Завантаження...

hero

Киргизька Республіка

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airports
Літаки
railways
Поїзди
buses
Автобуси
emergency_service
Екстрені служби
embassy
Посольство
legal_assistance
Допомога юриста

Киргизька Республіка

Про країну
icon
Про країну
location
Розташування
population_structure
Структура населення
visa
Віза
standard_living
Рівень життя
prices
Ціни
kitchen
Кухня
housing_prices
Ціни на житло
security_level
Рівень безпеки
prohibitions
Заборони
infrastructure
Інфраструктура
culture
Культура
other
Пам'ятки

Про країну

Киргизька Республіка знаходиться в Середній Азії. Її назва взята з тюркського слова "киргиз" – "народ сорока племен".

Історично ця територія грала одну з найважливіших ролей у розвитку торгівлі стародавніх часів – через неї проходила стратегічна ділянка Великого Шовкового шляху. У XIV ст. народи киргизів населяли регіон Моголістан, у XV-XVI ст. у союзі з моголами вони утворили єдину націю.

На початку ХІХ ст. територія країни увійшла у Кокандське ханство. Останнє зазнало поразки у війні з Російською імперією і було приєднано до неї у 1876 р. У складі СРСР Киргизія набула статусу республіки в 1936 р., в якому пробула до кінця серпня 1991 р., здобувши після цього незалежність.

Економіка Киргизії – аграрно-індустріального типу. Країна посідає 96 позицію у світовому рейтингу національної конкурентоспроможності. На обробнну промисловість припадає 20% ВВП, на золотовидобуток – 40%. Майже половина населення зайнята у сільському господарстві.

Киргизстан є досить популярною країною для подорожей. Туристичний потік перевищує 3 млн осіб на рік, що можна порівняти з половиною чисельності населення республіки. Найбільш відвідувані райони – це регіон озера Іссик-Куль та хребти Тянь-Шаня. У містах країни багато старовинних ринків та мечетей, а за їх межами туристів чекають найкрасивіші високогірні озера, горіхові ліси та засніжені вершини.

Авіарейси з України до Киргизстану здійснює низка перевізників, а придбати квитки можна у SkyBooking. Цим маршрутом на регулярній основі курсують у тому числі літаки Turkish Airlines та Pegasus Airlines, перельоти займають близько восьми та 12-ти годин відповідно. Прямих рейсів без пересадок немає. В Україні купити квитки можна лише на маршрути із посадкою у транзитних аеропортах. Набагато дешевше летіти до Киргизстану в рамках авіатурів, у вартість яких входить зворотний авіаквиток, а також проживання та екскурсійні послуги в країні прибуття.

Розташування

Киргизія розташована в Середній Азії, в центрі та на заході гірського ланцюга Тянь-Шань, а також на Паміро-Алаї. Країна не має виходу до моря. Зі сходу та південно-східного боку вона межує з Китаєм, з півночі та заходу – з Казахстаном та Узбекистаном, а на півдні – з Таджикистаном.

Гірська місцевість займає до трьох чвертей її території, у решті районів переважають рівнини. Через північно-східні райони пролягають хребти Тянь-Шаня, на південному заході – Паміро-Алая. Державні кордони переважно проходять гребенями гірських систем, на південному заході та півночі – рівнинами передгір'я. Найвища точка Киргизстану – пік Перемоги (7,44 км).

У Киргизії загалом налічується майже 30 тис. річок. Вони зароджуються у гірських районах і живляться переважно водами льодовиків. Найбільша річка Киргизії – Нарин завдовжки 535 км. Число озер перевищує 2 тис., найбільше за площею – Іссик-Куль (6,24 тис. км2). Воно входить у 30 найбільших озер Землі, будучи одним із найглибших у світі.

Клімат у Киргизії – посушливий континентальний. За рахунок високогірного ландшафту він певною мірою пом'якшується, проте погода визначається віддаленістю від морських акваторій, а також близькістю пустельної місцевості. Коливання температури значні – у зимовий період вона може падати до -30°C, а влітку – підніматися вище за +40°C. У долинах повітря прогрівається в середньому до +27°C.

Структура населення

Домінуючою національністю країни є киргизи – їх налічується 70,9%, на узбеків і росіян припадає ще 14,3% і 7,7% населення відповідно. Тут проживають дунгани (1,1%) та представники інших нацменшин – таджики, уйгури, татари, німці, українці та корейці – лише 5,9%.

Вікові групи населення Киргизії:

  1. Частка дітей віком до 14 років становить 29,92%.
  2. На молодь від 15 до 24 років припадає 18,8%.
  3. Найчисленніша вікова категорія – особи 25-54 років (39,55%).
  4. Громадяни 55-64 років та люди похилого віку від 65 років – відповідно 7,34% та 5,01%.

Офіційними мовами для країни є киргизька і російська, ними розмовляє 71,4% і 9% населення. У побуті поширена узбецька, їй віддають перевагу 14,4% громадян. Іншими мовами спілкуються 5,2% мешканців Киргизії.

