Нетішин
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: місто
-
Адміністративний Центр: Хмельницька область
-
Площа: 70,0 км²
-
Заснований у 1542 році
-
Клімат: помірно-континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 35 191
-
Телефонний код: +380 3842
Інфраструктура
Нетішин
Про місто
Нетішин - українське містечко, яке знаходиться в Хмельницькій області. Перша згадка про нього датується 1542 роком. Тоді маєтками Острозької волості стала володіти княгиня Беата та її донька. Про походження назви міста є кілька легенд. Одна з них свідчить про те, що багниста рівнина місцевості не потішила своїм виглядом мандрівника. Також тут у Горині течія досить слабка, тобто Нетечин. Пізніше назва трансформувалася у Нетішин.
Поруч розташована Хмельницька атомна станція. Її створили тут у 1975 році. Паралельно станції було побудоване й місто: невелике, комфортне, зі школами та магазинами. На всю площу Нетішина - десятки багатоповерхівок.
Це промислове місто: крім Хмельницької АЕС, тут розвинені:
- виробництво машин та устаткування;
- харчова промисловість та перероблення сільськогосподарської продукції;
- виробництво бетонних виробів.
Виділяють стару частину міста (садибна забудова) та інтегровану (нині вулиця Солов'євська). Землі Нетішина були заселені здавна, про що свідчать археологічні пам'ятки.
Нетішин є сучасним, чистим та охайним містом. В 1996 році його було нагороджено грамотою Хмельницької ОДА за досягнуте найвище місце в соціально-економічному розвитку в категорії міст обласного значення.
Розташування
Нетішин належить до Шепетівського району Хмельницької області. Поруч з містом протікає річка Горинь. За 5 км знаходиться залізнична станція Кривин, що на лінії Шепетівка - Здолбунів. Містечко розкинулося на кордоні Рівненської та Хмельницької областей.
Тип клімату в місті - помірно-континентальний, з м'якою зимою і теплим вологим літом. Кількість опадів, 70% яких припадає на теплий період, становить 500 - 640 мм на рік. Грунт тут переважно болотний, лучно-чорноземний, заплавно-дерновий різного ступеня гелюватості.
Нетішин належить до Малого Полісся за розподілом лісорослинного районування. На території міста спостерігається слабо хвилястий тип рельєфу зі схилами від 0-1 до 3 градусів.
Місто знаходиться в західній частині області за 500 км від Польського, Румунського та Білоруського кордонів. За 164 км знаходиться Хмельницький, якщо їхати залізницею, а автошляхом - 133 км.
Територія
У 1984 році Нетішин було селищем міського типу, яке віднесли до міст районного значення. Сьогодні місто - це самостійна адміністративно-територіальна одиниця. В її межах громада виконує місцеве самоврядування, а також має свій бюджет та систему органів влади на місцях. В 1993 році Нетішин стан містом обласного значення.
Сьогодні міська влада знаходиться в Нетішині по вулиці Шевченка, 1. Міський голова - Супрунюк Олександр Олексійович.
На території міста діють структурні підрозділи центральних органів влади: казначейська служба, центр зайнятості, міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану, відділ управління СБУ, Нетішинське відділення поліції Славутського відділу поліції ГУНПі, відділ Шепетівської місцевої прокуратури та багато інших. Діє на території міста й суд.
Інфраструктура
В місті знаходиться 4 промислові підприємства. Серед них найбільшим в області є Хмельницька АЕС, яка входить в енергосистему України та створена для покривання дефіциту електричних потужностей у західній частині України, тепло- та водопостачання міста, очищення стічних вод, ОАО “Атомремонт”, ЗАО “Приладсистема” та ОАО “Нетішинхарчпром”.
На території міста немає залізничного вокзалу, проте за 7 км від Нетішина знаходиться станція Кривин на лінії Шепетівка - Здолбунів. Дістатися до неї можна за допомогою міського транспорту, який здійснює щоденні поїздки.
З Нетішина можна поїхати в Хмельницький, Рівне та інші міста України на комфортних автобусах щодня. Для цього варто прибути на автовокзал, який знаходиться на вулиці Ринкова,1 та замовити квиток. Режим роботи автовокзалу не передбачає цілодобової діяльності. Відкриття відбувається о 05:30, а закриття о 20:30.
Рівень безпеки
У Нетішині часто вимірюють радіаційний фон. Це здійснюється за допомогою онлайн моніторингу та ручних замірів відповідними державними установами на стаціонарних постах спостереження.
