Сороки
Загальна інформація
-
Країна: Республіка Молдова
-
Статус: місто, муніципій
-
Адміністративний Центр: центр Сороцького району
-
Площа: 11,88 кв.км
-
Заснований у XV ст.
-
Клімат: помірно-континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 22 196
-
Телефонний код: +373 230
Інфраструктура
Сороки
Про місто
Сороки - місто в глибокій долині на правому березі Дністра. Археологічні знахідки у місті Сороки, що у Республіці Молдова, доводять, що люди мешкали на цій території ще у 6-5-му тисячолітті до нашої ери. У XII-XIII столітті тут знаходилось генуезьке поселення Ольхіонія, яке у XV столітті було перебудовано у фортецю Сараки (від молдавського слова “бідний”, “сирота”, так звали місцевих, які в печерах над Дністром ховались від набігів турок та татар). Через своє розташування стратегічного значення протягом століть населений пункт був адміністративно-військовим центром. В XVII столітті місто страждало від набігів валахів та трансильванців.
У 1835 році Сорокам присвоєно статус міста. У 1918 році місто увійшло у склад Румунського Королівства. Але до 1940 року Сороки вже стали повітовим місто, коли його доєднали до Радянського Союзу та включили до складу Молдавської РСР. В другій половині XIX століття відбувся значний економічний та соціальний розвиток, було відкрито декілька освітніх, медичних та адміністративних установ. Місто відіграє роль адміністративного, економічного та культурного центра в північній частині країни. Розвиток Сороків зосереджене на виробництві, сільському господарстві та торгівлі. Це місто з багатим культурним спадком.
Розташування
Місто розкинулось на правому березі річки Дністер на півночі Молдови у глибокій долині, на Молдавському плоскогір’ї. В цьому місці Дністер змінює напрямок течії, тут можна побачити пороги, де в давнину розташовувались переправи через річку. Місто є центром Сороцького району, знаходиться за 40 кілометрів від залізничної станції Флорешти та за 164 кілометри від Кишинева. Воно по праву вважається одним з мальовничих міст Республіки Молдова.
Літо тут тепле, взимку мороз, сніжно та вітряно, протягом року спостерігається змінна хмарність. Температура коливається від -6 °C до 27 °C та рідко опускається до -15 °C чи вище 32 °C. Виходячи з кліматичних умов, літні місяці вважаються найкращим часом для відвідування міста, насолоди природою, фестивалями та іншими розвагами на відкритому повітрі. Однак все залежить від цілі поїздки, оскільки кожен сезон має свою унікальну привабливість. Різні види птахів обрали це чарівне місце своєю домівкою. Тут їх обдувають північно-східні вітри, а з квітня по вересень випадають рясні дощі. Серед корисних копалин переважає пісок, гравій, камінь, корисні немінеральні речовини.
Територія
Площа міста в майже 12 квадратних кілометрів засаджена платанами та кипарисами. Площа забудованої частини міста складає майже 11 кв. км., периметр — 20,65 км. Сороками керує міська адміністрація на чолі з мером. Адміністративно місто ділиться на кілька районів. Такий поділ зумовлений часом забудови кожного. Туристів особливо зацікавить історична частина міста та район “циганська гірка”. Сороки оточені мальовничими природними пейзажами. Тут багато заповідників, парків, природних резервацій, які пропонують відмінні можливості для піших прогулянок, пікніків та фотосесій. Площа лісів становить 12% від загальної.
Інфраструктура
В місті розвинена інфраструктура, процвітає торгівля, достатньо місць для відпочинку, центр складається з двох паралельних вулиць, між якими стоять багатоповерхівки магазини, аптеки та перукарні. Тут також знаходяться господарський та продуктовий ринки, біля яких розташована автостанція, кінцева зупинка всіх міських маршрутів.
В Сороках багато готелів, банків, пошта, великий парк Емінеску, старі та нові житлові будівлі. Медичні послуги містянам надає районна лікарня, стоматологічна поліклініка, центр превентивної медицини, станція швидкої допомоги.
Сороки мають доволі добре налагоджений транспортний зв'язок з іншими регіонами країни. Перевезення здійснюють регулярні та маршрутні автобуси з автовокзалу, який розташований по вул. Strada Bechir, 6.
Місто має також і свою залізничну станцію за адресою вул. Alexandru cel Bun, 5. В Сороках немає власного аеропорту, найближчий знаходиться в місті Бєльці, куди можна доїхати за годину на таксі за 20$.
