Завантаження...

hero

Ташкент

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Ташкент

Республіка Узбекистан
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Ташкент – одне з найбільших міст центральноазіатського регіону та столиця Узбекистану. Його називають перлиною Азії і вважають справжнім туристичним раєм. Місто з перших хвилин зачаровує красою та дивує багатогранністю. Туристи та гості Ташкенту можуть милуватися екзотичними старовинними східними будівлями, куштувати ласощі азіатської кухні, а ще весело провести час в торгових, торгово-розважальних центрах та навіть у надсучасних нічних клубах. А ще в даному місті можна дуже вигідно скупитися, його не дарма вважають великим центром шопінгу.

Ташкент – досить древнє місто, перші згадки про нього датуються II-I ст. до н.е. у різні історичні періоди воно називалось Шаш-тепа, Чач-тепа, Бінкат та ін., сучасна назва закріпилася за столицею Узбекистану тільки в XI ст. Сьогодні Ташкент можна сміливо назвати історичним та культурним центром Узбецької республіки, її "серцем" і осередком найрізноманітніших пам'яток. Словом, тут є все для відмінного проведення часу і отримання незабутніх емоцій і вражень.

Розташування

Ташкент займає передгір'я Тянь-Шаню і знаходиться на висоті близько 400 м вище рівня моря. Основне джерело питної води – річка Чирик, в долині якої стоїть місто. У ясні, сонячні дні з північного сходу Ташкента можна бачити гірський хребет (варто купити квиток доТашкенту хоча б заради декількох мальовничих фото з міським пейзажем і горами), який надійно захищає міську територію від різких стрибків температури та інших погодних казусів.

Столиця Узбекистану знаходиться на території, яка вважається сейсмічно неспокійною. Тут час від часу трапляються землетруси, але дуже дрібні і майже не відчутні. Великих поштовхів не було з 70-х років і ніщо не віщує їх появи в недалекому майбутньому.

Ташкент – справжній рай для тих, хто любить тепло. Влітку температура повітря тут досягає +40ºС, але через невисоку вологість вона переноситься досить легко. Погодна особливість даного міста – "чілля" – безвітряна літня спека, що триває приблизно 40 днів.

Зміна сезонів відбувається досить швидко, але не варто думати, ніби взимку в Ташкенті холодно й незатишно. Зимовий сезон досить короткий, снігу практично немає, так що цілком можна влаштувати прогулянку по місту або огляд визначних пам'яток. 

Територія

Ташкент має площу 334 км2, адміністративно він зонований на 11 мікрорайонів:

  • Алмазарский;
  • Яккасарайский;
  • Яшнабадский;
  • Мірзо-Улугбекский;
  • Сергелийский;
  • Чиланзарський;
  • Бектемирский;
  • Шайхантахурский;
  • Юнусабадский;
  • Учтепинский;
  • Мирабадский;

Місто є столицею Ташкентської області, але не входить до неї, оскільки має республіканське підпорядкування. Ташкент почав активно розвиватися та розширюватися у 30-і роки, коли став столицею Узбекистану (раніше столицею був Самарканд). Приблизно тоді ж відбувся його адміністративний поділ на зони.

Інфраструктура

Як і будь-яка столиця, Ташкент може похвалитися відмінною транспортною розв'язкою. У місті не одна і не дві, а цілих три "повітряних гавані". Найбільша – аеропорт "Південний" ім. Карімова. Внутрішні повітряні маршрути по країні виконує "Сергелі", а з аеропорту "Східний" можна потрапити як в інші міста Узбекистану, так і за кордон. Дізнатися розклад рейсів, уточнити ціну, забронювати і купити квиток можливо через сайти аеровокзалів, в авіакасах або за допомогою сервісу SkyBooking.

У Ташкент можна потрапити наземним шляхом: автобусом або залізницею. Всі міжнародні поїзди прибувають на центральний міський залізничний вокзал, з якого регулярно відправляються прямі рейси (без пересадок) не тільки по республіці, але і в сусідні країни. Є маршрути, які безпосередньо з'єднують (наземним способом) даний азіатський регіон з Таджикистаном, Киргизією і Казахстаном. Найдешевше їхати поїздом, але це не найшвидший спосіб потрапити до місця призначення. Найдорожче обійдуться квитки на літак, зате трансфер буде швидким і комфортним.

