Королівство Есватіні
Загальна інформація
-
Столиця: Мбабане
-
Територія: 17 364 км²
-
Мова: англійська, сваті
-
Валюта: ліланґені
-
Населення: 1 093 238
-
Телефонний код: +268
-
Код країни: SZ
Інфраструктура
Королівство Есватіні
Про країну
Есватині – невелика країна в Африці, яка вважається одним із наймальовничіших та екзотичних місць планети. На її території гармонійно поєднуються традиції та культура етнічних аборигенів свазі та сучасний спосіб життя прогресивної частини населення.
Незважаючи на скромні розміри, тут чимало цікавих місць, завітавши до яких, туристи обов'язково захочуть знову купити квиток у цей дивовижний куточок Африканського континенту. Наприклад, у місті під назвою Лобамба (у долині Езулвіні) щороку відбувається традиційний ритуал: танці, в яких можна брати участь не лише мешканцям регіону, а й приїжджим. Обов'язково танцює місцевий король.
Під кінець літа або на початку осені король влаштовує церемонію пошуку чергової нареченої, яку можуть побачити всі охочі (включаючи туристів).
Відсутність монументальної архітектури в Есватіні з лишком компенсується достатком природної краси, як водоспад Мантенга або заповідник Малолотжа (який став будинком для понад 300 видів пернатих).
У Королівство Есватині, яке раніше називалося Свазілендом, можна потрапити повітряним шляхом. З Києва, Одеси та інших великих міст здійснюються польоти на Африканський континент. Також можна автобусом або потягом дістатися одного з європейських аеропортів і звідти летіти в регіон Африки. Найчастіше у цьому напрямі літають літаки Emirates Airlines (ЄК).
Розташування
Есватині – одна із найменших африканських країн. Вона межує з двома більшими (і більш відомими) країнами: Мозамбіком та ПАР. До 2018 р. королівство звалося Свазіленд, але потім змінило назву на нинішню.
Майже вся територія Есватині знаходиться на гірському плато Велд, яке має дуже специфічний рельєф у вигляді трьох сходинок. Примітно, що кожен із щаблів належить до різної кліматичної смуги.
Північна частина країни – це гірська місцевість, на якій характерний помірно теплий клімат. Схід Есватіні – зона спекотних субтропіків, а північно-західний регіон знаходиться під владою тропічного типу клімату (ця територія вкрита лісами).
Найбільша водна артерія Есватині – річка Лусутфлу. Найвищою точкою вважається гора Емлембе, що височіє над рівнем Світового океану на 1862 м.
У так званій "Великій Долині" Езулвіні (красивому місці країни) є кілька невеликих, але дуже мальовничих водоспадів.
Структура населення
Есватині населяє народність свазі. Саме тому королівство раніше мало назву Свазіленд ("земля свазі"). Вважається, що плем'я заселило цю частину Африки ще в середньовіччя.
Вони неодноразово (жорстоко) воювали із сусідніми (більш численними та розвиненими) народами, але зрештою відстояли своє право на життя в південно-східній частині континенту.
Крім свазі Королівство Есватіні населяє невелику кількість білих африканців (британського походження) та зулусів. Більшість мешканців зайняті розведенням худоби та натуральним господарством. З кожним роком спостерігається дедалі більш активний відтік людей із селищ до міст (для роботи в держсекторі, у сфері обслуговування та торгівлі). Частина мешканців зайнята роботою на шахтах Південної Африки.
Площу 17 363 км2 населяє трохи більше мільйона людей. Число місцевих жителів поступово зменшується. Так, у 2014 р. кількість аборигенів майже досягала півтора мільйони (1 419 623 осіб), але за шість років цей показник суттєво знизився.
Віза
Громадяни України, як і жителі країн-членів Шенгенської угоди можуть відвідувати Есватині без візи. Тривалість перебування в країні не повинна перевищувати 30 днів (за один чи кілька візитів). Після прильоту в аеропорт потрібно обов'язково заплатити збір у сумі 50 емалангенів, квитанцію бажано зберігати протягом усього часу перебування у королівстві.
Українці, які прибувають до Есватині, повинні мати такі документи:
- закордонний паспорт;
- зворотний квиток;
- бронь готелю, що підтверджує факт поселення в одному з готелів (або оренду апартаментів);
- виписка з банківського рахунку (для підтвердження фінансової спроможності проводити час у країні).
