Завантаження...

hero

Князівство Андорра

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airports
Літаки
buses
Автобуси
emergency_service
Екстрені служби

Князівство Андорра

Про країну
icon
Про країну
location
Розташування
population_structure
Структура населення
visa
Віза
standard_living
Рівень життя
prices
Ціни
kitchen
Кухня
housing_prices
Ціни на житло
security_level
Рівень безпеки
prohibitions
Заборони
infrastructure
Інфраструктура
culture
Культура
other
Пам'ятки

Про країну

Князівство Андорра – карликова європейська держава. Країна асоційована із Євросоюзом, але не входить до його складу. Столиця – Андорра-ла-Велья. Назва Андорри, за однією з версій, походить від слова andurrial наварро-арагонського походження, що означає "лісиста місцевість", що пов'язане з великою кількістю лісових масивів, що покривають долини Піренеїв.

Вперше у писемних джерелах Андорра згадана у 778 р. У 790 р., під гарантію Карла Великого, вона набула статусу незалежної держави. У 805 р. Князівство Андорра отримало свою сучасну назву. У 1278 р. суверенітет країни був закріплений в угоді між Іспанією та Францією, він же вважається роком заснування Андорри.

Наприкінці XV ст. суверенні права країни переходять до Наварри, з 1589 р. – до Франції. Конституція Андорри виникла 1866 р., перша політична партія – 1976 р. 1993 р. уряд вступив до ООН, 1994 р. – до Ради Європи, 1996 р. – до ОБСЄ, а роком пізніше – до ЮНЕСКО.

Нині Андорра є високорозвиненою державою постіндустріального типу. На її території залягають багаті запаси залізняку і свинцю. Досить добре розвинена лісова промисловість та гідроенергетика, широко поширена торгівля предметами розкоші. Країна має статус "податкової оази", оскільки її банки відрізняються високим рівнем конфіденційності інформації про клієнтів.

Левова частка фінансових надходжень до економіки – до 80% – забезпечується з допомогою туризму. Щороку Андорру відвідують близько 9 млн мандрівників з усього світу. Найбільш популярні туристичні об'єкти – гірськолижні курорти Валнорд і Грандваліра.

Авіаперельоти з України до Андорри пропонуються лише з посадкою літаків у Франції та Іспанії. У зв'язку з цим купити квитки до Андорри можна тільки з подальшими пересадками з аеропорту на поїзд чи автобус. Дізнатися, скільки коштує квиток в Андорру, простіше і найшвидше на офіційному сайті skybooking.ua, крім того, в цьому випадку надається можливість підібрати найзручніші авіарейси до іспанських та французьких аеропортів.

Розташування

Андорра знаходиться у південно-західній частині Європи, між Іспанією та Францією. Виходу до моря немає. Її територія пролягає через Піренейські гори. Місто Андорра-ла-Велья знаходиться на висоті 1029 м над рівнем моря і вважається високогірною європейською столицею. Загалом в Андоррі налічується 65 гірських піків. Місцевість скеляста, гори розділені вузькими долинами. Найвища точка – гора Кома Педроса (2943 м).

Річки  –  переважно гірські, що характеризуються вузьким руслом та швидким перебігом. Більша їх частина – притоки найбільшої річки Валири, басейн якої проходить з півдня на північ Андорри. У країні 172 озера, багато з яких льодовикового походження. Озеро Естаніс-де-Жуклар – найбільше в Андоррі, площа його акваторії становить 23 га.

Клімат у країні – помірна, проте її територія поділяється відразу на кілька мікрокліматичних зон (континентальну, альпійську та океанічну). Це пов'язано з різноманітністю ландшафту –великими перепадами висот і великою кількістю різноспрямованих долин.

У порівнянні з сусідніми Францією та Іспанією, тут випадає більше снігу, а рівень вологості значно нижче. Близько 300 днів на рік – сонячні. Дощові місяці – травень, червень та серпень. Максимум снігопадів – у горах. Температура в липні може досягати +27°C, у січні вона опускається в середньому до -3°C.

Структура населення

Левову частку населення країни – 48,8% – займають корінні андоррці (романська етнічна група). Вони є нащадками селян із Каталонії, які заселили гірські долини Андорри ще у давнину.