Мережа внутрішньоміського транспорту Ташкента найрозвиненіша і найбільш розгалужена в Узбекистані. Тролейбуси і трамваї залишилися в минулому (тролейбуси ходили до 2016 р.), сьогодні в будь-який куточок узбецької столиці можна з легкістю дістатися на маршрутному автобусі або метро. Транспорт ходить регулярно, так що довго стояти на зупинці в очікуванні електричного поїзда або мікроавтобуса не доведеться. 

Рівень безпеки

Ташкент – одне з найбільш спокійних і безпечних міст Узбекистану. У порівнянні з іншими містами пострадянського простору, тут досить низький рівень злочинності. Коли Узбекистан став незалежним, його система безпеки реорганізувалася і вдосконалилася. Сьогодні туристи можуть безбоязно перебувати в будь-який час доби в центрі міста і навіть в його спальних районах.

Втім, зайва безпечність не виправдана. Залишати без нагляду цінні речі або носити на видноті смартфон і гроші – явне перебільшення. Навряд чи варто збільшувати ймовірність крадіжки та інших неприємностей.

Ціни

Незважаючи на статус столиці, а також економічного, ділового та культурного центру Узбекистану, Ташкент навряд чи можна назвати дорогим містом. Наприклад, пляшка місцевого пива в мережевих супермаркетах коштує близько 1$, чашка капучіно – 1,1$. На покупку 1 л молока не доведеться витратити більше 0,7$, а десяток яєць обходиться всього в 1,1$. 

Що до проживання, цілком пристойну 1-кімнатну квартиру в центрі Ташкента можливо зняти приблизно за 250$ на місяць, а якщо достатньо житла на околиці, то реально знайти "однушку" і за 150$.

Вирішивши придбати житлову нерухомість в цьому місті, потрібно бути готовим до того, що цінники на однокімнатні квартири стартують з 32-35 тис.$. Житло в новобудовах трохи дорожче за розцінки ринку вторинної нерухомості.

Структура населення

Ташкент великий не тільки в плані площі і значущості, а й за чисельністю корінних жителів. Це місто-мільйонник, в якому на поточний рік проживає близько 2 500 000 людей, причому, дана цифра весь час зростає. Середній приріст чисельності населення за рік становить 1,6%. Узбецька столиця дуже густо заселена. Середня щільність населення становить 7 699,6 чоловік на 1 км2.

Гендерне співвідношення – мабуть, єдиний міський показник, який не зазнає особливих змін. Чоловіків і жінок у Ташкенті приблизно однакова кількість. На частку представників сильної статі припадає 1,3 млн, інші 1,2 млн, відповідно, жінки.

Цікаво, що в колишній столиці Узбекистану – Самарканді, на сьогодні, проживає у п'ять разів менше людей, ніж у Ташкенті.

У місті є 27 довгожителів, які відзначили 100-річний ювілей, з них 22 – жінки, а 5 – чоловіки.

Культура та пам'ятки

Якщо Узбекистан – це "ворота в Азію", то Ташкент – візитна картка цієї країни. Саме з нього у туристів та гостей даного регіону починається знайомство з колоритним східним світом. Незважаючи на те, що узбецька столиця досить сучасна, місцеві люди дбайливо зберігають і продовжують свої національні традиції. Наприклад, узбеки, в своїй переважній більшості, одягаються в сіре й чорне, але абсолютно не засуджують гостей міста, одягнених у яскраві, кольорові вбрання. Жителі Ташкенту – веселі та дуже гостинні люди, які із задоволенням допоможуть порадою і не тільки.

Серед місцевих досі в ходу традиція пригощати сусідів і гостей першими плодами з городу та саду. На окрему увагу заслуговує місцева культура чаювання. Не тільки для китайців і японців чай – не просто напій, а ціла філософія. Узбеки до даного напою також ставляться з особливим трепетом. Чай в місцевих кафе і чайних подається без цукру, в невисоких, широких, об'ємних піалах.

Тим, хто хоче "з головою зануритися" в місцеву культуру, варто відвідати Ташкентський ринок. Тут можна і поторгуватися, і непогано (вельми вигідно) скупитися, і подивитися на життя міста без прикрас.

