Коломия
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: місто, районний центр
-
Адміністративний Центр: Коломийський район, Івано-Франківська область
-
Площа: 41 км²
-
Заснований у 1241 році
-
Клімат: помірний континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 60 821
-
Телефонний код: +380 3433
Інфраструктура
Коломия
Про місто
Коломия – гарне місто західної частини України, поетично зване "Ворота Гуцульщини". Це "серце" (центр) Покуття – старовинного історичного регіону Карпат. Коломия – курортний рай для любителів мальовничої природи та національного українського колориту. Тут багато пам'яток, а також дивовижних місць, на які варто подивитися на власні очі.
Вузькі вулички центральної частини міста – спадщина Австро-Угорської імперії, будинки у стилі модерну з'явилися пізніше, коли регіон став частиною України. Коломия має давню, багату на події історію. Вона виникла в період Галицько-Волинського князівства, перша згадка про цю місцевість, як про місто, датується літописом 1240 р. Саме цей рік вважають часом заснування Коломиї (хоча до єдиного висновку історики поки що не дійшли).
Місто вважається одним із найвідвідуваніших туристичних центрів Прикарпаття, його назва увічнена в "коломийках" – веселих пісеньках, які із задоволенням співають місцеві жителі. Приїхавши сюди, варто обов'язково прогулятися найбільшим в Україні ринком вишиванок, подивитися на старовинний Академічний театр і відчути невимовну атмосферу старовинного міста на площі Відродження. Купити квиток до Коломиї – чудова ідея для відпочинку, повного незабутніх вражень.
Розташування
Місто розташоване в Івано-Франківській області та є адміністративним центром Коломийського району та Коломийської міської громади. Коломия розташувалася на лівому березі річки Прут – основної водної артерії міста. Тут переважає характерний для України рівнинно-терасний рельєф. Абсолютна висота місцевості над рівнем світового океану – 288,2 м.
У цьому регіоні панує приємний, помірно-континентальний тип клімату. Карпати забезпечують надійний захист від різких стрибків температури та інших неприємностей погоди. У році не менше 59% сонячних днів, літо тепле, але не спекотне, середня температура – +20-23ºС. Зима м'яка, з великою кількістю снігу, у цей час стовпчик термометра, як правило, тримається на позначці -6-8ºС.
Коломия, будучи популярним туристичним центром, має чудове транспортне сполучення з більшістю великих міст України та з Європою. У місті є дві автостанції та залізничний вокзал.
Зі столиці в цей регіон є прямі автобусні та залізничні рейси. Із залізничної станції Київ-Пасажирський щодня відправляється поїзд (через Львів) до Коломиї. Пасажири перебувають у дорозі близько 12 годин. Також є нічний рейс тривалістю приблизно 10,5 годин. Трохи більше часу (близько 15 годин) займе поїздка автобусом (посадка з центрального автовокзалу Києва) з пересадкою в Івано-Франківську. Автобусні та залізничні квитки онлайн можна замовляти не тільки на сайтах столичних вокзалів, але й через SkyBooking.
Між Львовом та Коломиєю є автобусне та залізничне сполучення (прямі рейси). Із залізничної станції Івано-Франківська (вул. Привокзальна, 3) регулярно (кілька разів на день) ходять електрички до Коломиї. Середній час у дорозі – 50 хвилин. Купити квиток на потяг можна в касі залізничного вокзалу, через офіційний сайт перевізника або через сервіс SkyBooking.
Також між містами є автобусне сполучення. З АС-2 (вул. Горбачевського, 14а) щодня відправляються автобуси, дізнатися про розклад маршрутів, а також купити квитки на автобус в режимі онлайн можна за допомогою SkyBooking. Даний електронний сервіс дозволяє вибирати автобусні, авіа- та залізничні квитки, порівнювати ціни та купувати за найнижчою вартістю.
Територія
Місто має площу 35,2 км2 і є адміністративним центром однойменного району. До Коломийського міського округу не входять інші населені пункти. На проспекті Грушевського, 1 розташовується міська рада, яка займається адміністративними справами Коломиї. Офіційного поділу на райони, а отже й районних рад, у Коломиї немає.
Інфраструктура
Коломия має чудову транспортну інфраструктуру. Найпопулярнішим видом громадського транспорту є автобуси (приватні та комунальні). Найбільш популярні маршрути – це 12 та 12А (Сирзавод - Залізничний вокзал), а також рейс №2 (Шепарівці - Залізничний вокзал). Усі вони проходять через "Епіцентр" – одну із ключових зупинок громадського транспорту міста.
