Завантаження...

hero

Миколаїв

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Миколаїв

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Миколаїв – місто, розташоване на півдні України. Є адміністративним центром Миколаївської області. Названо на честь Миколая Чудотворця, покровителя мореплавців. Саме в день цього святителя у 1788 р. військами Чорноморського флоту було взято штурмом турецьку фортецю в Очакові (Миколаївська область).

Того ж року на території майбутнього міста розпочалося будівництво верфі. Датою заснування Миколаєва офіційно вважається 27 квітня 1789 р. У ХІХ ст. місто стає центром кораблебудування чорноморського регіону, тут розташовувався штаб флоту. У другій половині ХХ ст. в місті працювали вже три великі суднобудівні заводи і два морські порти.

На даний час промисловість міста представлена також підприємствами машинобудування та металургії. Вона забезпечує виробництво до половини суден, що випускаються в Україні, і понад 90% газових турбін. Крім того, налагоджено виробництво глинозему для вироблення алюмінію – частка цієї продукції сягає 80%. Також розвинена харчова промисловість.

На честь Миколаєва в 1982 р. названа мала планета-астероїд головного поясу Сонячної системи – 8141 Nikolaev. Місто є популярним серед туристів, особливо для прогулянок вулицями. Унікальне планування території дозволило облаштувати безліч відкритих просторів із розвиненою інфраструктурою розваг. Квартали у місті – правильної прямокутної чи квадратної форми, а більшість вулиць – прямі та широкі. Є багато архітектурних та історичних пам'яток, а також заповідних зон.

Розташування

Миколаїв розташований у південній частині степової зони України, на річковому півострові в акваторії Бузького лиману. Відстань до курортної зони чорноморського узбережжя – 65 км сушею. Найближчі обласні центри ˜– Одеса (з південного заходу), Кропивницький (з півночі), Дніпро та Запоріжжя (з північного сходу).

Рельєф території міста переважно рівнинний, з невеликими перепадами висот. Гірські утворення та пагорби відсутні. Півострів, на якому знаходиться Миколаїв, омивається річками Інгул та Південний Буг. У місті збереглося єдине озеро Солоне, яке знаходиться у мікрорайоні Ліски. Невелика водойма стрімко міліє щороку.

Клімат – помірний континентальний. Літо – спекотне та малохмарне, середній максимум температури становить +31°C, іноді стовпчик термометра піднімається до +37°C. Нечасті зливи йдуть переважно з травня до липня. Зими – малосніжні, вітряні, з періодичними відлигами. Середня мінімальна температура в холодну пору року – в межах -7 °C.

Територія

Адміністративно Миколаїв поділяється на чотири райони: Заводський, Центральний, Інгульський та Корабельний.

Характеристика міських районів:

  1. Заводський охоплює західну частину Миколаєва. На його території є багато промислових підприємств.
  2. Центральний розташований на північному заході. Він включає історичний центр міста. Тут же знаходяться будівлі органів міської та обласної влади, основні об'єкти культури та історичної архітектури.
  3. Східна частина Миколаєва належить до Інгульського району. Тут працює залізничний та автобусний вокзали, зоопарк.
  4. Південь міста – Корабельний район. Він розташований уздовж узбережжя Бузького лиману. У районі працюють кілька великих промислових підприємств, є морпорт.

Інфраструктура

Миколаїв є великим транспортним вузлом. У самому місті курсують автобуси, тролейбуси, трамваї, маршрутні та звичайні таксі. Основна магістраль Миколаєва – проспект Центральний. Через місто проходять залізничні гілки, міжміські та міжнародні автобусні, морські та повітряні маршрути.

Через Миколаїв пролягають автомобільні магістралі Євроазіатського транспортного коридору та проєкту "Чорноморське економічне співробітництво", прокладено автодороги в одеському, київському, дніпровському та харківському напрямках. Працюють міжміський та приміський автовокзали, що пропонують поїздки, у тому числі, прямими маршрутами без пересадок.

