Завантаження...

hero

Лідс

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Лідс

Об'єднане Королівство Великобританії та Північної Ірландії
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Це місто ви навряд чи знайдете на барвистих буклетах туроператорів, і не тому, що воно не варте відвідування. Ні, все навпаки. Лідс – як традиційний британський джин. Далеко не кожен знає, який він на смак, але варто лише спробувати, і зароджується нове кохання!

У середні віки Лідс був відносно невеликим торговим містечком. Ченці із сусідніх абатств продавали вовну, дрібні торговці займалися продажем продовольчих товарів. Все різко змінилося наприкінці ХVІІІ ст., коли люди почали активно використовувати силу пари. Лідс майже миттєво перетворився на значне індустріальне місто. Процвітали текстильники, непогано росла економіка, гроші текли рікою, на тлі чого підвищилася народжуваність.

Минуло кілька століть, а статус Лідса не змінився. Він так і залишається фінансовим та торговим центром Англії, але тепер його ще й називають однією із культурних столиць Великобританії. Це справжня перлина Йоркшира, яка рясніє модними бутиками та оригінальними кафешками.

Багато хто готовий купити авіаквиток на прямий рейс до Лідса, щоб насолодитися прекрасним шопінгом. Любителі пива люблять місцеві паби, а поціновувачі мистецтва у захваті від музичних, літературних та театральних подій, які відбуваються у Лідсі. Гарною обгорткою для такої смачної цукерки виступає георгіанська та вікторіанська архітектура!

Розташування

Лідс – столиця Йоркширу і за сумісництвом третє за величиною великобританське місто. Воно розташоване у західній частині графства. У північно-східному напрямку проходить прямий маршрут до Манчестера. Відстань – близько 50 км. До Лондона можна проїхати автотрасою М1. Автобус долає цей шлях приблизно за чотири години.

Через центр Лідса протікає велика річка Ейр. Їй складає компанію річечка розміром менше – Варф. Територія повністю відповідає традиційним уявленням про Північну Англію: мальовничі пагорби, багато зелені, часто зустрічається кам'яниста місцевість. Мешканці півночі завжди використовували каміння для будівництва житла і красивих парканів, здатних стояти століттями. Неподалік Пеннінські гори.

Якщо ви плануєте купити авіаквиток до Лідса в період осінь-весна, то практично гарантовано вас зустріне похмура погода, але вона лише підкреслює місцеву красу. Це дивовижний феномен, коли похмурість місту пасує. Клімат помірний морський. Літо завжди м'яке, відносно часто сонячні дні, середня температура влітку – +17°С. Зима холодна, але не морозна. Упродовж року випадає близько 600 мм опадів.

Територія

Під назвою Лідс слід розуміти не лише історичний центр, а й околиці, які раніше були окремими адміністративними одиницями. Наприклад, містечка Уетербі та Отлі. Нині вони є частиною великого Лідса. Аналогічним способом було утворено й інші міські райони.

Головною одиницею адміністративного поділу є метропольський район, який має статус "Сіті". Він включає безліч кварталів, що мають окрему історію. Наприклад:

  1. Цивільний квартал. Розташовані основні пам'ятки та вікторіанські будівлі, важливі для життя містян.
  2. Культурний квартал. Центр міського мистецтва, науки та освіти.
  3. Фінансовий квартал. Офісні центри, міжнародні компанії.

Інфраструктура

Якщо не брати до уваги Лондон, то Лідс є найкращим у всій Англії з точки зору інфраструктури. Він посідає третє місце у країні за кількістю фірм, які займаються тим чи іншим виробництвом. Їхня кількість доходить до 2 тис. Тому не дивно, що місцевий аеропорт Leeds Bradford є одним з найпопулярніших в Об'єднаному Королівстві. Якщо ваш літак прибуває саме туди, то найпростішим способом дістатися центру міста буде автобус (маршрут A658). Він їде лише 25-30 хвилин.

Жд вокзал Лідса – четвертий за завантаженістю у Великій Британії. Там можна сісти на потяг дальнього прямування або регіональний (тільки Західний Йоркшир). Якість вагонів на найвищому рівні, а логістика продумана до дрібниць, тому місцеві, що живуть у передмісті, часто віддають перевагу саме поїзду як транспорту для поїздки на роботу в "Сіті".

Найпопулярніший громадський транспорт – автобус. Велика кількість маршрутів та щільний графік руху сприяють зручному переміщенню містом. Туристам, які у Лідсі надовго, вигідніше купити проїзний.

