Завантаження...

hero

Ужгород

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Ужгород

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Ужгород – місто у західній частині України. Воно є адміністративним центром однойменного району та Закарпатської області. Назва населеного пункту вперше була згадана в письмових джерелах у 1154 р. як "Унгвар" (від угорських слів "унг" – швидкий і "вар" – фортеця). На початку ХХ ст. найменування міста змінилося на сучасне під впливом тенденції до слов'янізації топонімів.

Заснувало місто, за найпоширенішою версією, плем'я білих хорватів у другій половині першого тисячоліття. У ІХ ст. тут було побудовано укріплене городище ранньофеодального періоду. Унгвар зайняли угорці 895 р. У 1687 р. він набув статусу форпосту Габсбурзької Австрії.

У другій половині ХІХ ст. у місті запускається лісопильне виробництво, збудовано залізницю, почалося виробництво меблів. У 1902 р. запрацювала електростанція. 1919 р. Ужгород разом із усім Закарпаттям передається Чехословаччині, а 1938 р. переходить до складу Угорщини, 1945 р. – Української РСР.

У п'ятдесяті роки у місті починають працювати приладобудівні та машинобудівні заводи, хімічні підприємства. В даний час до третини обсягу виробництва припадає на випуск машин та апаратури, досить розвинені меблева та харчова промисловість, деревообробка.

Сьогодні Ужгород є регіональним промисловим та культурним центром. Туристів у ньому приваблює, насамперед, велика кількість музеїв та старовинної архітектури, включаючи середньовічні собори.

Розташування

Ужгород знаходиться на заході країни, на передгір'ях Карпат, біля самого кордону зі Словаччиною. Відстань від міста до столиці України – 627 км. Найближчі обласні центри – Івано-Франківськ, Чернівці, Львів та Тернопіль.

Рельєф – гірський, висота над рівнем моря, в середньому становить 120 м. Найвища точка – гора Велика Дайбовецька (0,22 кv). Ужгород оточений лісистою місцевістю, у самому місті площа зелених масивів сягає майже 1,6 тис. га.

Місто розташовується практично на рівній відстані від акваторій Чорного, Адріатичного та Балтійського морів – в середньому, на 670 км. Ужгород перетинає річка Уж, через яку збудовано сім мостів. Більша частина міста знаходиться на її правому березі. На його території розташовуються кілька невеликих озер, найвідомішим із яких є штучне водосховище Радванського кар'єру площею 5 га.

Клімат – помірно-континентальний (за деякими класифікаціями, ідентичний "морському"), що характеризується спекотним літом та відносно м'якою зимою. Місто захищене від холодних повітряних мас гірськими масивами Карпат. Середній максимум температури повітря припадає на липень – близько +27°C, дуже рідко може досягати і +38°C. Середній мінімум спостерігається у січні-лютому – від -4°C. Максимальна кількість дощів випадає у червні та липні, снігопадів – у грудні. Висота снігового покриву невелика.

Територія

В Ужгороді відсутній офіційний адміністративно-територіальний поділ на райони або ще якісь частини. Управління містом здійснюється Ужгородською міськрадою, а також мером та виконавчим комітетом. В Ужгороді знаходиться більша частина органів влади Закарпатської області.

Неофіційні назви кварталів та мікрорайонів міста:

  • БАМ;
  • Горяни;
  • Компотний;
  • Масив-2;
  • Новий;
  • Підлипники;
  • Радванка;
  • Садовий;
  • Східний;
  • Табла-1 та 2;
  • Центр;
  • Червіниця;
  • Шахта.

Інфраструктура

Ужгород – найбільший вузол транспортного сполучення на Закарпатті. У місті запущено рух комунальних автобусів 25 маршрутами, приватних мікроавтобусів, працюють таксі. Ужгород є єдиним в Україні обласним центром, де немає електротранспорту.

Через місто пролягають європейські автомагістралі та траса національного значення Н13, у ньому відкрито пропускний пункт на кордоні зі Словаччиною. Автобуси прямими міжміськими маршрутами вирушають з двох автовокзалів у напрямках на Чернівці, Івано-Франківськ, Рівне, міжнародними – до Чехії, Болгарії та Словаччини, у тому числі, з пересадками в європейських країнах.

В Ужгороді функціонує залізнична станція з сучасним вокзалом. З неї вирушають потяги одноколійною електрифікованою магістраллю до Львова та Мукачевого через Карпати. Гілкою, що йде на північ, курсують потяги у київському напрямку. Залізничним сполученням з Ужгородом пов'язані також Харків, Запоріжжя та Дніпро. За прямими маршрутами без пересадок відправляються залізничні потяги в курортні зони Закарпаття.

Міжнародний аеропорт Ужгорода обслуговує пасажирські рейси за регулярним внутрішнім маршрутом – до Києва. Його особливістю є те, що при зльоті та посадці літаки заходять у повітряний простір Словаччини.

Придбати квитки на автобуси, поїзди або літаки в Ужгород можна, скориставшись сервісом SkyBooking. Його головними перевагами є низька вартість проїзних документів, включаючи авіаквитки, та швидке обслуговування покупців в автоматичному режимі, з опціями зворотного дзвінка та можливістю технічної підтримки.

