Люботин
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: місто
-
Адміністративний Центр: Люботинська міська громада
-
Площа: 31,1 км²
-
Заснований у 1938 році
-
Клімат: помірно-континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, летом UTC+3:00
-
Населення: 20 001
-
Телефонний код: +380 57
Інфраструктура
Люботин
Про місто
Люботин - місто у Харківській області, розташоване за 24 км на захід від Харкова. Вперше у 1571 році згадувалося про сторожовий пост Люботин Колодязь, але поява постійного козацького населення відноситься до 1660 року. Здебільшого тут поселялися вихідці з Правобережної України після завершення Визвольної війни й часткового відновлення польського панування.
Статус міста Любин отримав у 1938 році. Сьогодні це великий залізничний вузол. Головною площею Люботина є Соборна. Тут є де прогулятися та насолодитися красою визначних пам'яток. Місто має багате історичне минуле, тому є цікавим для археологів, істориків та архітекторів.
Люботин має вигідне географічне розміщення, доїхати сюди просто з будь-якого міста України. Туристам є де зупинитися в Люботині: комфортні готелі для проживання, гостеві будинки різного рівня. Мандрівник вже сам обирає місце для зупинки.
Розташування
Розташоване місто Люботин на річках Мерефа і Люботинка на заході Харківської області, 462 км від Києва. Переважає хвиляста поверхня, присутні численні балки та яри. В січні середня температура сягає -7,2 градуса, у липні +20,7 градуса.
В межах Люботинської міської ради налічується понад 20 ставків, а біля них є місця для відпочинку. Тому тут часто зупиняються люди. Клімат - середньоконтинентальний.
Поруч з містом проходять два автомобільні шляхи М03 і М29. Через Люботин розгалужуються кілька залізничних гілок. Головний вокзал - Станція Люботин. Звідси можна зручно добиратися до Харкова, тому місцеві часто користуються потягами для поїздок.
Територія
Територія Люботина - 31,1 кв.м. Місто складається з декількох історичних районів, таких як селище Караван, Гиївка, Любівка, Коваленки, Водяне, Старий Люботин, хутора Смородський, Ведмежого хутора. Місто керується адміністрацією, яка розташована у Люботинській міській раді за адресою вул. Слобожанська, буд. 26.
Інфраструктура
До Люботина можна просто дістатися потягом або автобусом. Загалом на території міста є 7 зупинок для електрички: 2 станції - Люботин, Травневий, 3 платформи - Водяне, Любівка, Гиївка, 1 зупинний пункт - Караванна й 1 роз'їзд - 10 км. За межами міста є станція Люботин-Західний у селищі Барчани. З Харкова поїхати до Люботина можна із залізничних вокзалів Укрзалізницею, а також автобусами.
Цей потужний залізничний вузол у 2002 році збагатився другим в Україні критим мостом через залізничні колії довжиною у 260 метрів. Поруч з містом проходять два автомобільні шляхи М03 і М29. Через Люботин розгалужуються кілька залізничних гілок. Головний вокзал - Станція Люботин. Їздити на навчання, роботу можна маршрутками, які курсують по місту щоденно.
Рівень безпеки
Це невелике містечко приємно здивує кожного туриста, адже ранкова метушня згасає до обіду, а ввечері тут тихо та безпечно. Для вечірнього відпочинку є декілька клубів, піцерії, ресторани, тому не буде часу сумувати.
Місто Люботин включено до списку історичних міст України, адже на його території знаходяться найдавніші археологічні пам'ятки. Серед мешканців та туристів міста проводиться інформаційна та роз'яснювальна робота з метою привернення уваги до збереження пам'яток культури та природного середовища для нащадків.
Ціни
Залишитися на кілька днів у Люботині можна у готелях або гостьових будинках. Ціни на проживання різняться залежно від рівня комфорту. Є доступні варіанти, а є пропозиції з високою вартістю. Зняти окремий будинок чи кімнату можна - ціна обговорюється з власниками та варіюється залежно від місця розташування та комфортабельності.
Вартість харчових продуктів помірна: купити їх можна у супермаркетах, невеликих магазинах, на ринку. На продуктовий кошик доведеться витратити до 20 доларів. У ресторанах та невеликих кав'ярнях ціни досить помірні, залежно від вибраної страви та місця. До прикладу, у піцерії “Кайман” за піцу та напій доведеться заплатити близько 10$, а у кафе “Кокон” ви можете замовити обід з розрахунку до 20$ на одну особу.
Структура населення
На 2022 рік у Люботині проживало 20 000 людей згідно з переписом населення. Основою є українці, але є й інші національності. За даними перепису 2001 року на території Люботина був такий національний склад населення: українці, росіяни, вірмени, білоруси.
Основна мова в Люботині - українська, але з огляду на те, що місто знаходиться в Харківській області, яка межує з Російською Федерацією, багато хто розмовляє російською мовою.
Православні віряни складають найбільший відсоток населення та відбувають служіння у церквах: на території міста їх декілька. Серед населення є представники інших віросповідань, у меншому співвідношенні.