Етнічні меншини:

  • іспанці – 25,1%;
  • португальці – 12%;
  • французи – 4,4%;
  • представники інших народів – 9,7%.

Середній вік мешканців – 39 років. Розподіл населення за віком: 69,5% – від 15 до 64 років, 14,4% – від 65 років, решта – діти до 14 років.

Хоча офіційною мовою в Андоррі є каталанська, нею в побуті спілкується лише 35,7% населення. Іспанською розмовляють 43,2%, решта – французькою, португальською та іншими мовами.

Близько 88% населення прихильники Римсько-Католицької Церкви. Крім того, тут проживають нечисленні представники таких релігійних течій, як протестантизм, іслам, індуїзм, бахаї та іудаїзм.

Віза

За даними Міністерства закордонних справ Андорри, для в'їзду до цієї країни максимум на 90 днів за кожне півріччя не потрібно оформлення будь-яких віз, у цьому випадку діє правило Шенгенської зони. Для подорожі до Андорри потрібно перетинати кордони Іспанії чи Франції. Тому для громадян країн, які не входять до ЄС, включаючи Україну, які не мають біометричних паспортів, знадобиться оформлення багаторазової або дворазової шенгенської візи, інакше можна отримати відмову від іспанської чи французької влади при поверненні з Андорри.

Страхові поліси Шенгена в Андоррі не діють. У зв'язку із цим туристам з України потрібно оформити окрему медичну страховку. Для перебування в Андоррі з освітньою або діловою метою на термін понад 90 діб знадобиться оформлення відповідного дозволу або посвідки на проживання.

Хоча в Андоррі є почесне консульство України, воно не займається питаннями, пов'язаними із в'їздом до країни та виїздом із неї. Консульські послуги надаються посольством України в Іспанії за сумісництвом та посольством Андорри у Києві.

Рівень життя

Доходи населення Андорри – приблизно на рівні розвинених західноєвропейських країн. Середня заробітна плата за місяць становить 3437$, мінімальна – 7,03$ на годину і 1284$ на місяць. Верхня межа доходу найманого працівника досягає 17585$. Розмір прожиткового мінімуму можна порівняти з нижньою планкою зарплати – він становить 1211$. Рівень безробіття в Андоррі – 2%, це один із найнижчих показників у світі.

У країні діє державна система соціального страхування CASS для працюючих громадян, яка передбачає компенсацію витрат на медичне обслуговування в обсязі 75% при амбулаторному лікуванні та 90% при госпіталізації. Туристам та іншим нерезидентам на час перебування в Андоррі доведеться оформляти окремий страховий поліс у приватній компанії.

Ціни

Споживчі товари в Андоррі недорогі – вартість нижча, ніж у сусідніх Франції чи Іспанії, на 25-40%. Покупки тут вигідні через те, що ця країна є зоною безмитної торгівлі. Проте ціни в Андоррі загалом вищі, ніж у Києві, на 75%, а окремо на продовольство – на 91%, у закладах громадського харчування – на 101%.

Так, обід у ресторані середнього класу на двох коштує в середньому 52,89$, в недорогому кафе – 14,28$. Філе курки та яловичину в магазинах пропонують по 10,58$ і 8,46$ відповідно, сир – по 21,15$ за кілограм. Джинси в сегменті "мас маркет" продаються по 68,75$, кросівки – по 98,72$. Проїзд автобусом коштує 2$, а кілометр шляху на таксі обійдеться й зовсім дешево – в 1,23$, проте тариф передбачає ще 2,8$ за посадку в машину.

Кухня

Кухня Андорри представлена переважно типовими каталонськими стравами. Кулінарні вподобання населення найбільш близькі до смаків жителів Альт-Уржеля, провінції Льєйда в Іспанії. Крім того, досить поширеними тут є рецепти італійської та французької гастрономії.

Найпопулярнішими стравами в Андоррі є качка із зимовою грушею, свиняча циветта, шпинат з додаванням кедрових горіхів та родзинок, мармелад, пиріг "масегада". Деякі страви прямо запозичені із кухні гірських районів Каталонії – варені равлики, гірський рис та емботити. Одним із улюблених "народних делікатесів" є місцева річкова форель. З алкогольних напоїв андорці найчастіше вживають пиво і глінтвейн.

