Республіка Мозамбік
Загальна інформація
-
Столиця: Мапуту
-
Територія: 799 380 км²
-
Мова: португальська
-
Валюта: метикал
-
Населення: 31 693 239
-
Телефонний код: +258
-
Код країни: MZ
Інфраструктура
Республіка Мозамбік
Про країну
Мозамбік – одна з найдавніших країн світу, що приваблює туристів старовинними артефактами, особливою самобутньою культурою, природною красою та пам'ятками.
Тут є все, що потрібно для цікавого і незабутнього проведення часу: чисті пляжі, вистелені дрібним, немов золотий пил, піском, ідеальні умови для риболовлі, морського спорту, а також круїзів.
Особливого колориту Мозамбіку надають місцеві готелі, стилізовані під будівлі колоніальної епохи, коли держава перебувала у владі Португалії (до 1975 р.). Ця африканська країна дивує та вражає туристів з усього світу.
Багато хто з них, якось купивши квиток до Мозамбіку і провівши тут кілька днів чи тижнів, обов'язково повертаються, щоб знову помилуватися дивовижною мальовничою природою і перейнятися своєрідною, надзвичайно цікавою культурою місцевого народу.
Потрапити з України до Мозамбіку можна прямим рейсом (без пересадок), приземлившись в одному з двох міжнародних аеропортів країни. Більшість літаків сідає в Maputo International airport, який обслуговує судна багатьох перевізників, серед яких Turkish Airlines і Ukraine International Airlines, які регулярно літають цим маршрутом.
Розташування
Мозамбік займає південно-східну частину Африки, з південного сходу та сходу країна омивається Мозамбікською протокою. Площа держави – близько 800 тис. км2, причому половина території – це Мозамбікська низовина. На півдні вона сягає 400 км завширшки, але в півночі – трохи більше кількох десятків км. Середня висота цієї території над рівнем Світового океану 350-400 м. Найвища точка країни – гора Бінга, що досягає майже 2,5 км.
Північні регіони Мозамбіку розташовані на Східно-Африканському плоскогір'ї. Тут пролягає кордон країни з Танзанією. На південному заході та півдні вона сусідить зі Свазілендом та ПАР, на заході – з Малаві, Зімбабве та Замбією.
Клімат Мозамбіку настільки гарний, що приваблює на місцеві пляжі туристів з усього світу. Сюди стікаються охочі засмагати, купатися і всіляко насолоджуватися сонцем, теплом та водою.
У північних регіонах панує екваторіальний тип клімату (літо цілий рік), середній температурний показник – +25-28ºС та 1500 мм річних опадів. Для півдня характерний пасатний та тропічний клімат, там трохи прохолодніше (середньорічний показник – +20-22ºС), а з листопада до травня триває сезон дощів. Щодо води, вона майже завжди має температуру +24-28ºС і є ідеальною для купання.
Структура населення
Мозамбік населяє трохи більше 30 млн людей, які говорять переважно етнічними мовами групи банту: маконде, малаві, макуа, тсонга та ін. Більшість людей розселена у прибережних районах, там спостерігається найвища щільність населення.
Багато хто дотримується старих вірувань і поклоняється різним тваринним культам, п'ята частина корінних мозамбійців є християнами. Ближче до узбережжя жителі зайняті переважно землеробством, риболовлею та ремеслами. Вони карбують по сріблу, створюють вироби з раковин, плетуть кошики, капелюхи та інші цікаві предмети, які місцеві люди використовують у повсякденному побуті, а туристи купують як сувеніри.
Народи яо, малаві та макуа займаються скотарством та підсічно-вогневим землеробством. Народність маконде вирощує землю і полює, також у них розвинене бджільництво та особливий вид ремесла – фігурне різьблення по дереву.
Мозамбік – досить молода країна, середня тривалість життя чоловіків тут 54,5 років, у жінок цей показник трохи вищий – 61,7 років.
Віза
Українцям потрібна віза для відвідин цієї африканської країни. Посольства Мозамбіку в Україні немає, тож для оформлення документів доведеться звернутися до Брюсселя (Бельгія).
Візу оформлюють у звичайному або терміновому порядку. В останньому випадку на залагодження всіх документальних формальностей потрібно не більше одного дня. Не терміновий розгляд візових документів може тривати до пів місяця.
Для оформлення туристичної, робочої чи навчальної візи потрібно надати такі документи:
- закордонний паспорт (діючий);
- бронь готелю, туристичний ваучер, запрошення від роботодавця або документ про зарахування до місцевого вишу;
- зворотний квиток;
- витяг з банку (для підтвердження платоспроможності);
- два кольорових фото на світлому фоні.
