Куала-Лумпур
Загальна інформація
-
Країна: Малайзія
-
Статус: столиця
-
Адміністративний Центр: федеральна територія Куала-Лумпуру
-
Площа: 243 км²
-
Заснований у 1857 році
-
Клімат: тропічних лісів
-
Часовий пояс: UTC+8:00
-
Населення: 1 982 112
-
Телефонний код: +6 03
Інфраструктура
Куала-Лумпур
Про місто
Насолодитися азіатською культурою у найкращих її проявах можна у столиці Малайзії – Куала-Лумпурі. Це місто – справжня перлина, що зібрала найцікавіші, видовищні та дивовижні місця. У живому та багатолюдному місті комфортно жити, працювати, відпочивати та веселитися.
Для європейця візит до Куала-Лумпуру – дешевий маршрут у фінансовому сенсі, але безцінний в освітньому. У місті безліч храмів, музеїв та галерей, які детально знайомлять з місцевою культурою, традиціями, ментальністю. Старовинна архітектура допомагає перейнятися місцевим колоритом. А поряд з нею є сусідами сучасні хмарочоси, багаторівневі автостради і величезні торгові центри, які натякають на те, що це місто майбутнього. Воно стрімко розвивається, просуваючись світовими економічними сходами.
Коктейль вражень доповнюють найкрасивіші природні місця – парки, сади, зоологічні заповідники. Вони відображають прихильність малайців до природи, повагу та любов до всього живого. У Куала-Лумпур не можна заїхати мимохідь. Йому треба присвячувати щонайменше кілька днів, а то й тижнів, адже місцеві пам'ятки не обійдеш за пів дня. Вони гідні розміреного та вдумливого відвідування, в результаті якого забезпечені незабутні враження.
Розташування
Назва столиці навіяна географією. "Брудне гирло злиття двох річок" – дослівний переклад Куала-Лумпура. Винуватці невибагливого імені – річки Кланг та Гомбак – мають безліч приток та рукавів. Місто займає південно-західну рівнину півострова Малакка, оточену з усіх боків неприступними горами.
Екваторіальний клімат створює вологу та спекотну погоду впродовж року. Рівень опадів тут щомісяця зберігається приблизно на позначці 200 мм. Найхолодніші місяці – січень та лютий, коли ртутний стовпчик опускається до +17-19°C. Найспекотніші – травень та червень, спека яких нагріває повітря до +35-38°C. У червні та липні рівень опадів найменший, довго може триматися суха погода.
У місті є дві екологічні проблеми – повені та смог. Розташування в низині викликає застій зливових вод та розлив річок із берегів. А гори блокують рух скупчень диму, що виникає від лісових пожеж та міських вихлопів.
Територія
За європейськими мірками площа столиці Малайзії зовсім невелика – всього 243 км2. При цьому в ній гармонійно сусідять спальні квартали, ділові вулиці та зелені зони. Місто розділене на шість районів, кожен з яких по-своєму цікавий мандрівнику:
- Башта Петронас. Старий центр, в якому розташований колоритний ринок та діловий центр одночасно.
- Чайнатаун. Сувенірний рай, традиційні кафе та веселі клуби.
- Букит Бінтанг. Торгово-розважальний центр та мальовничі паркові зони міста.
- "Золотий трикутник". Елітний житловий район та розважальний центр.
- Південний район. Центр модних магазинів.
- Північний район. Сталактитові печери Бату.
Інфраструктура
Потрапити до Куала-Лумпура із України можна через один з двох аеропортів, що приймають літаки з інших країн: Султана Абдул Азізі Шаха або міжнародного аеропорту. З Києва можна сісти на прямий рейс і долетіти без пересадок за десять із половиною годин, придбавши квитки у SkyBooking. Ціна авіаквитка на прямий літак – від 500$. З літака можна пересісти на автобус (курсують кожні пів години) і без пересадок дістатися центру міста.
Міський транспорт різноманітний, але при цьому не дуже популярний серед місцевих. Містяни віддають перевагу особистим автомобілям, що навіть при добре розвиненій мережі автомобільних доріг робить затори звичайним явищем. Тут курсують автобуси, є монорейковий поїзд, а також метро. Міжміське сполучення забезпечує маршрут приміського поїзда, що відправляється з Центрального залізничного вокзалу, розташованого безпосередньо в межах міста.