З автовокзалу, на вулиці Грушевського, 63, відправляються приміські рейси, тут же зупиняються міжнародні автобуси, які прямують з Івано-Франківська за кордон (наприклад, рейс Івано-Франківськ - Щецин). Переглянути наявність, забронювати та купити квитки на автобуси можна не лише на сайті автовокзалу, але й за допомогою сервісу SkyBooking.
З міського залізничного вокзалу (пл. Привокзальна) щодня вирушають 11 поїздів дальнього сполучення, серед яких є й міжнародні.
Коломия – одне з перших міст Прикарпаття, де почав курсувати трамвай. Перший рейс до найближчого селища стартував у 1886 р., на сьогодні у місті немає трамвайного сполучення.
Рівень безпеки
Коломия – великий туристичний центр і, свого роду, перевальний пункт для відпочиваючих, які прямують на курорти Карпат. Тут спокійно та тихо. У 2009 р. журнал "Фокус" назвав цей куточок України найбезпечнішим містом країни. З того часу рівень злочинності тут не тільки не зріс, але навіть знизився.
У місті можна безстрашно гуляти, оглядати пам'ятки, відпочивати на пляжах або в парках, не побоюючись за свою безпеку. Однак, небажано залишати без нагляду цінні речі або розгулювати поодинці в спальних районах у темну пору доби.
Ціни
Незважаючи на статус туристичного центру, Коломию навряд чи можна вважати дорогим містом. Ціни тут нижчі, ніж у Львові, Івано-Франківську та інших великих містах західної частини України. Продукти найпростіше (і дешевше) купувати в мережевих супермаркетах АТБ або Еко-Маркеті. Наприклад, літр молока коштує 0,8$, а буханець білого хліба – 0,5$. За стаканчик кави у вуличному лотку знадобиться заплатити близько 0,7$, а баночка пива в одному з місцевих закладів коштуватиме приблизно 1-1,3$.
У Коломиї є непоганий вибір житла, готелі (п'ять закладів) та приватні апартаменти. Номер у готелі коштує 8-9$, ціни на оренду 1-кімнатних квартир стартують від 150$ доларів на місяць на околиці та від 200$ – у центрі міста.
Структура населення
Станом на 2021 р., населення Коломиї становить 62 990 осіб, місто посідає 77 місце за кількістю жителів серед 425 українських міст. З року в рік спостерігається зменшення кількості жителів. Так, у 2021 р. у Коломиї проживала 61 140 людей, а у 2020 році – 61 265 осіб.
Чоловіків та жінок – приблизно однакова кількість (44,7% та 55,3% відповідно). Серед повнолітніх – майже 60% населення, що працює, трохи більше 25% – пенсіонери та лише 10% тих, хто зареєстрований у місцевому Центрі зайнятості та перебуває у пошуку роботи.
Більшість корінних мешканців Коломиї – українці (92%), у незначній кількості є угорці, словаки, поляки, румуни тощо. У минулому столітті близько половини населення міста становили євреї, але сьогодні, їхня кількість не перевищує 5% від загальної кількості мешканців.
Переважна більшість місцевих сповідує християнство, хоча також зустрічаються мусульмани, буддисти та представники інших релігій. У місті є єврейська громада, члени якої є юдеями. Розбратів та конфліктів на ґрунті вірувань тут немає, люди лояльно та з розумінням ставляться до представників інших релігій та національностей.
Культура та пам'ятки
Коломию недарма іменують одним із культурних центрів України та духовною столицею Покуття – історичного регіону, розташованого між річками Прут та Черемош. Цьому місту завдячують своїми назвами танець “Коломийка” та пісні з аналогічною назвою.
Тут багато пам'яток культури та старовинних споруд. Завдяки цьому під час прогулянки місцевими вуличками створюється відчуття перенесення в минуле.
Місцеві люблять та вміють веселитися. З особливим розмахом відбуваються новорічні свята. На Різдво на площі Відродження обов'язково влаштовуються народні гуляння: ярмарки місцевих майстрів, виступи музичних та танцювальних колективів тощо.
Щоб повноцінно відчути атмосферу цього регіону України, варто заглянути до одного з місцевих ресторанів чи кафе та продегустувати страви національної кухні. Гастрономічна "візитна картка" міста – сирники, які є у меню практично всіх місцевих закладів.
