Завантаження...

Трускавець

Флаг Трускавца

Прапор

Герб Трускавца

Герб

location
49°16′50″ пн. ш. 23°30′28″ сх. д
pin
Країна: Україна
calendar
Статус: місто
watch
Адміністративний Центр: Дрогобицький район, Львівська область
user
Площа: 8 км²
cup
Заснований у 1469 році
cup
Клімат: помірний континентальний
cup
Годинний пояс: UTC +2:00, влітку UTC +3:00
cup
Населення: 28 287
cup
Телефонний код: +380 3247

Інфраструктура

not ok round benefit 1
Літаки
ok round benefit 2
ЖД Вокзал та авто
ok round benefit 3
Бари та ресторани
ok round benefit 4
Житло та готелі
ok round benefit 5
Лікарні
ok round benefit 6
Міський транспорт

Трускавець

Про місто
Місцезнаходження
Територія
Інфраструктура
Рівень безпеки
Ціни
Структура населення
Культура та пам'ятки
Парки
Музеї та бібліотеки
Театри
Інші пам'ятки
Освіта та наука
Телефони екстрених служб

Трускавець – знаменитий український курорт, розташований у низині Карпатського хребта та всього за 90 км від старовинного Львова. Безпосередня близькість до мегаполісу пов’язує мальовниче містечко зі Львівським аеропортом та залізницею, якою до міста приїжджає понад 900 тис. туристів на рік.

Трускавець славиться екологічною чистотою, теплим кліматом та великим асортиментом цілющих копалин. Це один із найстародавніших курортів на Європейському континенті. У шельфі курорту містяться величезні запаси мінеральних вод з унікальними цілющими властивостями та покладами озокериту, який використовується для лікування у санаторіях.

Перші письмові згадки про бальнеологічний курорт датуються 1827 р. Початкова інфраструктура включала всього кілька кабін для прийому ванн на базі звичайної корчми. Сьогодні в Трускавці розташовані десятки пансіонатів, СПА-центрів та санаторіїв, а з початку ХХ ст. місто з’єднане залізничним сполученням не лише зі Львовом, а й із великими мегаполісами ЄС.

Внаслідок популяризації Трускавця як оздоровчого центру, курорт поповнився туристами з ЄС. Найчастіше до міста приїжджають поправити здоров’я та відпочити в зоні мальовничих Карпат. Прийнятні ціни в санаторіях, сучасна інфраструктура та лікувальні можливості забезпечили місту перші рядки в українському рейтингу "Найкращих міст для життя".

Туристам з інших країн, які віддають перевагу літаку, зручніше приземлитися в Міжнародному аеропорту у Львові або, на крайній випадок, – у Київському "Борисполі". Проте найшвидше дістатися Трускавця вийде зі Львова (90 км), тоді як відстань від Києва становить 620 км.

Мандрівникам з України дешевше скористатися залізничним транспортом чи автобусом. Зі Львова до станції Трускавець без пересадок курсують приміські електрички: перша – 6009 "Львів - Трускавець" (відправлення о 06:57 та прибуття о 09:42) та остання – 6015 "Львів - Трускавець" (відправлення о 20:20 та прибуття о 23:00). Вибираючи пересування поїздом, вам доведеться витратити на дорогу майже три години, у той час, як маршрутка Львів - Трускавець із привокзальної площі Львова доїжджає лише за півтори години.

Незважаючи на більшу відстань від столиці, рейси з Києва також користуються популярністю. Насамперед це такі поїзди: швидкісний поїзд № 49 та електричка Hyndai — 743. Також до послуг пасажирів запропоновані рейси з пересадками до Львова.

З центральної частини країни (Дніпро, Кривий Ріг, Запоріжжя) прямують прямі поїзди до Львова, а з Привокзальної площі можна пересісти на маршрутку до Трускавця. З Харкова до станції Трускавець курсує два швидкісні поїзди: № 115 (Чернівці) та № 113 (Ужгород).

Якщо у вас немає часу планувати маршрут, визначити оптимальний трансфер допоможе сервіс SkyBooking. Вам потрібно лише вибрати місце відправлення, ввести пункт призначення та час, після чого система визначить усі можливі варіанти рейсів для успішної подорожі.

Трускавець – зовсім невелике місто, тож у ньому немає чіткого поділу на адміністративні райони. Центральний парк Адамівка умовно поділяє курорт на дві половини, які корінні містяни називають різними районами Трускавця. З погляду благоустрою ці райони відрізняються тим, що в одному з них розташований центр міста, відповідно там проводиться більше розважальних заходів.

В обох частинах міста є оздоровчі санаторії та СПА-центри. З урахуванням невеликих відстаней можна пересуватися пішки, а знайти конкретний пансіонат завжди допоможуть таксисти.

