Люблін
Загальна інформація
-
Країна: Республіка Польща
-
Статус: столиця воєводства
-
Адміністративний Центр: Люблінське воєводство
-
Площа: 147 км²
-
Заснований у VI-VII ст.
-
Клімат: вологий континентальний
-
Часовий пояс: UTC+1:00, літом UTC+2:00
-
Населення: 336 339
-
Телефонний код: +48 81
Інфраструктура
Люблін
Про місто
Люблін – польське місто, столиця однойменного воєводства. Найбільше серед інших міст Польщі, розташованих на схід від Вісли.
Місто назване на честь невідомого історичного засновника чи правителя Любліна, на ім'я Любомир, Любла чи Любель. На території майбутнього міста перше поселення з'явилося у VI ст. Приблизно через п'ять століть тут було збудовано першу кам'яну фортецю. Перші письмові вказівки існування поселення датуються 1198 р. Статус міста, згідно із законом Магдебурзького права, Люблін отримав у 1317 р. 1474 р. він став столицею Люблінського воєводства.
Інтенсивний економічний та культурний розвиток Любліна розпочався у XV ст., через нього проходили важливі торгові шляхи з чорноморського регіону до Західної Європи. У 1569 р. тут було підписано знамениту Люблінську унію про об'єднання в Річ Посполиту Польського королівства та Литовського князівства. Наприкінці XVIII ст. місто увійшло до складу Австрії, з 1809 р. – Варшавського князівства, з 1815 р. – Польського королівства Російської Імперії.
Після Другої світової війни на нетривалий період Люблін стає столицею Польщі. У період до 1989 р. чисельність його населення збільшується втричі, а територія, з часів утворення міста – у шість разів. На сьогодні економіка Любліна орієнтована на сферу послуг та IT-сектор, промисловість розвинена слабо.
Туристів у цьому місті приваблюють насамперед його статус культурного центру Східної Польщі, велика кількість розважальних та просвітницьких фестивалів, а також публічних заходів за участю відомих митців, науки та політики.
Розташування
Люблін знаходиться на Сході Польщі, на північному кордоні однойменної височини. Він розташований в долині річки Бистшиці та поділений нею на дві частини. На берегах річки є різний тип ландшафту. На заході переважають глибокі балки, на сході – пагорби. Безпосередньо на території міста в Бистшицю впадають притоки Чернюївка та Чехувка, через нього протікає річка Нендзниця. Найбільше озеро – Зембожицьке на південній околиці Любліна. Це штучне водосховище, яке є популярним місцем відпочинку населення та гостей міста.
Люблін знаходиться у вологому континентальному кліматі. Найспекотніші місяці – липень та серпень із температурою повітря в межах від +24°C до +30°C, холодні – січень та лютий, коли стовпчик термометра опускається до -5°C і вкрай рідко – нижче -15°C. Сніговий покрив – стабільний, він може триматися на ґрунті до трьох місяців у холодну пору року. Снігопади йдуть переважно у лютому, дощі – у червні.
Територія
Після адміністративної реформи 2006 р. Люблін був розділений на 27 районів, деякі з них є невеликими житловими кварталами. Найбільш густонаселений район – Рурський у західній частині міста, найменша густота населення спостерігається в Абрамовіце, на південному сході.
Муніципальна влада представлена міською радою з 31 депутатом та мером, які призначаються на посади за результатами прямих виборів мешканців Любліна. Крім того, у місті офіційною владою наділена виборна Молодіжна рада.
Інфраструктура
Люблін – це великий регіональний транспортний вузол. Тут проходять три швидкісні автотраси, що є частиною міжнародних маршрутів, є кільцева магістраль з виходом на чотири місцеві автодороги. У процесі будівництва дільниця міжнародного стратегічного маршруту "Віа Карпатія", що пов'язує Клайпеду та Салоніки. Додатково у місті прокладено 180 км велодоріжок.
Внутрішньоміський громадський транспорт Любліна – автобуси, що прямують 55 маршрутами, та тролейбуси, що курсують 12 лініями. Спеціально для туристів відведено окремий екскурсійний тролейбусний маршрут, що пролягає від Краківської брами через місця розташування визначних пам'яток Любліна.
