Завантаження...

hero

Республіка Ірак

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airports
Літаки
railways
Поїзди
buses
Автобуси
emergency_service
Екстрені служби
embassy
Посольство
legal_assistance
Допомога юриста

Республика Ірак

Про країну
icon
Про країну
location
Розташування
population_structure
Структура населення
visa
Віза
standard_living
Рівень життя
prices
Ціни
kitchen
Кухня
housing_prices
Ціни на житло
security_level
Рівень безпеки
prohibitions
Заборони
infrastructure
Інфраструктура
culture
Культура
other
Пам'ятки

Про країну

У дорослих Ірак асоціюється з нескінченною війною та небезпекою. У дітей – з пригодами Алладіна та Джина у загадковому Багдаді. Історики та археологи мріють потрапити до нього, щоб побачити стародавню архітектуру Месопотамії та розгадати секрети Вавилонської вежі. Це одна з тих країн, про які відомо багато і водночас майже нічого. Військова небезпека сильно гальмує розвиток туризму в Іраку, гідного максимального розголосу та популярності. При цьому кількість авіаперельотів щорічно зростає.

Авіарейс із Києва до Багдада триває близько 19 годин. Прямого маршруту без пересадок немає – обов'язкове стикування в Анкарі чи Стамбулі. Авіаквиток можна купити за допомогою сервісу SkyВooking, скориставшись вікном пошуку на нашому сайті.

Столиця Іраку – це втілення східних казок з її строкатими ринками, яскравими чайними і приголомшливою архітектурою. По всій території країни розкидані палаци та форти, зіккурати та мечеті, що вражають найсміливіші фантазії. Поки що Ірак залишається серед екстремальних туристичних маршрутів, але при належному дотриманні рекомендованих правил безпеки подорож до цієї країни запам'ятається лише позитивними моментами.

Розташування

Ірак розташований на Аравійському півострові та сусідить із Сирією, Іраном та Саудівською Аравією. На півдні його землі омиваються Перською затокою. Більша частина території розташована на Месопотамській низовині. Північні околиці обрамлені Аравійським нагір'ям, що переходить в Іранське нагір'я з найвищою точкою – горою Хаджі-Ібрахім заввишки 3587 м. Гірська місцевість вирізняється підвищеною сейсмічності, часто трапляються поштовхи та обвали.

Через всю країну з півночі на південь протікають головні водні артерії – річки Тигр та Євфрат, що впадають до Перської затоки. Євфрат служить для зрошення. На каналах та притоках Тигра встановлено електростанції та облаштовано водосховища. Також в Іраку є кілька природних озер.

Клімат Іраку складається з трьох зон: вологий та з різкими перепадами – субтропічний у північній частині; рівний та м'який континентальний – у центральних зонах; спекотний тропічний – у південних. Влітку температура близько +34-40°С. У найхолодніший зимовий місяць, січень, середні температури підвищуються у південному напрямку від +7°С до +12°С. Найбільша кількість опадів – взимку. Середній рівень на рівнинах становить до 150 мм, а у горах – до 1500 мм.

Структура населення

Мешканці Іраку – це переважно корінні араби та представники курдської етнічної групи. Серед них найбільша кількість езидів та шабаків. При цьому населення заведено поділяти за релігійно-політичним принципом. Згідно з ним іракці поділяються на більш демократичних сунітів та екстремістських шиїтів. За статистикою країни проживає близько 65% шиїтів, розселених півднів. Північну частину займають сунітські курди. Чисельність християнського населення незначна і зосереджена по всій території країни. Їхні права завжди утискалися, люди зазнавали переслідування.

Місцеві араби спілкуються іракським діалектом арабської мови. Корінні курди використовують курдську мову. Інші говори застосовують лише у компактних громадах інших народностей.

Серед іракців мало людей похилого віку. Середня тривалість життя становить 60-65 років. Найбільша вікова група – молодь до 30 років. Чисельність жіночого населення трохи перевищує чоловіче.

