Завантаження...

hero

Олександрія

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Олександрія

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Олександрія – друге за величиною місто Кіровоградської області та населений пункт із дивовижною історією. Перші поселення тут виникли ще в ІІІ тис. до н. е., проте створення майбутньої Олександрії почалося в 30-х роках ХVIII ст.

Згідно з історичними документами, у 1739 р. на території громади було засновано козацьке поселення, яке пізніше було назване Усівкою на честь одного із засновників. Пізніше тут з'явилося автономне поселення Нова Сербія, яке згодом було перейменоване в Бечею.

Сучасну назву Олександрія місто отримало, за різними версіями, на честь спадкоємця престолу Російської імперії Олександра, або однієї з представниць царського роду – Олександри. Згідно зі ще однією версією, поселення перейменували цариця Катерина ІІ та князь Потьомкін, які любили образ Олександра Македонського. Сьогодні точно не можна сказати, яка з версій правдива, проте назва міста збереглася і зовсім не асоціюється з імперськими часами.

Сучасна Олександрія – місто, наповнене пам'ятками архітектури, а в його околицях можна знайти безліч мальовничих локацій, що зачаровують своєю красою. Побувавши в цьому районному центрі, неодмінно варто:

  • відправитися зустрічати світанок або милуватися краєвидами нічного міста на один із пагорбів, що оточують населений пункт;
  • залишити замочок та загадати бажання на містку закоханих через Березівку;
  • взяти участь у пішій екскурсії, послухати безліч міських легенд та насолодитися пам'ятками архітектури;
  • відвідати один із музеїв і ознайомитися з першими світлинами міста, на яких зображені будівлі, зруйновані в роки окупації та радянської влади;
  • заглянути до відреставрованого театру з його розкішними інтер'єрами й старовинною ліпниною;
  • відвідати авто-мото-перегони, на які з'їжджаються спортсмени та любителі екстриму з усієї України;
  • вирушити на футбольний матч і відчути абсолютно неповторну атмосферу, яка панує у фанатському секторі.

Дістатися до Олександрії літаком не вийде, проте можна сісти на потяг, що без пересадок прямує з Києва або Дніпра. Час у дорозі становитиме 4-8 годин, залежно від обраного поїзда. Також до міста можна дістатися прямими автобусними рейсами зі столиці, Вінниці, Черкас, Кривого Рогу та інших великих населених пунктів.

Знайти дешеві варіанти квитків на поїзд або автобус, купити авіаквитки за прийнятною ціною можна за допомогою сервісу SkyBooking. Тут знайдуться зручні маршрути та варіанти стикування, вдасться спланувати свою подорож таким чином, щоб, окрім Олександрії, відвідати інші, не менш цікаві населені пункти Кіровоградської області.

Розташування

Олександрія розташована на сході Кіровоградської області, за 75 км від обласного центру – Кропивницького. Місто знаходиться у центральній частині України, в помірному континентальному кліматі. Літо тут спекотне та тривале, а зима – тепла й малосніжна. Найбільша кількість опадів випадає у теплу пору року.

На території міста протікають дві невеликі річки – Інгулець та Березівка, є два лісових масиви, загальна площа яких – близько 400 га.

Районний центр розташований на перетині важливих автомагістралей, що сполучають північ і південь, схід та захід України. Також на території міста знаходиться частина каналу Дніпро - Кривий Ріг та проходить швидкісна залізнична гілка Київ - Дніпро.

Територія

Територія міста займає площу 55 км2. До складу адміністративного центру включені також підпорядковані селища Олександрійське (Димитрове) та Пантаївка. Загальна територія складає 61,42 км2.