Рівень безпеки
В Сороках можна відчувати себе досить безпечно під час прогулянки вдень, але не рекомендуються нічні прогулянки по місту. Загальні заходи безпеки необхідно вживати, враховуючи місцеве законодавство та правила поведінки. Високий рівень злочинності в місті означає, що вас можуть пограбувати, тому не залишайте речі в машині, щоб їх не вкрали, також будьте готові, що почуєте образи у свою сторону, навіть сексуального характеру, у вечірній та нічний час необхідно уникати віддалених та погано освітлених місць. Туристи з іншим кольором шкіри, етнічним походженням, релігією або сексуальною орієнтацією можуть відчувати себе тут помірно безпечно. На 10 тисяч населення кількість злочинів сягає 72.
Ціни
Валютою Молдови є молдавський лей (MDL). 1L (Leu) ділиться на 100 Ban. Є 5 різних монет (1, 5, 10, 25, 50) та 9 різних банкнот з наступними значеннями: 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000. Середня вартість проживання в Сороках від 10$ (216 MDL) у хостелі до 25$ (433 MDL) в 3-зірковому готелі. Ціна за ніч в готелі класу люкс становить близько 70$ (1,200 MDL).
Громадський транспорт в Сороках коштує 0,3$ (5.00 MDL) за квиток в один бік. Ціна оренди автомобіля (наприклад, Volkswagen Golf або Toyota) складає 20$ (381,000 MDL). Вартість поїздки в таксі залежить від декількох факторів, але початкова ціна складає 1,5$ (33 MDL). Додатково за кожен км вам доведеться заплатити близько 0,3$ UAH (5.00 MDL).
Середні ціни в Молдові на харчі, алкоголь, цигарки та інше вище, ніж в Україні. Так 1 літр молока обійдеться у 1,2$, хліб – 0.55$, яйця – 2,50$, ковбаси – на рівні 11$, кава – 1,2$, пачка цигарок в середньому – 2,7$. Вечеря у недорогому ресторані обійдеться від 8$.
Структура населення
Протягом багатьох років чисельність населення постійно збільшувалась. Окрім корінних мешканців сюди переїхало багато українців та росіян. Після Другої світової війни з міста було депортовано багато молдован, румун та німців. 35 тисяч осіб – актуальні дані кількості населення. Найбільший відсоток мешканців, 68 %, складають молдавани, ще 15 % мешканців – українці, понад 12 % – росіяни, роми – 3 % та інші національності. Дехто називає містечко «циганською столицею», бо циганські великі розкішні будинки ніби нависають над містом. За релігією більшість містян православні християни. 72% мешканців розмовляють молдовською мовою, 20% - російською, 3% на румунською. У місті зареєстровано майже 10 тисяч домогосподарств.
Культура та пам'ятки
Сороцька фортеця, побудована в XV столітті за наказом Штефана Великого, є важливою історичною та архітектурною пам'яткою Молдови. Вона була частиною оборонної системи молдавського князівства і відігравала ключову роль у захисті від ворогів. Фортеця розташована на березі річки Дністер, звідки відкриваються чудові краєвиди на навколишні пейзажі.
Спочатку фортеця була дерев'яною, але в період з 1543 по 1546 роки за правління Петра Рареша її було перебудовано в камені у вигляді ідеального кола з п'ятьма бастіонами. Фортеця пережила безліч битв і облог, включно з успішною обороною проти османів під час Великої Турецької війни та участю в Прутському поході Петра Великого 1711 року.
Фортецю відновили закордонні майстри в 1950-1960-х роках, що дало змогу підкреслити її архітектурну чарівність та історичне значення. Вона розташована за адресою Arcașii lui Ștefan cel Mare 5, і до неї можна дістатися автомобілем або громадським транспортом. Вона відкрита для відвідувачів із середи по неділю з 9:00 до 18:00.
Парки
У місті Сороки є кілька популярних парків, які заслуговують на увагу:
- Parc Nistru Soroca Nouă - цей парк розташований у новому районі міста Сорока і пропонує спокійне місце для відпочинку на природі. Парк розташований недалеко від річки Дністер, що робить його популярним місцем для прогулянок і пікніків. Тут можна насолодитися зеленими насадженнями, організувати сімейні виїзди та просто відпочити на свіжому повітрі.
- Міський парк - центральний парк Сороки, який часто відвідують місцеві жителі та туристи. Тут можна знайти різні зони відпочинку, дитячі майданчики та місця для культурних заходів. Парк є серцем міста і часто слугує місцем проведення міських свят і фестивалів.
- Парк Міхая Ємінеску - цей парк названо на честь знаменитого румунського поета Міхая Ємінеску, він є одним із культурних центрів міста. Парк прикрашений пам'ятниками і скульптурами, присвяченими поету, і пропонує затишні алеї для прогулянок. Це чудове місце для любителів літератури та історії.
