Завантаження...

hero

Одеса

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Одеса

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Одеса – велике українське місто, що є третім за величиною (на першому місці – Київ, на другому – Харків). Вона розташована на березі Чорного моря і має статус найбільшого морського порту країни.

Назва "Одеса" має грецьке походження – це похідне від  "Одесос" – стародавньої колонії, яка колись розташовувалася поруч із сучасним мегаполісом. У XVIII ст. місто відбили у турецьких військ і назвали Одесою, з тих пір воно веде свою історію, як частина Української держави.  

Дане місто вважається найбільшим транспортним, науковим, культурним і промисловим центром регіону. Одесу звуть "перлиною" Північного Причорномор'я і рекомендують для відвідування всім, хто приїжджає в Україну. Це найбільший туристичний центр країни, який вражає приїжджих приємним кліматом, багатьма пам'ятками, найчистішими пляжами, а ще особливим колоритом, якого немає більше у жодному з українських міст. 

Якщо це здасться не достатньою підставою для візиту до Одеси, варто відвідати даний куточок України ще й тому, що в даному місті в різні часи жили Олександр Пушкін, Леонід Утьосов, та Ілля Мечніков. А ще Одеса – батьківщина українського гумору і місце, куди обов'язково захочеться повернутися.

Розташування

Одеса – центр однойменної області, яка практично повністю знаходиться на Причорноморській низовині. Місто лежить на березі Одеської затоки, на більш-менш рівнинній місцевості (50 м вище рівня моря). Регіон межує з Кіровоградською, Вінницькою, Миколаївською областями.

Найбільшою прісноводною артерією, а заодно й джерелом питної води Одеської області є Дністер. У місто вода поставляється через великий водопровід. На території Одеси працює кілька бюветів, а в передмісті розташовані сім досить великих лиманів.

Одеський клімат належить до морського континентального типу (один з найсприятливіших), при якому зима досить тепла, м'яка, а літо спекотне та сухе. Близькість моря пом'якшує мороз в холодний сезон, як правило, з грудня до лютого стовпчик термометра рідко опускається нижче -4ºС (буває -7ºС -10ºС), снігу майже немає. Влітку одеське повітря прогрівається до +30ºС і вище, дощів практично немає. Найбільше опадів випадає в міжсезоння (навесні і восени), але затяжних, сильних злив практично ніколи не буває.

З кінця травня і до середини (іноді кінця вересня) в Одесі купальний сезон, температура води в Чорному морі в цей час тримається в межах +18ºС +22ºС. Саме в цей час в місті відзначається найбільший наплив туристів. Це логічно, адже більшість тих, хто купує квиток на поїзд, літак або автобус до Одеси, хочуть поєднати огляд визначних пам'яток з пляжним релаксом.

Територія

Одеса адміністративно розділена на кілька мікрорайонів. У 1998 р. в місті провели адміністративну реформу, в результаті якої замість восьми адміністративних районів в Одесі стало чотири:

  1. Київський.
  2. Приморський.
  3. Малиновський.
  4. Суворовський.

Управляє містом Одеська міська рада і мер (обирається раз на чотири роки). Одеська область складається з 26 адміністративних районів та 19 міст обласного значення. Ще 12 міст мають районне підпорядкування. Також регіон налічує 33 селища міського типу і 1139 сіл і поселень.

Інфраструктура

Одеса – великий транспортний вузол України. Потрапити в місто можливо небом, водою або наземним шляхом. Міжнародний Одеський аеропорт – один з найбільших в державі не тільки за розмірами, але й за пасажиропотоком. З нього щодня відправляються прямі (без пересадок) рейси в більшість європейських столиць і до Києва. Повітряними перевезеннями займається українська компанія Air Ukraine International, а також іноземні: Turkey Airlines, Austrian Airlines, ElAl. Ціна авіаквитків у різних компаній може відрізнятися, щоб купити  найбільш дешевий, доведеться переглянути розцінки на сайтах авіаперевізників або на нашому сайті.

В Одесі кілька автовокзалів (в тому числі, міжнародний), з яких регулярно відправляються рейси до Болгарії, Німеччини, Греції та інших країн. Придбати квитки на автобуси можна в касі вокзалу або через сервіс SkyBooking. Також автобусом можливо дістатися з Одеси прямим рейсом до будь-якого великого українського міста. Частоту відправок по маршрутах потрібно дізнаватися в довідковій службі автовокзалу.