Парки

На території Ташкенту є більше 20 парків, так що незалежно від того, в якому мікрорайоні знаходяться туристи, їм не доведеться довго шукати, де відпочити на природі. Це одне з найзеленіших міст не тільки Азії, але і всього світу. У трійку кращих зелених локацій входять:

  1. Парк Улугбека – найстаріший сквер міста, що відкрився у 1934 р. і недавно переніс глобальну реконструкцію. Після так званого "апгрейду" він став ще мальовничішим і затишнішим.
  2. Парк Локомотив – відносно новий парк, створений у 2014 р. вздовж каналу Анхор. Тут вражає не тільки природа, а й різноманітність атракціонів та розваг.
  3. Національний парк Алішера Навої – один з найбільших в країні, площа якого 65 га. По суті, це куточок природи зі штучною водоймою в самому центрі столиці Узбекистану.

Музеї та бібліотеки

Щоб перерахувати всі музеї Ташкента, не вистачить пальців обох рук. Особливої уваги заслуговують музей астрономії, геологічний музей, музей Олімпійської слави, державний музей прикладного мистецтва, музей історії Узбекистану, Державний музей мистецтв Узбекистану і так далі. Обійти їх усі навряд чи вдасться, так що доведеться вибирати те, що найбільше цікавить.

Основна і найбільша Ташкентська бібліотечна установа – це Національна бібліотека Узбекистану імені Алішера Навої. Її заснували в далекому 1870 р. і спочатку назвали міською публічною бібліотекою. Також є дитяча бібліотека, інформаційно-бібліотечний центр та ін.

Театри

Театралам в Ташкенті безумовно не доведеться нудьгувати. Головним центром культурного життя є Державний академічний театр імені Алішера Навої (поет). Також працюють Російський драматичний театр, узбецький музичний театр імені Мукімі і державний театр музичної комедії.

Любителі сучасного мистецтва отримають задоволення від репертуару молодіжного театру Ільхом та молодіжного театру Узбекистану, а маленькі непосиди точно будуть в захваті, відвідавши хоча б одну виставу лялькового театру Ташкенту. Як варіант, можна також сходити з дітьми в ляльково-творчий театр "Алладін".

Освіта та наука

Тим, хто збирається здобувати вищу освіту в Ташкенті, безумовно є, з чого вибрати. У місті працює хіміко-технологічний інститут, що вважається одним з кращих в Узбекистані і готує фахівців біологічної, нафтопереробної та біохімічної галузей. Державний аграрний університет створений в 1991 р., він єдиний в Центральній Азії має сільськогосподарську спрямованість.

В узбецькій столиці також працюють міжнародний Вестмінстерський університет, Туринський політехнічний університет і навіть філія університету нафти і газу ім. Губкіна. Для релігійної молоді буде цікавий Ташкентський Ісламський університет, а тим, хто бачить своє майбутнє в юриспруденції, можна сміливо подавати документи в державний юридичний університет.

Після здобуття незалежності система освіти Узбекистану зазнала значних змін і сьогодні вузи Ташкента та інших міст повністю відповідають європейським стандартам. 

Інші пам'ятки

У Ташкенті повнісінько цікавих локацій, здатних справити незабутнє враження на туристів і гостей міста. Щоб знайомство з регіоном було дійсно повним, варто відвідати:

  1. Медресе Кукельдаш – мусульманський навчальний заклад з функціями духовної семінарії та загальноосвітньої школи. Установу побудували в далекому XVI ст., сьогодні вона має статус пам'ятки архітектури.
  2. Медресе муйї Мубарак або музей Корану Усмана – місце зберігання найдавнішого рукопису Корану – святая святих для всіх, хто сповідує іслам.
  3. Ташкентська телевізійна вежа – друга за висотою будівля в Азії (375 м) і один із символів міста. Проєкт споруди розроблявся для Багдаду, але там реалізувати його виявилося неможливо, зате з цим чудово впоралися в столиці Узбекистану.
  4. Мечеть Мінор – заворожуюче красива будівля, облицьована білим мармуром. Всередині неї може одночасно перебувати до 2,4 тис. відвідувачів.

Також уваги заслуговує Базар Чорсу – не зовсім пам'ятка, але дуже цікаве та незвичайне місце, яке ідеально підходить для того, щоб "скуштувати" східний колорит. Чорсу являє собою один з найбільших азіатських ринків, на якому можна знайти все, починаючи від солодощів і сувенірів та закінчуючи килимами чи тканинами.

Телефони екстрених служб

  1. Екстрена оперативна служба: 112
  2. Служба порятунку МНС: 1050
  3. Пожежна служба: 101
  4. Швидка медична допомога: 103
  5. Поліція: 102
  6. Інформаційно-довідкова служба точного часу: 1004
  7. Посольство України в Узбекистані: 998 71 23 52 80; 998 71 233 99 71