Рівень безпеки

Як і у всіх великих містах Великобританії, злочинність тут трохи вища за середню по країні. Великій кількості злодіянь сприяють великі кошти, що крутяться у місті. Основний вид правопорушень – крадіжки зі зломом та продаж наркотиків. Ними займаються переважно приїжджі з арабських та африканських країн.

Найбільш небезпечна обстановка панує в індустріальних районах, але при цьому улюбленою метою злодійських банд є багаті будинки (переважно футболістів або інших відомих особистостей). Якщо ви звичайний турист, який живе на орендованій квартирі або в готелі, то вам нічого не загрожує, крім традиційної похмурості англійців. Та й то вони лише на перший погляд здаються недоброзичливими.

Ціни

У Лідсі можна розплачуватись лише місцевими фунтами (1 фунт – приблизно 1,23 американські долари). Ціна на популярні продукти у супермаркетах:

  • вода (0,33 л) – 0,88£
  • молоко (1 л) – 0,82£
  • яйця (упаковка на 12 штук) – 2,01£
  • куряча грудинка (1 кг) – 4,67 £

Відносно лондонських розцінок, місцеве громадське харчування досить дешеве. Вартість гарної вечері на двох у ресторані – в середньому близько 50£. Ціна келиха пива в атмосферному пабі – від 3,5£. Чашка капучіно "з сособо" – від 2£.

Одноразовий квиток на міський автобус – 2,5 £. Вартість бюджетного готельного номера (дешевий, але комфортний) – 35-50£. У місті багато дорожчих готелів (4 або 5 зірок). У місцевих магазинах часто трапляються розпродажі, тому брендові речі можуть бути в 1,5-2 рази дешевшими, ніж аналогічні позиції в Києві.

Структура населення

Лідс – старовинне місто з молодою душею. Його населення повільно, але впевнено зростає. У "Сіті" мешкає майже 500 тис. осіб. Ще близько 300 тис. – в округах. Населення усієї агломерації Західний Йоркшир становить 1,5 млн. Щільність – 1438 осіб на км2.

Переважна більшість – англійці, вихідці з Півночі, предки яких ще кілька століть тому населяли ті землі. Найбільше іммігрантів із Азії (приблизно 6,5% від загальної кількості мешканців). Це у 1,5 рази більше, ніж у середньому по Англії. На другому місці серед приїжджих – африканці (2,3%). Жителі Лідсу переважно християни. Найбільше вірян Англіканської Церкви. На другому місці – Римська Католицька.

У місті скрізь використовується лише одна мова – англійська, але треба робити поправку на місцеву говірку. Мешканці півночі говорять дуже швидко і не завжди виразно (для туристичного вуха). Іноді використовують суто йоркширські слівця, але з часом їхня мова здається цілком звичною. Проживши кілька місяців активним життям у Лідсі, ви зможете суттєво підтягнути свій розмовний "інгліш".

Культура та пам'ятки

Корінні жителі Лідса (особливо старше покоління) – типові англійці, котрі бажають проводити традиційні чайні церемонії, приймаючи гостей, ходити в галасливі паби вечорами та дивитися матчі місцевої футбольної команди у вихідні. Футбол – окрема "релігія" у Лідсі. Втім, як і у всій Британії. Ще місцеві дуже люблять регбі та крикет.

Місто досить сучасне, просунуте і освічене. Є батьківщиною відомих британських рок-груп. Наприклад, Kaiser Chiefs чи Gang of Four. У ньому проводиться Міжнародний музичний фестиваль класичної музики (один із найзначніших у світі). У дні цієї події вартість готельних номерів зростає вдвічі, а купити авіаквиток на рейс без пересадок стає набагато складнішим.

У Лідсі часто проходять цікаві виставки та функціонують нетривіальні музеї. У місті ще в 1960 р. взяла старт ініціатива зі створення "Зеленого поясу", завдяки чому в околицях зберігається незаймана природа та існують унікальні зони відпочинку.

Парки

Місто особливо гарне влітку, коли воно частково потопає в зелені. Відпочити в "лайт-режимі" точно є де:

  1. Парк Раундхей. Входить у топ найбільших парків Європи. Це величезна територія площею 700 акрів. Багато дерев, мальовничі галявини, ідеально підстрижені газони, доглянуті доріжки та красиві озера. За рік цей парк відвідує понад 1 млн людей.
  2. Парк Голден Акра. Розташований у Бремхопі. Займає близько 140 акрів. Славиться атмосферою спокою. Він не такий багатолюдний, як Раундхей, тому ви зможете побути наодинці з природою.
  3. Парк Поттернютон. Якщо ви будете в Чапелтауні, то обов'язково загляньте в цей парк (приблизно 3 км на північ від самого центру Лідса). Там часто проводяться фестивалі їжі чи концерти.