Віза

В Іраку існує візовий режим з Україною. Для отримання дозволу на в'їзд необхідно подати запит до іракського МВС через посольство у Києві. Негативну відповідь одержують особини, у яких у паспорті є позначка Ізраїлю.

На нашому сайті ви можете отримати кваліфіковану допомогу та консультацію щодо отримання та оформлення візи.

Рівень життя

Економічний добробут Іраку було підірвано затяжною війною. Після 2008 р. до країни повернулося понад 40 тис. біженців, почали відновлюватися підприємства та бізнес. Частково відновився видобуток та експорт нафти. Рівень життя місцевих жителів досі оцінюється як середній. На душу населення припадає близько 1140$, що на 6000$ нижче середнього значення по світу.

Мінімальна заробітна плата становить 350$, середній рівень оплати праці – близько 600$ на місяць. Населення розселене нерівномірно. Сільські жителі перебувають у скрутних умовах без звичних благ цивілізації.

Ціни

В Іраку можна організувати цікавий та відносно дешевий відпочинок. Харчуватися у закладах тут недорого. У вуличному кафе можна пообідати за 7$, а повечеряти в ресторані середньої цінової категорії можна всього за 13-15$. Мережевий фастфуд тут купувати не вигідно, за нього доведеться заплатити від 7$.

Дешевий стандартний продуктовий набір дозволить готувати самостійно за тривалого перебування в країні:

  • молоко – 1$
  • яйця – 1,7$
  • картопля – 0,6$
  • рис – 1,3$
  • банани – 1$

Речі від модних брендів в Іраку купувати не вигідно, ціни на них часто перевищують європейські. За фірмові кросівки потрібно заплатити не менше 50$, а за джинси американського виробництва – від 30$. Натомість товари від місцевих майстрів порадують гаманець та залишать гарну пам'ять про подорож.

Кухня

Іракська кулінарна традиція сформувалася на основі змішування багатьох культур – арабської, давньошумерської, курдської, ассірійської та турецької. Деякі національні рецепти датовані 5 тис. р. до н.е.

Для Іраку характерний продуктовий набір Південної Азії, основу якого становлять рис, м'ясо, трави та злаки. Страви мають відомий гострий і пряний смак, вони наваристі, жирні та ситні.

З рису часто готують густу в'язку кашу, яку вживають із кислим молоком або йогуртом. До м'ясних страв подають нутову, йогуртову чи баклажанну підливу. Поширені мезе – набір закусок із овочів або булгура.

Десерти готують з фініків, кураги, родзинок та горіхів з медом, кокосом та карамеллю. До них подають міцну каву або чай.

Ціни на житло

Зупинитися в готелі середнього класу можна за 25-60$ за ніч. Вартість готельного номера вищого класу стартує від 110$. На околиці можна вигідно орендувати апартаменти з однією спальнею від 220$ на місяць або від 400$ – у центрі міста. Квартира з трьома спальнями для великої родини коштуватиме 400-650$, залежно від місця розташування.

В Іраку можна купити нерухомість. Вартість 1 м2 на периферії складає 650-700$. У центрі міста ціна зростає до 1500-1700$ за 1м2. Важливо пам'ятати про солідну вартість комунальних платежів. Ціна послуг у розрахунку на 1 м2 становить трохи більше 1$.

Рівень безпеки

Мешканці Іраку відрізняються гарячим темпераментом та принциповістю у релігійних питаннях. Низький рівень толерантності сприяє частим спалахам расової та статевої неприязні. Ця країна є однією з найгірших у відношенні до християн.

Один із негативних повоєнних наслідків – неконтрольоване зберігання зброї. Щорічно тут трапляється близько 10 умисних убивств у розрахунку на 100 тис. населення. Загальний рівень злочинності оцінюється в 48 балів зі 100. Для безпеки в Іраку краще не залишати туристичні райони без супроводу, особливо жінкам.

Заборони

Усі значні об'єкти та навіть райони міст країни розділені місцевими релігійно-політичними організаціями, у кожній зоні панують свої порядки. Щоб випадково не порушити будь-які правила, краще скрізь пересуватися з гідом.

