Завантаження...

Киргизька Республіка

Флаг Киргизстана

Прапор

Герб Киргизстана

Герб

calendar
Столиця: Бішкек
user
Територія: 199 951 км²
cup
Мова: киргизька, російська
cup
Валюта: сом
cup
Населення: 6 523 529 чол.
cup
Телефонний код: +996
ISO Код країни: KG

Інфраструктура

ok round benefit 1
Літаки
not ok round benefit 1
Поїзди
not ok round benefit 1
Автобуси
ok round benefit 2
Екстренні служби
ok round benefit 3
Посольство
ok round benefit 4
Допомога Юриста

Киргизька Республіка

Про країну
Місцезнаходження
Структура населення
Віза
Рівень життя
Ціни
Кухня
Ціни на житло
Рівень безпеки
Заборони
Інфраструктура
Культура
Пам'ятки

Киргизька республіка знаходиться в Середній Азії. Її назва взята з тюркського слова «киргиз» — «народ сорока племен».

Історично ця територія грала одну з найважливіших ролей у розвитку торгівлі стародавніх часів — через неї проходила стратегічна ділянка Великого шовкового шляху. У XIV столітті народи киргизів населяли регіон Моголістан, у XV — XVI століттях у союзі з моголами вони утворили єдину націю.

На початку ХІХ століття територія країни увійшла у Кокандське ханство. Останнє зазнало поразки у війні з Російською імперією і було приєднано до неї у 1876 році. У складі СРСР Киргизія набула статусу республіки в 1936 році, в якому пробула до кінця серпня 1991 року, здобувши після цього незалежність.

Економіка Киргизії — аграрно-індустріального типу. Країна посідає 96 позицію у світовому рейтингу національної конкурентоспроможності. На обробну промисловість припадає 20% ВВП, на золотовидобуток — 40%. Майже половина населення зайнята у сільському господарстві.

Киргизстан є досить популярною країною для подорожей. Туристичний потік перевищує 3 млн осіб на рік, що можна порівняти з половиною чисельності населення республіки. Найбільш відвідувані райони — це регіон озера Іссик-Куль та хребти Тянь-Шаня. У містах країни багато старовинних ринків та мечетей, а за їх межами туристів чекають найкрасивіші високогірні озера, горіхові ліси та засніжені піки.

Авіарейси з України до Киргизстану здійснює низка перевізників. Цим маршрутом на регулярній основі курсують у тому числі літаки Turkish Airlines та Pegasus Airlines, перельоти займають близько восьми та 12-ти годин відповідно. Прямих рейсів без пересадок немає, в Україні купити квитки можна лише на маршрути із посадкою у транзитних аеропортах. Набагато дешевше летіти до Киргизстану в рамках авіатурів, у вартість яких входить зворотний авіаквиток, а також проживання та екскурсійні послуги в країні прибуття.

Киргизія розташована в Середній Азії, в центрі та на заході гірського ланцюга Тянь-Шань, а також на Паміро-Алаї. Країна не має виходу на море. Зі сходу та південно-східного боку вона межує з Китаєм, з півночі та заході — з Казахстаном та Узбекистаном відповідно, а на півдні — з Таджикистаном.

Гірська місцевість займає до трьох чвертей її території, у решті районів переважають рівнини. Через північно-східні райони пролягають хребти Тянь-Шаня, на південному заході — Паміро-Алая. Державні кордони переважно проходять гребенями гірських систем, на південному заході та півночі — рівнинами передгір'я. Найвища точка Киргизстану — пік Перемоги (7,44 кілометри).

У Киргизії загалом налічується майже 30 тис. річок. Вони зароджуються у гірських районах і запитуються переважно водами льодовиків. Найбільша річка Киргизії — Нарин завдовжки 535 кілометрів. Число озер перевищує 2 тис., найбільше за площею — Іссик-Куль (6,24 тис. квадратних кілометрів). Воно входить у топ-30 найбільших озер Землі, будучи одним із найглибших у світі.

Клімат у Киргизії — посушливий континентальний. За рахунок високогірного ландшафту він певною мірою пом'якшується, проте в цілому погода визначається віддаленістю від морських акваторій, а також близькістю пустельної місцевості. Коливання температури значні — у зимовий період вона може падати до мінус 30 °C, а влітку — підніматися вище за 40 °C. У долинах повітря прогрівається в середньому до 27 °C.

Домінуючою національністю країни є киргизи — їх налічується 70,9%, на узбеків і росіян припадає ще 14,3% і 7,7% населення відповідно. Крім того, тут проживають дунгани (1,1%) та представники інших нацменшин — таджики, уйгури, татари, німці, українці та корейці — лише 5,9%.

Вікові групи населення Киргизії:

 • Частка дітей віком до 14 років становить 29,92%.
 • На молодь від 15 до 24 років припадає 18,8%.
 • Найчисленніша вікова категорія — особи 25-54 років (39,55%).
 • Громадяни 55–64 років та люди похилого віку від 65 років — відповідно 7,34% та 5,01%.

