Сент-Етьєн
Загальна інформація
-
Країна: Французька Республіка
-
Статус: префектура
-
Адміністративний Центр: столиця департаменту Луара
-
Площа: 79,97 кв.км.
-
Заснований у 1258 році
-
Клімат: континентальний
-
Часовий пояс: UTC+1:00, влітку UTC+2:00
-
Населення: 176,8 тис.
-
Телефонний код: +33
Інфраструктура
Сент-Етьєн
Про місто
Недалеко від Ліона та Відня в департаменті Луари знаходиться Сент-Етьєн — важливий муніципалітет Овернь-Рона-Альпи, друге за розміром місто регіону та чотирнадцяте у Франції. Назва дослівно перекладається як “верхня каплиця”. У 2000 році Сент-Етьєн отримав статус “Міста мистецтва та історії” за його особливо важливий спадок 19-20 століть, як зразок промислової та соціальної діяльності. Сент-Етьєн є членом мережі креативного дизайну ЮНЕСКО, поєднавши у собі багатий архітектурний спадок та прагнення до інновацій.
Згадки про місто відомі з 1243 року. За часів Середньовіччя Сент-Етьєн розвивався, постійно потерпаючи від релігійних війн. З XVI століття розпочалось відродження міста завдяки металургійній промисловості, виробництву зброї та видобутку вугілля. Побудова першої у Європі континентальної залізниці також суттєво вплинула на розвиток міста та його зв'язки з іншими регіонами Франції та світу.
Сент-Етьєн відомий також своєю футбольною командою “Зелені”, що здобула світову славу у 1970-1980 роках та 10 разів ставала Чемпіоном Франції. Саме у цьому клубі на початку 80-х грав легендарний Мішель Платіні. Завдяки своєму архітектурному спадку Сент-Етьєн щорічно приваблює величезну кількість туристів.
Розташування
Сент-Етьєн — французька комуна, знаходиться в 60 км від Ліона та в 90 км від Клермон-Феррана, в південно-східній частині Франції, є столицею департаменту Луари. Розташована в долині Фуран, яка бере початок в масиві Пілат південніше від міста. Частини Сент-Етьєна навіть входять до складу регіонального природного парку Пілат. Місто має багато пагорбів: його висота над рівнем моря змінюється від 422 до 1177 метрів, воно є одним з найбільших високогірних міст Європи. Сент-Етьєн лежить в центрі вугільного басейну Луари, оточений з півночі горами Ліон, з півдня — масивом Пілат, на заході — горами Форез, та має великі поклади пісковику та вугілля. Територію перетинає водорозділ між Атлантикою та Середземним морем. Місто знаходиться у північно-східному кліматичному регіоні Центрального масиву, клімату гір, що характеризується річною кількістю опадів 800-1200 мм. Середньорічна температура становить 11,4°C. Ліси займають 27% території міста, місця проживання людей — понад 25%, луги — понад 18%, промислові та комерційні зони та мережі зв'язку — понад 14%, сільськогосподарські території — понад 6%, штучні зелені насадження — понад 5%, континентальні води — понад 1%.
Територія
Площа міста становить 79,97 кв.км. З XIX ст. Сент-Етьєн має шахову організацію планування, розроблену архітектором Далгабіо. Місто розподілено на багато районів з різним соціологічним складом. В історичному серці розташовані Сен-Жак, Бадуйєр, Сен-Рош, Жакард, населені частково мігрантами, На заході — Бель-Ер, Кот-Шод та Мішон. На південному сході — Ла-Метар, Ла-Палле, Моншове, Монтрено. Райони соціального житла на півдні — Солауре, та на південному заході — Котонн. Відомі також і пригороди — Кре-де-Рок, Коллин-де-Пере, Тарантез, Бобрен, та великі житлові комплекси — Ля Метаре, Лє Портаіл Руж, Беулі, Монховет, Марандіні. В місті є і буржуазні квартали: Кур Форіель, Вільбьоф, Віварез.
Інфраструктура
У розвинену мережу громадського транспорту міста входять трамвайні та автобусні лінії, які пов'язують центр з околицями. Є денні та нічні рейси, тому туристи навіть вночі можуть без проблем дістатись до готелів, не користуючись послугами таксі. Автовокзал Сент-Етьєна розташований на Boulevard des Mineurs. Мережа трамвайних ліній не припиняла свою роботу з моменту створення у 1881 році. У місті відмінно розвинена мережа велосипедних доріжок, також багато залізничних станцій:
- станція SAINT-ÉTIENNE LA TERRASSE по вул. Рю Бергсон;
- станція SAINT-ÉTIENNE BELLEVUE по вул. Рю Бранл;
- станція SAINT-ÉTIENNE CH TEAUCREUX по вул. Esplanade De France;
- вокзал СЕНТ-ЕТЬЄН-ШАТОКРЕ по вул. Cours Antoine Guichard;
- станція SAINT-ÉTIENNE LE CLAPIER по вул. Boulevard Pierre Mendès France;
- вокзал СЕНТ-ЕТЬЄН КАРНО по вул. Boulevard Jules Janin.
