Завантаження...

hero

Хуст

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Хуст

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Ви запитаєте, чому саме Хуст? Тому що це перлина українських Карпат, яка давно приваблює туристів. Тут ви побачите руїни старовинного замку, незабутні пам'ятки культури з неповторною архітектурою, а також термальні джерела, спробуєте карпатський екстремальний туризм та багато іншого. А ще щороку напровесні сюди з'їжджаються люди звідусіль, адже тут знаходиться відома долина нарцисів поблизу міста Хуст.

Хуст вважається одним із найпрекрасніших та найколоритніших міст у західній частині України. Тут напрочуд поєднуються природна та урбаністична краса, яка не може залишити байдужим жодного туриста як з України, так і з Європи.

Дістатися цього красивого і захоплюючого міста ви можете декількома способами. Найзручнішими вважаються автобусні перевезення – це швидко та комфортно, а щоб заощадити на купівлі квитків на автобус, користуйтеся офіційним сайтом сервісу SkyBooking. Також з деяких міст України чи Європи пасажири зможуть дістатися міста Хуст поїздом. Оформити покупку залізничних квитків на поїзд онлайн ви можете також через сервіс SkyBooking. Це найбільш зручний та швидкий варіант.

Розташування

Хуст – одне з найстаріших і найкрасивіших міст не лише у Закарпатті, а й в Україні. Оточене невеликими хребтами вулканічних Карпат, серед двох легендарних річок. Найдовша річка Закарпаття – Тиса. Довжина її в межах краю становить 223 км, річка впадає поблизу сербської столиці, міста Белград, у Дунай та протікає територією міста Хуст.

Місто розташоване біля підніжжя Замкової гори. Його бурхлива історія сягає глибини століть. Про це свідчать сиві руїни на Замковій горі. Вже в IX-X ст. на Хустській Замковій горі існувало слов'янське чи давньоруське городище. Славна історія Хуста налічує майже 1 тис. років, а його знаменитою візиткою є овіяні легендами руїни Хустського замку-фортеці – пам'ятки архітектури та містобудування ХІ-ХV ст. За стародавньою легендою, під руїнами замку похована дочка Ярослава Мудрого Анастасія, яка була дружиною угорського короля.

Територія

Площа району складає 1 тис. км2 (65 500 га – с/г земель, 40% – ліси). Район межує з Тячівським, Міжгірським, Виноградівським, Іршавським районами Закарпаття та Румунією.

Загальна кількість населених пунктів – 57, з яких 1 місто та 21 велике село. Населення Хустського району становить 127,3 тис., у тому числі міське населення – 40,6 тис., а сільське – 86,7 тис.

Центральні органи адміністративного управління району перебувають у місті Хуст (28,5 тис. мешанців). Більшість території району займають гори, а найвищою точкою Хустщини є вершина Лак, що піднімається на 1134 м. Значну роль формуванні рельєфу відіграють річки Тиса, Теребля.

На території району знаходиться "Закарпатське море" – Ольшанське водосховище та вулканічне Липовецьке озеро, яке розташоване у горловині стародавнього вулкана. Про нього розповідають багато таємничих історії.

Інфраструктура

Хуст – це невелике місто, проте, навіть не дивлячись на це, він славиться досить розвиненою та сучасною інфраструктурою та логістикою.

У Хусті є залізничний вокзал. Щоб дістатися до цього міста, необхідно купити квиток за допомогою сервісу SkyBooking, тут же ви можете і подивитися розклад та вартість квитка. Укрзалізниця пропонує своїм пасажирам доїхати поїздом до Хуста з Ужгорода та Львова, оскільки це найбільш комфортний та швидкий варіант.

Тут також є автовокзал. На автобусі можна дістатися зі Львова, Києва, Одеси, Вінниці, Хмельницького, Тернополя, Івано-Франківська, Стрия, Ужгорода, Мукачева, поїздом – зі Львова чи Ужгорода. Є також імпровізована автостанція у центрі міста, звідки вирушають мікроавтобуси (маршрутки) до села району (Велятин, Нижнє Селище, Іза). Купівля квитків на автобус також доступна із сервісом SkyBooking.