Офіційними мовами біля країни є киргизька і російська, ними розмовляє 71,4% і 9% населення. У побуті поширена узбецька, їй віддають перевагу 14,4% громадян. Іншими мовами спілкуються 5,2% мешканців Киргизії.

Більшість віруючих дотримуються ісламської релігії (75%), прихильники православ'я становлять 20%, інших конфесій — 5%.

Для відвідування Киргизстану українським туристам не потрібне оформлення візи. В'їзд у республіку здійснюється за закордонним паспортом. Граничний термін перебування на киргизькій території обмежений 90 добами.

Середня зарплата в Киргизії невисока — вона становить $245. Офіційно затверджена мінімальна оплата праці — трохи більше $23, реальна нижня планка досягає орієнтовно $62. Верхній поріг зарплати оцінюється у $1093. Рівень реального прожиткового мінімуму — близько $85. У Киргизії зареєстровано невелику частку безробітних громадян — у межах 2,9% населення.

У країні функціонує державна система обов'язкового медичного страхування. Термін дії поліса становить один рік з моменту його придбання. Процес набуття статусу застрахованої особи — платний. Вартість оформлення поліса становить трохи більше ніж $15.

Ціни в Киргизії набагато нижчі, ніж у багатьох інших туристичних регіонах. Перекусити в недорогому кафе можна за $5, фаст-фуд коштує до $3,77. Ресторани коштують дорожче — рахунок за обід на двох осіб складе $19. Набагато дешевше обійдеться покупка продуктів у магазинах та на ринках. За літрову упаковку молока продавці попросять 70 центів, хліб — 33 центи. Кілограм помідорів та картоплі можна знайти за 50 та 52 центи відповідно.

Джинси американських брендів коштують у середньому $17,92, чоловіче взуття зі шкіри — $59,48. Найекономічніший варіант поїздок містом — це покупка квитка на муніципальний автобус за 19 центів або відразу місячного проїзного за $6,29. Таксі в Киргизії коштує набагато дорожче. Тільки виклик машини коштуватиме 75 центів, а кілометр шляху — ще 19 центів, очікування пасажира — $2,52 за одну годину.

Киргизька кухня як технологічно, так і за асортиментом інгредієнтів страв близька до гастрономічних традицій інших кочових тюркських народів. У ній також присутній вплив уйгурської та дунганської кулінарії.

Найбільш відомі страви киргизької кухні:

 • Бешбармак — традиційне частування з гарячої баранини з додаванням овочів. Подається на коржі.
 • Таш кордо — це приготовлена на відкритому вогні та вугільному жарі бараняча туша з прянощами, спеціями та сіллю, а також гірською цибулею та диким часником.
 • Коржики кемоч. Їхня величина — як велика монета. Пекуться в золі, подаються з гарячим молоком, олією та сузьмою.
 • Манти — популярна страва не лише в Киргизії, а й у цілій низці центральноазіатських країн, у Туреччині, Кореї та Монголії. Являють собою своєрідні пельмені — тонко нарізане м'ясо міститься у розкочене тісто. Готуються на пару, заправляються сметаною або жирним бульйоном з перцем і кінзою.
 • Курт — ціла лінійка знаменитих кисломолочних продуктів, схожих, залежно від рецептури, на сир або йогурт. Крім того, під цією ж назвою існують страви із зернових, перемішаних із кислим молоком.

Вартість оренди квартир у Киргизії, з урахуванням її популярності як туристичного регіону, можна вважати прийнятною. Однокімнатне житло у звичайних районах міста здається за $177 за місяць, у престижних кварталах воно пропонується вже за $270. Якщо потрібно більше кімнат, то в цьому випадку доведеться заплатити від $301 до $479 відповідно. Діапазон вартості квартир, що пропонуються до продажу — від $650 до $834 за квадратний метр.

Оскільки туристи з України, як правило, подорожують до Киргизії за програмами авіатурів, у вартість яких входить оплата проживання, більшість гостей країни зупиняються в готелях. Розцінки в бюджетних готелях відносно невеликі: загальна кімната в хостелі коштуватиме $13–15 за добу, а номер класу двох–трьох зірок — від $22 до $48. За комфорт потрібно заплатити більше — розцінка на проживання в готелі з покращеними умовами становить $58, а за обслуговування рівня п'яти зірок доведеться віддати вже $111 за добу.

В аспекті кримінальних проявів проти туристів у Киргизії набагато безпечніше, ніж в Україні. Кількість злочинів тут нижча у півтора-два рази — у середньому протягом року вона становить 650–770 на кожні 100 тис. населення. В Іссик-Кульському регіоні, найбільш популярному серед гостей країни, працює спеціальна туристична поліція. Для того, щоб забезпечити власну безпеку, потрібно дотримуватися кількох простих правил поведінки в чужій країні.

Як не стати ціллю злочинців у Киргизії:

 • Слід бути обережними в аеропорту, зловмисники можуть видавати себе за поліцейських або водіїв.
 • Не варто прогулюватися вночі, особливо на самоті, також слід уважно оцінювати випадкових попутників.
 • Не можна довіряти незнайомцям, які нав'язливо пропонують свою допомогу.