Автобусні сполучення з великими містами прямими маршрутами з прибуттям на міжміські автовокзали:

  1. З Києва – рейси без пересадок з автостанції, центрального залізничного вокзалу або центрального автовокзалу.
  2. З Харкова – з автовокзалу на проспекті Гагаріна чи з автостанції "Холодна Гора".
  3. З Одеси – з центрального автовокзалу чи станції "Привокзальна".
  4. З Дніпра – з автовокзалів "Центральний" та "Дніпро".

Залізничні вузли Миколаєва – пасажирський вокзал та сім вантажних станцій. Пасажирські перевезення здійснюються з більшості великих міст України, включаючи маршрути з пересадками. У місті функціонує три морпорти та один річковий порт, відкриті приватні термінали. Зв'язок із морською акваторією здійснюється через Бузький лиман.

Повітряне сполучення забезпечується Міжнародним аеропортом "Миколаїв", одним із найбільших у південній частині України, та аеродромом "Кульбакіно", призначеним для обслуговування рейсів спеціалізованих літаків.

Продаж квитків як в одну, так і в обидві сторони на автобуси, поїзди та літаки в Миколаїв здійснює сервіс SkyBooking. Переваги покупки квитків на сайті skybooking.ua – це максимально швидке обслуговування покупців в автоматизованому режимі та, насамперед, низька підсумкова вартість поїздки.

У розпорядженні клієнтів сервісу SkyBooking – опції зворотного дзвінка на сайті та можливість швидкого придбання проїзних документів на поїзд чи автобус, а також дешевих авіаквитків із задіянням спеціальної форми. Її можливості включають вибір маршруту, у тому числі, у разі потреби відвідування проміжних пунктів прибуття – бронювання авіаквитка на комбіновані перельоти з пересадками. Також можливість обирати дати поїздки, вокзали відправлення та прибуття.

Рівень безпеки

Кількість злочинів, що скоюються на території Миколаєва, у середньому за рік становить 1,01 тис. випадків на 100 тис. осіб. Для порівняння, цей показник по Україні становить близько 1,1 тис. Останніми роками у Миколаєві спостерігається зниження загальної кількості злочинів.

За оцінкою статистичного агентства Numbeo, в даний час індекс злочинності в місті досягає 64,07 – рівень вище середнього у світі. Показник ступеня безпеки пішого пересування Миколаєвом у денний час становить 61,51 зі 100 можливих, у нічний – 25,15. Загальний рівень безпеки досягає позначки 35,93 бали, тобто нижче середнього.

Ціни

Споживчі ціни в Миколаєві достатньо доступні для туристів та гостей міста. Вечеря в дешевому кафе коштуватиме всього 3,37$, в ресторані середнього класу – 17,54$. Вартість 1 л молока в магазинах складає до 0,94$, купити буханець хліба та кілограм яловичини можна за 0,40$ і 6,21$ відповідно.

Ціни на брендовий одяг такі: джинси продаються в середньому за 51,26$, сукні – 22,93$, кросівки – за 62,33$. Разова поїздка на комунальному транспорті (автобусі, тролейбусі, трамваї) коштує до 0,27$, місячний проїзний – 8,09$. Посадка на таксі обійдеться в 0,94$, кілометр шляху коштує до 0,24$, година простою – 3,24$.

Структура населення

Більшість населення Миколаєва належить до української національності – 72,7% містян. Росіяни становлять ще 23,1%. Частка представників інших національностей оцінюється трохи більше 4%, зокрема, білорусів і болгар – по 0,8%, євреїв – 0,5%. Середній вік містян – 41 рік, близько третини мешканців Миколаєва – від 14 до 35 років.

