Грузія
Загальна інформація
-
Столиця: Тбілісі
-
Територія: 69 000 км²
-
Мова: грузинська
-
Валюта: грузинський ларі
-
Населення: 3 688 647
-
Телефонний код: +995
-
Код країни: GE
Інфраструктура
Грузія
Про країну
Грузія – земля скель та каміння, середньовічних фортець і монастирів, зелених пагорбів, величних гір, глибоких печер та кам'янистих пляжів. Країна, де у любителів культури та історії буде відчуття, що вони перенеслися у минуле, прогулюючись селами та містами. Любителі активного відпочинку вражені приголомшливими краєвидами гір, а кожен мандрівник випробуватиме на собі неймовірну гостинність людей і пригоститься бенкетом зі смачної їжі та вина.
З великими містами, культовими містечками, мальовничими горами та місцем на березі Чорного моря Грузія може запропонувати набагато більше, ніж її персики. Це держава багатьох контрастів, що робить її особливим місцем для відвідування. Пам'ятки, які приваблюють туристів до Грузії, варіюються від гірських пейзажів та чудових природних особливостей Північної Грузії, таких як гори, до романтичних історичних місць.
Багато українців дуже люблять подорожувати Грузією, адже ця країна багата колоритом, атмосферою веселощів і невимушеністю, гірськими пейзажами. Тому не зволікайте, швидше купуйте квиток і вирушайте в прямий рейс до цієї дивовижно красивої держави.
Розташування
Республіка Грузія розташована на східному березі Чорного моря і межує з Росією та Кавказькими горами на півночі. Його сусідом на сході є Азербайджан, на півдні – Туреччина та Вірменія. Грузія знаходиться на перехресті європейської та азіатської торгівлі, культури та релігії.
Починаючи зі сходу, ландшафт Грузії переважно напівпустельний. У західній частині лежали покриті снігом вершини і льодовики Кавказьких гір з вершинами висотою до 5 тис. м. Пік Казбегі є найпопулярнішим місцем для альпіністів. Субтропічний клімат поблизу узбережжя Чорного моря живить цитрусові гаї та чайні плантації. Численні річки, зокрема Кура і Ріоні, течуть горами і долинами Грузії. Багато з цих річок використовуються для виробництва гідроелектроенергії.
Клімат Грузії, захищеної Чорним морем та Кавказькими горами, відносно м'який, тому туристи так часто обирають авіатури саме до цієї країни. За винятком субтропічних регіонів, вологість влітку відносно низька.
Структура населення
У 2022 р. в Грузії проживало близько 3,6 млн людей. У 2019 році близько 13,7 відсотка населення Грузії було віком від 25 до 34 років.
Грузія знаходиться у Кавказькому регіоні Європи на перетині із Західною Азією. Як і більшість кавказців, грузини не вписуються в жодну з основних етнічних категорій Азії чи Європи.
Також на території Грузії проживають іммігранти з Вірменії, Сирії, Азербайджану, Греції та інших країн. Тому тут люди спілкуються абсолютно різними мовами – грузинською, яка є національною, англійською, грецькою, сванською, татарською та багатьох інших. Більшість місцевих жителів знає та говорить російською мовою, тому сміливіше купуйте прямий авіаквиток до Грузі та вирушайте у подорож мрії!
Віза
Жителям України не потрібна віза для подорожі до Грузії, якщо термін візиту не перевищує 90 днів. Треба мати закордонний паспорт. Саме тому ви можете придбати авіаквиток без пересадок і провести відмінний уїкенд у цій колоритній країні.
Рівень життя
Досвід Грузії сприяє високому рівню життя, завдяки адекватній вартості житла, низьким податкам та вартості продуктів, яка нижча, ніж у багатьох містах Європи.
Ціни
Ціни в Грузії вважаються найнижчими, якщо порівнювати з багатьма європейськими країнами. Ціни в ресторанах та готелях, крім транспорту, теж низькі.
Якщо розглянути питання харчування, то середні ціни на найпоширеніші продукти в Грузії такі:
- хліб – 1,5 ларі;
- солодкі безалкогольні напої (2 л) – 3,5 ларі;
- середній сніданок у кафе на одного – 36 ларі;
- перекус у вуличному фастфуді – 25 ларі.