Транспортне сполучення Трускавця прив’язане до найближчого міста – Львова. Саме звідси прибуває найбільше гостей, а маршрутка Львів - Трускавець відправляється з привокзальної площі кожні 35 хвилин і доїжджає до курорту швидше за електричку або потяг (всього за 1,5 години).

У самому місті є залізничний вокзал та автовокзал. Пересуватися містом приємніше пішки, адже відстані від центру до околиць – зовсім невеликі. У центральній частині розташований Курортний парк, Бювет № 1 та Музей "Історія Трускавця", тому тут заборонено проїзд для транспорту.

Курсування маршруток відбувається околицями міста і включає три лінії (№ 1, № 2 та № 3). Маршрут № 2 прямує на залізничний вокзал і проходить через Бювет № 2. Перша маршрутка багато в чому повторює рух другої, крім невеликих коригувань. Маршрут № 3 проходить через автовокзал і слідує через міську лікарню.

Незважаючи на невелику площу, у Трускавці популярні служби таксі. Це один із найзручніших способів пересуватися містом, тому що не потрібно розбиратися в особливостях пересування місцевого транспорту. Також таксі підійдуть мандрівникам, які прибули рано-вранці або вночі. Для тих, хто подорожує всією сім’єю, таксі допоможе дістатися з речами від вокзалу до місця відпочинку.

Трускавець – курортне місто, проте більшість туристів прибувають сюди для оздоровлення. Тому тут ймовірність постраждати від нетверезої компанії практично дорівнює нулю. Навіть за європейськими мірками в місті можна безпечно проводити час, зокрема після 23:00.

Найчастіше туристів дурять нечесні таксисти, коли завищують вартість послуги або навмисне збільшують маршрут. Тому слід користуватися міськими службами таксі та замовляти машину через диспетчера телефоном.

Щоб не стати жертвою зловмисників, достатньо дотримуватися елементарних запобіжних заходів і більше користуватися банківськими картками, ніж готівкою.

Громадське харчування у Трускавці представлено 43 ресторанами. Є також сім ресторанів з дієтичним меню, 26 закладів у форматі кафе-бару, пабу чи піцерії. Вартість середнього чеку в ресторані залежить від рівня закладу та стартує від 7-8$, водночас у піцерії можуть запропонувати піцу за 10-15$.

З продуктових магазинів у місті працює АТБ, супермаркет Сільпо та численні гастрономи. У мережевих маркетах ціни практично не відрізняються від типових по країні. У гастрономі чи продуктовій крамниці ціни вищі, але значно дешевші, ніж у будь-якому європейському місті.

Вартість путівки до санаторію стартує від 12$ на одну особу на місяць та доходять до планки в 103$ на одну персону. Загалом у місті працює 20 санаторіїв на 400-1000 місць.

За даними на 2022 р., чисельність населення Трускавця становить 29 505 мешканців. За кількістю містян курорт посідає 146 місце в Україні. Переважна кількість – українці. Також проживають росіяни, поляки, білоруси та євреї.

У відсотковому співвідношенні кількість жінок трохи перевищує чоловіче населення і становить 55,3 %, тоді як чоловіків – 44,7 %. Понад 22 % мешканців мають вищу освіту та понад 59 % мешканців офіційно працевлаштовані. Офіційно безробітних громадян, які перебувають на обліку, – 10,6 % або 3128 мешканців, а кількість пенсіонерів становить 7966 осіб або 27% від загальної кількості містян.

Сьогодні Трускавець – сучасний та безпечний курорт для мандрівника будь-якої національності та віросповідання. Здебільшого місцеві – християни, які не мають дискомфорту в спілкуванні з релігійними меншинами.

Культурний образ Трускавця багатогранний та наповнений колоритністю західноукраїнських земель. Гості міста разом із корінними жителями можуть позмагатися в співі, танцях, малюванні. Любителі екскурсій знайдуть тут захоплюючі сюжети та місцеві легенди, пов’язані з унікальними водами.

Почути про походження води "Нафтусі" та джерела "Юзя" – особлива тема в міських Бюветах, де місцеві жителі розповідають про походження лікувальних джерел. Кожна мінеральна вода має свою історію, легенду і значення. Згідно з місцевими повір’ями, тільки знаюча людина може рекомендувати вид та дозування цілющої води.

З часів козацтва Трускавець увібрав у себе культуру кобзарських та лірницьких традицій, які в різні сезони можна спостерігати на вулицях. Радянський час відобразився на благоустрої бюветів "типовим" орнаментом із білого кахлю, а сучасна Україна позначила свою присутність численними ресторанами, спортивними залами, СПА-салонами та концертними залами.

