбільші мовні групи – тагальська (24%) та себуанська (19%).
Філіппіни – одна із нечисленних країн Азії, у яких більшість віруючих – християни. Католики становлять 80,6%, прихильники протестантизму та інших християнських конфесій – 8,2% та 3,4% відповідно. Прихильників ісламу налічується 5,6%, традиційних вірувань – 2%, до інших релігійних течій, включаючи бахаїзм, іудаїзм та індуїзм, належать 1,9% населення.
Віза
Для відвідування Філіппін українським туристам потрібно буде оформлення візи в консульстві в Києві. Термін дії документа з моменту видачі – три місяці. Відповідно до національного законодавства Філіппін, із туристичною метою в цій країні можна перебувати не більше 59 діб.
Рівень життя
Середній розмір заробітної плати на Філіппінах оцінюється у 844$, мінімальний – у 214$. Верхній поріг суми оплати праці сягає 3769$. Обсяг прожиткового мінімуму в реальному обчисленні – 504$ із розрахунку на одну особу. На безробітних припадає 5-7% населення, серед молоді незайняті особи становлять 22%.
Усе населення Філіппін охоплено системою загального медичного страхування. Оператор надання послуг – державна корпорація PhilHealth. Страхування за полісами виплачується протягом 70 днів. Для незаможних верств населення забезпечується повне покриття вартості медичних послуг.
Ціни
Ціни на продукти харчування на Філіппінах менші за американські майже вдвічі. Кілограм сосисок продається за 15$, сиру – 7,3$, твердого сиру – 6,4$. Свіжі груші пропонують за 3$ за кг. Обід у простенькому ресторані коштує 3,2$, у закладі класом вище – 23$. Щоб заощадити, можна обійтися фастфудом або дешевою вуличною їжею приблизно за 2,8$.
Літня жіноча сукня або джинси в магазині коштують 24$ і 40$ відповідно, цінник на кросівки досягає 73$. Послуги громадського транспорту недорогі: купити квиток на автобус можна за 28 центів, а проїхати на таксі – за 26 центів за кілометр, заплативши посадкові 76 центів.
Кухня
Кухня Філіппін відрізняється загалом від азіатської кулінарії меншою гостротою страв. Широко використовуються морепродукти та свинина, овочі та рис.
Популярні філіппінські страви:
- лонтонг – ковбаски з вареного рису в банановому листі;
- пансит – смажена локшина з рису з додаванням морепродуктів та овочів;
- сініганг – підкислений суп або тушковане м'ясо. Такий смак досягається додаванням тамаринаду (індійського фініка);
- філіппінські спагетті – різновид італійської пасти з банановим кетчупом та цукром. Подається із сосисками;
- десерт хало-хало. Готується з колотого льоду з різними інгредієнтами, включаючи фрукти, квасолю, рис і морозиво.
Ціни на житло
Вартість проживання в готелях Філіппін значно варіюється в залежності від ступеня комфортабельності номерів. Економ-варіантом є заселення у дешевий хостел за 18$ на добу. Готелі з однією та двома зірками запрошують постояльців за 45-47$. Номер готелю середнього класу – 58$, чотиризірковий – 88$, люкс – 359$.
За потреби проживання в країні протягом тривалого часу варто розглянути можливість оренди квартири. Однокімнатне житло пропонують за 198-359$ на місяць, двокімнатні та трикімнатні – за 411-812$. Квартири в центрі здають в оренду дорожче приблизно вдвічі. 1 м2 житла при покупці пропонують за 1272-2249$ залежно від району.
Рівень безпеки
За рівнем криміногенної напруженості Філіппіни безпечніші, ніж Україна. Кількість злочинів на кожні 100 тис. населення в цій країні становить 344. Шанс стати на Філіппінах метою для зловмисника втричі менший, ніж в Україні.
У будь-якому випадку мінімізувати будь-які загрози допоможуть дотримання правил особистої безпеки та просто розумна поведінка. На Філіппінах рекомендується користуватися лише офіційними таксі в аеропорту або задіяти трансфер у готелі. Щоб не стати жертвою злочинців, не варто приймати ніяких частувань від незнайомців. Також слід бути дуже пильними в поїздках у громадському транспорті на предмет можливої крадіжки грошей або особистих речей.