Більшість віруючих дотримуються ісламської релігії (75%), прихильники православ'я становлять 20%, інших конфесій – 5%.

Віза

Для відвідування Киргизстану українським туристам не потрібне оформлення візи. В'їзд у республіку здійснюється за закордонним паспортом. Граничний термін перебування на киргизькій території обмежений 90 добами.

Рівень життя

Середня зарплата в Киргизії невисока – вона становить 245$. Офіційно затверджена мінімальна оплата праці – трохи більше 23$, реальна нижня планка досягає орієнтовно 62$. Верхній поріг зарплати оцінюється у 1093$. Рівень реального прожиткового мінімуму — близько 85$. У Киргизії зареєстровано невелику частку безробітних громадян – у межах 2,9% населення.

У країні функціонує державна система обов'язкового медичного страхування. Термін дії поліса становить один рік з моменту його придбання. Процес набуття статусу застрахованої особи – платний. Вартість оформлення поліса становить трохи більше 15$.

Ціни

Ціни в Киргизії набагато нижчі, ніж у багатьох інших туристичних регіонах. Перекусити в недорогому кафе можна за 5$, фастфуд коштує до 3,77$. У ресторанах поїсти коштує дорожче – рахунок за обід на двох осіб складе 19$. Набагато дешевше обійдеться покупка продуктів у магазинах та на ринках. За літрову упаковку молока продавці попросять 70 центів, хліб – 33 центи. Кілограм помідорів та картоплі можна знайти за 50 та 52 центи відповідно.

Джинси американських брендів коштують у середньому 17,92$, чоловіче взуття зі шкіри – 59,48$. Найекономічніший варіант поїздок містом – це покупка квитка на муніципальний автобус за 19 центів або відразу місячного проїзного за 6,29$. Таксі в Киргизії коштує набагато дорожче. Тільки виклик машини коштуватиме 75 центів, а кілометр шляху – ще 19 центів, очікування пасажира – 2,52$ за одну годину.

Кухня

Киргизька кухня як технологічно, так і за асортиментом інгредієнтів страв близька до гастрономічних традицій інших кочових тюркських народів. У ній також присутній вплив уйгурської та дунганської кулінарії.

Найбільш відомі страви киргизької кухні:

  1. Бешбармак – традиційне частування з гарячої баранини з додаванням овочів. Подають на коржі.
  2. Таш кордо – це приготовлена на відкритому вогні та вугільному жарі бараняча туша з прянощами, спеціями та сіллю, а також гірською цибулею та диким часником.
  3. Коржики кемоч. Їхня величина – як велика монета. Печуть в золі, подають з гарячим молоком, олією та сузьмою.
  4. Манти – популярна страва не лише в Киргизії, а й у цілій низці центральноазіатських країн, у Туреччині, Кореї та Монголії. Це своєрідні пельмені – тонко нарізане м'ясо поміщають у розкатане тісто. Готують на пару, заправляють сметаною або жирним бульйоном з перцем і кінзою.
  5. Курт – ціла лінійка знаменитих кисломолочних продуктів, схожих, залежно від рецептури, на сир або йогурт. Крім того, під цією ж назвою існують страви із зернових, перемішаних із кислим молоком.

Ціни на житло

Вартість оренди квартир у Киргизії, з урахуванням її популярності як туристичного регіону, можна вважати прийнятною. Однокімнатне житло у звичайних районах міста здається за 177$ на місяць, у престижних кварталах воно пропонується вже за 270$. Якщо потрібно більше кімнат, то в цьому випадку доведеться заплатити від 301$ до 479$ відповідно. Діапазон вартості квартир, що пропонують до продажу – від 650$ до 834$ за м2.

Оскільки туристи з України, як правило, подорожують до Киргизії за програмами авіатурів, у вартість яких входить оплата проживання, більшість гостей країни зупиняються в готелях. Розцінки в бюджетних готелях відносно невеликі: загальна кімната в хостелі коштуватиме 13-15$ за добу, а номер класу двох-трьох зірок – від 22$ до 48$. За комфорт потрібно заплатити більше – розцінка на проживання в готелі з покращеними умовами становить 58$, а за обслуговування рівня п'яти зірок доведеться віддати вже 111$ за добу.

Рівень безпеки

В аспекті кримінальних проявів проти туристів у Киргизії набагато безпечніше, ніж в Україні. Кількість злочинів тут нижча у півтора-два рази – у середньому протягом року вона становить 650-770 на кожні 100 тис. населення. В Іссик-Кульському регіоні, найбільш популярному серед гостей країни, працює спеціальна туристична поліція. Для того, щоб забезпечити власну безпеку, потрібно дотримуватися кількох простих правил поведінки в чужій країні.

Як не стати ціллю злочинців у Киргизії:

  1. Слід бути обережними в аеропорту, зловмисники можуть видавати себе за поліцейських або водіїв.
  2. Не варто прогулюватися вночі, особливо на самоті, також слід уважно оцінювати випадкових попутників.
  3. Не можна довіряти незнайомцям, які нав'язливо пропонують свою допомогу.

