Завантаження...

hero

Ісламська Республіка Пакистан

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airports
Літаки
railways
Поїзди
buses
Автобуси
emergency_service
Екстрені служби
embassy
Посольство
legal_assistance
Допомога юриста

Ісламська Республіка Пакистан

Про країну
icon
Про країну
location
Розташування
population_structure
Структура населення
visa
Віза
standard_living
Рівень життя
prices
Ціни
kitchen
Кухня
housing_prices
Ціни на житло
security_level
Рівень безпеки
prohibitions
Заборони
infrastructure
Інфраструктура
culture
Культура
other
Пам'ятки

Про країну

Ісламська Республіка Пакистан – країна в південноазіатському регіоні. Її найменування перекладається з перської мови та урду як "земля чистих".

Вже в ІІІ тис. до н. е. на цій території розвивалася одна з найдавніших у світі Хапаррська цивілізація. У II тис. до н. е. Пакистан населяли арії. Внаслідок загарбницьких воєн, які вів Олександр Македонський, на цій території поширюється культура еллінізму. Зароджується Кушанське царство – один із центрів буддизму. Іслам стає панівною релігією, починаючи з VIII ст.

У середньовіччі тут утворюються кілька великих мусульманських держав. У XIII ст. пакистанці підпадають під вплив Монгольської імперії, після розпаду якої країна входить до імперії Тимуридів, а потім знову розпадається на кілька регіонів. У XVI ст. тут правлять династії епохи Великих Моголів. З ХІХ ст. Пакистан колонізований британцями. Незалежність від Англії країна отримала 1947 р. 1971 р. від Пакистану відокремлюються східні регіони і стають державою Бангладеш.

Економіка країни є багатоукладною. Вона почала демонструвати стабільне зростання у двохтисячних роках. До двох третин експорту посідає текстиль. Одним із важливих джерел наповнення бюджету є туристична галузь. Гостей країни приваблюють насамперед стародавні архітектурні споруди та мусульманські святині. За рік Пакистан відвідують близько 900 тис. туристів.

Час авіаперельоту з українських аеропортів до Пакистану залежить від маршруту і становить від 11 до 21 години. Найбільшою популярністю серед туристів користуються прямі чартерні авіарейси без пересадок, купівля квитків на які обходиться дешевше, ніж на регулярні перельоти. Найбільш економічний формат подорожі – авіатур, у його вартість відразу включено витрати на проживання, харчування, екскурсії та інші туристичні послуги в Пакистані, а також авіаквиток у зворотному напрямку. Квитки до Пакистану пропонує сервіс SkyBooking.

Розташування

Пакистан розташований у північно-західних районах Південної Азії. Прикордонними державами є з південного заходу – Іран, з північного заходу – Афганістан, з північного сходу – Китай та зі сходу – Індія. З півдня країна омивається Аравійським морем, довжина узбережжя перевищує 1 тис. км. Близько 60% площі Пакистану зайняті гірськими хребтами, на інших ділянках розташовані рівнини. Найвищою точкою є пік Чогорі, відомий як К2 (8,6 км).

У країні небагато річок, основна їх частина протікає в гірській місцевості. У межах пустелі Тар, а також у західній частині Белуджистану вони відсутні зовсім. Більша частина Пакистану розташована в басейні Інду. Ця річка є найдовшою в регіоні, її довжина досягає 3,18 тис. км. У Пакистані є також кілька озер природного походження. Найбільше з них – Манчар (350 км2), а найвище – Раш, знаходиться на позначці 4,7 км над рівнем моря.

Пакистан розташований у кількох кліматичних поясах – помірному, субтропічному та тропічному. Влітку тут дуже спекотно, а зими холодні, особливо в гірській місцевості. На рівнинах середня температура в червні досягає +38°C, місцями піднімаючись до +47°C. Увечері, зазвичай, прохолодно, добові коливання становлять до 17°C. У Пенджабі взимку в середньому близько +4°C, у Белуджистані та на півночі країни переважають мінусові температури. Найбільше дощів випадає в Равалпінді, мінімум – у Пешаварі.

Структура населення

Найбільша національна група пакистанців представлена пенджабцями – на них припадає 44,68% населення. Найбільші нацменшини – пуштуни та синдхи (15,42% та 14,1% відповідно). Інші народності, які проживають у країні, – це сераїки (8,38% громадян), 7,57% – мухаджири, 3,57% – белуджі, інші в сукупності – 6,28%.

Вікові групи населення:

  • 32,65% – діти до 14 років;
  • 21,44% – молоді люди 15-24 років;
  • на громадян віком 25-54 роки припадає 36,28% населення;
  • особи 55-64 років та старші – 5,28% та 4,35% відповідно.