- Парк Страдела Верії - парк, розташований у мальовничій частині міста, відомий своїми літніми заходами та приємною атмосферою. Тут відбуваються різноманітні фестивалі, концерти та виставки просто неба, що робить його популярним місцем для культурного відпочинку та розваг.
Ці парки надають різні можливості для відпочинку та розваг, роблячи Сороки привабливим місцем для відвідування як для місцевих жителів, так і для туристів.
Музеї та бібліотеки
На території містяться приблизно 50 історичних, архітектурних та художніх пам’ятників та храмів. Можна відвідати Музей історії та етнографії, де виставлено майже 28 тисяч експонатів, кожен з яких має свою історію. В музеї представлені ємності для їжі та напоїв, виготовлені з міцної деревини, що суттєво додає їм ваги. Наприклад, черпак для води важив до двох кілограмів. Розміри кухонного посуду також вражають. Так старовинне сито має в діаметрі майже метр, обтягнуте вручну товстою шкірою. Також в музеї виставлені граблі та плуги з дерева, якими оброблювались поля. Керамічні друшляки, ковальські міхи, гребінці для вовни – все те, чим користувались місцеві більше століття назад. Свої кімнати вони прикрашали мальованими килимами, які розшивали майстрині яскравими орнаментами та надавали кожному глибокий сенс. Їх вішали на стіни та передавали у спадок.
Мешканці міста Сороки оберігають свою історію та самі приносять експонати до музею. Тут завжди раді гостям та туристам, тому приїхати на вул. Індепенденцей 68, з понеділка по четвер з 08:00 до 17:00, безумовно, варто.
Також в місті працює Публічна бібліотека Михаїл Сядовану за адресою: вул.Alexandru cel Bun, 25.
Театри
Театр «Веніамін Апостол» у місті Сорока, заснований 2009 року, є унікальною культурною установою в Молдові. Цей театр відрізняється своїм форматом роботи, будучи театром проєктів. Це означає, що у театру немає постійної трупи акторів; натомість він співпрацює з артистами на тимчасовій основі, запрошуючи їх для постановки різних вистав.
Установа носить ім'я відомого режисера Веніаміна Апостола, який зробив значний внесок у розвиток театрального мистецтва в регіоні. За час свого існування театр поставив безліч вистав, включно з дитячими виставами, а також постановками з глибоким емоційним змістом, як-от «У кайданах Сибіру». Адреса театру: Strada Mihai Eminescu, Soroca, Молдова.
Освіта та наука
Система освіти міста Сороки охоплює 9 дошкільних навчальних закладів, 2 загальноосвітні середні школи, 2 гімназії, 3 ліцеї, професійне училище та коледжі.
Технічний сільськогосподарський коледж, що по вул. Каля Белцулуй 2, один з найстаріших закладів освіти та єдиний з аграрним направленням в країні, який забезпечує додаткову технічну підготовку в рамках традиційних аграрних професій.
Педагогічний коледж «Михай Эминеску», що по вул. Іон Крянге 19, вже більше століття навчає педагогічних працівників, поєднуючи традиції з інноваціями, надає якісну освіту та культивує національні та загальнолюдські цінності.
Коледж мистецтв «Николае Ботгрос», що по вул. Штефан чел Маре 39, єдиний в Молдові, він займає особливе місце в житті міста та республіки понад 80 років, протягом яких підготовлено більш як 16 тисяч спеціалістів в різних областях культури. Закладів вищої освіти в місті Сороки немає.
Інші пам'ятки
Неподалік від Сороцької фортеці розташована гора Бекирів Яр, яка приваблює туристів ущелинами, обривами та густими лісами. Довжина ущелини складає понад 10 км, прогулянка може стати екстремальною через густу рослинність та каміння, що іноді падає згори.
Вийшовши з міста через 500 метрів вздовж Дністра, подолавши 613 сходинок вгору, можна побачити меморіальний комплекс Бадя Міор, прикрашений каплицею з баштою, Свічкою подяки, висотою майже 30 метрів.
Квартал Циганська гірка виділяється розкішшю, тут можна побачити навіть палаци з античними статуями. Цигани роблять усе на свій смак, та головна задача будівельників – переплюнути будинок сусідів. Іноді здається, що тут будівництво не закінчується ніколи.
Телефони екстрених служб
- Екстрена допомога: 112;
- Поліція: 112, 902;
- Пожежна служба: 112, 901;
- Швидка допомога: 112, 903;
- Посольство України: (+373) 22 59 29 87, (+373) 60 170 896.