Досить низькими є і ціни на транспорт – проїхати містом на таксі ви зможете всього за 10-15 ларі. Громадський транспорт є більш ніж доступним – за одну поїздку на автобусі ви заплатите близько 2 ларі, місячний квиток на транспорт обійдеться у 49 ларі.
Кухня
Їжа та аромати Грузії ілюструють географічне розташування країни – те, що автор кулінарних вишукувань Дарра Гольдштейн називає "Шангріла щедрості, захованої в гірських долинах і родючих низинах".
- Шоті пурі – შოტი პური. Словом "пурі" або "პური" в Грузії називають звичайний хліб, а шоті пурі – це національний хліб грузинів. Це хрумкий зовні і м'який усередині коржик, який має неймовірний аромат і обов'язково присутній на столі під час будь-якого прийому їжі. Цей хліб готується в тандирних печах, тому й має таку форму та смак.
- Звичайно ж, побувавши в Грузії, не можна не спробувати справжній хачапурі. Це хлібний коржик, який прикрашений величезною кількістю сиру. Страву обов'язково потрібно їсти гарячою. Апетитний сир тягтиметься, а хрумкий хліб відтінить маслянисту структуру начинки.
- Не забудьте про хінкалі. Ці "грузинські вареники" називають національною стравою. Тонкий шар тіста зовні та найсмачніше соковите м'ясо з величезною кількістю соку та приправ усередині. Ця страва не залишить нікого байдужим.
Ціни на житло
Якщо не брати до уваги найдорожчі варіанти житла, що знаходяться біля моря, то середня оренда квартир у Грузії досить дешева.
Місячна оренда приватного будинку площею 85 м2 коштуватиме 2,394 ларі, а знімання невеликої студії в центрі міста обійдеться вам у 1,300 ларі на місяць.
При цьому варто враховувати також вартість комунальних платежів:
- Інтернет – 28 ларі;
- прибирання квартири – 100 ларі;
- світло, вода газ – 200 ларі.
Рівень безпеки
Грузія загалом безпечна для мандрівників, а рівень злочинності тут один із найнижчих у Європі. Практично викорінено і злочинність, і корупцію, хоча свого часу вони становили для Грузії серйозну проблему. Проте все змінилося після Революції троянд і сьогодні довіряти грузинській поліції абсолютно безпечно. Кишенькові злодії і дрібні крадіжки на вулицях Грузії, а особливо в тбіліському метро, є, але вони менш дошкульні, ніж в інших країнах Європи. Вулиці грузинських міст патрулюють поліцейські. Ви можете звернутися за допомогою у будь-який час. У 2017 р. Грузія була визнана найбезпечнішою країною Європи. На сьогодні рівень злочинності становить 4,5-5 тис. скоєних злочинів на рік.
Заборони
Грузія – це дуже доброзичлива країна, проте варто знати про найважливіші правила поведінки і дотримуватися їх, щоб не потрапити в неприємну ситуацію.
- Будьте толерантними до релігії. Понад 83% жителів Грузії є віруючими людьми. Якщо ваші релігійні погляди не збігаються з місцевими, утримайтеся від суперечок.
- Не треба лихословити у громадських місцях. Грузини – безтурботні люди, і вони стають темпераментними, коли справа доходить до таких речей, як лихослів'я, можуть дуже легко образитися, якщо ви сваритеся під час розмови.
- Не варто одягатися надто зухвало. Через глибоке занурення грузинів у релігію, надто відкритий одяг може образити місцевих жителів і показати вас з поганого боку.
Врахуйте ці побажання та нехай ваш авіатур пройде ідеально!
Інфраструктура
Завдяки особливому розташуванню країни – між Європою та Азією – Грузія має досить розвинену інфраструктуру.
Дорожня мережа в Грузії складає 1500 км основних або міжнародних автомагістралей, які знаходяться у відмінному стані. Дороги тут досить часто ремонтують і стежать за їх станом, тому ви можете не перейматися якістю їзди.
У Грузії знаходиться 22 аеропорти, найголовніший з яких – у Тбілісі. Звідси щодня здійснюється понад 20 міжнародних перельотів за різними напрямками.