Ціни на житло

Вартість оренди житла та номерів у готелях Андорри приблизно відповідає середнім розцінкам по Західній Європі. За проживання у квартирі чи готелі у цій країні доведеться заплатити більше, ніж у Києві, на 91%.

Вартість номерів у готелях Андорри:

  1. Найвигідніший варіант – місце в дешевому хостелі за 18$.
  2. Готелі класів "одна" та "дві зірки"  – 88$ і 94$ відповідно.
  3. У тризірковому готелі можна оселитися за 101$.
  4. Готелі "чотири зірки" та п'ятизіркові люкси запрошують за 125$ та 168$ відповідно.

Оренда однокімнатної квартири в Андоррі – від 647$ до 787$, залежно від району. За трикімнатне житло на місяць потрібно заплатити 1110-1542$. Ціни на квартири, виставлені на продаж, коливаються в межах 3384-4442 $ за 1 м2.

Рівень безпеки

Андорра вважається однією з найбезпечніших країн світу, завдяки низькому рівню злочинності. З розрахунку на 100 тис. осіб тут за рік скоюються в середньому всього 154 злочини. Для порівняння, в Україні цей показник становить близько 1,5 тис.

Число поліцейських в Андоррі невелике – 304 на 100 тис. населення (в Україні – 356), проте правоохоронці дуже добре оснащені та професійно підготовлені. Низький рівень злочинності пов'язаний і з традиційною політикою терпимості в маленькій державі століттями співіснують представники різних етнічних груп.

Крім того, тут є досить жорстке імміграційне законодавство. Нерезиденти, яких влада вважала небезпечними для суспільства, негайно видворяються з Андорри. Крім того, для отримання посвідки на проживання заявник повинен довести, що він не несе жодних загроз для держави та мешканців країни.

Що стосується фізичної безпеки туристів, то ризики для їхнього здоров'я та життя пов'язані переважно з походами та розвагами в горах. У цій місцевості дуже швидко змінюється погода, до того ж, не на всіх ділянках за межами міст є розмітка. У зимовий період сильні снігопади можуть зробити траси зовсім непрохідними. Також є загрози сходження снігових лавин.

Заборони

В Андоррі немає жодних обмежень для туристів, пов'язаних із традиційним устроєм життя місцевого населення або релігійними міркуваннями. З іншого боку, національне законодавство передбачає сувору відповідальність за недотримання порядку реєстрації та перебування нерезидентів в Андоррі, а також порушення громадського порядку, ухилення туристів від сплати мита та інших обов'язкових зборів.

В Андоррі категорично заборонено:

  1. Проживання в орендованих квартирах, які не зареєстровані для розміщення туристів чи іноземних гостей. Дані про всіх осіб, які в'їжджають у орендоване житло або готелі, передаються їх власниками до органів поліції.
  2. Вживання алкоголю на вулиці та у громадських місцях, не призначених для цього.
  3. Зберігання та вживання наркотичних речовин. В Андоррі – жорстка політика нетерпимості до наркотиків, вона є офіційним курсом держави.
  4. Спроба провезення тютюнових виробів та спиртних напоїв, а також предметів розкоші при поверненні з Андорри через кордони Франції чи Іспанії без сплати відповідного мита за правилами ЄС.

Інфраструктура

Транспортна інфраструктура Андорри представлена переважно автомобільними дорогами. У країні немає залізничного сполучення, річкових портів та аеропортів.

Протяжність мережі автотрас – 269 км, з твердим покриттям – 198 км. Головна магістраль прокладена у північному напрямку до Франції, вона проходить через тунель на перевалі д'Енваліра. Крім того, є автотраса, яка веде зі столиці Андорри до кордону Іспанії.

В Андоррі не ходять поїзди, але безпосередньо на французькому кордоні функціонує двокілометрова залізниця –ділянка магістралі з Латур-де-Кароля до Тулузи, що обслуговується оператором TGV. Зі станцій цього шляху можна доїхати прямими рейсами без пересадок до великих міст Франції або Іспанії.

Авіаквитки в Андорру з прямим рейсом купити не можна. Підбираючи квитки на літак до Андорри, українські туристи повинні знати: найближчі до цієї країни міста, з яких здійснюються авіарейси, розташовуються у Франції (Перпіньян) та Іспанії (Лейда), що за 156 і 160 км від її кордону відповідно. Більшість програм авіатурів включають трансфер з аеропортів Франції та Іспанії до Андорри. Авіаперельоти по самій Андоррі здійснюються тільки гелікоптерами і мають нерегулярний характер.