Після перейменування вулиць Олександрія поділилася на 11 мікрорайонів, які включають низку історично сформованих місцевостей:

  1. Центральний – район площі Соборної та центрального проспекту.
  2. Покровський (площа Кірова) розташований у північній частині міста навколо Покровської площі.
  3. Південно-східний, або БАМ – східна частина колишнього Південного мікрорайону, розташована між центральним проспектом та залізницею.
  4. Південно-західний, або Тинда – західна частина колишнього Південного мікрорайону, що знаходиться між центральною вулицею та річкою Інгулець.
  5. Північно-східний, або Восьма школа.
  6. 14 район – північно-західна частина міста.
  7. 15 район – захід міста на правому березі Інгульця.
  8. Перемозький – колишнє робоче селище, яке сьогодні є частиною міста.
  9. Байдаківський (до 2016 р. – Жовтневий) – колишнє селище міського типу, що належить сьогодні місту.
  10. Ново-Пилипівський або Бадина розташований у південній частині міста, і є колишнім смт.
  11. Заводський – мікрорайон на сході міста за залізницею.

Інфраструктура

Громадський транспорт Олександрії представлений переважно автобусами, маршрути яких пролягають через усі райони міста. Наприкінці 2021 р. автобусний парк було оновлено та укомплектовано сучасними транспортними засобами, оснащеними необхідними зручностями для людей з обмеженими фізичними можливостями.

Крім міських маршрутів, є також розвинена мережа приміських автобусів, якими можна дістатися до довколишніх сіл, сусідніх районних центрів. Також через місто курсує близько 20 міжміських автобусів, що вирушають із центрального автовокзалу. Це дозволяє з комфортом доїхати до Кропивницького, Дніпра, Черкас, Вінниці, Полтави. Така ситуація дуже зручна для гостей міста, адже після знайомства з місцевими пам'ятками, можна вирушити на зустріч із неповторною полтавською гостинністю, або вінницькою історичною спадщиною.

Також в Олександрії працює кілька служб таксі, які пропонують автомобілі різного рівня комфортності. Автопарк досить великий, тому час очікування мінімальний, а за порівняно невелику плату можна швидко дістатися будь-якого району міста.

Залізничний вокзал тут один. Через нього курсує кілька приміських електричок, що з'єднують районний центр із великою вузловою станцією Одеської залізниці. З Олександрії можна без пересадок дістатися поїздом до столиці України та низки обласних центрів, серед яких Одеса, Запоріжжя, Дніпро. Через залізничний вокзал пролягають маршрути усіх міських автобусів, що дозволяє без проблем дістатися сюди з будь-якого району або передмістя.

Рівень безпеки

Безпека в Олександрії знаходиться на досить високому рівні. Місцеві жителі доброзичливі та готові прийти на допомогу приїжджим. Для того, щоб уникнути неприємностей, достатньо дотримуватись загальноприйнятих норм поведінки та не гуляти в пізній час доби у незнайомих районах міста, а також віддати перевагу розрахунку банківською картою в нічний час у розважальних закладах.

Ціни

Вартість життя в Олександрії дещо нижча порівняно з великими населеними пунктами. Наприклад, обід у піцерії чи іншому закладі громадського харчування коштуватиме 3-5$, а перекусити фаст-фудом чи вуличною їжею можна на суму близько 1$.

Ціни у магазинах тут теж цілком бюджетні. На території міста працює мережа супермаркетів АТБ, де вартість харчових продуктів така сама, як і в інших магазинах мережі на території України (від 0,42$ за буханець хліба, до 5$ за кг м'яса). Крім АТБ, функціонує також низка інших супермаркетів та безліч невеликих магазинів, ціни в яких знаходяться приблизно на такому ж рівні.

Вартість житла в Олександрії варіюється в залежності від обраного варіанту:

  • номер у готелі – від 9$/доба;
  • квартира подобово з усіма зручностями – 13$/доба (є більш бюджетні варіанти);
  • будинок на тривалий час – 80$/місяць.

Структура населення

Станом на початок 2022 р. чисельність населення Олександрії становила 76 097 осіб із приблизно однаковим співвідношенням чоловіків та жінок. Серед містян переважає молоде населення.

Етнічний склад олександрійців досить різноманітний. Переважна більшість мешканців міста – українці (близько 80%), проте представлені також інші національності, серед яких росіяни, євреї, вірмени, корейці, турки.