На території Есватині є два міжнародні аеропорти: у місті Матсапа та в Сікупі, всі європейці прибувають сюди через них.
Придбати квиток на літак до колишнього Свазіленду можна безпосередньо в аеропорту або на нашому сайті. Також можна звернутися до авіакаси. Набагато зручніше вибирати авіарейси через Інтернет. Наш сервіс SkyBooking зібрав усі актуальні пропозиції, що дає можливість в кілька кліків знайти необхідний рейс і спланувати авіапереліт на бажану дату.
Також на сайті є сортування за цінами, що дозволяє відшукати прямий (без пересадок) рейс і купити найдешевші авіаквитки. До речі, вартість польотів у різних компаній може суттєво відрізнятися, тому, знайшовши за допомогою SkyBooking найбільш бюджетний (доступний) варіант, вдасться чимало заощадити на вартості трансферу.
За допомогою нашого сервісу можна придбати квитки на поїзд або літак до Польщі, Болгарії чи Молдови, щоб звідти вирушити на Африканський континент.
Рівень життя
Есватині – маленька, скромна країна. Середня заробітна плата тут складає 550$ (8,5 тис. свазілендських лілангенів) за місяць. Мінімальний заробіток становить від 30$ до 40$ (420-600 ліланген). У 2018 р. робітники бунтували проти низьких зарплат, але страйк, який тривав три дні, призвів лише до збоїв у роботі організацій, але не до збільшення оплати праці.
Середня тривалість життя складає 60 років – не так багато за європейськими мірками, але вельми переконливо в порівнянні з іншими африканськими країнами. Щодо рівня безробіття, тут він сягає 23,4%.
Економіка королівства досить слабка і багато в чому залежить від економіки ПАР – найбільшого сусіда Есватіні.
Ціни
Вартість життя в цьому куточку Африки навряд чи може вважатися високою. Харчування та проживання тут відносно недорогі. Купувати продукти в магазинах (і на ринках) і готувати їжу самостійно коштує дешевше трапез у ресторанах та кафе. Тим не менш, комплексний обід на одну персону в закладі середньої руки коштуватиме лише 14$. За чашку кави, куплену у вуличній ятці, доведеться віддати 2$.
3\4 землі країни – родючий, придатний для землеробства грунт, тому багато хто вирощує овочі і тримає свійську птицю.
Купити фермерські продукти на ринку можна помітно вигідніше, ніж у магазинах. На ринку є можливість поторгуватися і, якщо пощастить, збити ціну.
Кухня
В Есватіні люблять (і чудово вміють готувати) різноманітні страви з яловичини. Місцеві жителі люблять ласувати гранатовим сорбетом, кус-кусом з бараниною та овочевим гарніром. У ресторанах можна замовити європейські страви, фастфуд (як у МакДональдсі) або автентичну їжу на кшталт стейку з ребер або баба-гануш – пюре з баклажанів.
Основа більшості страв – кукурудза та сорго. Другим за популярністю сортом м'яса є козлятина, яку місцеві вимочують у кисло-солодких, пряних маринадах, а потім смажать чи запікають. На окрему увагу заслуговує місцевий лікер "Амарула" на основі молока. Він має ніжний, м'який смак і чудово підходить для спекотної погоди.
Ціни на житло
Житло в Есватіні коштує не так вже й дешево. Проте на території країни є чимало варіантів поселення. Фермерський будиночок з усіма зручностями можна орендувати за 42$ на добу, а однокімнатна квартира з євроремонтом у столиці (місті Мбабані) коштуватиме 38$ на день.
Щодо окремої кімнати в квартирі або котеджі, її цілком реально зняти за вдвічі меншу суму. Проживання в готелях коштує трохи дорожче, наприклад, чотиризірковий готель коштує 90$ на добу, щоправда, сюди включений сніданок. У країні є готелі міжнародної готельної мережі Hilton.
Висококласні готелі (п'ять зірок) мають цінники від 100$ за добу. Більшість пропозицій оренди житла зосереджено у столиці та її околицях.
Есватіні – невелика країна, тому, де б не довелося зняти апартаменти, легко дістатися до всіх визначних пам'яток, а на їх огляд достатньо кількох днів.