Основний як внутрішньоміський, так і міжміський, а також міжнародний громадський транспорт в Андоррі – автобуси. Вони виконують регулярні рейси в усіх районах міст і вирушають до більшості населених пунктів у провінції. Найбільш популярними в Андоррі, для мандрівників, є поїздки автобусами до Барселони, Тулузи та ряду міст Португалії.

Прямих рейсів без пересадок з України в цю країну немає, тому, щоб підрахувати, скільки коштує квиток до Андорри, потрібно враховувати, що маршрут буде комбінованим, наприклад, авіапереліт до аеропорту Іспанії чи Франції і далі – поїздка поїздом або автобусом.

Сервіс SkyBooking надає послугу підбору дешевих квитків на літак до Андорри, до аеропортів транзитних країн з подальшим трансфером залізничним транспортом до кордону або автобусом безпосередньо до пункту призначення. Таким чином, для того, щоб купити квитки до Андорри, потрібно підбирати лише комплексний маршрут із пересадками.

У будь-якому випадку заявки SkyBooking розглядає гранично швидко, з урахуванням усіх побажань замовників, включаючи кращий транспорт, вокзали та дати відправлення в одну та обидві сторони, а також оптимальні маршрути. Розглянути різні варіанти поїздки сервіс пропонує як у телефонному режимі із задіянням опції зворотного дзвінка, так і по email або за допомогою онлайн-форми на сайті.

Культура

Історично культура і мистецтво Андорри формувалися під колосальним впливом романського стилю, що є своєрідним змішанням античних і візантійських традицій раннього християнського періоду Європи. Найбільш чітко це простежується в архітектурній спадщині країни – в Андоррі налічується десятки церков, мостів, фортець та садиб, збудованих у романському стилі.

Що ж до народної культури, то основне місце у ній посідають традиційні танці. Андорра найбільше відома як батьківщина танців марратха та контрапас. З іншого боку, хореографія андоррців увібрала традиції сусідніх регіонів, насамперед Каталонії. Так, досить популярні запозичені каталонські стилі, такі як "танець святої Анни" та сардану. Народна музика андоррців також є каталонською за своїм характером.

Андорра – країна католиків, тому масовим релігійним заходам тут приділяється велика увага. Наймасштабніша святкова подія в країні – це день Богоматері Мерітшелльської. Вона відзначається на національному рівні щороку 8 вересня.

Пам'ятки

Найбільш привабливі для туристів об'єкти в Андоррі, окрім знаменитих гірськолижних курортів, це старовинні архітектурні споруди, включаючи прекрасно збережені середньовічні будівлі, а також унікальні скульптурні комплекси.

Визначні місця Андорри:

  1. Середньовічний архітектурний комплекс "Ле Бонс" (Le Bons) в Енкамі, столиці однойменної громади на сході країни. Тут можна побачити церкву святого Романа Кесарійського, збудовану в XII ст., зі знаменитими апокаліптичними картинами. Крім того, в Енкамі знаходяться старовинна водонапірна вежа, сторожова фортеця та середньовічний іригаційний канал.
  2. "Будинок Долин" (Casa de la Vall) в Андорра-ла-Вельї – будівля парламенту країни. Побудовано з каменю ще в 1580 р. як фамільний будинок з оборонною вежею. На кутах комплексу розташовуються голубники у формі веж. На другому поверсі будівлі –державний архів із найціннішими історичними документами. Це приміщення можна відкрити лише сімома ключами одночасно, що зберігаються в окремому приміщенні.
  3. Скульптурна композиція "Благородство часу" (Noblesse du temps), створена Сальвадором Далі. Також знаходиться у столиці Андорри, у центральній частині міста. Являє собою "розплавлений" годинник, що висить на п'ятиметровому пам'ятнику у формі дерева.
  4. Підсвічені скульптури "Сім поетів" в Андорра-ла-Вельї. Встановлена в "сидячому" положенні на дванадцятиметрових жердинах. Висота кожної фігури – два метри. Усередині скульптур вмонтовані лампи, вночі фігури починають світитися різними кольорами.