Віза надає дозвіл перебувати на території держави до 90 днів.
Перш ніж вирушати до Мозамбіку, слід вакцинуватися від малярії та тропічної лихоманки (сертифікати не завжди перевіряють після прильоту, але це вимога безпеки).
Купити квитки можна у турагентів, в аеропорту або через Інтернет. Найшвидше, а заразом і найзручніше порівнювати ціни і вибирати актуальні рейси на потрібну дату через наш сервіс SkyBooking. На нашому сайті зібрані пропозиції від усіх авіаперевізників, тому можна вибрати найдешевший варіант і купити авіаквитки буквально в кілька кліків. Вартість авіаперельотів у різних компаній істотно різниться, а отже, економія може виявитися дуже значною.
За допомогою SkyBooking також можна взяти квитки на поїзд або автобус до Молдови, Румунії чи Польщі, щоб звідти вилетіти до Мозамбіку.
Рівень життя
Мозамбік – відносно недорога держава, хоча й зарплати тут також навряд чи можна назвати високими. Мінімальна заробітна плата складає 81,5$ на місяць. За останні десятиліття рівень оплати праці підвищився практично вдвічі. Найбільш високооплачуваними професіями вважається архітектор та пожежник. Доволі непогані зарплати у викладачів коледжів. Звичайно, найбільше заробіток у тих, хто має докторський ступінь у тій чи іншій науці.
Зарплата у чоловіків і жінок приблизно однакова, хоча чоловіки отримують приблизно на 5% більше жінок, які працюють на аналогічних посадах.
Ціни
Мозамбік навряд чи можна назвати найдорожчою країною. Тут цілком реально жити навіть за мінімальних витрат. Купувати продукти у місцевих магазинах та готувати їжу самостійно виходить трохи дешевше, ніж обідати та вечеряти у ресторанах. Наприклад, літр молока коштує приблизно 1,5$, а за буханець білого хліба доведеться викласти 1$. Стільки ж коштує баночка місцевого пива. За пляшку вина (середнього цінового сегмента) знадобиться викласти щонайменше 11$.
Проїзд у громадському транспорті коштує 0,3$, можна купити проїзний, він діє місяць і коштує 14$, але це вигідно лише тим, хто збирається активно користуватися автобусами, переміщаючись країною.
Кухня
Місцева кухня дивним чином поєднує в собі національні традиції гастрономії народів банту з віяннями Португалії та арабських країн.
Основна частина страв готується з риби та морепродуктів. Як гарнір до них подається каша з кукурудзяного борошна або рису, а також пшона і кассава. Багатьом подобається місцеве кукурудзяне пиво. Воно коштує відносно недорого і має високий попит серед аборигенів і туристів. У меню ресторанів, як правило, присутні кілька національних ласощів, страви португальської кухні і хоча б дві-три традиційні європейські страви.
Жителі прибережних районів постійно готують матапу – мариновані креветки з лимоном та часником. Друга за популярністю страва – гуляш на основі мідій.
Ціни на житло
У цьому куточку Африканського континенту не дуже низькі ціни на нерухомість. Тим, хто збирається орендувати однокімнатні апартаменти у столиці (у центральному районі), доведеться викласти щонайменше 900$ на місяць. Аналогічне житло на околиці міста коштуватиме вдвічі дешевше.
Проживання в тризірковому готелі коштуватиме приблизно 70$ за добу з постояльця. Хостели коштують у 2,5 рази дешевше, зате цінники на проживання у більш комфортному готелі стартують із 130$ за добу з особи. Найдорожче коштує житло на узбережжі та столиці, оскільки ці райони найбільш затребувані серед туристів та гостей цієї екзотичної африканської країни.
Щодо покупки нерухомості, вартість квартир у містах Мозамбіку починається з 3000$ за 1 м2. "Однушка" в середньому стані обійдеться, як мінімум, в 10-11000$.
Рівень безпеки
Мозамбік – досить спокійна та гостинна країна. І хоча громадянська війна тут скінчилася нещодавно, аборигени дуже привітно і лояльно ставляться до приїжджих.