Державна мова Пакистану – урду, хоча нею розмовляють лише 7% жителів країни. Друга офіційна – англійська. Найбільша мовна група – панджабі (48%), за нею йдуть синдхи та сирайки (12% та 10%), на пушту спілкуються 8% громадян. Серед 3% населення поширена белуджійська, 2% – гиндко і 1% – брагуйська мови. На бурушанських та інших діалектах спілкуються 8% пакистанців.

Практично всі віруючі – мусульмани (це близько 95%), представники християн та індуїстів становлять лише 5%. Хоча іслам конституційно закріплено як державну релігію, населенню гарантовано свободу віросповідання.

Віза

Для поїздки до Пакистану українцям потрібно подати заявку на отримання електронної візи. Процедура має бути попередньо узгоджена у консульському відділі посольства цієї країни. Туристичні візи видають за наявності запрошення від турфірми з Пакистану.

Рівень життя

У середньому пакистанці заробляють близько 387$ на місяць. Максимальні зарплати можуть перевищувати 1726$, а найнижча оплата праці – 97$ при рівні прожиткового мінімуму в межах 271$. Відсоток безробіття зафіксовано на середній для азіатських країн позначці у 5,7%.

Держпрограму медичного страхування було запущено у 2015 р. Основна її мета – надання фінансової допомоги для лікування громадян, які перебувають за межею бідності. Частина регіонів країни відмовилася від запровадження страховки. Наразі в Пакистані оформили медичні поліси лише трохи більше 3 млн осіб або 1,3% населення.

Ціни

Продукти харчування та інші товари в магазинах та на ринках Пакистану коштують недорого. Ціни тут у 3,62 рази менші, ніж у США. Наприклад, кілограм сиру можна купити за 4,76$, курятину та яловичину – за 2,27$ та 3,52$ відповідно. Картопля пропонується за 27 центів, помідори – за 19 центів. Харчування досить дешеве: обід на двох у ресторані середнього рівня обійдеться лише у 9,52$, а перекусити вуличним фастфудом можна за 3,57$. Одяг американських брендів також пропонують за низькими цінами: джинси Levis – за 12,98$, кросівки Nike – за 44$.

Заощаджувати на транспорті не потрібно – навіть проїзд таксі є доступним у ціновому відношенні. За виклик машини вимагатимуть 71 цент, за кілометр шляху – 19 центів. Якщо ж скористатися громадським транспортом, то витрати на купівлю квитка на автобус становитимуть лише 19 центів, абонемент на місяць продається за 6,2$.

Кухня

Кухня Пакистану увібрала гастрономічні традиції багатьох південноазіатських регіонів. Вона відома насамперед своїми яскравими смаками та ароматами. Багато страв через часте використання червоного перцю мають червоний колір. З м'яса використовуються в першу чергу курка, потім козлятина, яловичина та баранина.

Найвідоміші пакистанські страви:

  1. Суп дал. Готується з подрібненої квасолі або гороху з додаванням каррі, лимонного соку, кокосового молока, цибулі, часнику та помідорів.
  2. Вегетаріанський рис кічарі. Тушкується з машем і смаженими спеціями з овочами.
  3. Бір'яні. Рис з м'ясом та рибою з додаванням овочів та яєць. Приправляється топленим маслом та численними спеціями.
  4. Фрикадельки кюфту з баранини. Готуються за давнім рецептом, що передбачає обмазування м'яса шафраном, перемішаним з яєчним жовтком.
  5. Десерт гулабджамун. Являє собою підсолоджені кульки із сухого молока з борошном. Їх смажать у фритюрі з очищеної олії гхі, подають разом із цукровим сиропом.

Ціни на житло

Вартість оренди житлової нерухомості в Пакистані – одна з найнижчих в азіатському регіоні. Знімання однокімнатної квартири, залежно від району, коштуватиме всього 68-100$ за місяць. Житло з двома або трьома кімнатами здається за 158-239$. Відносно дешеві і квартири, які пропонують до продажу – розцінка на квадратний метр нерухомості становить 327-572$.

Номери в готелях також недорогі. Доба проживання в однозірковому готелі або хостелі коштує 19-21$. У готелях класу двох-трьох зірок пропонують номери за 30-33$, чотиризіркових – 44$. Найкращі готелі преміального рівня коштуватимуть туристу лише 55$ за добу.

Рівень безпеки

Мандрівники під час перебування в Пакистані, як і в будь-якій туристичній країні, повинні поводитися розумно, піклуватися про власну безпеку та збереження власних речей. Злочинці, як правило, звертають увагу на відпочивальників, які демонструють безтурботну поведінку. Найбільш поширені дрібні крадіжки. Одними з улюблених цілей зловмисників є мобільні телефони, банківські картки та паспорти туристів.

Правила безпеки під час перебування у Пакистані:

  1. Потрібно тримати в полі зору особисті речі та документи.
  2. Не варто демонструвати свій матеріальний достаток.
  3. Під час перебування в автомобілі вікна та двері машини краще тримати зачиненими.
  4. Не варто подорожувати у темну пору доби, особливо це стосується сільської місцевості.
  5. Слід подбати про те, щоб вас зустрічали в аеропорту.
  6. Потрібно заздалегідь продумати маршрут переміщення до аеропорту, готелю та назад.

