Завантаження...

hero

Тршебич

Дата
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Тршебич

Чеська Республіка
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Тршебич – місто в Чехії, розташоване на заході Моравії, на березі річки Їглава. Воно розташоване в південно-східній частині краю Височина і є її другим за величиною містом.

Часом заснування Тршебича вважається 1101 р. Зародження поселення тісно пов'язане з виникненням бенедиктинського монастиря. Його місце розташування було досить вдалим, оскільки тут проходили численні торгові шляхи. Біля монастиря стали з'являтися торгові поселення, будувалися будинки ремісників. Надалі багато жителів були змушені переселитися на правий берег, оскільки розростання торгового селища обмежувалося через річку і скелі. На початковій території залишилися євреї, тут виникло їхнє найдавніше поселення в Моравії.

Перша письмова згадка про Тршебич належить до 1277 р. і міститься в грамоті абата Мартіна. У 1335 р. відбулася значуща історична подія – Тршебичу було даровано права міста згідно з указом маркграфа Карла. Далі послідував період завоювання території під час Гуситських воєн 1421-1426 рр. і нападу угорців на чолі з Матьяшем Корвіном 1468 р. Унаслідок цього місто зруйнували, його відновлення розпочалося лише через сім років.

У наступні періоди в Тршебичі розвивалися промисловість і освіта. Після Другої світової війни почалося зростання населення, пов'язане з масовим будівництвом панельних мікрорайонів. Нині Тршебич виконує функцію адміністративного центру однойменного району.

Розташування

Тршебич розташований на відстані 35 км на південний схід від Їглави. Місто розташоване на висоті від 392 до 503 м над рівнем моря. Місце є дуже мальовничим завдяки розташуванню в оточенні Чесько-Моравської височини.

Клімат Тршебича характеризується як помірно-континентальний і є доволі м'яким. У липні середня температура становить близько +19°С, а в січні – близько -4°С. У Тршебичі спостерігається незначна кількість опадів, щороку їх випадає близько 560 мм. На літній сезон припадає близько 350-400 мм, а на зимовий – близько 200-250 мм.

Територія

Адміністративний поділ Тршебича включає 17 міських районів. Деякі з них були утворені в XV ст., тоді як інші виникли відносно недавно. Райони Тршебича мають такі назви:

 • Боровіна – один із нових міських районів, який був утворений у зв'язку із заснуванням взуттєвої фірми та зведенням будинків для робітників підприємства;
 • Будиковіце – село, вперше згадане в письмових джерелах 1556 р.;
 • Гірка-Домки – район, де зосереджені переважно житлові будинки;
 • Єйків – індустріальний район, де розташовані промислові підприємства;
 • Нове-Двори – район, заповнений житловими будинками, побудованими в 1970-х рр.;
 • Нове-Мєсто – район, утворений у XV ст., більшу частину якого становлять поля і ліси;
 • Поцоуцов – село, віддалене від міського центру на відстані 1,5 км;
 • Підклаштерші – найстаріша міська частина;
 • Птачов – район, заповнений фермерськими господарствами.

Інші райони Тршебича носять назви Рачеровіце, Ржипов, Славіце, Соколі, Старечка, Тін, Внітршні Мєсто, Замості. Територіально найбільшим є район Славіце, а найменшим – Замості. За кількістю мешканців лідирує Нове-Дворі, а останнє місце посідає Ржипов.

Інфраструктура

У Тршебичі немає власного аеропорту. Найближчим є міжнародний аеропорт Брно-Туржани. Через Тршебич прокладена залізниця № 240, що має напрямок схід - захід. З її допомогою забезпечується зв'язок із Брно та Їглавою. У місті функціонують дві залізничні станції.

Тршебич перетинають автомобільні дороги I/23, II/360 і II/405. Ними можна дістатися до інших чеських міст, зокрема до Їглави та Брно. Місцевим громадським транспортом є автобуси. Також через Тршебич прокладено міжміський велосипедний маршрут, що веде з Їглави до Раабс-ан-дер-Тайя.

Приїхати до Тршебича з Києва можна, вирушивши автобусом до Кракова. Після цього знадобиться перелетіти до аеропорту Брно-Туржани й далі дістатися залізницею.

Рівень безпеки

У Тршебичі, як і в усій Чехії, невисокий рівень злочинності. Найпоширенішими правопорушеннями є кишенькові крадіжки. Щоб їх уникнути, рекомендуємо залишати цінні речі та великі грошові суми в сейфах готелів. Однак при собі завжди потрібно мати закордонний паспорт, це передбачено правилами країни. Особливої обережності варто дотримуватися, перебуваючи в багатолюдних місцях або громадському транспорті. У цих випадках гроші та документи необхідно носити так, щоб до них був ускладнений доступ зловмисників.

Ціни

За рівнем цін Тршебич здатний скласти конкуренцію іншим європейським містам. Номер у готелі можна буде зняти за вартістю близько 40-80€. Ціни на деякі продукти харчування встановлені на такому рівні:

 • куряче філе (1 кг) – 5,6€
 • яловичина (1 кг) – 8€
 • овочі, фрукти (1 кг) – 0,6-2€.