В Одесі кілька залізничних вокзалів і сортувальних станцій. Жд мережа міста досить розгалужена, оскільки відбувається постійна відправка вантажів по Україні та за кордон. Квитки на поїзди по Україні та в інші країни також можна забронювати і купити в касі вокзалу, на його сайті або через сервіс SkyBooking.

Громадський транспорт Одеси дуже добре розвинений. Містом курсують автобуси, трамваї та тролейбуси. Потрапити в передмістя можна на електричних поїздах. Також в місті працюють служби таксі і компанії, що займаються прокатом автомобілів.

Верхню частину Одеси з морським портом з'єднує фунікулер, який успішно працює з 1902 р.

Рівень безпеки

Оскільки Одеса – курортне місто, тут відмінно налагоджена робота органів правопорядку. Можна, не боячись, в будь-який час доби прогулюватися  історичним центром, уздовж пляжів або відпочивати в місцевих парках, насолоджуючись прохолодою і солонуватим морським повітрям.

Проте не треба забувати про елементарні правила безпеки: не носити при собі великі суми готівки, не користуватися послугами вуличних "мінял", якщо потрібно обміняти валюту, а також не бродити поодинці в глибині спальних районів.

Ціни

Ціни в Одесі далеко не найнижчі по Україні. Але харчуватися тут можна досить бюджетно. У місті працюють мережеві супермаркети, які регулярно влаштовують акції та розпродажі. Наприклад, 1 л молока можна придбати за 1$, а буханець хліба взяти за 0,7-1,5$. На пляшку вина доведеться витратити близько 3-5$, хоча, якщо піти на ринок і взяти домашній виноградний алкоголь, можна заощадити майже вдвічі.  

Житло в Одесі дороге, як в оренду, так і на продаж. У курортний сезон 1-кімнатну квартиру в 500-м доступності від морського берега можна зняти за 20-30$ на день, помісячна оренда обійдеться приблизно в 300-400$.

Щодо покупки житла, за "однушку" доведеться викласти не менше 30 тис.$, якщо це квартира в середньому стані і досить далеко від центру. Нерухомість в новобудовах коштує вдвічі дорожче, ніж вторинний житловий фонд.

Структура населення

Одеса – місто-мільйонник, на 162 км2 її площі проживає трохи більше мільйона людей (1,1 млн). Мільйонний одесит з'явився на світ у 1974 р. і сьогодні живе в селищі Котовськ.

Одеса – багатонаціональне та дуже різношерстне місто. За етнічним складом трохи більше половини місцевих жителів – українці (61,7%), а майже третина – росіяни (29%). Решта – це болгари, молдавани, білоруси, вірмени, греки, поляки, грузини, азербайджанці і, звичайно ж, євреї. Треба сказати, що в місті раніше була досить велика єврейська громада, але під час Другої світової війни кількість представників даної національності сильно зменшилася.

Серед одеситів приблизно однакова кількість чоловіків і жінок. На частку останніх випадає на 3% більше, ніж представників сильної статі. Кількість людей, які постійно проживаючих в Одесі, з року в рік зростає за рахунок притоку населення з інших регіонів України, а також з сіл і селищ Одеської області.

Культура та пам'ятки

Одеса – колоритний куточок України, не схожий ні на жоден інший регіон. Архітектура міста й менталітет місцевого населення формувалися під впливом різних народів, що проживали в різний час на даній території. Одесити взяли багато від євреїв, молдаван, греків і росіян. Місцевих людей відрізняє гумор, життєлюбність і тепле, майже родинне ставлення до туристів.

В Одесі завжди багато приїжджих,тому містяни спокійно і з розумінням ставляться до того, що у них постійно запитують, як дістатися в той чи інший куточок міста або уточнюють розташування найближчого готелю, магазину чи аптеки.

Неможливо повноцінно зануритися в одеський колорит, не відвідавши місцеві ринки. Одесити обожнюють торгуватися, тому вибрати для себе товар (не важливо, це продукти, одяг або сувеніри) і навіть не спробувати "збити" ціну – непростиме упущення. Від того, як піде бесіда з продавцем і чи залишиться він задоволений торгом, багато в чому буде залежати, на скільки він поступиться.

