Завантаження...

hero

Ліберець

Дата
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Ліберець

Чеська Республіка
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Ліберець – старовинне місто Чехії, місце зі своєю історією, красивою архітектурою та атмосферою самобутності. Тут і красиві природні краєвиди, і досить розвинена інфраструктура, і студентське життя. Воно є одним із найбільших у Чехії. За популярністю серед туристів поки що не в лідерах, якщо порівняти зі столичною Прагою, Брно та іншими відомими чеськими містами, проте його неодмінно варто відвідати заради затишного європейського відпочинку та яскравих вражень.

Раніше місто було фортецею, яка знаходилася у місці броду Гарковицького потоку з XIII ст., трохи пізніше тут було створено місто. Його цікава назва досі викликає дискусії, раніше воно називалося Райхенберг. Перша згадка про нього датується ще 1352 р.

У Ліберці розвинена текстильна промисловість, яка бере свій початок ще в XVI ст. Розвитку цієї галузі завадила Тридцятирічна війна. Сьогодні тут можна закупитися одягом за вигідними цінами.

Наприкінці XIX ст. місто переживало новий етап розвитку. У цей період тут починається активне будівництво привабливих архітектурних споруд, що мають цінність донині.

Місто розташоване недалеко від столиці – Праги, а також у відносній близькості до сусідньої Німеччини. У ньому навчається багато студентів як із Чехії, так і з інших країн.

Розташування

Ліберець розташований у північній частині Чеської Республіки, в улоговині між горами Йештед (Ještěd) і Йізера (Jizera), що зумовило розвиток гірського туризму.

Тут випадає багато опадів. Найбільш вологим місяцем у році є серпень, а найсухішим – лютий. Найхолодніший – січень, а найспекотніший – липень. Місто розташоване на річці Лужицька Ніса, яка також протікає в Німеччині та Польщі. Недалеко від Ліберця знаходиться знамените Махове озеро, яке є шостим за величиною в країні.

Територія

Ліберець є статусним містом і адміністративним центром однойменного краю та району. Ліберецький край – один із найменших за площею. Однак саме місто є найбільшим у регіоні.

Воно поділене на 22 адміністративні частини – самоврядні райони, кожен з яких позначається римською цифрою, приставкою "Ліберець" і власним унікальним найменуванням: Ліберець III-Єржаб, Ліберець IV-Перштин, Ліберець VI-Рохліце і т. д. Найцікавішим з погляду мандрівника, звісно, є Ліберець I-Старий Мєсто – історичне середмістя. Дух середньовіччя тут можна відчути, прогулюючись вузенькими вуличками та милуючись готичною архітектурою.

Інфраструктура

Аеропорту в Ліберці немає, тому туристи добираються переважно зі столичного аеропорту. У місті розташовано 11 залізничних станцій, а головний вокзал був збудований ще у ХІХ ст., має п'ять платформ та аудіовізуальну інформаційну систему.

Основним міським транспортом є трамваї. Інтервал між рейсами всього 10 хвилин, тож ви швидко і без зусиль зможете дістатися в потрібну вам частину міста. Одним із трамвайних маршрутів можна дістатися навіть у сусіднє місто Яблунець. Всього трамвайних шляхів у місті чотири.

Автобусні маршрути налічують 39 денних рейсів і 6 нічних. До Праги передбачені прямі автобусні експрес-перевезення. У Ліберці хороші дороги, тому туристи, які віддають перевагу підвищеному комфорту, можуть орендувати авто для подорожей. У місті є канатна дорога, також і навколо Ліберця є чотири канатні дороги, управління якими здійснюється приватними компаніями.

Рівень безпеки

Ліберець вирізняється середнім рівнем безпеки. Найпоширенішими злочинами тут є крадіжки, а також корупція. Особливо часто відбуваються крадіжки речей з автомобілів. Щоб захистити себе від подібних неприємностей, необхідно завжди стежити за своїми речами, намагатися не демонструвати великі суми грошей у багатолюдних місцях. Також будьте обережними, прогулюючись містом наодинці, особливо в темний час доби та у віддалених від центру, погано освітлених районах.

Злочини за етнічною ознакою трапляються вкрай рідко. Ліберець є толерантним містом до людей з іншим кольором шкіри, релігійними та політичними поглядами.

Ціни

У Ліберці ціни будуть трохи нижчими, ніж у Празі або Брно. Усе залежить від особистих уподобань мандрівника, від того, де харчуватися, винаймати житло тощо. Купити продукти і приготувати вечерю самостійно буде дешевше, ніж харчуватися в ресторанах. Вартість популярних продуктів зі споживчого кошика буде приблизно такою:

 • вода – 1,30€
 • хліб – 1,20€
 • яйця – 2€
 • сир – 8,70€
 • яблука – 1,40€
 • рис –1,70€
 • огірки – 1,30€
 • банани – 1,30€
 • сир – 5,50€

Вартість вечері в ресторані середньої цінової категорії обійдеться приблизно в 30€ на двох. У МакДональдсі або недорогому закладі швидкого харчування можна поїсти за 5-7€. Випити кави в кав'ярні можна за 1,50-2,50€.

Структура населення

Населення Ліберця становить 107 389 осіб. Переважно тут проживають чехи, але також є словаки, євреї, представники інших національностей. У релігійних уподобаннях основний відсоток припадає на прихильників Католицької Церкви, також є євангелісти.

Офіційною мовою є чеська, також у більшості навчальних закладів навчання може відбуватися й англійською. Місто вважається студентським, тому в ньому досить багато молоді.