Музеї та бібліотеки

Культурна спадщина Лідса є максимально різноманітною. І дорослим, і дітям буде цікаво у таких місцях:

  1. Leeds Discovery Centre. Сучасний центр популяризації науки. Експонатів дуже багато і практично всі вони інтерактивні, що викликає ефект "вау" у відвідувачів.
  2. Royal Armouries Museum. Тут представлено унікальну колекцію зброї різних часів та експонати, що стосуються багатьох армій світу. Любителям історії та військової науки відвідувати обов'язково!
  3. Leeds City Museum. Для входу до цього музею, присвяченого місту Лідс, не треба купувати квиток. Він абсолютно безкоштовний і від цього не менш цікавий. Перевагою є ігровий майданчик для маленьких діток.

Театри

Гуляючи містом, ви напевно помітите барвисті афіші. Вони так і ваблять відвідати одну з театральних або концертних залів:

  1. Leeds Grand Theatre. Назва підказує, що це найбільший і найзначніший театр у Лідсі. Він розважає поважну публіку з далекого 1878 р. Гарна історична будівля не менш чудова всередині.
  2. Міський естрадний мюзик-хол. Був заснований в 1865 р. над пабом, в якому збиралися представники робітничого класу. Включений до Книги рекордів Гіннесса як найстаріший мюзик-хол. Славиться шикарними балетними та оперними постановками.
  3. Картинний будинок Гайд-парку. Це самобутній кінотеатр, збудований ще 1914 р. Він є осередком незалежного британського кіно.

Освіта та наука

Лідс живе студентським життям. За престижними дипломами, що дають дорогу в майбутнє, туди їдуть тисячі студентів з Йоркширу та інших регіонів Англії. Освіта на високому британському рівні, але й вартість відповідна. Від 12 тис.£ на рік для місцевих та від 16 тис.£ – для іноземців. Слід виділити три основних виші:

  1. Leeds Trinity University. Статус університету отримав відносно нещодавно (2012 р.), але історія цієї освітньої установи тягнеться ще з середини ХХ ст. Основний напрямок – гуманітарні та соціальні науки.
  2. University of Leeds. Входить до рейтингу найбільших та найпрестижніших вишів Сполученого Королівства. Налічує понад 7 тис. постійних співробітників та понад 30 тис. студентів. Заснований ще 1904 р. Щороку у ньому проводяться масштабні науково-дослідні роботи.
  3. Leeds Beckett University. Найстаріший у Лідсі. Спочатку (з 1824 р.) був інститутом механіки. Статус університету отримав у 90-х роках минулого сторіччя. Водночас у ньому навчаються понад 20 тис. студентів.

Інші пам'ятки

Лідс зберігає багато таємниць і найкрасивіших туристичних місць, які досі невідомі багатьом мандрівникам. Вам буде цікаво відкрити для себе:

  1. Замок Лідс. Британці називають це місце найромантичнішим у країні. Королівські інтер'єри, лабіринт, загадковий грот, мальовниче озеро з лебедями. Просто казка!
  2. Кіркстольське абатство. Ця локація переносить у атмосферу середньовіччя. Руїни старовинного монастиря заворожують. Вони є місцем проведення традиційного Шекспірівського фестивалю.
  3. Церква святого Петра. Головна англіканська церква Лідса із 40-метровою вежею. Усередині є величезний орган.
  4. Міська ратуша. Будова часів Великої депресії. Усередині величні банкетні зали та палати ради.
  5. Харвуд-хаус. Будинок у стилі класицизму кінця ХVIII ст. Дуже красива територія із унікальним ландшафтним дизайном.
  6. Площа Міленіум. Стала символом ХХІ ст., оскільки була збудована у 2000 р. спеціально під цю дату. У грудні там гримить різдвяний ярмарок.
  7. Leeds Bridge. Старезний міст, збудований у 1730 р. Він легендарний ще й тому, що в 1888 р. став локацією для першої в історії відеозйомки.

Телефони екстрених служб

  1. Загальний номер (поліція, швидка допомога, пожежна служба): 999 або 112
  2. Дзвонити туристам у разі екстреної ситуації: 084 56 060 606
  3. Українське посольство у Великій Британії: 020 77 276 312