Парки

В Одесі, без перебільшення, десятки парків, скверів і затишних, зелених зон відпочинку. Тим, хто хоче провести час в тіні дерев під шелест листя, варто відвідати:

  1. Міський сад, закладений в далекому 1803 р. Хосе і Феліксом де Рібас. Він  багатий не тільки рослинністю, але і скульптурами, через які це місце здається живим.
  2. Дюківський сад – найромантичніший куточок Одеси, улюблене місце побачень для закоханих.
  3. Парк Шевченка був заснований в 1875 р. і є найбільшим міським парком.
  4. Парк Аркадія – відмінна локація для тих, хто любить поєднувати відпочинок на свіжому повітрі з посиденьками в кафе або ресторані. А ще тут працює кілька нічних клубів і барів,які закриваються тільки під ранок.

Музеї та бібліотеки

В Одесі так багато музеїв, що обійти хоча б половину з них за день, і навіть тиждень, навряд чи вдасться. Доведеться вибирати найцікавіше і починати знайомство з містом з найбільш відвідуваних місць:

  • Музей "Таємниці підземної Одеси";
  • Музей коньячної справи Шустова;
  • Музей цікавої науки;
  • Музей контрабанди;
  • Археологічний музей;
  • Художній музей;

Також у місті є Літературний музей, Заповідник "Катакомби Одеси" та Музей західного і східного мистецтва.

Книголюбів зацікавить майже сотня бібліотечних закладів міста. Безперечно, варто відвідати обласну Наукову бібліотеку ім. Грушевського, Центральну бібліотеку ім. Франка, Бібліотеку Всеукраїнського центру болгарської культури, а також місцеві дитячі бібліотеки.

Театри

Одеса – справжній рай для театралів. У місті є Академічний еатр музичної комедії, Театральна лабораторія "Театр на Чайній", Театр опери та балету, а також Театр іноземної п'єси "Зустріч в Одесі".

Цінителі неформальної музики будуть в захваті, якщо хоча б раз відвідають Театр рок-опери ім. Лапейка. Заслуговують на увагу також ТЮГ і Російський драматичний театр. Маленьких непосид можна відвести на виставу Театру ляльок, що є не тільки найстарішим, але й кращим в Україні. А ще в Одесі працює перший (і поки що єдиний в Україні) Театр мильних бульбашок.

Освіта та наука

Одеса заслужено має статус великого освітнього центру України. В місті багато державних і приватних вишів, які готують фахівців різних сфер і напрямків. До найбільш затребуваних серед українських, а також іноземних абітурієнтів належать:

  1. Національний університет "Одеська юридична академія".
  2. Державний університет інтелектуальних технологій і зв'язку (заснований у 2020 р., проте вже встиг увійти в десятку найбільш популярних навчальних закладів міста).
  3. Одеський національний економічний університет.
  4. Одеський технологічний університет ШАГ.
  5. Міжнародний гуманітарний університет.

Також у місті діє Одеська морська академія, Національна музична академія, а також Академія будівництва та архітектури, яка успішно готує фахівців у галузі містобудування, починаючи з 1930 р.

Інші пам'ятки

В Одесі так багато цікавих локацій і об'єктів, що у гостей цього колоритного міста буквально очі розбігаються від того, куди сходити і на що подивитися. Найкраще починати знайомство з містом з найбільш популярних місць, які стали свого роду "візитними картками" цієї "морської перлини":

  1. Одеська фортеця – найстаріша оборонна споруда міста, стародавній форт, що перетворився на музей під відкритим небом.
  2. Потьомкінські сходи – творіння архітектора Боффо, вони спочатку складалися з 200 сходинок. Сьогодні мають 192 сходинки і 10 майданчиків.
  3. Пам'ятник Дюку – фігура чоловіка в повний зріст. Перший міський монумент, відкритий в 1828 р.  Вважається, що пам'ятник поставлений в пам'ять про герцога Рішельє.
  4. Воронцовський палац – монументальна споруда на Приморському бульварі, що вважається основною архітектурною пам'яткою Одеси.
  5. Пам'ятник апельсину – не просто монумент на честь цитрусового фрукта, а згадка про те, як апельсин в XVIII ст. буквально врятував місто. Грошей на порт у містян не вистачало, тоді вони послали в подарунок Павлу I обоз із апельсинами і прохання про позику. Ласощі сподобалося імператору, тому він дав кошти на будівництво порту.

Телефони екстрених служб

  1. Пожежна служба: 101
  2. Швидка медична допомога: 103
  3. Поліція: 102
  4. Аварійна газова служба: 104
  5. Аварійна евакуація автомобілів: 048 31 03 20