Заправити автомобіль у Тршебичі можна буде за вартістю 0,9€ за 1 л бензину. Якщо ви пересуваєтеся на громадському транспорті, проїхати в один бік можна буде за 0,8€, а проїзний на місяць коштуватиме 16€. Тарифи в таксі розраховуються за вартістю 3,5€ за кожен кілометр.

Структура населення

Чисельність населення Тршебича становить понад 34 тис. осіб. У місті було утворено найдавніше поселення в Моравії. За гендерною ознакою населення Тршебича поділяється на 52% жінок і 48% чоловіків. Кількість молодого населення, чий вік не досяг 30 років, становить 34%. Найбільшу частку жителів становлять дорослі люди від 30 до 59 років, яких налічується 43%. Чисельність літніх людей, чий вік перевищив 60 років, становить 23%.

Культура та пам'ятки

У місті можна відвідати різноманітні культурні заходи. У театрі Тршебича організовують фестиваль аматорського театру. Наприкінці липня - на початку серпня відбувається фестиваль єврейської культури Шамаїм. На заході можна побачити театралізовані та музичні вистави, стати учасниками майстер-класів ремесел, які допомагають скласти уявлення про життєвий уклад стародавнього народу. 

Також ознайомитися з місцевою культурою допоможе фестиваль картоплі, де демонструють танцювальні номери. Тршебич є одним із міст, у яких проводиться музичний фестиваль Concentus Moraviae. Поціновувачі сучасної творчості зможуть відвідати концерти рок і метал музики в Тршебичі.

Парки

Одним із найзеленіших і наймальовничіших місць у місті є природний парк Тршебичсько, заснований 1982 р. На його території висаджено безліч цінних рослин, є кілька ставків, як-от Великий Бір, Малий Бір, Буршик біля Пршекова і струмок Бржезинка. 

Однією зі знаменитих локацій є скелі Сієніт біля Покукова. Крім того, у парку розташовані пам'ятки природи Птачовський копієчок і Кобилинець. Площа останнього становить 0,44 га. До інших відомих парків Тршебича належать Tyrš gardens і Jubilejní háj.

Музеї та бібліотеки

Музей Західної Моравії розташований на території палацового комплексу, що виник на місці старовинного монастиря XII ст. У колекції представлено унікальні вироби, виготовлені з напівдорогоцінного каменя влтавіна. Найбільшим і незабутнім є екземпляр, вага якого становить 230 кг.

Єврейський музей надає можливість ознайомитися з історією та культурою цього народу в Тршебичі. Перший поверх будівлі відведено під торговельну крамницю, другий – під спальню і кухню, горище – під лекційний зал.

Задня синагога, розташована в Єврейському кварталі, виконує функцію виставкового та концертного залу. У жіночій галереї будівлі представлений квартал у мініатюрі, що відтворює період 1850 р.

Театри

У місцевому театрі Divadelní Třebíč показують вистави, що належать до різних жанрів. Крім того, будівля служить для проведення фестивалів як аматорського, так і професійного театру. Ще однією значущою культурною установою є театр Pasáž, де можна побачити п'єси, мюзикли та концерти.

Освіта та наука

У місті є один вищий навчальний заклад – Західно-Моравський університет Тршебича. Це приватний комерційний університет, який розпочав свою діяльність у 2003 р. При виші є бібліотека, на його території розташовані спортивні майданчики. Західно-Моравський університет Тршебича пропонує широкий вибір програм бакалаврату, магістратури та докторантури в кількох галузях. До них належать економіка, менеджмент, інформаційні технології, педагогіка, соціальна робота, мистецтво та інші напрямки.

Як середня школа в місті функціонує універсальна гімназія Тршебича, розташована в міському кварталі Гірка Домки.

Інші пам'ятки

Головною визначною пам'яткою Тршебича є стародавній монастир, розташований у центрі міста, який було зведено на початку XII ст. Згодом на його місці було утворено замок, архітектура якого містила риси, властиві епосі Ренесансу. 

Палацовий комплекс зберігся до теперішнього часу. Від старовинної споруди залишилася базиліка святого Прокопія, будівництво якої тривало протягом 40 років. Містить елементи готики та романського стилю, включає три нефи. Найціннішою частиною базиліки є готична крипта, стеля якої тримається на 50 колонах.

Пам'яткою світової архітектури вважається Єврейський квартал у Тршебичі. Інтерес представляють вузькі вулички, єврейська ратуша, Передня і Задня синагога, лікарня, богадільня, школа. Єврейський цвинтар у Тршебичі є одним із найбільших у Чехії та займає площу 11 722 м². Його територія стала місцем для поховання 11 тис. осіб. Найдавніший надгробок датується 1625 р.

У центральній частині міста розташована Карлова площа, яка виступає місцем для організації різноманітних культурних заходів і фестивалів. Однією з визначних пам'яток площі є пам'ятник Кирилу і Мефодію, встановлений 1885 р. У давні часи це місце слугувало для покарання злочинців, яких прив'язували до стовпа ганьби. Заслуговує на увагу костел святого Мартіна Турського та належна йому міська вежа, яка сягає у висоту 75 м.

Телефони екстрених служб

 1. Швидка допомога: 155
 2. Пожежна бригада: 150
 3. Поліція: 158
 4. Посольство України в Чехії: +420 227 020 200