Заборони

Обмеження щодо туристів у Пакистані стосуються переважно поведінки, яка може суперечити ісламським нормам. Зокрема, забороняється ввезення до країни алкогольних напоїв та свинини. Не дозволено критику мусульманської релігії, особливо в розмовах з прихильниками ісламу, включаючи і спілкування в соціальних мережах.

Не допускається порушення релігійного кодексу щодо вибору одягу – заборонено носити шорти, сорочки або футболки з коротким рукавом. Не можна спілкуватися з незнайомцями та незнайомками з метою спільного проведення часу у громадських місцях. Жінкам не дозволяється гуляти містом на самоті.

Інфраструктура

У Пакистані побудовано і добре налагоджено інфраструктуру автомобільного та залізничного транспорту. Сукупна довжина автомагістралей сягає 264 тис. км, з них налічується 152 тис. км асфальтованих доріг, зокрема 300 км швидкісних трас. Громадський транспорт у містах представлений автобусами, значна частина яких працює на зрідженому газі, а також мінівенами, таксі та моторикшами.

Залізничний транспорт щороку перевозить близько 65 млн пасажирів. Кількість рейсів досягає 228 за добу. Сумарна довжина магістралей становить 7,78 тис. км, з яких електрифіковано 293 км. У Лахорі працює метрополітен.

Перевезення водою розвинені слабо – єдиним містом, що має вихід до моря, є Карачі. Урядом прийнято програму нарощування річкового сполучення Інду, проте вона спрямована насамперед на сегмент вантажоперевезень.

У Пакистані працює 151 аерогавань. Найбільший аеропорт – Джинна в Карачі. Міжнародний термінал обслуговує близько 40 тис. пасажирів на день.

Флагманом перевезень повітряним транспортом є національна компанія Pakistan International Airlines. Цей оператор пропонує авіаквитки на прямі рейси без пересадок за 38 напрямками в інші країни, його літаки курсують також 24 внутрішніми маршрутами. Найбільша приватна компанія – Shaheen Air International – здійснює бюджетні перевезення між великими містами країни. Крім того, вона обслуговує авіатури в Дубай, Маскат, Ель-Кувейт та Доху.

Культура

Пакистанська культура формувалася відносно невеликий історичний період, проте вона встигла увібрати в себе традиції різних народів, що населяли територію держави.

Багатство стилів та сліди впливу різних канонів найяскравіше виявляються в архітектурі. Тут збереглися споруди епохи середини третього тисячоліття до нашої ери, періоду появи перших цивілізацій. Широко представлені й пізніші зразки, особливо буддійський стиль архітектури Гандхара.

Для пакистанців найціннішим у культурному аспекті є музичне мистецтво. Воно є синтезом традицій різних народів, які населяли цю територію ще в давні часи. Значно вплинули на традиційну музику історично представники пенджабців, синдхів, пуштунів, арабів та белуджів. На сучасному етапі значний внесок у пісенну і танцювальну культуру країни зробив Захід. Щодо літературних пам'яток, то в них простежується сильний вплив перської прози та поезії.

Пам'ятки

Привабливість Пакистану для мандрівників пов'язана не стільки з його прекрасними пляжами на аравійському узбережжі та великою кількістю лікувальних курортів, але в першу чергу з великою кількістю найдавніших архітектурних пам'яток та легендарних мусульманських святинь.

Визначні пам'ятки Пакистану:

  1. Лахорська фортеця – колишня царська резиденція XII ст. За її стінами розташовані архітектурні шедеври могольського періоду – Перлинна мечеть і Дзеркальний палац, споруджені пізніше, у XVII ст. Ці споруди будувалися з використанням екзотичних матеріалів, включаючи сірійське скло.
  2. Сучасна мечеть Фейсала в Ісламабаді, одна з найбільших у світі. Її місткість – до 300 тис. осіб. Архітектурна форма стилізована під гігантський бедуїнський намет. Комплекс будувався за турецьким проєктом.
  3. Мечеть Бадшахі Лахор – одна з найбільш відомих пам'яток, споруджена в індо-ісламських архітектурних традиціях у XVII ст. Над величезним молитовним залом височіють куполи з білого мармуру. Мінарети зроблені з червоного пісковика. На верхньому поверсі мечеті знаходиться музей з рідкісними мусульманськими реліквіями.
  4. Національний парк Фатіми Джинни в Ісламабаді. Тут облаштовано велику мережу пішохідних доріжок, є безліч скульптурних композицій. Сама територія парку має статус заповідної зони.
  5. Пляж Кліфтон в Карачі, на узбережжі Аравійського моря, один з наймальовничіших в Пакистані. Для туристів пропонується низку розваг, включаючи катання на верблюдах та конях, прокат баггі.