Завантаження...

hero

Кривий Ріг

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Кривий Ріг

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Кривий Ріг – місто на Дніпропетровщині, в південно-східній частині України. Є центром Криворізького району. Було назване, за легендою, на честь засновника першого зимівника на цій території – "кривого" (одноокого) козака на ім'я Ріг. За менш популярною версією найменування населеного пункту пов'язане з вигнутою формою мису в злитті річок Інгулець та Саксагань, на якому з'явилося козацьке поселення.

У 1775 р. в містечку Кривий Ріг було збудовано поштову станцію. Інтенсивне зростання населення тут почало фіксуватися з 1881 р., коли було налагоджено видобуток залізняку. У 1926 р. Кривий Ріг набуває статусу міста. Після Другої світової війни почалося інтенсивне будівництво промислових підприємств. До 1950 р. відновлюються довоєнні масштаби рудного виробництва – на Кривий Ріг припадає до половини обсягів усього видобутку залізорудної сировини в СРСР.

З шістдесятих років XX ст. стартувала масова забудова міста житловою нерухомістю. 1965 р. з'являються майстерні, на базі яких згодом запрацював Криворізький електрозавод. Нині Кривий Ріг є одним із найбільших промислових центрів України. У місті розташовані гірничо-збагачувальні заводи, підприємства деревообробки, машинобудування. Також розвинені хімічна та харчова промисловість. Кривий Ріг має статус другого за значенням наукового та освітнього кластера в області після Дніпра.

Розташування

Кривий Ріг розташований на південному сході країни, у південно-західній частині регіону. Відстань до обласного центру – 146 км. Кривий Ріг є одним із найбільших міст Європи: відстань від північної до південної його точки становить 126 км.

Територія населеного пункту знаходиться в зоні злиття річок Саксагань та Інгулець. У місті – велика кількість дрібних озер, ставків, також у його межах знаходяться Кресовське та Саксаганське водосховища, утворені внаслідок будівництва гребель ГЕС. Кривий Ріг знаходиться в центрі Українського кристалічного щита, на південно-східній частині Наддніпрянської височини і межує з Причорноморською низиною. Місцевість тут характеризується наявністю пологих схилів, балок та ярів.

Клімат у Кривому Розі – помірно континентального степового типу. Для міста властиве спекотне літо з періодичними посухами та м'яка зима з відлигами. Дощі йдуть переважно з квітня по жовтень. Взимку сніговий покрив – нестійкий, його висота становить до 0,3 м. Максимальна температура повітря – у липні, коли вона може підніматися аж до +36°C, середня – понад +25°C. Найхолодніший місяць – січень із середньою температурою -6°C, мінімальною – в межах -27°C.

Територія

У Кривому Розі налічується сім адміністративних районів. У складі міської ради, органу самоврядування населеним пунктом, – 90 депутатів, а виконавча влада представлена мером та виконкомом.

Райони Кривого Рогу:

  1. Долгінцевський. У ньому знаходиться залізнична станція Кривий Ріг-Головний.
  2. Інгулецький. Тут працює низка промислових підприємств, включаючи два гірничо-збагачувальні комбінати.
  3. Металургійний. На його території розташовуються 14 заводів, у тому числі колишня "Криворіжсталь" ("АрселорМіттал").
  4. Покровський. Це найбільший і один із найстаріших районів у місті. Саме тут розпочалося освоєння залізорудного басейну Криворіжжя.
  5. Саксаганський. У ньому відкрито кілька будинків культури, театри та кінотеатри. Працюють вугільні шахти.
  6. Тернівський район. Він відомий тим, що на його території знаходиться однойменний метеоритний кратер. У районі функціонують промислові підприємства, найбільшими з яких є два гірничо-збагачувальні комбінати.
  7. Центрально-Міський район. Тут розташовані поштамт, кілька парків відпочинку, шість православних храмів та машинобудівний завод.