Рівень безпеки
Есватині – досить спокійна, дружня країна. Місцеві жителі не виявляють агресії чи нерозуміння щодо приїжджих. Цей регіон навряд чи можна вважати осередком сучасного розвитку, проте протизаконні події тут майже не відбуваються.
Звичайно, не варто залишати без нагляду цінні речі, а також носити всюди великі суми готівки. Від дрібних крадіжок вуличних злодюжок, на жаль, ніхто не застрахований. Але якщо вчасно звернутися до поліції, швидше за все, зловмисника відшукають за гарячими слідами – місцеві копи знають свою справу.
Оскільки в королівстві високий відсоток захворюваності на ВІЛ, акуратність у питанні вибору зв'язків та контактування з незнайомцями буде безумовно не зайвою.
Заборони
Народ сваті хоч і відрізняється дружелюбністю по відношенню до гостей їхньої країни, але категорично відмовляється відповідати на деякі питання. Одне із табу стосується особистого життя короля. Не варто запитувати про те, скільки дружин і дітей має правитель, коли відбудеться його наступне весілля тощо.
Несанкціоноване полювання тут суворо переслідується законом. Більшість територій є заповідними, отже на них взагалі заборонено полювати на тварин і птахів. Перш ніж збиратися на полювання, доведеться з'ясувати, де це допускається, а також отримати дозвільний документ.
Завдяки суворості покарання за протизаконне полуювання, Есватіні перетворилося на регіон із найнижчим рівнем браконьєрства у всій Африці.
Інфраструктура
Як уже говорилося, на території країни є два міжнародні аеропорти, щоправда, зараз іноземні авіасуди приймає лише аеропорт ім. короля Мсваті III. Можна прибути на територію Африки, а потім із ПАР чи Мозамбіку приїхати до Есватіні автомобілем чи автобусом.
У королівстві практично немає громадського транспорту. Пройти 15 км для місцевих мешканців – звична справа. Щоб мати свободу пересування, бажано орендувати автомобіль.
Оскільки країна має досить компактні розміри, всі туристичні локації знаходяться недалеко одна від одної, їх зручно оглядати, переїжджаючи з місця на місце на авто. Економні туристи можуть користуватися місцевими автобусами та комбі (громадські таксі).
Культура
Есватині – остання з африканських абсолютних монархій. Культура, менталітет та спосіб життя місцевого народу настільки незвичайні, що здаються туристам казковими та фантастичними. Наприклад, у країні дозволена полігамія, правда, у кожної дружини обов'язково має бути свій власний (як правило, крихітний) будиночок.
Чоловік та дружина живуть окремо один від одного. Житла людей похилого віку (яких молодь дуже поважає) робляться круглої форми – таким чином їм висловлюється повага.
Як і інші африканські народності, свазі бережуть та шанують традиції. Їх культура ґрунтується на піснях та танцях, які часто мають ритуальний характер. Найбільш відомими (і урочистими) вважаються церемонії Умквашо та Інквала, а також щорічний фестиваль зі складною назвою Умхланга.
Примітно, що багато місцевих жителів досі з недовірою ставляться до традиційної медицини та фармацевтики, хвороби вони вважають за краще лікувати у народних цілителів.
Пам'ятки
Королівство Есватіні можна назвати "скарбницею пам'яток". Тут є старовинні, майже доісторичні наскельні малюнки, багато красивих природних пейзажів і, звичайно, представники флори та фауни, яких більше не зустріти ніде у світі.
Тим, хто хоче скласти власне враження про цю невелику, але прекрасну країну, варто побачити:
- Заповідник Малолотжа. Він знаходиться у північно-західній частині країни і розташований на пагорбах, які уподобали безліч рідкісних птахів. Назву отримав на честь найвищого водоспаду королівства (крім нього є ще 26 менших водоспадів).
- Палац Ембо Роял. Королівська резиденція розташована у м. Лобамба. Неподалік знаходиться Культурне село та Національний музей. До самого палацу потрапити не вийде, але подивитися на будівлю зовні цілком реально.
- Парк Млілвані (другий за значимістю країни). У його південній частині знаходиться знаменита Гора страт (Гранітна гора).
Любителі сафарі неодмінно повинні відвідати заповідник Мшая (його територія майже повністю заросла чагарниками), а тим, хто хоче поринути у колорит місцевого життя, варто бути присутнім на Нсвала – церемонії перших фруктів.