У столиці діє система пластикових проїзних карток, що дуже зручно. Вартість проїзного квитка в метро та автобусі залежить від тривалості його дії. Ціна разового квитка – 0,3$. Метро починає роботу з 6:00, багато автобусів виходять на рейс з 8:00.
Рівень безпеки
Малайзія вважається однією зі спокійних і безпечних країн Південно-Східної Азії. Злочини із застосуванням насильства тут – рідкісне явище. При цьому для багатолюдного Куала-Лумпура характерне шахрайство та вуличні крадіжки.
Поширений вид крадіжки особистих речей – вихоплювання. Кишенькові злодії та вихоплювачі проносяться повз жертву пішки або на мопеді, зриваючи сумку з плеча або вириваючи фотоапарат з рук.
У місті найвищий у країні рівень шахрайства із банківськими пластиковими картками. Розплачуватись ними рекомендовано лише у солідних закладах з офіційним касовим апаратом, який видає чек. Обов'язково перевіряйте введену суму для зняття, навіть якщо офіціант або заклад не викликають у вас підозр.
Ціни
Дешевий відпочинок у Куала-Лумпурі цілком можливий. Курс місцевої валюти рінггіт до долара становить 1:4. Зупинитись у хостелі тут можна за скромних 12-15$ на добу, а зняти номер у простому готелі з мінімальними зручностями – від 20$. Вартість номера в готелі рівня "три зірки" і вище стартує від 60$ за ніч.
Обід у ресторані середньої цінової категорії можна купити від 10$ (популярні страви на виніс), але тут все залежить від кухні та статусу закладу. Французька кухня вважається найдорожчою в місті, мексиканська та китайська – найдоступніші, тому й популярніші. Щоб приготувати домашню їжу, можна недорого скупитися на місцевому продуктовому ринку:
- яйця (за 12 шт.) – 1,5-2$
- білий хліб (за 500 г) – 1$
- куряче філе (за 1 кг) – 3$
- апельсини (за 1 кг) – 3$
- картопля (за 1 кг) – 1$
- білий рис (за 1 кг) – 1,5$
Структура населення
Чисельність жителів столиці Малайзії становить близько 2 млн осіб. Вона зростає не такими високими темпами, як у Китаї, наприклад. Для густонаселеної Азії – це справді небагато, але через невелику площу міста густота населення сягає у ньому 7,6 тис. осіб на 1 км2. За останні 20 років населення столиці збільшилося на 41%.
Згідно з останніми статистичними даними, чоловіків у місті на 2% більше, ніж жінок. Середня тривалість життя становить понад 70 років. У національній структурі міста переважають малайці – їх близько 62%. Також багато китайців – понад 20%. Тут проживають різні азіатські народності, зокрема малаяли, телугу, таміли та бенгальці.
Основна мова в місті – малайська. Завдяки використанню латинського алфавіту для письма туристам простіше розібратися в екзотичному звучанні та назві міських топонімів. Національна релігія Малайзії – іслам. Його тлумачення тут є досить жорстким, а свобода віросповідання закріплена в конституції лише для інших національностей, які проживають на території держави.
Культура та пам'ятки
Малазійці за всієї своє сучасності ретельно вшановують традиції минулого. Їхня культура просякнута релігійними ритуалами та святами. У іноземця багато обрядів можуть викликати шок і здивування, але їхня видовищність точно варта того, щоб купити авіаквиток і прилетіти на один із яскравих фестивалів у Куала-Лумпурі:
- Тайпус. Національне свято народності тамілів на честь переможця зла Муругана. Дія включає символічне проколювання шкіри головному винуватцю урочистості.
- Китайський Новий рік. У лютому місто занурюється у яскраві ліхтарики, костюмовані ходи, вуличні спектаклі та співи на честь нового року.
- Ід. Найголовніше ісламське свято, що знаменує вихід із посту Рамадан.
- День Незалежності. В останній день серпня столиця вбирається у національні кольори та святкує День держави. Усі чекають вечора заради гарного феєрверку.
- Дипавалі. Фестиваль світла відбувається по всій країні. Веселі компанії у парках та на міських вулицях кидають у небо кольорові барвисті порошки та різнокольоровий рис.
Парки
У невеликій, але насиченій столиці розміщені доглянуті парки та природні заповідники, в яких можна відпочити від спеки та весело провести час усією родиною:
- Центральний парк. Розташований у самому серці міста, він приваблює місцевих та туристів красивими клумбами, рівними галявинами та розважальними зонами.