Потрапити у місто можна також через один з аеропортів: Аеропорт Сент-Етьєн-Луара, розташований за 15 хвилин від Сент-Етьєна за адресою 42160 Andrézieux-Bouthéon. Аеропорт Ліона-Сент-Екзюпері знаходиться в годині від Сент-Этьена в місті Коломб'є-Соньє за адресою 69125 Colombier-Saugnieu. Аеропорт Клермон-Ферран-Оверн (Аульнат) за адресою 63510, вул. Rue Adrienne Bolland, 1, 63510, дістатись на машині до Сент-Етьєна можна за півтори години.
Рівень безпеки
Сент-Етьєн посідає п’яте місце серед міст Франції, які спрямовують найбільше ресурсів для боротьби з небезпекою. Під прицілом камер відеоспостереження з 6 ранку до 2 години ночі патрулює 161 офіцер муніципальної поліції. Пішки, на велосипеді, на мотоциклі, на автомобілі вони розслідують порушення громадського порядку, проблеми, пов’язані з паркуванням і порушеннями правил дорожнього руху. Рівень злочинності в місті помірний, на 10 тисяч населення рівень становить майже 60. Серед злочинів найбільш розповсюджені крадіжки майна, машин, образи, злочини, пов'язані з наркотиками.
Ціни
В Сент-Етьєні багато варіантів житла: 2-3-місні готельні номери вартують 50-80$, хостели — від 30$ краще бронювати за кілька місяців наперед. Туристи з обмеженим бюджетом не залишаться голодними. У мережах La Mie Caline та Subway можна пообідати та повечеряти одній людині менш ніж за 10$. В місті багато піцерій та кав'ярень. В традиційних ресторанах, де подають страви французької та європейської кухонь та алкоголь, обід чи вечеря обійдуться приблизно у 40$. Якщо закупи робити в супермаркеті, то хліб вам обійдеться від 0,35$, молоко — 1,5$, макарони — 1$, соняшникова олія — 1,30$, сир — 0,70$, м'ясо — 10$. Одяг та взуття доступні для будь-якого гаманця.
Структура населення
В місті мешкають приблизно 180 тисяч осіб. Жителів Сент-Етьєна називають стефануа, вони розмовляють французькою мовою. Населення міста відносно молоде. Найбільша кількість чоловіків та жінок віком 25-44 роки, оскільки Сент-Етьєн є важливим центром зайнятості та щодня приваблює багатьох працівників. Майже 20 % жителів міста мають вік понад 65 років. Відсоток жіночого населення трохи переважає відсоток чоловічого.
Починаючи з 18 століття під час промислового розквіту до міста почали прибувати працівники з інших країн. Тому тут і досі проживають нащадки швейцарців, німців, італійців, іспанців, греків, алжирців, бельгійців та боснійців, турків та марокканців.
Сент-Етьєн має єпархію Католицької Церкви у Франції, майже 78% жителів є католиками, меншість — протестантами, євангелістами, мусульманами, православними християнами. В місті налічується майже 55 католицьких церков та каплиць, 3 протестантських храми, 8 євангелістських церков та центрів, 2 мечеті та інші релігійні споруди.
Культура та пам'ятки
Місто Сент-Етьєн зберегло багату спадщину, у тому числі дев'ятнадцятого і двадцятого століть. Архітектура тут однорідна. Більшість будівель історичного центру збереглися ще з XVІІІ століття. Незабутнім є район Jean-Jaurès, прикрашений чарівною естрадою та красивими будинками, такими як собор, ратуша та префектура, пішохідні торгові вулиці району Сен-Жак, мальовнича Place du Peuple.
Щороку у квітні в місті проходить Фестиваль альтернатив, що поєднує музику та архітектуру, у травні — Фестиваль текстів та музики, у червні — велогонка та Фестиваль інноваційної музики, у липні — Фестиваль театру та кіно, у вересні — економічний ярмарок, кожні два роки у листопаді — міжнародна бієнале дизайну, присвячене світові дизайну та професії дизайнера, у грудні — різдвяний ярмарок.
Мета мерії — зробити Сент-Етьєн містом усіх видів спорту та спорту для всіх, щоб спорт, здоров'я та відпочинок існували разом у гармонії.
Парки
Окрасою міста є парки та сади площею майже 200 га:
- Парк Перротьєр (29 rue des Bruyères) з гігантськими столітніми секвоями.
- Парк де Монто (вул. Rue de La Harpe) найбільший в місті, тут можна відвідати Планетарій.
- Парк Джозефа Санге Дольче (Franchet d’Esperey, 3) дозволяє безпечно займатися спортом.
- Парк Монтрейно (вул. Антоніо Вівальді) площею 19 га має зони відпочинку, ігрові майданчики, зони для гри в боулінг, силових тренувань.