Питання з віросповіданням в Олександрії наступне: у місті зареєстровано 31 релігійну громаду різних конфесій. Серед них 12 православних, 1 римосько-католицька, 15 протестантських.

Культура та пам'ятки

Другий за величиною населений пункт Кіровоградщини не має широкої популярності у туристів, і даремно. Олександрія – самобутнє місто, яке розвивалося під впливом багатьох культур. Кожна історична епоха та народність, що проживала на території районного центру, залишила свій слід в історії та архітектурі.

Сьогодні місто має що запропонувати любителям старовини, різних напрямів культури, мальовничих краєвидів, легенд та загадок. До прикладу, тут є підземні коридори та кілька будівель дореволюційної епохи, оповитих безліччю таємниць. Шанувальникам танцювального мистецтва, напевно, сподобаються концерти, які відбуваються за участю хореографічних колективів міста. Любителі історії можуть вирушити в екскурсійний тур Олександрією, де познайомитися з унікальними архітектурними пам'ятками та музейними експозиціями. А для тих, хто серед усіх напрямків мистецтва віддає перевагу декоративно-прикладному, працює художня галерея.

Парки

В Олександрії є паркові зони, де можна відпочити і розслабитися після прогулянки містом, а в околицях розташовані кілька зон для зеленого туризму.

  1. Парк ім. Т.Г. Шевченка. Ця паркова зона вважається однією з найбільш популярних у місцевих жителів і щоліта збирає безліч відпочивальників на тінистих алеях та невеликому пляжі на річці Березівка. У 2021 р. почалася реконструкція і парк набув сучасного європейського вигляду. Тут є світломузичний фонтан, дитячий ігровий майданчик та безліч затишних зон відпочинку, обладнаних зручними лавочками в оточенні квітів безлічі кольорів.
  2. Театральний сквер – найстаріша паркова зона міста, заснована ще до приходу радянської влади. Тут панує прохолода навіть у найспекотніші дні і є невелике кафе, де можна перекусити.
  3. Зелена садиба Ділієва розташована на березі затопленого розрізу та користується популярністю у мешканців міста упродовж усього купального сезону. На території садиби є обладнаний пляж, спортивний майданчик та дитяча ігрова зона, надається обладнання для барбекю і можна смачно пообідати.

Загалом на території міста є велика кількість скверів та зелених зон, де встановлені лавки, столики, а неподалік можна знайти затишні кафе та піцерії. У теплу пору року тут відбуваються різноманітні заходи та концерти просто неба.

Музеї та бібліотеки

На території міста розташовано 13 бібліотек, об'єднаних в єдину бібліотечну систему. Також є два музеї, які знайомлять відвідувачів з історією Олександрійщини.

  1. Краєзнавчий музей ім. Худякової. Фонд музею – це понад 15 тис. предметів, розташованих в експозиціях відділів історії, етнографії та природи. Тут можна побачити унікальні палеонтологічні та археологічні знахідки, речі астронавтів-олександрійців, які побували у космосі. А також серед експонатів музею – старовинні рушники з абсолютно неповторною вишивкою, предмети інтер'єру з історією у кілька сотень років та багато іншого.
  2. Музей Миру. Один із 15 музеїв цього напряму на планеті та єдиний в Україні, він був заснований у 1973 р. й сьогодні зберігає у своїх фондах понад 8 тис. експонатів. Тут три зали, де зібрано матеріали та артефакти, що розповідають про важливі періоди розвитку української державності, а також предмети, що ілюструють звичаї та повсякденне життя українців.
  3. Центральна міська бібліотека для дітей виконує не лише функції книгосховища, а й культурно-освітню, виховну, інформаційну роль та займається організацією дозвілля дітей.

Театри

Театральне життя Олександрії не таке насичене як у великих містах, проте після реставрації історичної будівлі міського театру тут можна побачити постановки за участю відомих "служителів Мельпомени" з усієї України. Олександрійський театр розпочав свою діяльність наприкінці ХIХ ст. і може похвалитися тим, що на його підмостках виступали Марко Кропивницький, Іван Карпенко-Карий, Марія Заньковецька та багато інших.