Екстремістські угруповання часто мінують місця масового скупчення та дороги. Тому не можна підіймати або торкатися підозрілих предметів.

Заборонено наближатися до військових баз, фотографувати їх. Також не рекомендується фотографувати жінок. Чоловіки охоче позують, але перед фото краще спитати у них дозволу. В Іраку краще утриматися від куріння – місцеві не сприймають цієї традиції.

Інфраструктура

Багато транспортних вузлів було зруйновано під час військового конфлікту. Поступово відбувається реконструкція та розширення комунікацій. Залізниця, прокладена ще на початку ХХ ст., з'єднує Ірак із сусідніми країнами, зокрема Туреччиною, Саудівською Аравією, Іраном та Йорданією. Прямий поїзд полегшує переїзди для місцевих у пошуках роботи.

У країні прокладено близько 42 тис. км. автомобільних доріг, з яких понад 38 тис. км. мають тверде покриття. Окрім особистих авто ними курсують міжміські автобуси. Купити квиток на більшість рейсів можна прямо на вході, а маршрутна карта дозволяє без пересадок дістатися пункту призначення.

В Іраку працюють 24 аеропорти. Найбільші з них – міжнародні аеропорти Басри та Багдаду. Авіаперельоти в країну забезпечують літаки десятка міжнародних авіакомпаній та національний перевізник Iraqi Airways. За допомогою пошукового вікна на нашому сайті можна швидко підібрати та купити квиток на зручний авіарейс до Іраку або авіатур з опціями екскурсій та поселення.

Культура

Традиції Іраку ґрунтуються на ісламських догмах. Більшість населення суворо дотримується мусульманського календаря пам'ятних днів, постів та свят. Крім них у країні щорічно відзначається близько 10 державних свят, серед яких День батька – у лютому та День матері – у березні, кілька пам'ятних дат національного визволення, революції, шанування військових сил.

У країні частково збереглися язичницькі традиції, присвячені річному кругообігу та врожаю. Серед національних ремесел цінується килимове ткацтво, ювелірне мистецтво. Ознайомитись з їхніми зразками можна в Історичному музеї та музеї сучасного мистецтва в Багдаді. Живопис в Іраку історично слабо розвивався, але сучасні творці заповнюють втрачене, переймаючи європейські стилі кубізму, імпресіонізму та авангарду.

Місцева архітектура зберегла історичні пам'ятки часів Шумерського царства з його величними зіккуратами та палацами. Більшість архітектурних шедеврів мають релігійний характер і ревно оберігаються державою.

Пам'ятки

Понад 10 років після закінчення основної фази війни в Іраку відбувається громадянське протистояння. Військові сили зайняли деякі історичні об'єкти та цілі регіони, закривши їх від відвідування туристами. Але й у вільному доступі в країні ще багато цікавого:

  1. Зіккурат бога Місяця Нанни. Величезний храм, якому вже понад 4 тис. років, розмірами можна порівняти з горезвісною Вавилонською вежею.
  2. Цитадель Ербіль. У Курдистані на пагорбі розташований величезний фортифікаційний комплекс із 30-метровими стінами. Він був побудований близько 5 тис. років тому, а навколо нього поступово розросталося місто.
  3. Вавилон. Руїни стародавнього міста, що занепало ще в III ст. до н. е., сьогодні є однією з найвизначніших історичних артефактів Південної Азії.
  4. Руїни міста Хатра. Палаци та площі стародавнього торгового міста добре збереглися до наших днів, але були частково знищені під час бойових дій у 2015 р.
  5. Мечі Кадісії. У Багдаді встановлено символ перемоги – 40-метрові металеві перехрещені мечі. На їхньому тлі люблять фотографуватися туристи.
  6. Мечеть Аль-Аскарі. Шиїтський храм побудований ще в Х ст. і, незважаючи на зруйнований купол, продовжує функціонувати та п'ять разів на день збирати віруючих на молитву.
  7. Мечеть Імама Алі. У цьому храмі в місті Неджеф упокоєні біблійні герої Адам та Ной.