Якщо на туристів і чатує небезпека, то не від людей, а через особливості місцевої природи та клімату. Наприклад, щоб не підхопити кишкову паличку, варто пити виключно бутильовану або кип'ячену воду,
Зрозуміло, що міняти гроші на місцеву валюту потрібно тільки у відділенні банків, уникаючи послуг приватних мінял. Вирушаючи на прогулянку, екскурсію або на пляж, не варто брати із собою надто велику суму готівки. Ті, хто стежать за своїми речами, не залишаючи їх без уваги, навряд чи стануть жертвами вуличних і кишенькових злодюжок.
Заборони
Понад 10 років тому в Мозамбіку ухвалили закон про заборону куріння у громадських місцях. Багато кафе та ресторанів заплющують очі на те, що їхні відвідувачі димлять на відкритих літніх майданчиках, проте перевіряти дієвість цього табу – не найкраща з ідей.
Перш ніж вирушати ловити рибу, слід отримати дозвіл у Морському управлінні провінції, де вирішено рибалити. Інакше доведеться заплатити чималий штраф.
У країні видно відлуння війни у вигляді замінованих ділянок. Їх поступово розмінують, але ступати за огороджену та відповідним чином зазначену територію категорично забороняється.
Інфраструктура
Мозамбік має досить розвинену транспортну інфраструктуру. У країні понад 30 тис. км автошляхів, щоправда, більшість із них ґрунтові.
На березі Індійського океану є кілька великих портів, серед яких Мапуту, Накала і Бейра. Внутрішні судноплавні шляхи сягають майже 4 тис. км завдовжки.
Залізниця сполучає Мозамбік із сусідніми країнами, служить для переміщення між містами країни, а також для вантажних перевезень. Перші залізничні шляхи тут проклали понад 100 років тому, щоправда, під час громадянської війни багато з них були знищені і зараз відновлюються.
Туристи з інших континентів прибувають до Мозамбіку переважно повітрям. Більшість аеропортів країни мають злітні смуги з твердим (бетонним) покриттям та можуть приймати важкі пасажирські судна. Також можна переміщатися повітрям усередині держави Основний внутрішній авіаперевізник – компанія LAM Mozabique Airlines.
Для внутрішньодержавних та внутрішньоміських поїздок відмінно підходять автобуси. Їх навряд чи можна назвати ультракомфортними, але в салонах досить чисто, до того ж бусики ходять за графіком.
Культура
Мозамбік по праву вважається культурною перлиною Африканського континенту, оскільки має розвинений, самобутній та своєрідний фольклор. Незважаючи на сильний вплив Португалії, культурні традиції цієї країни не зменшилися і не забулися.
Сучасні наукові дослідження дають дедалі більше причин вважати, що етнічні музичні мелодії Мозамбіку стали праосновою, фундаментом популярного музичного напряму – реггі.
Щодо елементів образотворчого мистецтва, перші наскельні малюнки, знайдені біля країни, датуються 8 тис. до н. е.
Культурні традиції та підвалини сильно різняться залежно від регіону країни. Виділяють чотири культурні центри: територія південної річки Замбезі, узбережжя, зона розселення народів яо, макуа, малаві та зона народності маконде.
Мешканці цього африканського регіону люблять танцювати. Тут є не тільки розважальні, а й ритуальні танці, що складаються зі складних, хитромудрих рухів. Музика та танці – невід'ємні складові життя місцевих людей.
Пам'ятки
У Мозамбіку багато цікавих локацій на будь-який смак. Тим, хто ще не визначився з уподобаннями і не знає, куди сходити чи з'їздити, насамперед варто обов'язково побачити:
- Залишки стародавнього міста Манікуни. Вони знаходяться за 50 км від м. Віланкулуш.
- Острів Іньяку Мозамбік, який отримав статус культурної спадщини у 30-х роках минулого століття. Понад 8 тис. років тому він був частиною Африканського материка, але потім відколовся і перетворився на самостійний елемент суші.
- Базаруто – унікальний підводний парк, що відкриває всю красу та різноманітність водного світу цього регіону.
- Столичний ботанічний парк. Знаходиться в Мапуті – самому серці Мозамбіку і зачаровує не тільки красою, але ще й доглянутістю (подібне властиво далеко не для всіх африканських країн).
- Морський заповідник Понто-до-Оуро, що охороняється ЮНЕСКО.
Любителі історії, напевно, зацікавляться Національним музеєм природної історії Мозамбіку та музеєм Революції.
Тим, хто любить проводити час на природі, безперечно сподобається міський садок Тундуру (раніше носив ім'я Васко да Гами), що в самому центрі міста Мапуту.
Строго кажучи, туристичною родзинкою може вважатися вся столична територія, побудована португальцями.