Інфраструктура

Кривий Ріг є значним транспортним вузлом державного масштабу. Через нього прокладено автомагістралі Н23, Н11, Т-0418 та Т0434, а також кілька залізниць. Внутрішні міські перевезення здійснюються автобусами, маршрутними та звичайними таксі. Розвинена трамвайна та тролейбусна мережа. Працює також швидкісний трамвай – аналог легкого метрополітену з 11 станціями, зокрема підземними.

Автобуси міжміськими маршрутами прибувають до Кривого Рогу на Центральний автовокзал та кілька автостанцій. Вони також курсують до низки зупинок громадського транспорту. Автобусне сполучення налагоджено з обласним центром та іншими населеними пунктами регіону, столицею країни, Одесою, Львовом, Харковом та Запоріжжям, включаючи маршрути з пересадками у проміжних пунктах.

У Кривому Розі працює головний залізничний вокзал міської дирекції перевезень, через які проходять чотири гілки Наддніпрянської залізниці, а також десять станцій. З міста вирушають фірмові залізничні поїзди Інтерсіті та "Запоріжжя". У Київ прямують за прямими маршрутами без пересадок два потяги і ще три – із Запоріжжя з кінцевими станціями в столиці України, в Івано-Франківську та Львові.

Пасажирські перевезення літаками здійснюється з Міжнародного аеропорту Кривий Ріг. Налагоджено рейси без пересадок як за національними маршрутами, у тому числі до Києва, Львова та Полтави. Організовані перельоти за кордон — у європейські міста та на популярні курорти, наприклад, запущені чартерні рейси літаків до Шарм-ель-Шейху.

Сервіс SkyBooking пропонує купити дешеві квитки на автобуси та поїзди до Кривого Рогу в одну чи обидві сторони, включаючи поїздки внутрішньообласними маршрутами. На сайті skybooking.ua продаються авіаквитки на рейси між Кривим Рогом та іншими українськими містами та на літаки до зарубіжних країн.

Сервіс SkyBooking надає можливість вибрати пункти відправлення та прибуття, а при придбанні авіаквитків – аеропорти, оптимальні маршрути, включаючи прямі рейси, або з пересадками в тих містах, які потрібно відвідати пасажирам під час подорожі. На сайті працює зручна автоматизована форма  швидкої купівлі квитків з опцією зворотного дзвінка.

Рівень безпеки

Кількість злочинів, що скоюються на території Кривого Рогу, в середньому за рік становить близько 2 тис. Рівень кримінальних проявів у місті можна назвати досить високим – він майже вдвічі більший, ніж у середньому по Україні. Проте більшість злочинів – близько 72% – припадає на шахрайство, квартирні крадіжки та викрадення автомобілів. Таким чином, для туристів та гостей міста Кривий Ріг є безпечнішим, ніж для його мешканців, оскільки основна частина злочинів скоєно щодо нерухомого майна громадян та транспортних засобів. Індикатор безпеки при переміщенні містом вдень пішки оцінюється в 62,2 зі 100 можливих балів, що відповідає показнику "високий".

Ціни

Рівень цін на споживчі товари у Кривому Розі загалом нижчий, ніж у Дніпрі, на 8,83%, а окремо у галузі громадського харчування – на 22,2%. Вартість обіду в ресторані на двох становить 16,24$, в кафе на одну персону – 5,41$, а перекусити фастфудом можна і за 3,93$. Самостійна купівля продуктів харчування також обійдеться дешево. За кілограм курячого філе потрібно віддати 3,25$, яловичини – 5,19$, сиру – 6,73$.

Доступним у ціновому відношенні є брендовий одяг у магазинах Кривого Рогу. Джинси пропонуються в середньому за 34,29$, кросівки – за 69,48 $, а чоловічі туфлі – за 83,12$. Проїзд на громадському транспорті коштує 0,22$, стільки ж потрібно заплатити за кілометр шляху на таксі. Місячний проїзний квиток на автобус, тролейбус та трамвай продається за 15$.