На сайті skybooking.ua інтеровано спеціальну форму для пошуку оптимального маршруту, як з пересадками, так і без них. Вона передбачає вибір дати, конкретного вокзалу, аеропорту у разі придбання авіаквитків, у містах відправлення та прибуття. При покупці квитків з використанням сервісу SkyBooking можливі варіанти із зазначенням проміжних пунктів рейсу, які хотіли б відвідати клієнти під час подорожі.

Рівень безпеки

В Ужгороді за рік скоєно близько 1,75 тис. злочинів із розрахунку на 100 тис. осіб. Цей показник перевищує середньостатистичний рівень по Закарпатській області (близько 860 випадків) та по Україні (1,1 тис.).

Проте для туристів Ужгород традиційно вважається відносно безпечним містом, оскільки більша частина злочинів є замахами на капітальну власність громадян – квартири, автомобілі. Вуличні крадіжки та грабежі трапляються набагато рідше. Рівень безпеки при переміщенні вулицями міста для пішоходів вдень дуже високий, у нічний – високий.

Ціни

Проживання, відпочинок, розваги та послуги транспорту в Ужгороді – дешеві, як для туристичного міста. Пообідати в середньому в ресторані на двох коштуватиме 14,84$, у закладі фастфуду – до 2,7$, а просто випити кави – до 0,81$. Ціни на продукти в супермаркетах також доступні: вартість кілограма рису становить 1,21$, сиру – 5,8$, дешевих яблук – 0,49$.

Близькість країн ЄС визначає і невеликі ціни на брендовий одяг: джинси в середній ціновій категорії пропонують за 27,25$, кросівки та чоловіче класичне взуття — за 56,12$ і 67,45$ відповідно. Поїздка в комунальному автобусі коштуватиме 0,22$, кілометр шляху на таксі – за такою самою ціною.

Структура населення

Переважна більшість населення Ужгорода – української національності. На росіян припадає 1% містян, а решта 10% – на представників інших етнічних груп, включаючи угорців, словаків, циган, німців, русинів та євреїв. Найбільша вікова група – від 15 до 44 років. Її частка у структурі населення становить майже 40%.

В побуті українською мовою розмовляють 68% громадян, лише російською – 1%, обома мовами – 15%, а українською та якоюсь іншою мовою, крім російської, – 14%. Досить поширеною є угорська мова, нею спілкуються 7% мешканців Ужгорода.

У місті функціонує 65 релігійних організацій, у тому числі 23 православні спільноти, 12 – протестантські та 11 – греко-католицькі. Зареєстровано дві римсько-католицькі громади та три – Вірменської апостольської Церкви, вісім течій неохристиянського характеру. Також є нечисленні прихильники буддизму та ісламу.

Культура та пам'ятки

Ужгород – місто з багатою культурною спадщиною. Віхи його історичного розвитку втілені насамперед у самобутній архітектурі, багато об'єктів якої мають статус пам'яток місцевого та державного значення. У центральній частині Ужгорода – забудова ХІХ ст. з більшістю малоповерхових будівель, збудованих у стилях угорського романтизму, сецесії та еклектики.

Традиційно Ужгород є своєрідною "музичною столицею" регіону. Академічний Закарпатський хор відомий не лише по всій країні, а й далеко за її межами. Велику популярність мають виступи камерного хору Cantus. Ці колективи беруть участь у фестивалях музики Євгена Станковича та "Музичне сузір'я Закарпаття", міжнародному конкурсі мистецтва "Гран-прі Карпатського регіону".

В Ужгороді проходить унікальний фестиваль Сакури. Його концепція пов'язана з тим, що, за поширеною легендою, у ХІХ ст. австрійський імператор Франц Йосип приймав у себе посланців з Японії, які привезли в подарунок саджанці саме цих дерев. Під час свята урочисто висаджуються японські вишні, глядачам розповідаються легенди про місто, організовуються різноманітні флешмоби.

Парки

У місті облаштовано ботанічний сад, десять об'єктів садово-паркового мистецтва, по дві природні та гідрологічні пам'ятки.

Найвідоміші парки Ужгорода:

  1. Ботанічний сад державного значення на вулиці Івана Ольбрахта. Створений у 1948 р. на місці горіхово-фруктових садів. Загалом у зеленій зоні налічується до 3,9 тис. видів рослин на відкритих ґрунтах, а також 1,1 тис. – тепличних.
  2. Боздоський парк. Розташовується на Слов'янській набережній. Має статус пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого рівня. Закладено у 1954 р. Парк поділяється на три сектори: зелених насаджень, господарського кластера та атракціонів.
  3. Підзамковий парк на правому березі ріки Уж, що на вулиці Підградській. Був розбитий ще в ХVІ ст. Статус пам'ятки садово-паркового мистецтва отримав у 1969 р. Безпосередньо у зеленій зоні збудовано стадіон "Спартак". Тут проходить ділянка колії дитячої залізниці.