Загалом рівень безпеки знаходиться на оптимальній позначці. Після створення Нетішинської МВА забезпечується виконання усіх покладених завдань та належний рівень безпеки в усій громаді. Це пов'язано з тим, що у місті знаходиться важливий державний об'єкт критичної інфраструктури, який потрібно постійно охороняти.
У місті досить спокійно, люди живуть своїм життям. Відділком поліції постійно проводяться рейди для виявлення порушень з боку громадян, тому кожен турист може звернутися до них у разі потреби.
Ціни
Тим, хто подорожує, варто знати про наявність готелів на території міста. Це готельно-ресторанний комплекс та приватна садиба. Ціни на номери в готельно-ресторанному комплексі “Лісовий”, який знаходиться на вулиці Лісова,3, становлять від 30$ та вище. Все залежить від комфортабельності та величини кімнати.
Приватна садиба розташована на вулиці Космонавтів, 18. Вона розрахована на проживання 15 осіб. Ціни стартують від 18$. Тут є все для комфортного перебування: інтернет, пральня, вулична парковка, тераса, місце для пікніка, холодильник, кухонне приладдя.
Є в Нетішині ресторани, кафе, піцерії, тому тут можна смачно поїсти. Ціни за обід складають від 6$ за людину, залежно від вибору страв та місця. Ви можете поїсти в закладі або ж замовити їжу на винос чи доставку їжі додому. Любителі суші та піци також можуть гарно поїсти в кількох місцевих закладах.
Для придбання харчових продуктів є безліч магазинів та супермаркетів, де ціни переважно помірні. Вартість продуктового кошика може складати від 20$. На території міста є кілька аптек, де можна придбати ліки.
Структура населення
За даними перепису у 2022 році на території Нетішина проживало 36 492 людини. З них 87% складають українці, а 9,8% - росіяни. Місцевих жителів називають нетішинці. Рідною мовою для містян є українська - нею користується у побуті основна частина людей, а російською та іншими мовами розмовляє невелика частка жителів.
Основна релігія в Нетішині - християнство. Нещодавно на території міста припинили діяти відразу кілька УПЦ МП. Наразі на території міста діють такі храми:
- Церква святого Івана Богослова - парафія і храм греко-католицької громади;
- Церква Святої Параскеви П'ятниці;
- Кафедральний собор ікони Божої Матері;
- Церква "Добра новина";
- Церква Архистратига Михаїла.
Діють в місті громади свідків Єгови, церква євангельських християн-баптистів “Фивор”, церква Християн Адвентистів Сьомого Дня та багато інших.
Культура та пам'ятки
У Нетішині культура постійно розвивається. На території міста діють спеціалізовані культурні заклади, що сприяють творчому розвитку, підвищують культурний та просвітницький рівень населення, організовують цікаве дозвілля.
Серед культурних закладів Нетішина особливе місце займають:
- Палац культури - вулиця Шевченка, 3;
- Будинок дитячої творчості - вулиця Чорновола, 4;
- "Артпласт" - галерея мистецтв на проспекті Незалежності, 29.
Нетішин - місто, де можна розважитись. До прикладу, щороку тут проводяться різноманітні фестивалі для виконавців естрадної пісні, відкритий фестиваль-конкурс "Срібне сяйво", театральний фестиваль та багато інших. Щоразу тут збирається велика кількість людей для участі та перегляду.
На території міста встановлені пам'ятні знаки воїнам-землякам, які загинули під час Другої світової війни, євреям, що були розстріляні нацистами, а також пам'ятник на честь першого підняття на Хмельниччині жовто-блакитного прапора. Є у місті алея троянд пам'яті Героїв Небесної сотні.
Парки
Нетішин - зелене та затишне містечко, оскільки воно розташоване біля річки Горинь. На території можна прогулятися чудовими парками. Один з найвідоміших “Диво парк” - це територія відпочинку та естетики сучасного ландшафтного дизайну. Парк розташований у центрі міста на березі річки. Тут втілені сучасні технології та креатив, тому це місце підходить для прогулянок та розваг. Кожна доріжка вимощена бруківкою, а вздовж стоять лавочки та урни. Тут можна побачити багато фотозон та сучасних локацій. На території парку часто проводять розважальні та спортивні заходи.
У місті розташоване урочище “Вільшина” - навпроти пологового будинку. Це мальовниче місце з вільховими насадженнями та болотистими луками, де охороняються рідкісні лучно-болотні орхідеї, що занесені до Червоної книги України.