Міжміські та міжнародні залізничні перевезення здійснюються з Головного вокзалу на Палацевій площі. Це найбільший залізничний вузол Східної Польщі. Щодня з нього відправляється експрес до Варшави за прямим маршрутом. Час у дорозі складає близько двох годин. Також з залізничного вокзалу прямують десять поїздів до Кракова та інших польських міст.
Міжнародні перевезення, у тому числі до Києва та Одеси, здійснюються окремою гілкою, прокладеною до прикордонного пункту в Дорогуську. Поїзди приміських маршрутів обслуговуються на семи невеликих залізничних станціях. Автобуси далекого прямування відправляються з вокзалу, розташованого у Старому місті. Більшість їх рейсів дублює існуючі міжміські та міжнародні залізничні маршрути.
За десять км на південний схід від міста розташований Люблінський міжнародний аеропорт, найбільший у Східній Польщі. З центру міста до аеропорту можна дістатися поїздом або автобусом без пересадок. Він обслуговує рейси літаків, що прямують до Варшави та до низки зарубіжних країн, у тому числі до Іспанії, Великобританії, Швеції, Болгарії та Норвегії. Пасажиропотік аеропорту за рік становить 450 тис. осіб.
Купити найдешевші квитки на автобус або поїзд у Люблін найзручніше, скориставшись послугами сервісу SkyBooking. Він дає можливість знайти і купити авіаквитки на рейси літаків з України до міста, що цікавить, з пересадками в проміжних аеропортах в одну або обидві сторони. Сервіс SkyBooking відрізняється не тільки прийнятною ціновою політикою, а й високою якістю обслуговування клієнтів. Їм надається повна технічна підтримка, для зручності комунікації запущено функцію "зворотного дзвінка".
Придбати авіаквитки можна, в тому числі з використанням спеціальної форми на сайті, що дає змогу вказувати параметри майбутньої подорожі. Функціонал сайту дозволяє вибирати не тільки дати відправлення та прибуття, найбільш зручні вокзали та аеропорти, але й оптимальні маршрути прямі та з пересадками в транзитних містах, що цікавлять клієнтів.
Рівень безпеки
За інформацією поліцейської служби Любліна, кількість злочинів за рік, за результатами статистичних досліджень останніх років, оцінюється в місті у 4,9 тис. на 100 тис. населення. Для порівняння, у Польщі цей показник становить близько 3,7 тис.
Проте, за оцінками фахівців аналітичного агентства Numbeo, саме для туристів Люблін є безпечним містом. Експерти розрахували індекси злочинності та безпеки для Любліна в межах 26,83 та 73,17 зі 100 можливих балів. Рівень безпеки пішоходів, що пересуваються люблінськими вулицями вдень становить 91,68 ("дуже високо"), вночі – 57,89 ("помірно").
Ціни
Вартість споживчих товарів у магазинах та закладах громадського харчування, а також транспортних послуг у Любліні нижча, ніж у Варшаві, на 8,04% та вища, ніж у Києві, на 2,64%, через що ціни в місті практично можна порівняти з київськими. При цьому не враховують витрати на знімання номера в готелі, які можуть відрізнятися в залежності від конкретного готелю. За місяць туристи витрачають у Любліні в середньому 452$ на продукти харчування, одяг, ресторани та проїзд.
Найдешевший варіант перекусити у місті це відвідати МакДональдс. Сума витрат у такому разі становитиме всього близько 5,06$. Обід у ресторані обійдеться набагато дорожче – 24,27$. У продовольчих магазинах Любліна кілограм курячого м'яса та місцевого сиру продається за 4,12$ та 4,48$, помідорів та картоплі – по 1,42$ та 0,57$ відповідно.
Одяг досить доступний: сукню європейського бренду можна придбати за 26,29$, джинси – за ціною 48,54$. Поїздка автобусом або тролейбусом за єдиним квитком тарифікується у 0,81$, вартість місячного абонементу – 21,14 $. Виклик таксі коштуватиме 1,42$, а за кілометр проїзду потрібно заплатити ще 0,4$.