Структура населення

Більшість населення Кривого Рогу – української національності (79,09%). Також у місті проживають росіяни (17,71%), білоруси, євреї, вірмени, азербайджанці (0,92%, 0,26%, 0,22%, 0,18% відповідно). У Кривому Розі є нечисленні татарська, німецька, грузинська та польська громади.

Українською мовою на побутовому рівні у місті розмовляють 70,85% громадян, російською – ще 27,61%. Частка використання інших мов не перевищує кількох десятих відсотка – це переважно білоруська, вірменська, румунська. Працездатна частина населення (віком від 15 до 59 років включно) становить 60% містян, на дітей до 14 років припадає 15% населення. Решта мешканців міста старше 59 років.

Віруючі дотримуються переважно православного християнства. У місті налічується до двох десятків храмів. Крім того, у Кривому Розі є послідовники Римсько-Католицької Церкви, баптизму та  п'ятидесятників. У місті проживають також прихильники єюдаїзму і, в меншій кількості, мусульмани.

Культура та пам'ятки

Кривий Ріг є одним із регіональних центрів проведення культурних заходів – театральних, танцювальних та циркових. Тут працює багато концертних майданчиків, кілька кінотеатрів, перші з яких були відкриті ще в двадцятих роках XX ст.

Проводяться масштабні виставки та ярмарки, популярні масштабні різнопланові свята та вистави у будинках культури. Місто є платформою для фестивалю електронної музики Turbofly. У Кривому Розі багате нічне життя. З початку 2000-х тут з'явилося кілька великих клубів, на майданчиках яких виступають місцеві та запрошені діджеї, музичні виконавці.

Досить добре розвинена інфраструктура розваг та відпочинку, на базі її об'єктів часто проводяться заходи просвітницького та загальнокультурного характеру. Великим попитом користується "вулична їжа", майстри кухарського мистецтва пропонують страви як української національної кухні, так і американської та єврейської гастрономій. Популярними є японські та інші азіатські ресторани.

Парки

У Кривому Розі відкрито кілька великих парків. Вони є не лише зеленими зонами, а й популярними місцями для проведення масових заходів, свят та фестивалів.

Найбільші парки міста:

  1. Парк ім. Богдана Хмельницького у Металургійному районі. Головною його визначною пам'яткою є великий фонтан. У парку розташовані також Палац культури, плавбасейн, стадіон та льодова арена, встановлено пам'ятник Богданові Хмельницькому.
  2. Парк ім. Федора Мершавцева. Йому надано статус місцевого пам'ятника садово-паркового мистецтва. Розташовується на території Центрально-Міського району. Парк створено ще у XIX ст., в 1920 він називався "міським садом".
  3. Парк Ювілейний у Долгінцевському районі. Одна з найбільших зон відпочинку на території Кривого Рогу, найулюбленіше місце для прогулянок місцевих та туристів. Тут проводяться міські свята, влаштовуються концерти та спортивні змагання. У парку є дитячі майданчики, заклади громадського харчування та каплиця.

Музеї та бібліотеки

У Кривому Розі діє шість музеїв із виставками історичних експонатів, творів мистецтва та матеріалів з етнографії. Також відкрито експозиції окремих промислових підприємств та навчальних закладів.

Популярні музеї міста:

  1. Історико-краєзнавчий музей. Відкритий 1968 р. На його виставках представлені колекції, що висвітлюють історію розвитку регіону, починаючи від кам'яного віку та закінчуючи теперішнім часом. Фонд музею налічує 115 тис. експонатів, у тому числі археологічні знахідки, витвори мистецтва, нумізматичні зразки та фотографії.
  2. Музей Михайла Мармера, розташований у міській синагозі. Присвячений історії та культурі єврейського народу. Експозиції поділено на п'ять секторів, що охоплюють різні аспекти та періоди розвитку єврейської громади у Кривому Розі.
  3. Музей історії авіації працює з 1975 р. Відкритий при Криворізькому авіаційному коледжі. Виставкові приміщення оформлені у вигляді салонів різних літаків. Вони присвячені історії як навчального закладу, так і розвитку авіації загалом. Крім того, в музеї є експозиція літаків і гелікоптерів просто неба, що налічує 13 повітряних машин різних моделей.