На що потрібно звернути увагу під час подорожі країною:

 • Якщо взято машину напрокат, треба пам'ятати, що кількість АЗС у сільських районах невелика.
 • Дороги в нічний час погано освітлюються, їх покриття перебуває у незадовільному стані, дорожніх знаків інколи немає.
 • Погода в Киргизії мінлива, а в районі гір сніг може піти навіть улітку, нерідко відбуваються зсуви та каменепади.

Переважна більшість населення Киргизії — мусульмани. У зв'язку з цим щодо поведінки туристів накладаються певні обмеження, недотримання яких може образити почуття віруючих. Наприклад, не допускається нескромний одяг і зухвала поведінка. Прояви прихильності на публіці також можуть розцінюватися, як порушення релігійних норм. Правила дещо посилюються під час ісламських свят, таких як Рамадан, а також у мечетях та інших важливих для мусульман місцях.

Влада Киргизії, у свою чергу, запровадила низку обмежень, пов'язаних із питаннями національної безпеки. Туристів у цьому плані можуть стосуватися заборони фотографування об'єктів військового призначення, а також перебування поза готелем без документів, що засвідчують особу.

Значну інфраструктуру транспортного сполучення в Киргизії представлено переважно автомобільними дорогами. На них припадає до 99,8% відсотків пасажирських перевезень. Загальна довжина магістралей становить 40 тис. кілометрів. У містах основним видом громадського транспорту є автобуси та тролейбуси.

У Киргизії прокладено майже 500 кілометрів залізниць. Вагонний парк пасажирських поїздів сягає 450 одиниць. Залізничні гілки пов'язують країну, зокрема з Узбекистаном і Казахстаном. Як такої єдиної мережі транспортного сполучення немає, магістралі забезпечують перевезення в окремих напрямах. Спеціально для туристів запущено кілька окремих поїздів. Водне сполучення активно здійснюється лише в акваторії озера Іссик-Куль.

Головний аеропорт країни — Манас. Він приймає літаки будь-яких класів. В аерогавані продаються авіаквитки на внутрішні рейси без пересадок та на прямі міжнародні напрямки. Однією з найбільших авіакомпаній є Aır Kyrgyzstan, на неї припадає значна частка повітряних перевезень. На ринку авіапослуг працює також і лоукостер Air Manas — оператор пропонує авіаперельоти за нижчими цінами порівняно зі своїми конкурентами.

Історично формування культури киргизів відбувалося під впливом кочівницького життя, як і в багатьох тюркських народів. Саме з таким укладом були пов'язані канони мистецтва, ремесел, літератури, свят та традиційного побуту населення. Сплеск культурного розвитку посідає на період із кінця X і до початку XIII століття, що пов'язано з створенням Караханидского царства.

Однією із найзнаменитіших пам'яток культури є чудовий зразок усної фольклорної літератури — поема «Манас» про подвиги легендарного національного героя, його сина та онука. Цей твір вважається одним з найоб'ємніших епосів у світі, він у два десятки разів довший за гомерівську «Одіссею».

З погляду прикладних мистецтв Киргизія найбільше славиться ткацтвом. Серед туристів дуже популярні як сувеніри килимки ширдак ручної роботи, прикрашені багатими візерунками, зробленими за старовинними ремісничими канонами. Широку популярність мають і такі продукти традиційного ткацтва, як великі килими туш кийіз з майстерною вишивкою і знаменитий ковпак — національний головний убір з повсті. Дизайн та кольори місцевого традиційного одягу підбираються таким чином, щоб максимально підкреслити його особливий колорит.

Свята та масові розваги в Киргизії часто мають стародавнє коріння. Досі такі вистави, як полювання з ловчими птахами, кінні змагання та поєдинки вершників збирають безліч глядачів.

Киргизія — батьківщина гір та озер, стародавніх міст та легендарних маршрутів Великого шовкового шляху. Визначні пам'ятки країни відомі далеко за її межами.

Найпопулярніші місця серед туристів:

 • Караван-сарай Таш-Рабат у Наринській області, біля китайського кордону. Побудований у XV столітті на місці стародавнього буддійського монастиря. Було споруджено для захисту караванів від розбійників.
 • Боконбаєве — село на узбережжі озера Іссик-Куль. Місце, де збереглися давні національні традиції. Тут влаштовуються масштабні вистави з ловчими птахами, туристам пропонується катання на конях.
 • Курорт Арстанбап у Джалал-Абадській області — тисячолітній горіховий ліс. Висота дерев може досягати трьох десятків метрів. Саме звідси забрав запас горіхів до Греції Олександр Македонський в одному зі своїх походів.
 • Озеро Ала-Куль у центральній частині Тянь-Шаню, на висоті 3,5 кілометри. Живиться водами льодовика, який можна побачити з узбережжя водойми. Глибина озера перевищує 70 метрів.
 • Вежа Бурана — мінарет, збудований у IX столітті. Один із найдавніших на території Середньої Азії. За однією з версій археологів, був центральною архітектурною спорудою міста Баласагун, зруйнованого згодом армією Чингісхана.