- Акваріум. Двохрівневий водний парк – гордість Куала-Лумпура. На площі понад 2000 м2 розташовані басейни та водні тунелі з безліччю морських мешканців.
- Центральний озерний парк. Природний комплекс, на території якого розміщено різні міські пам'ятки.
- Національний зоопарк. У ньому міститься близько 500 видів тварин, амфібій та птахів.
Музеї та бібліотеки
Обов'язковий пункт туристичної програми у столиці – музеї:
- Музей ісламського мистецтва. Приватна багата колекція витворів мистецтва та антикваріату, що розкривають суть ісламу.
- Мініатюрна Малайзія. Музей, в якому можна детально розглянути культові будівлі країни завдяки деталізованим макетам.
- Національний музей. Історична колекція ілюструє розвиток малайської цивілізації крізь віки.
- Міська галерея. Інтерактивна експозиція розповідає цікаві факти з історії країни та самої столиці.
- Національний музей текстилю. У ошатному будинку зібрані національні вбрання з різних куточків країни, традиційні швейні верстати та зразки тканеобробної технології.
Театри
Розважальна програма міста дуже різноманітна. Приємним та пізнавальним стане відвідування місцевих театрів:
- Panggung Bandaraya DBKL. Щоденні спектаклі незмінно подобаються місцевим та гостям міста.
- Perfect Magic Illusion. Театр ілюзій змусить повірити у дива навіть затятих скептиків.
- MUD Kuala Lumpur. Пізнавальне регулярне шоу, яке проходить у старому театрі.
- Dewan Filharmonik Petronas. Симфонічний оркестр грає твори світової класики.
- Kuala Lumpur Performing Arts Centre. Крім театральної сцени в цьому красивому будинку розташовані музейні та виставкові зали.
- Sutra Dance Theatre. Театр танцю через рух розповідає історії з життя малайців.
Освіта та наука
У Куала-Лумпурі функціонує 21 університет. Виші охоплюють всі сфери діяльності та надають конкурентоспроможну освіту. Також тут працює Національний науковий центр, що поєднує музей та дослідний інститут у галузях технології та інженерії. Серед найкращих університетів країни вважаються:
- Університет Малайя. Найпрестижніший виш країни, що регулярно утримується в переліку найкращих університетів світу. Його спеціалізація – гуманітарна.
- Міжнародний ісламський університет Малайзії. Його перевага – соціальні науки та менеджмент.
- Відкритий університет Малайзії. Відкритий у 2000 р., він числиться серед найкращих вищих шкіл країни.
- Університет Куала-Лумпура. Міжнародний виш, якому віддають перевагу іноземці. Щорічно він приймає кілька тисяч студентів із десятків інших держав.
- Міжнародний медичний вуз. Здобуття освіти тут – запорука успішного працевлаштування у сфері медицини. З точки зору престижності входить до п'яти найкращих по всій Малайзії.
- Азіатсько-Тихоокеанський університет технологій та інновацій. Освітній флагман у технічному напрямку, популярний серед студентів з інших азіатських країн.
Інші пам'ятки
У компактному Куала-Лумпурі не доведеться витрачати багато часу на переїзди між культовими місцями – близьке розташування та розвинена транспортна мережа спростить завдання мандрівника. У столиці не можна пропустити такі дива:
- Башта Петронас. Хмарочоси-близнюки символ міста. Своїми шпилями вони увінчують історичний центр. Особливо гарні увечері, підсвічені сотнями вогнів.
- Телевежа Менара. На висоті 300 м цієї незвичайної будови розташований оглядовий майданчик зі скляною підлогою для найсміливіших.
- Площа Мердека. На головному плацу міста височіють красиві старовинні будинки, архітектуру яких повною мірою можна оцінити у вечірніх вогнях.
- Печери Бату. У діючому храмі індуїста можна не тільки духовно відпочити, але й розважитися строкатими інсталяціями, якими наповнені місцеві зали.
- Путраджаю. Урядовий квартал прозваний безлюдним містом, тому що вдень, поки всі старанно працюють в офісах, місцеві вулиці порожні, і їхня краса доступна туристам.
- Гентінг Хайлендс. Канатна дорога з незабутніми видами приводить до туристичного центру з магазинами, кафе та розважальними клубами.
Телефони екстрених служб
- Служба спасіння: 994
- Поліція, скора допомога, пожежна служба: 999
- Туристична поліція в Куала-Лумпурі: +60 324 155 22
- Посольство України в Куала-Лумпурі: +60 321 66 95 52