Театри

У місті відкрито сім театрів різної сценічних жанрів: класичної драми та музичної комедії, лялькових вистав, сучасної хореографії. Також працюють студії акторської майстерності.

Найбільш популярні криворізькі театри:

  1. Академічний театр драми та музичної комедії ім. Тараса Шевченка. Працює з 1934 р. З того моменту і до сьогодні на його сценах було показано понад 20 тис. вистав, а на гастролях – ще сім сотень, чверть із яких – для дитячої аудиторії.
  2. Академічний театр музично-пластичних мистецтв "Академія руху". Заснований у 1994 р. Специфіка репертуару театру – вистави у жанрах пластичної драми, тобто виступи артистів без голосового супроводу. Акторська школа театру спеціалізується на хореодраматичному мистецтві.
  3. Міський театр ляльок, заснований у 1977 р. Репертуар орієнтовано на дитячу аудиторію. Демонструються лялькові вистави в основному за мотивами відомих казок. Найбільш популярні вистави – "Лісовий годинник" за Георгієм Стефановим і "Кіт у чоботях" Шарля Перро. Театр є лауреатом низки конкурсів вітчизняного та міжнародного рівня.

Освіта та наука

Кривий Ріг – один із найбільших освітніх центрів Дніпропетровської області. У ньому працюють три самостійні університети, кілька інститутів та філій вузів інших міст України.

Головні вищі навчальні заклади міста:

  1. Криворізький національний університет. Заснований у 1922 р. як робітничий технікум. 1931 р. став гірничорудним інститутом. 1994 р. отримав статус технічного університету, 2011 – національного. У виші – сім факультетів з технічних напрямків, працюють також два інститути, чотири коледжі та один технікум. Запущено програму обміну студентами із 40 країнами.
  2. Криворізький державний педагогічний університет. У ньому налічується дев'ять факультетів, на яких студенти навчаються за двома десятками спеціальностей. Навчальний заклад було засновано в 1920 р. як інститут професійної освіти, потім він набув статусу педагогічного інституту. Реформовано до університету у 1999 р. За роки роботи виш випустив близько 50 тис. фахівців освітньої галузі.
  3. Державний університет економіки та технологій. Створено у 2020 р. на базі Криворізького економічного інституту та Криворізького металургійного інституту шляхом їхнього об'єднання. У виші проводиться навчання за десятками спеціальностей таких напрямів, як економіка, технології, IT, бізнес та право.

Інші пам'ятки

У місті налічується велика кількість пам'яток – від об'єктів монументального мистецтва, архітектури та археології, до технічних пам'яток – танків, літаків та паровозів.

Найвідоміші серед туристів визначні пам'ятки Кривого Рогу:

  1. Спасо-Преображенський собор, збудований у 1990 р. Є дев'ятикупольним архітектурним комплексом, зведеним у стилі українського бароко. Храм двоповерховий – на першому проводяться богослужіння, на другому розташовуються три іконостаси, у тому числі з роботами місцевих іконописців.
  2. Музичний фонтан розташований на кільці 44-го кварталу. Запущений 2009 р., будувався за рахунок благодійних внесків. Фонтан знаходиться в центрі скверу, навколо нього прокладені алеї та поставлені лави. Вдень його водні гейзери працюють у ритмічному режимі під музичні композиції, увечері запускається світлове шоу.
  3. Пам'ятник козаку Рогу – легендарному засновнику міста. Є символом Кривого Рогу. Скульптурна композиція ілюструє момент сходження героя з коня на місці, в якому річка Саксагань впадає в Інгулець. Фігури козака та коня виготовлені з бронзи, постамент – з необробленої залізної руди. Висота пам'ятника перевищує 5 м. Він був відкритий у 2011 р, у День міста.

Телефони екстрених служб

  1. МНС: 101
  2. Міський відділ Національної поліції: 102
  3. Станція швидкої медичної допомоги: 103
  4. Диспетчер "Криворіжгазу": 104