Заборони
На Філіппінах діють здебільшого стандартні обмеження на поведінку громадян країни та приїжджих осіб. Традиційно забороняється куріння у громадських місцях, включаючи пляжі. Останніми роками посилилися вимоги антитютюнового законодавства країни – "вейпи" опинилися поза законом. Використання електронних сигарет загрожує штрафом.
У країні є й унікальні обмеження. Наприклад, у зв'язку з великою завантаженістю доріг пересування легкових автомобілів здійснюється за графіком. День, дозволений для поїздки, залежить від того, на які цифри закінчується номерний знак машини. Порушників графіку штрафують.
Інфраструктура
Транспортна інфраструктура Філіппін – одна з найважливіших складових економіки. Найзначнішим є автомобільне сполучення. Повсюдно поширені автобуси "джипні", які ніде більше не зустрічаються у світі. Популярні триколісні мотовелосипеди для перевезення пасажирів.
Залізниці розвинені слабо – експлуатують лише 484 км колій. Набагато складнішу структуру та масштаби має морський та річковий транспорт, флот якого налічує 446 суден.
Головні морпорти Філіппін:
- Батанган.
- Кагаян-де- Оро.
- Себу.
- Дава.
- Лиман.
- Маніла.
У країні працюють понад 240 аеропортів, з яких у 12 можна купити квиток на міжнародний авіарейс. У головній аерогавані Маніли обслуговують літаки найбільших компаній. Загалом у країні налічується 11 операторів повітряного транспорту, частина з яких пропонує комплексні послуги, включаючи подорожі у форматі авіатурів.
Статус національного перевізника має компанія PAL. Вона забезпечує левову частку авіаперельотів за прямими міжнародними маршрутами. Охоплений і бюджетний сектор: лоукостери на кшталт Philippines Airasia пропонують недорогі авіаквитки в обмін на знижений комфорт для пасажирів.
Культура
Філіппінська культура є продуктом складної історії. Структурно вона є гібридом малайських, полінезійських і латиноамериканських традицій з додаванням китайських елементів. У різні періоди свого становлення територія країни була зайнята меланезійцями та полінезійцями. Перші зберегли свій спосіб життя досі, проте частка їх прямого впливу на культуру нині невелика. Полінезійське ж коріння проявляється скрізь, від танців до творів мистецтва.
Значний культурний внесок регіонів, з якими велася торгівля – Японія, Китай, Індія, близькосхідні держави, Борнео. Одним із найсильніших факторів, що трансформували традиції народів Філіппін, став іспано-мексиканський колоніальний період. Особливо це проявляється у релігійних обрядах, у масштабних карнавалах та фестивалях. Американці створили на Філіппінах цілий пласт англомовної мас-культури з кінематографом, шоу-бізнесом та розвагами.
Пам'ятки
Філіппіни багаті на найкрасивіші в Азії природні локації, легендарну старовинну архітектуру та безліч інших визначних пам'яток.
Найцікавіші місця:
- Острів Малапаскуа в морі Вісаян. Одне з найпопулярніших місць для дайверів стало відомим у всьому світі з 90-х років. На острові розташований знаменитий Пляж Баунті. В акваторії ростуть коралові сади.
- Шоколадні пагорби у провінції Бохоль. Займають 50 км2. Загалом налічується понад 1,7 тис. пагорбів, що отримали свою назву через забарвлення трави, яке змінює свій колір залежно від сезону.
- Національний парк Лунета в Манілі, найстаріший в Азії. Знаходиться поряд із міською стіною. Одне з найулюбленіших місць відпочинку мешканців міста та туристів. У парку періодично влаштовують яскраві вистави на честь національних свят.
- Форт Сантьяго – оборонна фортеця Маніли, зведена в 1593 р. під керівництвом губернатора Мігеля Лопеса де Легаспі. Тут проводять театральні вистави, організовують пікніки.
- Церква святого Августина в Інтрамуросі. Храм збудовано на початку XVII ст. Найстаріша церква на території країни. Їй надано статус національної пам'ятки архітектури.