Музеї та бібліотеки
Визначним місцем Нетішина є міський краєзнавчий музей. Це є своєрідною окрасою міста, а також одним із наймолодших музеїв України. Розташований він у центрі міста за адресою проспект Незалежності, 29. Експозиція закладу розміщена у 18 залах, де можна побачити матеріали з курганів східнотшинецької культури доби бронзи, опудала та природничі колекції, гончарні, бондарні вироби та багато іншого. У музеї працюють 4 відділи: історичний, природничий, фондовий та масово-просвітницький.
Місто налічує 11 бібліотек, де 5 з них сформовані в одну систему та є філіями. Послугами бібліотеки користуються понад 11 тисяч читачів. В дитячій бібліотеці - 2500 читачів, бібліотека для молоді та юнацтва - 2600, а центральна бібліотека обслуговує понад 5 тисяч читачів.
У центральній міській бібліотеці працює читацьке об'єднання “Натхнення”, де збираються люди, що люблять поезію. Тут постійно проводяться літературні вечори, засідання та зустрічі.
Театри
Наразі в Нетішині діє комунальний заклад “Палац культури міста Нетішина”, що знаходиться за адресою вулиця Шевченка,3. У закладі працює 19 творчих колективів, серед яких є театральні: ляльковий театр “Театр мрій”, народний аматорський молодіжний експериментальний театр-студія “Маски”, зразковий театр пісні “Криниченька”. Вистави та концерти проходять у 2 концертних залах, а в 10 аудиторіях вокальні, театральні та танцювальні гурти проводять заняття.
Завдяки функціонуванню такого закладу, місцеві жителі можуть не тільки відвідувати концерти, а й переглядати фільми та вистави по мотивах відомих творів українських письменників.
Палац культури працює над тим, щоб задовольнити потреби населення щодо організації культурно-масових заходів, створити умови для розвитку творчої молоді, популяризувати національні традиції та здобутки народного мистецтва.
Освіта та наука
У місті є дошкільні заклади та школи, ліцей та професійно-технічний ліцей. В навчальному процесі широко використовуються нові технології, впроваджуються сучасні системи навчання, що сприяють розвитку інтелекту, таланту та розумових здібностей дітей. 4 школи міста розташовані за такими адресами:
- вул. Миру, 54
- просп. Незалежності, 7;
- вул. Будівельників, 5;
- вул. Енергетиків, 3.
Для розвитку освітньої галузі міста використовують різноманітні напрямки, основними з яких є створення умов для всебічного розвитку та саморозвитку, перехід на особистісно орієнтовані педагогічні технології, сприяти гармонізації взаємин між учасниками навчально виховного процесу, перехід з режиму функціонування на режим розвитку та інші.
Для творчо обдарованих дітей на території міста діють 2 заклади: “Школа мистецтв” та дитяча музична школа. Тому після школи діти можуть продовжити розвиток здібностей та проявити себе.
Інші пам'ятки
Серед пам'яток тут особливе місце посідають:
- Ботанічний заказник “Праліс” - розташований між пожежною частиною з охорони ХАЕС та навчально-тренувальним центром ХАЕС, це старий ліс з дубами та грабами, яким вже по 200 років.
- Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва “Кривинський” - основними деревними породами парку є липа, сосна, ясен, граб. Нині парк виглядає як старий ліс з віковими деревами, листяними рослинами, красивими краєвидами. Вік дубів у парку сягає до 200 років.
- Заказник “Дорогоща” - знаходиться біля рибгоспу ХАЕС. В його лісах ростуть рідкісні рослини, такі як лілія лісова, кадило сарматське, орхідеї.
- Водяний млин - побудований в 1905 році на місці старого дерев'яного млина, що був створений без єдиного цвяха, проте той згорів на початку 20 століття. Знаходиться на вулиці Млинова, 20.
- Нетішинський міський краєзнавчий музей - заснований у 1994 році, розташований на проспекті Незалежності, 29/32.
Є на території міста храми, але більшість з них сучасні. Тут не знайти стародавніх будинків, мурів чи замків, адже весь час свого існування Нетішин був звичайним селом, що проживало роки занепаду та відновлення.
Телефони екстрених служб
- 112 - екстрені виклики
- 101 — пожежна служба
- 102 — поліція
- 103 — медична допомога
- 104 — аварійна служба газу