Мілан
Загальна інформація
-
Країна: Італійська Республіка
-
Статус: столиця району
-
Адміністративний Центр: Ломбардія
-
Площа: 181,76 км²
-
Заснований у 400 р. до н. е.
-
Клімат: вологий субтропічний
-
Часовий пояс: UTC+1:00, влітку UTC+2:00
-
Населення: 1 371 498
-
Телефонний код: +39 02
Інфраструктура
Мілан
Про місто
Мілан – найголовніше місто північної частини Італії та столиця регіону Ломбардія. Це ультрасучасний мегаполіс, який є великим і значущим фінансовим, діловим та культурним центром країни.
Мілан давно і міцно тримає звання "столиці моди", а ще вважається одним з найбільш красивих, стильних і, звичайно, багатих міст сонячної Італії. Він не менш відвідуваний, ніж французький Париж або британський Лондон. Сюди з усього світу стікаються любителі всіляких розваг, модного шопінгу, а ще ті, хто не уявляє своє життя без огляду найрізноманітніших пам'яток.
Буквально з перших хвилин перебування в Мілані відчувається його разюча відмінність від Риму. Якщо столиця – дійсно "вічне місто" з великою кількістю стародавніх локацій, то це місце – осередок сучасного життя у всьому його різноманітті. Місцеві живуть в ультрашвидкісному режимі і не тільки не втомлюються від цього, а скоріше навпаки – насолоджуються. Втім, це не означає, що в Мілані немає стародавніх пам'яток, наприклад, замок Сфорца, церква Санта-Марія-Делле-Грація, кафедральний собор Мілана та ін. Словом, щоб познайомитися з містом і перейнятися його духом, не вистачить дня, тижня і навіть місяця, а купивши квиток сюди, хочеться більше ніколи не повертатися назад.
Розташування
Мілан – друге за величиною італійське місто, розташоване на півночі країни буквально за кілька десятків кілометрів від Швейцарії. Міська територія знаходиться в низині, висота даної місцевості над рівнем моря становить 122 м. Мілан займає дуже вигідне становище: він побудований на ділянці між долиною річки По (на півдні) і альпійськими передгір'ями (на півночі). Поруч знаходяться найбільші озера Італії:
- Лугано;
- Комо (найбільш відвідуване туристами);
- Маджоре.
У Мілані панує вологий субтропічний клімат, при якому температура вкрай рідко опускається нижче 0ºС. Тим не менш, це не самий спекотний куточок Апеннінського півострова. Зате тут майже не буває занадто високої температури, яка могла б перешкодити гостям міста й туристам знайомитися з місцевим колоритом, захоплюватися пам'ятками і, звичайно ж, поповнювати арсенал одягу в місцевих модних бутиках.
Найхолодніший місяць в Мілані – січень, в цей час стовпчик термометра рідко перевищує +3ºС. Справжній погодний рай і тепло починаються в травні, коли температура трохи більше +20ºС і все навколо цвіте та пахне. Середні показники температури влітку в Мілані – близько +25-27ºС.
Територія
Адміністративно столиця Ломбардії розділена на дев'ять зон або мікрорайонів (італійською – "zone di decentramento"), які не мають назв, а лише порядкові номери – від 1 до 9. Таке зонування в місті діє з 1997 р., коли воно було прийняте і затверджене на законодавчому рівні. Фактично зони Мілана стали діяти з 1999 р.
До цього місто ділилося на два десятки адміністративних відділів, що навіть при великих розмірах і чималій щільності населення було незручно.
Розподіл на мікрорайони починається з історичного центру – це мікрорайон №1, який місцеві звуть "Centro Storico". Саме тут зосереджено найбільше пам'яток і різноманітних цікавих об'єктів.
Інфраструктура
Мілан може похвалитися однією з кращих транспортних розв'язок не лише в Італії, але й у світі. Одних тільки аеропортів у місті та в безпосередній близькості від нього налічується три:
- Мальпенса – найбільша "повітряна гавань" не тільки за площею, але і за пасажиропотоком;
- Лінате (LIN);
- Оріо-аль-Серіо (BGY) в Бергамо.
За рік більше 30 млн людей купують авіаквитки і відправляються з Мілана в інші італійські міста та за кордон. Дізнатися, з якого аеропорту є прямі (без пересадок) рейси в потрібному напрямку, а також яка ціна квитків, можна на сайтах авіаперевізників або за допомогою сервісу SkyBooking.