Крім класичних постановок, можна переглянути вистави аматорських і дитячих театральних колективів, нагороджених державними та міжнародними преміями.

Освіта та наука

Вища освіта в Олександрії представлена вишами І-ІІ рівнів акредитації, які здійснюють підготовку молодших спеціалістів та загальноспеціальну підготовку за низкою спеціальностей. Навчання в деяких із них дає можливість продовжити освіту в університеті без вступних іспитів:

  1. Олександрійський професійний коледж культури та мистецтв. Один із найпопулярніших вишів Кіровоградської області здійснює підготовку бакалаврів у галузі культури. Серед спеціальностей – хореографія, соціокультурна діяльність, декоративно-ужиткове мистецтво та реставрація, інструментальне мистецтво та багато іншого. Багато випускників коледжу стали відомими митцями далеко за межами України.
  2. Олександрійський педагогічний коледж ім. В.О. Сухомлинського – виш, що користується популярністю у випускників шкіл, які мріють продовжити навчання у сфері освіти. Тут можна здобути вищу освіту за напрямами "Дошкільна освіта", "Фізична культура та спорт", "Початкова освіта".
  3. Олександрійський політехнічний коледж – ще один виш, що користується популярністю у майбутніх айтішників, правознавців та машинобудівників. У ході навчання студенти здобувають практичні знання на сучасному обладнанні, що на момент закінчення вишу дозволяє їм ставати справжніми майстрами своєї справи.

Інші пам'ятки

Що можна подивитися в Олександрії? На перший погляд, може здатися, що в місті футболу та театру не так вже й багато цікавих локацій та пам'яток. Однак насправді все зовсім не так.

  1. Пожежна каланча з годинником та курантами. Цей архітектурний об'єкт є однією з найвідоміших будівель міста. Збудували її в 1897 р. для того, щоб стежити за пожежами на території міста. На той час каланча була найвищою будівлею та успішно виконувала свої функції аж до впровадження сучасних технологій у роботу пожежної служби. Після Другої світової війни на вежі було встановлено годинник з курантами – один з об'єктів місцевої історії. Сьогодні каланча знаходиться на території ДСНС і підійматися на її вершину заборонено, проте на нижній ярус можна потрапити у складі екскурсійної групи.
  2. Траса для перегонів "Вербова Лоза". Це одна із найстаріших спортивних авто-мото-трас не лише України, а й колишнього Союзу. Перші змагання пройшли ще в 1968 р., а сьогодні тут проводяться чемпіонати України з автомобільного спорту, перегони на виживання, перегони на багі та мотоциклах, і в дні проведення перегонів місто перетворюється на справжню Мекку для фанатів автокросу не лише з України, а й з кількох сусідніх країн.
  3. Культурно-спортивний комплекс "Ніка". Комплекс, що вміщає 7 тис. глядачів, почав роботу у 1998 р., а у 2009 тут було відкрито Будинок футболу. Ніка розташовується в мальовничій міській зеленій зоні і є спортивним комплексом, де вболівальники можуть розміститися максимально близько від футбольного поля. Будинок футболу площею 1500 м2 є другим за величиною в Україні після київського та має не лише конференц-зал, приміщення для футболістів, а й Fan Shop, де вболівальники ПФК "Олександрія" можуть придбати сувеніри, спортивне спорядження та багато іншого.
  4. Олександрійський театр. Ця будівля є об'єктом культурної спадщини та має унікальну історію. Побудована у позаминулому столітті, вона пережила кількох власників та окупацію. Тут розпочинав свій творчий шлях засновник українського драматичного театру Гнат Юра, а наприкінці 80-х років XIX ст. тут давали вистави найкращі трупи того часу, у складі яких були корифеї українського театру: Заньковецька, Карпенко-Карий, Садовський та багато інших.

Телефони екстрених служб

  1. Міський відділ ДСНС: 101
  2. Поліція: 102
  3. Швидка допомога: 103
  4. Газова служба: 104