Найбільш поширені мови – російська (56,8%) та українська (42,2%). На побутовому рівні помітно використання мов болгарського та вірменського прошарків – 0,25% та 0,17% відповідно. В останні роки спостерігається значне зростання популярності української мови, що пов'язано як із зміною культурного менталітету громадян, так і з освітньою політикою держави. Також це викликано інтенсивною міграцією мешканців сільської місцевості до міста.

Основною конфесією, до якої належать віруючі містяни, є православна. Крім того, у місті проживають і представники інших течій християнства – католики, протестанти, прихильники Вірменської апостольської Церкви. Найменшою мірою, переважно серед представників єврейської громади Миколаєва, поширений юдаїзм.

Культура та пам'ятки

Місто має статус одного із значних культурно-просвітницьких центрів південної частини України. У Миколаєві працює 58 культурних закладів, які перебувають у віданні міської влади. Це, зокрема, театри, музеї, будинки культури та школи естетичного виховання, парки та клуби.

У місті функціонує спільнота "My Art", до складу якої входять аніматори, художники, режисери, фотографи, музиканти та просто громадяни з активною позицією, які цікавляться мистецтвом. Організовано проведення фестивалів "Mykolaiv Art Week" з демонстрацією фільмів артхаусного напрямку у кінотеатрах просто неба. Також відкрито простір "Восьмий Причал", на якому проводяться Дні сучасного мистецтва Миколаєва.

Парки

У Миколаєві облаштовано 18 просторів природно-заповідного фонду. Їхня загальна площа досягає 1,18 тис. га, що становить понад 4% території міста. У Миколаєві є ботанічні пам'ятки природи, гідрологічні заказники та об'єкти садово-паркового мистецтва.

Головні парки міста:

  1. Найбільший у Миколаєві – парк Перемоги площею 42,41 га. Розташований вздовж проспекту Героїв України, на правобережжі Інгулу, на території мікрорайону Соляні. В основному засаджений акаціями. На пляжі "Стрілка" у прибережній зоні парку ростуть вузьколисті маслини.
  2. "Ліски" знаходяться в однойменному міському мікрорайоні. Парк набув статусу пам'ятки серед об'єктів садово-паркового мистецтва. Назва зеленого простору "Ліски" згадувалося ще в 1790 р., через рік після заснування Миколаєва. 1974 р. парк отримав статус заповідного об'єкту. На його території ростуть в основному сосни та робінії псевдоакації, японські софори, платани і клени.
  3. Парк "Юність" в Інгульському районі. Розташований між Театральною та Парковою вулицями, Богоявленським проспектом. Є пам'яткою садово-паркового мистецтва.

Музеї та бібліотеки

У місті функціонує чотири музеї наукової, історичної та культурної спрямованості. Окрім того, працюють 35 бібліотек.

Найважливіші музеї та бібліотеки міста:

  1. Краєзнавчий музей обласного значення, заснований 1913 р. На виставці експонуються найбільші у місті та в ареалі Південного Прибужжя зібрання матеріалів культурно-історичного характеру.
  2. Музей суднобудування та флоту. Відкритий у 1978 р. у старовинній будівлі, що має статус історичної архітектурної пам'ятки державного значення, яка була збудована наприкінці ХVIII ст. у стилі раннього класицизму. Нині є своєрідною "візитною карткою" міста та єдиним в Україні музеєм, присвяченим історії суднобудування.
  3. Художній музей ім. Верещагіна. Розташовується у будівлі другої половини ХІХ ст. Цей будинок є також пам'яткою архітектури. Заснований у 1914 р. шанувальниками образотворчого мистецтва.
  4. Обласна універсальна наукова бібліотека. Заклад культурної та просвітницької спрямованості, науковий та методичний центр бібліотечної мережі усієї області. Тут розташований депозитарій видань краєзнавчого спрямування. Бібліотека є найбільшим сховищем друкованої продукції півдня України.
  5. Обласна бібліотека для дітей ім. Віктора Лягіна. Тут пропонується дитяча література, працює консультаційний центр бібліотечної роботи. Є також підрозділи галузевої науково-дослідної роботи та методичної допомоги представникам професійної бібліотечної сфери.
     