На що потрібно звернути увагу під час подорожі країною:

  • якщо взяли машину напрокат, треба пам'ятати, що кількість АЗС у сільських районах невелика;
  • дороги в нічний час погано освітлюються, їх покриття перебуває у незадовільному стані, дорожніх знаків інколи немає;
  • погода в Киргизії мінлива, а в районі гір сніг може піти навіть улітку, нерідко відбуваються зсуви та каменепади.

Заборони

Переважна більшість населення Киргизії – мусульмани. У зв'язку з цим на поведінку туристів накладаються певні обмеження, недотримання яких може образити почуття віруючих. Наприклад, не допускається нескромний одяг і зухвала поведінка. Прояви романтики на публіці також можуть розцінюватися як порушення релігійних норм. Правила дещо посилюються під час ісламських свят, а також у мечетях та інших важливих для мусульман місцях.

Влада Киргизії, у свою чергу, запровадила низку обмежень, пов'язаних із питаннями національної безпеки. Туристів  можуть стосуватися заборони фотографування об'єктів військового призначення, а також перебування поза готелем без документів, що засвідчують особу.

Інфраструктура

Значну частиу інфраструктури транспортного сполучення в Киргизії представлено переважно автомобільними дорогами. На них припадає до 99,8% відсотків пасажирських перевезень. Загальна довжина магістралей становить 40 тис. км. У містах основним видом громадського транспорту є автобуси та тролейбуси.

У Киргизії прокладено майже 500 км залізниць. Вагонний парк пасажирських поїздів сягає 450 одиниць. Залізничні гілки пов'язують країну з Узбекистаном та Казахстаном. Єдиної мережі транспортного сполучення немає, магістралі забезпечують перевезення в окремих напрямах. Спеціально для туристів запущено кілька окремих поїздів. Водне сполучення здійснюється лише в акваторії озера Іссик-Куль.

Головний аеропорт країни – Манас. Він приймає літаки будь-яких класів. В аерогавані продаються авіаквитки на внутрішні рейси без пересадок та на прямі міжнародні напрямки. Однією з найбільших авіакомпаній є Aır Kyrgyzstan, на неї припадає значна частка повітряних перевезень. На ринку авіапослуг працює також і лоукостер Air Manas – оператор пропонує авіаперельоти за нижчими цінами порівняно зі своїми конкурентами.

Культура

Історично формування культури киргизів відбувалося під впливом кочівницького життя, як і в багатьох тюркських народів. Саме з таким укладом були пов'язані канони мистецтва, ремесел, літератури, свят та традиційного побуту населення. Сплеск культурного розвитку припадає на період із кінця X і до початку XIII ст., що пов'язано зі створенням Караханидского царства.

Однією із найзнаменитіших пам'яток культури є чудовий зразок усної фольклорної творчості – поема "Манас" про подвиги легендарного національного героя, його сина та онука. Цей твір вважається одним з найоб'ємніших епосів у світі, він у два десятки разів довший за гомерівську "Одісею".

З погляду прикладних мистецтв Киргизія найбільше славиться ткацтвом. Серед туристів дуже популярні в якості сувенірів килимки ширдак ручної роботи, прикрашені багатими візерунками, зробленими за старовинними ремісничими канонами. Широку популярність мають і такі продукти традиційного ткацтва, як великі килими туш кіз з майстерною вишивкою і знаменитий ковпак – національний головний убір. Дизайн та кольори місцевого традиційного одягу підібрані таким чином, щоб максимально підкреслити його особливий колорит.

Свята та масові розваги в Киргизії часто мають стародавнє коріння. Досі такі вистави, як полювання з ловчими птахами, кінні змагання та поєдинки вершників збирають безліч глядачів.

Пам'ятки

Киргизія – батьківщина гір та озер, стародавніх міст та легендарних маршрутів Великого Шовкового шляху. Визначні пам'ятки країни відомі далеко за її межами.

Найпопулярніші місця серед туристів:

  1. Караван-сарай Таш-Рабат у Наринській області, біля китайського кордону. Побудований у XV ст. на місці стародавнього буддійського монастиря. Було споруджено для захисту караванів від розбійників.
  2. Боконбаєве – село на узбережжі озера Іссик-Куль. Місце, де збереглися давні національні традиції. Тут влаштовують масштабні вистави з ловчими птахами, туристам пропонують катання на конях.
  3. Курорт Арстанбап у Джалал-Абадській області – тисячолітній горіховий ліс. Висота дерев може досягати трьох десятків метрів. Саме звідси забрав запас горіхів до Греції Олександр Македонський в одному зі своїх походів.
  4. Озеро Ала-Куль у центральній частині Тянь-Шаню, на висоті 3,5 кілометри. Живиться водами льодовика, який можна побачити з узбережжя водойми. Глибина озера перевищує 70 м.
  5. Вежа Бурана – мінарет, збудований у IX ст. Один із найдавніших на території Середньої Азії. За однією з версій археологів, був центральною архітектурною спорудою міста Баласагун, зруйнованого згодом армією Чингісхана.