Структура населення
Люблін, як і більшість польських міст, є загалом моноетнічним населеним пунктом. Більшість його мешканців належить до польської національності. Серед представників національних меншин – чехи, литовці, німці, євреї, роми та українці. Їхня чисельність вкрай невелика, для кожної діаспори вона становить від кількох десятків до сотень людей. Також у Любліні тимчасово проживає трохи більше 4 тис. іноземців, три чверті з яких – студенти місцевих вишів.
На економічно активну вікову групу населення категорії від 18 до 64 років припадає 62% жителів, дітей до 17 років – трохи більше 17%, інші ж громадяни – старше 65 років. Містяни спілкуються польською мовою. Інші мови та говірки поширені виключно серед нечисленних діаспор, а також іноземних студентів та трудових мігрантів.
У Любліні 45% мешканців є віруючими, левова частка яких – католики. Іншу релігію сповідує лише кожен десятий із цього числа. У місті, крім католицької, є офіційні громади православної, лютеранської конфесій, іудаїзму, ісламу та буддизму, а також індуїзму.
Культура та пам'ятки
Культурний характер громади Любліна було сформовано протягом кількох епох. Місто розташовувалося на межі східного та західного економічного та політичного впливів, що зумовило вектор його розвитку зі ставкою на мультикультуралізм. Тут у різний час жили представники багатьох етносів та релігій. Місто було і є нині одним із регіональних академічних центрів. Це, у свою чергу, викликає приплив іноземців, які бажають здобути якісну освіту, що не може не впливати на розвиток культури Любліна.
Одним із найяскравіших символів мультикультуралізму міста є фрески у каплиці Святої Трійці Люблінського замку. Вони фактично є сумішшю римсько-католицьких і візантійських мотивів, поєднуючи в одному творі мистецтва західний і східний стилі.
У Любліні увесь рік проводяться міжнародні фестивалі мистецтва, театру, музики. Масові розважальні та культурні програми дуже популярні як серед місцевих мешканців, так і серед туристів та гостей міста. До відомих заходів у Любліні належать: Фестиваль європейських театрів, Ягеллонська ярмарка та Ніч культур.
Парки
Люблін – це місто з великою кількістю зелених зон. Тут налічується понад 8 тис. га парків, скверів, садів та великих газонів. У місті є навіть озеленені загальнодоступні оглядові майданчики на дахах низки будівель.
Популярні люблінські парки:
- Парк Людови площею 23 га. Був закладений у п'ятдесятих роках ХХ ст. на заболочених територіях. Є традиційним місцем проведення масових культурних заходів, у тому числі знаменитого фестивалю Штук-Містшув (Sztuk-Mistrzów) та Міжнародного Люблінського ярмарку.
- Парк Івана Павла II у долині району Південні Чуби. Зелену зону облаштовано на місці колишніх сільгоспугідь у 2007-2011 рр. У парку прокладено доріжки для велосипедистів, зроблено дитячі майданчики та стінки для скелелазіння, тенісні корти. На своїх глядачів чекає невеликий амфітеатр. Парк отримав нагороду за дизайн у національному конкурсі "Зелені міста – назустріч майбутньому", що проводився під патронатом ЄС.
- Саксонський сад – міський парк, заснований 1837 р. в англійському стилі. Є найстарішим у Любліні. До кінця XIX ст. навколо нього звели декоративну огорожу. Було збудовано швейцарський будиночок. Спочатку сад був приватним, але на початку XX століття його зробили доступним для відвідувачів.
Музеї та бібліотеки
У Любліні – велика кількість музеїв, галерей та виставок. Тут працюють також три великі публічні бібліотеки.
Найвідвідуваніші музеї та бібліотеки:
- Музей у Люблінському замку, відкритий у 1906 р. Тут експонують археологічні знахідки, етнографічні та нумізматичні матеріали. Також працює воєнно-історична виставка. Загалом у музеї представлено 170 експонатів, включаючи 53 тис. – у відділі археології.
- Музей Люблінського села просто неба. Заснований у 1960 р. як виставка архітектури. Експозиція включає об'єкти архітектури, у тому числі ратушу, старі будівлі поліцейської ділянки та навіть магазини морозива.