Тут розташовано понад 1,600 км залізниці. Це один із найпоширеніших видів транспорту країни. Тому, якщо ви хочете перебратися на іншу частину Грузії без пересадок, купуйте квиток на поїзд та насолоджуйтеся видами з вікна!
Грузія імпортує більшу частину найважливіших запасів газу та нафти. Країна вже давно позбулася хронічного дефіциту енергії та перебоїв з постачанням газу, провівши реконструкцію ГЕС та покладаючись на газ, який надходить з Азербайджану, а не з Росії. В даний час географічне положення держави між Європою та Азією дає можливість розвивати свою роль пункту логістики нафто- і газопродуктів та інших товарів.
Культура
З давніх часів до наших днів на цьому крихітному клаптику землі було створено величезну культурну спадщину. Можна сказати, що частиною її є грузинський алфавіт, який є одним із 14 унікальних алфавітів у світі.
Культуру не формують кордони, її формують люди. Саме грузинський народ робить цю землю такою особливою. Грузини дуже гостинні, відкриті та теплі у стосунках, особливо з гостями. Якщо ви відвідаєте Грузію, обов'язково потрапите на Supra – вечерю з вином. Supra – це спосіб спілкування, можна сказати, грузинська альтернатива пабу. Люди збираються разом, щоб насолодитися спілкуванням та випити.
Усі народи люблять музику, і Грузія не є винятком. Грузини добре відомі своїм багатоголосим співом. Більшість пісень складаються з трьох голосів. Така музика не має авторів, адже вона вважається народною. Грузинські пісні мають дуже м'яку взаємозалежну течію поліфонії. Як тільки ви почуєте цей звук, не сплутаєте з чимось іншим. Грузинська музика тісно переплетена з танцем – ще однією важливою частиною грузинської культури: швидкі та елегантні рухи добре складених танцюристів, що летять у повітрі з мечами.
Немає веселощів без вина та їжі! З 2017 р. ми можемо впевнено сказати, що Грузія є найстарішою виноробною країною у світі з 8 тис. послідовними вінтажами. Отже, можна з упевненістю припустити, що Грузія робить вино правильно. Воно виробляється у спеціальних глиняних глечиках, званих квеври, які надають характерного аромату природним смачним винам. Щодо кухні, то це суміш найкращих практик як Східного, так і Західного світу, плюс грузинські та кавказькі елементи. Хінкалі, хачапурі, еларджі, мцваді, чвіштарі, гебжалія та багато-багато іншого!
Пам'ятки
"Це шматочок планети Земля, який Бог нібито вирішив виділити для себе", — Грузія справді така прекрасна, різноманітна, як її описують люди. У цьому списку зібрані улюблені напрямки в Грузії, у тому числі обов'язкові для відвідування:
- Кутаїсі. Менше, ніж Тбілісі, і з зовсім іншою атмосферою. Друге за величиною місто Грузії, також є одним із найстаріших у Європі. Населене із VI ст. до н. е., Кутаїсі служило політичним центром Колхідського королівства. Пізніше воно стало культурною столицею Грузії – місцем, де жили поети, музиканти та вчені – до радянських часів, коли Кутаїсі переобладнали під промисловість, а його горизонт змінили.
- Батумі. Найбільше чорноморське курортне місто Грузії має репутацію "кавказького Лас-Вегаса". Але тепер, коли Батумі переживає своєрідний ренесанс, сприйняття туристів повністю змінилося. Вдалині від берегової лінії є безліч дивовижно красивих кафе, творчих просторів та чудової сцени вуличного мистецтва.
- Мцхета. Одне з найстаріших міст Грузії та столиця старого царства протягом майже тисячоліття, розташована лише за 20 км від Тбілісі та є популярним місцем для одноденних поїздок. До неї легко дістатися на маршрутці або таксі менш ніж за годину.
- Горі. Місце народження Йосипа Сталіна та музей Сталіна, має репутацію головного напряму темного туризму у Грузії. Відвідування музею, який включає будинок, де народився Сталін, і бронепоїзд, – це, м'яко кажучи, незвичайна подорож для справжніх любителів таємниць та історії.