Музеї та бібліотеки

В Ужгороді працює чотири музеї з виставками, присвяченими історії краю, образотворчому мистецтву та архітектурі. Також функціонує дві наукові, одна публічна та дев'ять невеликих бібліотек.

Найбільші музеї та бібліотеки Ужгорода:

  1. Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Легоцького експонує матеріали з культури, історії та етнографії Закарпаття. Розташований у пам'ятці архітектури – Ужгородському замку. На виставці представлені археологічні знахідки, включаючи одну з найбільших колекцій виробів із бронзи в Україні.
  2. Закарпатський музей народної архітектури та побуту знаходиться просто неба по вулиці Капітульній. Включає в себе старовинні архітектурні пам'ятки, типові для закарпатських сіл. Тут демонструються твори народного прикладного мистецтва.
  3. Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Федора Потушняка на проспекті Свободи. Її фонди налічують до 500 тис. екземплярів видань майже двома десятками мов світу. Також у сховищі є цінні та рідкісні книги ХІХ та ХХ ст., у тому числі видані за життя авторів.

Театри

Для мешканців Ужгорода та гостей міста відкрито класичний та дитячий ляльковий театри обласного значення, працює філармонія.

Театри Ужгорода:

  1. Закарпатський обласний український музично-драматичний театр. Знаходиться на вулиці Лева Толстого. Почав працювати 1946 р. З того моменту і до теперішнього часу в ньому були показані сотні різних вистав за творами світових та вітчизняних класичних авторів. Також ставляться і закарпатські п'єси.
  2. Закарпатський академічний обласний театр ляльок "Бавка" на Театральній площі. Позиціонується як сцена перформативного мистецтва. Театр почав працювати 1980 р. У його репертуарі – близько 45 вистав, переважно за українськими п'єсами. Демонструються і вистави за мотивами казок народів світу.
  3. Закарпатська обласна філармонія, заснована 1946 р. З 1957 р. розташовується в будівлі колишньої синагоги, зведеної в 1904 р. У вісімдесяті та дев'яності роки тут були засновані та проводяться до цього дня фестивалі "Дружба" та "Золота осінь". Для слухачів грають духовий, симфонічний оркестри, а також виступають ансамбль солістів та народний хор.

Освіта та наука

В Ужгороді працює дев'ять закладів вищої освіти. Серед них – класичний університет, спеціалізовані академії та інститути. Студенти здобувають освіту з різних напрямків: від гуманітарних і точних наук до комерції, мистецтва та музики, а також богослов'я.

Найпрестижніші вузи:

  1. Ужгородський національний університет. Заснований у 1945 р. Входить до категорії класичних університетів з різноспрямованою освітньою програмою. У ВНЗ відкрито 19 факультетів, проходять навчання майже 15 тис. студентів. За критеріями якості освітньої, наукової та інноваційної діяльності університет посідає 20-те місце у національному консолідованому рейтингу.
  2. Ужгородська українська богословська академія імені святих Кирила та Мефодія. З 2018 р., після історичного Об'єднавчого Собору – навчальний та науковий духовний заклад Православної Церкви України. Працює з 2002 р. При академії відкрито Андріївський храм. Кафедри навчального закладу мають загальноуніверситетський та загальноакадемічний статус.
  3. Ужгородський торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету. Був заснований у 2002 р. Число студентів сягає тисячі осіб. Навчання проводиться за чотирма програмами на двох факультетах. Вважається одним із найкращих галузевих освітніх закладів країни.

Інші пам'ятки

Привабливість міста для туристів зумовлена, перш за все, його архітектурними пам'ятками та традиційними розважальними просторами. В Ужгороді є унікальні історичні будівлі, насамперед храмові споруди.

Найвідоміші міські пам'ятки:

  1. Ужгородський замок ІХ ст. Знаходиться на вулиці Капітульній. Збудований на місці поселення білих хорватів на пагорбі, названому Замковою горою. Біля його головних воріт розташовується невеликий палац. Також на території об'єкта встановлено статую бронзового птаха. Ужгородський замок посів друге місце у конкурсі "Сім чудес Закарпаття".
  2. Хресто-Воздвиженський греко-католицький кафедральний собор – головний храм міста. Є єпископською резиденцією. Закладений у 1640 р. Собору надано статус національної пам'ятки архітектури. Інтер'єр будівлі виконаний у стилі рококо. Сам храм збудований із цегли. На головному фасаді знаходиться фронтон трикутної форми з восьмигранними баштами з курантами.
  3. Мала Закарпатська дитяча залізниця, одна із дев'яти в Україні. Запущена у 1947 р. Наприкінці 2000-х її робота кілька разів припинялася, потім, після реконструкції, знову відновлювалася. Протяжність дороги – 1,1 км, вона є однією з найкоротших у Європі. Її маршрут пролягає уздовж річки Уж, із центральної частини Ужгорода до будівлі філармонії.

Телефони екстрених служб

  1. МНС: 101; +380 312 66 97 01
  2. Чергова частина Національної поліції: 102; +380312 61 45 70
  3. Центр екстреної медичної допомоги: 103; +380312 64 12 06
  4. Диспетчерський центр "Закарпатгазу": 104; +380 312 48 83 04