У Мілані три жд вокзали, через які йдуть поїзди по Італії та в інші країни. Щодо вартості квитків, то залізничний транспорт обходиться дешевше повітряного, правда, і часу в дорозі доведеться провести більше. Центральний автовокзал (Мілано Чентрале) реалізує прямі рейси до Франції, Швейцарії, Німеччини та інших країн, а з Порту Гарібальді і Кардона є маршрути по Італії.
Громадським транспортом Мілана керує компанія АТМ. По місту курсують автобуси, трамваї, тролейбуси та електрички, також є розгалужена мережа метро. До більшості торгових центрів і туристичних локацій є прямі маршрути, рейси автобусів і електричних поїздів ходять настільки часто, що довго чекати на зупинці не доведеться.
Рівень безпеки
Мілан – досить безпечне місто. Вокзали та аеропорти посилено охороняються озброєними патрульними. Вулицями можна спокійно пересуватися не лише вдень, але і вночі, місцеві органи правопорядку відмінно справляються зі своєю роботою, тому неприємності кримінального характеру трапляються вкрай рідко.
На вулицях, і навіть у центрі міста, ввечері і вночі сплять бездомні. Проте, можна спокійнісінько присісти на лавку, де відпочиває бомж і не боятися за збереження своїх речей або грошей. Але це не означає, що варто залишати без нагляду гаманець, телефон або сумочку, оскільки явна безпечність все ж може привести до того, що річ буде вкрадена.
Ціни
Рим і Мілан – два найбільш дорогих міста Італії, але навіть тут, якщо постаратися, можна заощадити на їжі та проживанні. Найбільш бюджетними і привабливими цінами можуть похвалитися мережеві супермаркети Bennet, Coop і MD, а в SPAR і в Carrefour раз у раз влаштовуються розпродажі, що дозволяють придбати товари мало не на 50% дешевше. Буханець білого хліба коштує в Мілані близько 1,5$, приблизно в таку ж суму обійдеться і 1 л молока.
Оренда житла в італійській столиці моди – задоволення не з дешевих. За номер у хорошому хостелі доведеться заплатити не менше 30$ на добу, за однокімнатну квартиру не надто далеко від станції метро чи зупинки громадського транспорту прийдеться викласти вдвічі більше. Щодо придбання нерухомості, то цінники на малогабаритні "однушки" стартують з 70 тис.$.
Структура населення
Мілан – друге місто Італії (на першому – Рим) за кількістю корінних жителів. На сьогодні тут проживає приблизно 1,4 млн людей, причому, до 200 тис, з них – це іноземці.
Переважна більшість міланців – етнічні італійці. Крім них в цьому регіоні сонячної Італії живе близько 10 різних народностей, найбільш численними є філіппінці та китайці. У різні періоди до Мілану емігрували люди з Африки, Латинської Америки та Східної Європи, для багатьох це місто стало "тихою гаванню" і місцем, де вони змогли почати все з початку.
Чисельність населення Мілана щорічно зростає, але, як і по всій території Італії, тут щорічний приріст не перевищує 1%. Щодо гендерного співвідношення, представників обох статей приблизно однакова кількість. На частку жінок випадає 55,3%, а 44,7%, відповідно, чоловіків.
Культура та пам'ятки
Мілан кардинально відрізняється від інших італійських міст. Він немов "країна в країні". Це місце, де відбувалися і відбуваються важливі історичні події, осередок культурного життя країни.
Мілан – місто змішування різних періодів історії. На одній вулиці можна побачити як будівлі, побудовані на початку ери, так і сучасні споруди в стилі лофт або хай-тек. Багато що збереглося від епохи Відродження (Ренесансу) і від давнього середньовіччя. Особливо добре видно перемішування архітектурних стилів різних епох на площі Дуомо, що біля кафедрального собору.
Міланці в переважній більшості прекрасно знають історію міста й країни. Більш того, вони при кожному зручному випадку нагадують, що саме їх рідне та улюблене місто свого часу було столицею Великої Римської імперії. Зупинити на вулиці випадкового перехожого і розпитати його, як дістатися до готелю, де поблизу можна смачно перекусити – взагалі не проблема. Місцевы дуже привітні та люб’язніі, хоча вічно кудись поспішають, так що дадуть відповідь, швидше за все, швидко, скоромовкою.
Парки
У Мілані багато не лише торгових центрів та архітектурних пам'яток, а й зелених, затишних куточків, де можна відпочити від міської суєти і насолодитися умиротворенням, яке здатна подарувати тільки природа. Найчастіше місцеві жителі і туристи вибирають ці місця:
- Громадський парк "Індро Монтанеллі" (Giardini Pubblici Indro Montanelli) – перший сквер, відкритий у другій половині XVIII ст. на території нинішнього міста. Його неодноразово розширювали, перебудовували і навіть перейменовували (до 2002 р він називався "Сади").