Культура та пам'ятки

Ліберець – це чудове місце, щоб познайомитися ближче з традиціями та побутом корінних жителів країни. Місцеві вирізняються особливим ставленням до своєї культурної спадщини, вони дуже люблять різноманітні національні свята та фестивалі, які відображають їхню ідентичність і самобутність.

Велика частина фестивалів проходить у літній період. Під час цих яскравих заходів можна познайомитися ближче з музичним мистецтвом в особі місцевих виконавців, також тут популярні дитячі фестивалі, де дитина може взяти участь у кулінарних майстер-класах і приготувати страви з національної кухні. У місті проходить безліч карнавалів.

У культурі ліберців не заведено одягатися надто відверто та демонструвати свій статус через дорогі прикраси тощо. Більшість із них також вирізняються скромним характером, вихованістю, ввічливістю. Тут заведено вітатися навіть із незнайомими людьми. У громадських місцях варто уникати гучної розмови та надмірної жестикуляції.

Парки

У місті Ліберець багато парків, у яких можна комфортно провести дозвілля. Найбільш популярними зеленими зонами для відпочинку є:

 1. Liberec Botanical Garden – найкрасивіший ботанічний сад, у якому можна чудово провести час, насолоджуючись декоративними, екзотичними та місцевими рослинами. Експозиції оновлюються часто, тому в будь-яку пору року тут можна застати цікаві оранжереї – кактусові, тропічні та інші. На території також є ставок.
 2. EKOPark Liberec – місце як для активного, так і пасивного відпочинку. Тут добре проводити час із сім'єю та дітьми. На території є ігрова зона. Тут часто відбуваються різні розважальні заходи та спортивні заняття на свіжому повітрі.

Також Dětský koutek – це зона відпочинку із зеленими галявинами та дитячим майданчиком, тут гарно кататися на велосипеді чи самокаті, прогулюватися в затінку алей, проводити час із дітьми.

Музеї та бібліотеки

Тут достатньо музеїв, щоб познайомитися ближче з історією міста і країни, традиціями і звичаями чехів, а також дізнатися для себе щось нове.

Технологічний музей – місце, де зібрана цікава техніка, здебільшого автомобілі. Це і раритети, рідкісні моделі та більш сучасні екземпляри. Також у колекціях є велосипеди, мотоцикли, авіатранспорт, трамваї минулих часів.

Північночеський музей – красива будівля з вишуканими інтер'єрами всередині, де представлено старовинні та розкішні предмети меблів, побуту, експонати археології. У музеї кілька залів, де кожен може отримати цікаві враження.

Музеї є не тільки в самому Ліберці, а й у навколишніх містах, тож ви можете відвідати подібні заклади поруч, проїхавши трамваєм до Яблунець-над-Нісоу, де є унікальний музей знаменитого Чеського скла та біжутерії.

Театри

У Ліберці є театр Шалдо, який розташований у середмісті, біля ратуші та центральної площі. Історична приваблива будівля гармонійно поєднується з будівлею ратуші, має захопливий екстер'єр та інтер'єр. У ньому відбуваються вистави різних репертуарів, особливо популярна Ліберецька опера. На цокольному поверсі є клуб, де відбуваються дискотеки та різноманітні вечірки. Квитки на вистави вдасться придбати заздалегідь онлайн. Коли антракт, то можна перекусити у двох буфетах на території. Якщо ви шанувальник театрального мистецтва і цінуєте ще й естетику в архітектурі, обов'язково відвідайте цей театр.

Освіта та наука

У Лібереці є технічний університет, основним напрямком якого є текстиль і виробництво одягу. Цей навчальний заклад було відкрито в 1953 р. і він є унікальним у Європі. У ньому пропонують навчання у галузі дизайну одягу. Крім цього в ньому є факультет машинобудування. Серед інших унікальних напрямів:

 • мехатроніка;
 • візуальна комунікація;
 • інформатика;
 • міждисциплінарні дослідження.

Навчаючись за цими напрямами, можна здобути освіту у галузі обчислювальної техніки. Загалом університет пропонує 120 спеціальностей.

Ліберецький технічний університет здійснює тісну співпрацю в науці та дослідженнях з відомими навчальними та науковими закладами. Студенти мають можливість частину навчання проходити за кордоном, де в перспективі вони також можуть отримати робоче місце. Налагоджена співпраця з підприємствами країни, студентам заздалегідь пропонують теми дипломних робіт і вони можуть отримувати спеціальні стипендії від цих виробництв.

Інші пам'ятки

Незважаючи на те, що місто невелике, у ньому є безліч унікальних історичних місць. Йештед – відома телевежа, є символом міста. Розташована на найвищій горі північної частини країни. Була спроєктована Карелом Губачеком. Нагорі вежі є ресторан, з якого відкриваються захопливі краєвиди на місто та гори. Дістатися до вежі можна канатною дорогою. Також на цій горі є цілий гірськолижний курорт.

Liberec Town Hall – Ліберецька ратуша, красива архітектурна споруда в стилі неоренесансу, збудована ще в XIX ст. за проєктом архітектора з Австрії Франца Нойманна. Є історичною пам'яткою, однією з головних визначних пам'яток, подивитися на яку з'їжджається безліч туристів.

The Museum of North Bohemia, зовнішній вигляд якого вражає не менше, ніж його внутрішнє оздоблення і наповненість. Тут історичні експонати XVIII-XIX ст., а також колекція розкішних килимів і музичних інструментів. Цей музей уже сам по собі, як витвір мистецтва. Неодмінно сподобається поціновувачам красивої архітектури.

Телефони екстрених служб

 1. Екстрена допомога: 112
 2. Пожежна служба: 150
 3. Швидка допомога: 155
 4. Поліція: 156
 5. Посольство України: +420 602 224 938