Культура та пам'ятки
У місті є кілька історичних музеїв, функціонує будинок культури, який знаходиться за адресою вул. Шевченка, 92а. В ньому працює театральне клубне формування для дітей та дитячий клуб за інтересами. Загальна кількість - 30 учасників. Часто здійснюються виїзди колективів та окремих виконавців на конкурси та фестивалі. Найцікавішими та популярними серед населення стали такі заходи, як “День захисту дітей”, “День Міста”, “День Перемоги”, “Міжнародний жіночий день”, міський дитячий фестиваль-конкурс мистецтв “Люботинські джерела”. Наразі там проходить дистанційний фестиваль мистецтв “Відкрий свій талант - 2024”. Кожна талановита особистість може взяти участь, проявити себе.
Серед пам'яток місцеві виділяють центральну площу. Жителі дуже цінують те, що в Люботині є найдовший критий пішохідний міст, довжиною 260 метрів. Тому його внесено до пам'яток міста.
У місті працює безліч підприємств, організацій та установ, будинок дитячої та юнацької творчості, дитячо-юнацька спортивна школа, музична школа та стадіон “Олімпієць”. На стадіоні регулярно проводяться ігри та тренування футбольних команд та вихованців дитячо-юнацької спортивної школи.
Парки
Місто Люботин - це історична частинка Харківської області, де навесні все буяє зеленню. Тут є де прогулятися ввечері, а ранком можна вийти на пробіжку. Є розваги як для дітей, так і для дорослих. Щоб відпочити, варто відправитися на площу Соборну, що знаходиться за адресою площа Соборна,1 (раніше Комсомольська) - це центр міста. На відвідувачів тут чекає Центральний парк. На території багато розважальних закладів, які зосереджуються в зелені високих дерев. Удень тут бавляться діти, а ввечері територію заповнює молодь, яка розважається у кав'ярнях та ресторанах. Парк розташований поряд із залізничним вокзалом станції Люботин.
У лісопарку, що знаходиться на захід від Люботина, є галявинка Партизанка. Це місце відпочинку популярне у місцевих жителів, а ще її знають за те, що під час німецько-радянської війни тут німці вбили 48 радянських солдатів.
Музеї та бібліотеки
У Люботині знаходиться краєзнавчий музей, що підпорядкований міськвідділу культури. Розташований він у центрі міста в приміщенні центральної міської бібліотеки. Був відкритий з ініціативи місцевих краєзнавців. Складається з фондосховища та виставкової зали. Тут налічується понад 8 тисяч експонатів. Унікальними є паперові гроші та монети часів Російської імперії, сучасні гроші та монети з усього світу, ікони 19 столітті, предмети побуту часів 19-20 століття. Місто вражає кількістю бібліотек, адже їх тут 7. Серед них:
- Люботинська центральна бібліотека - вулиця Слобожанська, 10;
- Люботинська центральна дитяча бібліотека - вулиця Слобожанська, 10;
- Гиївська бібліотека - розташована в селі Гиївка, вулиця Нове життя, 28 (нині його приєднано до Люботина;
- Старо-Люботинська бібліотека - вулиця Полтавський шлях, 45;
- Караванська бібліотека філія - селище Караван;
- Коваленківська бібліотека - вулиця Миру, 35.
Увесь книжковий фонд налічує 109843 примірники.
Театри
Наразі у Люботині немає жодного театру, проте у будинку культури часто проходять виступи театральних гуртків. Тут створено театральне дитяче формування. Кожне свято чи день пам'яті дарує жителям насолоду від номерів талановитих виконавців. Відвідати театр можна у Харкові, до якого всього 24 км.
Освіта та наука
У Люботині є кілька закладів загальної середньої освіти: гімназії, ліцеї. Після школи діти мають змогу відвідати будинок дитячої та юнацької творчості, міжшкільний ресурсний центр, дитячо-юнацьку спортивну школу. Є у місті й заклади дошкільної освіти - їх налічується 7. Також існує на території Люботина інклюзивно-ресурсний центр, що був створений для дітей з особливими потребами у навчанні.
Здобути професійну освіту після школи молодь може у Люботинському професійному ліцеї залізничного транспорту. Тут вони мають змогу здобути різні спеціальності. У ліцеї працюють 35 викладачів, які мають високі розряди й педагогічні знання. Форма навчання - денна.
Інші пам'ятки
Це містечко багате на історичні пам'ятки, які варто оглянути кожному туристу. В список найвідоміших місць входять:
- Садиба Святополк-Мирських або Гиївська садиба на вулиці Хижного - популярне місце серед мандрівників та істориків. Збудована на початку 19 століття. Сьогодні вона напівзруйнована, але видніє палац, церква та господарські споруди. Добре збереглася липова алея та каскад озер.
- Садиба Порай-Кошиць, заснована в 19 столітті. У радянські часи тут знаходився будинок людей похилого віку. Сьогодні вона напівзруйнована та закинута. Розташована біля ставка Перекошка.
- Свято-Миколаївська церква - ще одна відома пам'ятка Люботина, яка діє сьогодні та приймає вірян. Знаходиться за адресою вул.Свято-Миколаївсьа,12.
- Церква Вознесіння Господнього - не менш старовинний храм, куди варто зайти. Розташований на вулиці Шкільна 9/12.
Люботин порадує тих, хто любить розбиратись у минулому, пізнаючи історію наших предків.
Телефони екстрених служб
- Пожежна служба - 101
- Поліція - 102
- Швидка допомога - 103
- Телефон екстреної допомоги - 112