- Ландшафтний парк "Семпіоне" (Parco Sempione) – місце, яке сміливо можна назвати ідеальною локацією для закоханих. Даний парк вважається найромантичнішим і мальовничим в місті.
- Парк "Базиліка" (Parco Papa Giovanni Paolo II) цікавий не тільки природою, а й тим, що тут можна побачити залишки давньоримських будівель, датовані III ст.
Музеї та бібліотеки
У столиці Ломбардії близько трьох десятків різноманітних музеїв, причому, більшість з них орієнтовані саме на історію та культуру. До найпопулярніших і найбільш відвідуваних відносять:
- Галерею сучасного мистецтва;
- Національний музей науки і техніки Леонардо да Вінчі;
- Фондаціоне Прада (більше схожий не на музейний заклад, а на художній квартал).
Ті, хто вважає себе "книжковими черв'яками" і хочуть відвідати міланські бібліотеки, можуть обрати будь-яку з 10 читальних установ. Найстарішою і найбільш значущою вважається Амвросіанська бібліотека (названа ім'ям кардинала, що заснував її). Великим книжковим арсеналом можуть похвалитися також бібліотека Брера і бібліотека Венеція.
Театри
Мілан недарма вважається столицею мистецтва. Серед інших культурних закладів тут чимало театрів. Найбільшу популярність має Оперний театр Ла Скала (відкритий в XVIII ст.), а також Театр опери й балету Арчімбольді. Любителі драматичних вистав неодмінно повинні побувати в Пікколо-театро, а ті, які ще не визначилися з уподобаннями в репертуарі, не прогадають, якщо виберуть Національний театр Мілана.
Для юних глядачів працює театр "San Babila", а шанувальникам легендарного Леонардо да Вінчі буде приємно сходити в театр, названий його ім'ям.
Освіта та наука
У Мілані є приватні та державні виші, які готують фахівців рівня "баклавр" і "магістр" за 36 навчальними програмами. Щоб вступити на бакалаврат, треба мати документи про закінчення школи.
Тим, хто збирається пов'язати свою майбутню професійну діяльність з дизайном, варто розглянути в якості альма-матер Європейський інститут дизайну, що займає почесне 17-е місце в рейтингу 25 кращих вишів світу.
Одним з найбільших за чисельністю абітурієнтів і кількістю навчальних програм є Міланський університет, який дає можливість отримати вчений ступінь доктора наук.
Релігійним віруючим молодим людям захочеться вступити до Католицького університету Святого Серця, тим паче, що проходити навчання там можна не лише італійською, а й англійською мовою.
Хлопці та дівчата, які цікавляться торгівлею і організацією власної справи, можуть вступити в Міланську Вищу школу бізнесу, яка успішно працює з 1979 р.
У місті також є Академія мистецтв, політехнічний інститут та інші не менш значущі освітні установи.
Інші пам'ятки
Перш, ніж вибирати локації для відвідування в Мілані, потрібно визначитися з пріоритетами і вирішити, що цікавить найбільше. У місті багато різноманітних цікавинок, які є культурними, історичними або архітектурними дивинами. Найбільшої уваги заслуговують:
- Міланський кафедральний собор Дуомо – унікальна будівля, яка зводилася, ні багато ні мало, 600 років. Споруда побудована з рожевого мармуру в монументальному готичному стилі.
- Міланський некрополь – старовинне кладовище з чорно-білими стінами і декором епохи Ренесансу. Починаючи з 1866 р., міська знать ховала тут своїх покійних, ставлячи на їх могилах шикарні надгробні статуї та скульптури. Сьогодні кладовище не активне, але на його територію можна зайти, щоб оглянути.
- Площа Гаї Ауленті – просторий майданчик в самому центрі міста, названий на честь жінки-архітектора.
- Будинок-музей Ді Стефано – мабуть, самий незвичайний з усіх музеїв Італії. Це апартаменти, в яких розташовується величезна приватна колекція італійського живопису минулого століття.
Також варто побувати в бібліотеці і пінакотеці Амброзіана – першому подібному публічному закладі Європи, побудованому в далекому XVII ст., зазирнути в помпезний палац Клерічі і, звичайно, не забути про Королівський палац, який колись служив резиденцією сім'ї Вісконті.
Телефони екстрених служб
- Поліція і служба порятунку – 113
- Швидка допомога –118
- Пожежна служба – 115
- Технічна допомога автомобілістам – 116
- Генеральне консульство України в Мілані – 39 (02) 801 333, (02) 869 98 814