Курорт Трускавець набув популярності завдяки своїм мінеральним джерелам. Проте мало хто знає, що містяни також пишаються своїми парками, яких у місті два:

  1. Центральний парк Адамівка. Вік цього озелененого куточка перевищує 100 років. Він розташований у центрі міста та поділяє курорт на умовні дві половини. Назва Адамівка надано на честь учасника реконструкції – Адама Сапеги. У парку є облаштовані бювети, завжди багато відпочиваючих та працює оригінальний транспорт – "кінне таксі".
  2. Ландшафтний парк "Підгір’я". Обов’язкове місце для відвідування, незалежно від того, приїхали ви самі або із сім’єю. Це одна з наймальовничіших пам’яток міста. Визначення "ландшафтний" у назві повністю виправдовує себе, оскільки парк отримав нагороду за сучасне оформлення.

Обидва парки надають можливість поєднувати відпочинок на природі з прийомом мінеральних вод.

Стародавня історія Прикарпаття, яка зберігає в собі чимало таємниць, відображена в експозиціях трьох музеїв Трускавця:

  1. Музей Михайла Біласа. Розкаже про багату культурну спадщину художника.
  2. Єпархіальний музей. Серед колекцій значаться рідкісні церковні книги, начиння та святі мощі.
  3. Музей "Історія Трускавця". У ньому зберігаються матеріали та артефакти про культурну спадщину міста.

Незважаючи на невелику чисельність жителів, влада Трускавця утримує та забезпечує чотири бібліотеки:

  1. Центральну міська бібліотека.
  2. Дитячу міську бібліотеку.
  3. Філію № 1 Центральної міської бібліотеки.
  4. Філію № 2 Центральної міської бібліотеки.

У Центральній бібліотеці встановлено комп’ютерну залу, і кожен відвідувач може скористатися нею безкоштовно протягом однієї години.
 

Культурні міські програми в Трускавці відбуваються в Палаці культури імені Т. Г. Шевченка. Відкритий 1971 р., Палац став найбільшою сценою для театральних виступів. Сьогодні тут працює кіноконцертна зала на 1015 театральних місць, є проектор, кіноекран, трибуна та навіть танцпол. Сцена оснащена всім необхідним обладнанням, тому часто стає місцем для виступу сучасних колективів у жанрі Камеді Клаб або КВК. Ціна квитка залежить від рівня та престижу виконавців.

Також у стінах Палацу культури відбуваються гастролі українських театрів, обласні та міські заходи, а також концерти молодих виконавців. Якщо відвідати палац увечері, можна взяти участь у конкурсах танців, які відбуваються на освітленому танцполі.

Знайомство з пам’ятками архітектури наповнить приємним розмаїттям поїздку та неодмінно буде пізнавальним. Подорож краще розпочати із Центральної площі. Саме тут відбуваються найцікавіші події. Неподалік площі – відомі бювети міста: джерело мінеральних вод № 1, родовище "Бронислава" і навіть джерело № 6 "Едвард".

Побувавши в Трускавці, обов’язково слід відвідати унікальні пам’ятки архітектури, багато з яких не мають аналогів у світі:

  1. Церква святителя Миколая. Перший храм, збудований ще в ХVI ​​ст., зберігає унікальну реліквію – іконостас, вік якого сягає кількох століть.
  2. Вілла "Саріуш". На її території розташований музей "Історія Трускавця".
  3. Історико-культурний заповідник "Тустань". Один із наймальовничіших куточків у місті завдяки величним скелям та різноманітності рідкісних рослин.
  4. Костел Успіння Пресвятої Діви Марії. Стародавній храм у Трускавці зачарує органною музикою, сакральною архітектурою та мальовничими релігійними пам’ятками.

Відвідування визначних пам’яток логічніше закінчити на околицях міста – у Дрогобичі. Тут чудово зберігся унікальний пам’ятник – Дрогобицька вежа, споруджена за часів Галицько-Волинського князівства.

Інфраструктура навчальних закладів у Трускавці налічує чотири ВНЗ, кілька шкіл, один коледж (на базі Прикарпатського інституту ім. Михайла Грушевського) та одну гімназію (навчально-виховний комплекс СЗОШ № 2), а також Центр із вивчення англійської мови Follow US.

Оскільки Трускавець належить до курортних міст із розвиненою екосистемою оздоровчих закладів, найбільшою популярністю користується кафедра реабілітації та нетрадиційної медицини ВНЗ ім. Данила Галицького. Окрім авторитетної медичної кафедри, у місті представлені такі вищі навчальні заклади:

  1. Міжрегіональна Академія управління Персоналом (МАУП), Прикарпатський інститут ім. Грушевського.
  2. Дрогобицький державний педагогічний університет ім. Івана Франка, біологічний факультет.
  3. Львівський державний медичний університет ім. Данила Галицького, Трускавецька філія.

Також у місті працює одна Школа мистецтв, творчості та рукоділля, один технікум (біологічний факультет) та дві організації (Liuro, Будинок учнів), де проводять тренінги та курси підвищення кваліфікації.

  1. Пожежна охорона – 101
  2. Поліція – 102
  3. Швидка допомога – 103
  4. Автовокзал (диспетчерська) – (03247) 5 02 63.
  5. Залізничний вокзал – +38 (03247) 5 13 81