Парки
Коломия – красиве, зелене місто з безліччю доглянутих парків. Парк ім. Кирила Трилевського – найстаріший об'єкт садово-паркового мистецтва, закладений на початку позаминулого сторіччя. Найстаріша рослина на його території – це дерево під назвою Гінкго, батьківщиною якого є не Україна, а Японія.
Другим за відвідуваністю вважається парк ім. Шевченка. Також є канатний парк (для дітей та дорослих) та парк динозаврів (вул. Симона Петлюри, 54), який люблять відвідувати маленькі непосиди.
На окрему увагу заслуговує парк скульптур-писанок, відкритий з ініціативи молодої коломийської журналістки О. Островської, яка виграла всеукраїнський конкурс і отримала на реалізацію цього проєкту президентський грант у розмірі понад 70 тис. гривень. Це унікальна, єдина в Україні локація, заради відвідування якої варто купити квиток та приїхати до Коломиї.
Сервіс SkyBooking допоможе підібрати автобусні чи залізничні квитки з будь-якої точки країни на потрібну дату за найвигіднішою ціною.
Музеї та бібліотеки
Коломия – справжня збірка музеїв. Саме місто можна вважати чимось на зразок музею просто неба, оскільки тут буквально на кожному кроці є старовинна будівля або цікава локація. Головним музеєм міста вважається музей писанкового розпису, який називають місцеві "Писанкою". У його експозиції є візерунки, якими розписують яйця у всіх регіонах України.
Любителі історії, напевно, оцінять Музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття, а також Музей історії міста. Поціновувачам гумору припаде до смаку "Веселий дім" (Музей гумору).
Найбільша бібліотечна установа – краєзнавча бібліотека, також працює кілька міських дитячих та дорослих бібліотек.
Театри
У місті працює Коломийський академічний драматичний театр ім. Озаркевича. Він був створений у 1939 р., потім ліквідований та знову відроджений у 1989 р. Театр має ім'я першого засновника драматичного театру Галичини. Статус академічного він отримав після відновлення Україною незалежності.
У репертуарі закладу – вистави за мотивами українських та закордонних творів. Найбільшою популярністю користуються такі п'єси: "Вій", "Гуцульський рік" та "Кам'яний хрест". З дітьми можна сходити на "Кота в чоботях" та "Диво святого Миколая".
Освіта та наука
У Коломиї є приватні та державні виші різного рівня акредитації. Основними навчальними закладами є:
- Інститут управління природними ресурсами Університету економіки та права "КРОК" – приватна установа ІІІ рівня акредитації, заснована у 1998 р.
- Коломийський інститут Прикарпатського національного університету імені В. Стефаника – державний вуз IV рівня акредитації, що відкрився у 1940 р.
Тим, хто вирішив пов'язати своє життя з мистецтвом, варто подавати документи до Коломийського наукового факультету Київського державного коледжу естрадно-циркового мистецтва. Для майбутніх медиків відкрито медичний коледж ім. І. Франка.
Також працює Коломийський політехнічний коледж Національного університету "Львівська політехніка", Цоломийський економіко-правовий коледж та Індустріально-педагогічний коледж. Останнім часом все більшої популярності набуває коломийський коледж комп'ютерних наук.
Інші пам'ятки
У Коломиї є багато визначних пам'яток на будь-який смак. Тим, хто не знає, що подивитися в першу чергу, варто відвідати давній меморіальний єврейський цвинтар, прогулятися місцевими музеями та пройтися вузенькими, старовинними вуличками центральної частини міста.
До найпопулярніших туристичних локацій належать:
- Ратуша – будівля у стилі неоренесансу, збудована у 1877 р. для міського магістрату.
- Храм Миколая Чудотворця, збудований у 1875 р.
- Церква великомученика Йосафата, зведена у 1762 р.
- Костел Ігнатія Лойоли, датований 1897 р.
- Площа Відродження – округлий майдан в історичному центрі Коломиї (там же знаходиться пам'ятник Тарасові Шевченку, встановлений у 1990 р.).
- Благовіщенська (Спаська) церква – найстаріший християнський храм міста, збудований у 1587 р. Примітно, що дерев'яна споруда була споруджена без жодного цвяха.
- Любителям стародавньої архітектури сподобається "Народний дім", збудований у 1892 р.
Телефони екстрених служб
- Швидка медична допомога: 103
- Поліція: 102
- МНС: 101
- Рятувально-водолазна станція: 034 332 27 81