- Бібліотека ім. Ієроніма Лопацинського, яка працює з 1907 р. До її мережі входять 40 філій, до 16-ти з яких – дитячі відділення. У фонді бібліотеки зберігаються не лише книги та документальні матеріали, а й картини відомих художників, а також фотографії та твори образотворчого мистецтва у жанрі графіки.
Театри
У місті своїх глядачів запрошують муніципальні, приватні театри та студії. Крім класичних вистав, на їх сценах демонструють оперу, мюзикли, балетні та лялькові вистави.
Відомі міські театри:
- Театр Юліуша Остерва, заснований у 1921 р. Основний репертуар – еклектика, фарс та класика. Нерідко демонструють прем'єри сучасних драматургів. Театр отримав золоту медаль Gloria Artis за заслуги у культурній сфері країни.
- Старий театр. Заснований у 1822 р. як оперна та драматична сцена. Найстаріший у місті театр. Розташований у будівлі, побудованій у XIX ст. у стилі класицизму з ліпними прикрасами, барельєфами грифонів та масок. Окрім вистав, тут дають концерти, організовують освітні вечори для дітей.
- Музичний театр. Наступник приватної музичної студії, ліквідованої 1952 р. Позиціонується переважно як оперета. Глядачі можуть подивитися тут мюзикли, твори за мотивами казкових сюжетів та балетні вистави.
Освіта та наука
Люблін – один із важливих академічних центрів Польщі. У його державних та приватних вишах навчаються понад 70 тис. студентів. Тут відкрито великий науково-технічний дослідницький парк, до складу якого входять усі університети міста.
Відомі університети Любліна:
- Університет Марії Склодовської-Кюрі – найбільший у Любліні. Заснований у 1944 р. Спочатку в ньому було запроваджено навчальні програми медичних, аграрних дисциплін та прикладних наук, а також фармацевтики. Пізніше університет розширено за рахунок створення біологічного, математичного, фізичного, гуманітарного та юридичного факультетів. Кількість студентів – понад 21 тис. осіб.
- Католицький університет ім. Івана Павла ІІ. Перший, створений у Любліні, і третій – у Польщі. Відкритий 1918 р. Має статус державного вищого церковного навчального закладу. У його підпорядкуванні 11 інститутів та наукових центрів, що спеціалізуються на історії культури, географії, дослідженнях творчості, біблійних науках та літографії.
- Технічний університет. Єдиний державний університет міста технічного спрямування. Працює з 1953 р., коли він був відкритий як вечірня інженерна школа. Навчальні та наукові програми пов'язані переважно з будівельними та технологічними дисциплінами, матеріалознавством та енергетикою. Загалом навчання проводиться за 24 напрямками на шести факультетах.
Інші пам'ятки
Люблін – старовинне європейське місто з багатою історією та частина культури різних країн та регіональних утворень, в яких він перебував, є місцем зосередження великої кількості старовинних та сучасних пам'яток. У 2007 р. вся архітектурна спадщина Любліна була визнана урядом Польщі історичною пам'яткою.
Найвизначніші пам'ятки міста:
- Люблінський замок. Палац та водночас фортифікаційна споруда часів XIV ст. Архітектурний комплекс спочатку був збудований у стилі готики, потім реконструйований за канонами ренесансу. Був традиційною резиденцією королів Польщі. Після неодноразових руйнувань під час війн було перебудовано у неоготичному стилі. Серед споруд замку – романська вежа і готична каплиця, що добре збереглися.
- Краківська брама з цегли, яка в колишні епохи була частиною міської фортечної стіни. Через неї здійснювався в'їзд у місто з боку Кракова. Стіна з воротами була збудована після набігу татаро-монгольських військ у 1341 р. У п'ятдесяті роки XX ст. ворота відреставрували, майстри постаралися повернути їм первісний вигляд епохи середньовіччя.
- Монастир домініканців – найбільший релігійний архітектурний комплекс міста та один із найстаріших його храмів. Будівля збудована у 1342 р. у готичному стилі, проте згоріла у пожежі у 1575 р. Перебудовано у стилі ренесансу невдовзі після цього і знову реконструйовано за канонами готики у 1658 р.
Телефони екстрених служб
- Пожежна служба: 998
- Швидка допомога: 999
- Телефон екстреної допомоги: 112
- Поліція: 986
- Посольство України: +4822 621 39 79