- Європа Парк (Rue de Wuppertal) має ігрові зони, газони для відпочинку, охолоджувальні фонтани, тут висаджено 1200 дерев.
- Сад рослин (18 allée Shakespeare) площею 10 га — найстаріший місцевий парк.
Сент-Етьєн — досить зелене місто, де кожен може насолодитись природою та відпочити.
Музеї та бібліотеки
Дивовижні речі та неоціненні витвори мистецтва зберігаються у музеях міста:
- Музей сучасного мистецтва (вул. Rue Fernand Leger) виставляє роботи Уорхола, Пікассо, Моне, Матісса, Леже.
- Музей мистецтва та промисловості (вул. Pl. Louis Comte, 2) зберігає колекцію старовинних велосипедів.
- Музей футболу (вул. 14 Rue Paul et Pierre Guichard (спортивна арена “Жоффруа Гишар”), присвячений історії команди Сент-Етьєна.
- Музей шахтарської справи (вул. Parc Joseph Sanguedolce, 3), де можна спуститись під землю та поблукати старими штольнями.
Три громадські бібліотеки Médiathèques de Saint-Étienne, Médiathèque Municipale Tréfilerie, Médiathèque De Carnot відкриті для вибагливих читачів.
Театри
В театрі Opéra de Saint-Étienne по вул. jardin Des Plantes проходять чудові вистави, такі як “Фауст”, “Монте-Карло”, “Зігфрід”, “Володар персня” та інші. Трупа відома серед великих оперних театрів Франції.
Драматичний театр Comédie Triomphe по вул. 4 Rue Violette презентує велику кількість вистав для дорослих та дітей та проводить курси театрального мистецтва. Театр La Comète по вул. Manufacture Plaine Achille підтримує аматорські та професійні види мистецтва: танець, театр, музику, цирк тощо.
Також існують в місті кафе-театри, як LES TROIS DUCS по вул. 48 rue Michelet та LA RICANE по вул. 7 rue Camille Pelletan, де проходять невеличкі вистави та стендап-шоу.
Освіта та наука
В місті розташовані відомі освітні центри. Освіту тут здобувають не тільки місцеві, але й жителі навколишніх населениї пунктів.
- Мультидисциплінарний Університет Жана Моне пропонує 4 основні галузі навчання: мистецтво, література, мови/людські та соціальні науки/право, економіка, менеджмент/науки, технології, здоров’я.
- Національна гірнича школа є однією із 204 французьких інженерних шкіл, акредитованих видавати диплом інженера. Створена у 1816 році, вона знаходиться під наглядом Міністерства економіки, промисловості та цифрових технологій.
- Розташована в самому центрі Вища школа мистецтв і дизайну пропонує ідеальне середовище для своїх студентів. Заснована в 1803 р. школа об'єднує два варіанти курсів: мистецтво та дизайн.
- Школа бізнесу та менеджменту відіграє провідну роль у підготовці майбутніх фахівців з бізнесу та управління. Базуючись на індивідуальному підході до навчальних курсів і міжнародної відкритості, вона готує студентів, які відповідають реальним вимогам компаній та управлінським вимогам.
Окрім освітніх закладів, музеїв та бібліотек, у місті є Планетарій Сент-Етьєна, відкритий у 1993 році. Він оснащений проєкційною кімнатою з напівсферичним екраном площею понад 200 м² та проєкційним пристроєм дуже високого рівня з лазерною технологією 4K і 3D.
Інші пам'ятки
В Сент-Етьєні відомо майже 40 пам’яток, які варто відвідати та поринути в історію міста:
- Церква Grand'Eglise або Saint-Etienne Saint-Laurent побудована в 15 ст. на честь двох мучеників.
- Каплиця Милосердя по вул. 40, rue Pointe Cadet побудована в 1708 р., має бароковий мармуровий вівтар з пеліканом – символом милосердя.
- Церква Сент-Марі по вул. 7, rue Elise Gervais, заснована у 1621 р., має три нефи однакової довжини.
- Резиденція Шамонсель по вул. 5, місце Boivin датується 15 ст., на першому поверсі тут розташований Будинок спадщини та письма.
- Біржа праці по вул. 10, Віктора Гюго, створена в 1888 році, прикрашена гербами зі словами «Солідарність», «Сила», «Закон» і «Праця», над годинником зображено герб міста.
- Церква Сен-Франсуа-Регі виконана в неовізантійському стилі, 42-метрова сигароподібна дзвіниця та купол вкриті білим покриттям; вся будівля із залізобетону.
- Храм по вул. 21, rue Elisée Reclus, представляє сувору архітектуру, характерну для протестантського мистецтва.
Багато пам'яток в гарному стані. Щоб побачити їх усі, необхідно запланувати декілька днів.
Телефони екстрених служб
- Екстрена допомога: 112;
- Поліція: 112, 17;
- Пожежна служба: 112, 18;
- Швидка допомога: 112, 15;
- Посольство України: +33-6-07-71-53-56, +33-7-66-46-25-87.