Театри

У Миколаєві відкрито три великі театри, працюють обласна філармонія, муніципальна студія-театр естрадної пісні, камерний оркестр.

Театри міста:

  1. Академічний художній драматичний театр. Побудований у 1881 р. на перетині Адміральської та Різдвяної вулиць. Будівля театру є пам'яткою архітектури.
  2. Обласний театр ляльок в історичному центрі міста. Заснований у 1970 р. Репертуар театру – близько трьох десятків різних спектаклів щорічно, переважно казки та дитячі літературні твори, в тому числі до семи прем'єр.
  3. Національний академічний український театр драми та музичної комедії. Почав працювати 1927 р. під найменуванням "Театр юного глядача". Творчий колектив постійно гастролює, за час свого існування він відвідав близько сотні міст України та інших країн. У 2021 р. театру надано статус національного.

Освіта та наука

У Миколаєві працює десять державних та приватних університетів. Вони готують бакалаврів і магістрів різних спеціальностей.

Найбільші університети міста:

  • Миколаївський національний університет ім. Василя Сухомлинського – один із найстаріших ВНЗ півдня України. Спочатку створювався для підготовки вчителів. Навчання фахівців розпочалося у 1913 р. Існував у статусі педагогічного до 2002 р., коли набув статусу державного університету. У 2010 р. отримав статус національного.
  • Національний університет кораблебудування ім. адмірала Макарова. Був заснований 1902 р. як технічне училище для підготовки інженерів у сфері суднобудування для потреб військового флоту. За більш ніж вікову історію існування з нього випустилося понад 100 тис. фахівців як вітчизняного, так і зарубіжного кораблебудування. Наразі до складу університету входять п'ять інститутів.
  • Чорноморський національний університет ім. Петра Могили. Був заснований у 1996 р. як філія Києво-Могилянської академії. У 2016 р. набув статусу національного університету. Входить до 50 найкращих вишів України, займаючи в ньому 44 позицію, та лідирує за низкою критеріїв серед вищих навчальних закладів у Миколаївській області.

Інші пам'ятки

Головні пам'ятки Миколаєва безпосередньо пов'язані з його історією та розвитком. Місто багате не тільки на старовинні архітектурні споруди, що прекрасно збереглися, і знамениті пам'ятники, але й на об'єкти, які традиційно набули статусу просторів для відпочинку та пізнавальної діяльності містян.

Найпопулярніші пам'ятки міста:

  1. Астрономічна обсерваторія, заснована 1821 р. При ній працює власний музей, у якому зберігаються унікальні наукові прилади та інструменти, зокрема старовинні. На виставці представлена колекція астрономічних годинників, вироблених у ХVIII-XIX ст., спеціалізована література, починаючи з ХVII ст.
  2. Єдиний у чорноморському регіоні яхтклуб, що зберіг власну назву та призначення з дня заснування і не змінив місця свого розташування. Почав працювати 1888 р. На його базі періодично проводяться регати, змагання з водних видів спорту. Розвинуто інфраструктуру громадського харчування, є розважальні комплекси для дітей.
  3. Миколаївський зоопарк, історія якого розпочалася з приватної виставки тварин, організованої мером міста у 1901 р. Нині його територія сягає 18,48 га. У зоопарку представлено 5,69 тис. тварин – загалом 460 видів, 220 із яких занесено до Червоної книги. Вважається одним із найкращих зоопарків у Європі.

Телефони екстрених служб

  1. Державна служба з надзвичайних ситуацій: 101; +380 512 30 45 18
  2. Національна поліція: 102; +380 512 53 12 00
  3. Лікарня швидкої медичної допомоги; 103; +380 512 36 82 90
  4. Аварійна газова служба: 104; +380 512 24 20 32