Рівень безпеки

Хуст можна назвати досить безпечним місцем для туристів. Ви можете не перейматися тим, що місцеві жителі можуть негативно ставитися до приїжджих, адже в місті витає атмосфера дружелюбності. Тут з кожним роком зменшується відсоток злочинності. Кількість виявлених осіб, які вчинили злочини у 2021 р., становила 1205, з них жінок – 124, неповнолітніх – 104. Загалом виявлені особи, які вчинили злочини, 22,4% раніше вже ставали на злочинний шлях.

Ціни

Хуст не є найпоширенішим туристичним напрямком, тому ціни тут досить невисокі. Щодо стандартних витрат на кожен день, то можете розраховувати на 10$. Загалом вартість на основних витрат така:

  • житло – від 5$ до 75$ на день, залежно від місця розташування апартаментів та пропонованих умов;
  • харчування – від 3$ до 20$ на день, залежно від того, хочете ви обідати в ресторанах, їдальнях або готувати самостійно;
  • транспорт – містом ви можете проїхати на маршрутному таксі, ціна якого – 0,3$; автобусом – 0,3$; трамваї – 0,3$; таксі – від 1$.

Структура населення

У 2021 р. в ньому проживало понад 28 тис. мешканців, у тому числі:

  •  28,500 (89,3%) українців;
  •  1,700 (5,4%) мешканців Угорщини;
  •  1200 (3.7%) росіян;
  •  100 (0.4%) ромів.

До XIX ст. населення міста також включало етнічне населення Румунії (800 румунів, за переписом 1880 р.). За попередніми даними Головного управління статистики у Закарпатській області, кількість населення міста Хуст, станом на 1 січня 2022 р., становило 31 900 осіб. З початку 2021 р. відбулося скорочення населення. Негативна динаміка зберігається і сьогодні. Зменшення чисельності населення району обумовлено переважно скороченням природного приросту: кількість померлих у 3,6 разів перевищила кількість новонароджених. Питома вага мешканців Хуста у загальній кількості населення Ужгородської області становить 2,6%. Щільність населення станом на 2021 рік – 1020 осіб на 1 км2.

Культура та пам'ятки

Історія міста Хуст починається ще у X ст. Вже тоді місто було добре укріплене і відоме. На нього часто нападали різні вороги із метою завоювати. У XIII ст. атакували татаро-монголи, у період з XVI-XVIII ст. місто хотіли полонити кримські татари та турки.

Після розколу Австро-Угорщини, 21 січня 1919 р. на Всенародному з'їзді Народних комітетів, було підтримано бажання Закарпаття (до якого тоді входив Хуст) з'єднатися з Україною. У листопаді 1938 року Августин Волошин оголосив місто Хуст спочатку столицею автономної Підкарпатської Русі, а згодом – незалежної Карпатської України. Але, на жаль, 15 березня 1939 р. війська Хортиської Угорщини взяли місто в окупацію та знищили знову незалежну державу.

Через п'ять років війська ІV Українського Фронту звільнили місто від фашистської окупації, та 1946 р/ місто Хуст стало районним центром Закарпатської області.

Місцеві жителі повністю відображають національну культуру та менталітет України. Тут шанують традиції та історію, а також не забувають робити свій внесок у культурну спадщину країни.

Через прихильність до країн Європи, у Хусті не відкидають і вплив Польщі та Румунії. Проте, у пріоритеті у жителів міста Хуст завжди стоїть патріотизм та повага до Батьківщини.

Парки

Для любителів природи та зелених насаджень у місті Хуст існує ціла низка парків та садів:

  1. Долина нарцисів. Це диво природи знаходиться в Хустському районі, в урочищі Кіреші. Сюди варто приїжджати навесні, адже нарциси – весняні квіти. Вони покривають велику площу і створюють дивовижний пейзаж та п'янкий аромат. Також навесні тут можна побачити великі площі квітучого першоцвіту та ніжного шафрану.
  2. Оленяча ферма. Діти люблять оленів, адже вони є героями всіх новорічних мультфільмів. Неподалік міста Хуст, всього 15 хвилин трасою Р-11, знаходиться ферма з цими благородними тваринами. Вона розташована між селами Іза та Липча. Оленів можна пригостити сухарями та хлібом, але не слід забувати, що надмірно близький контакт може погано закінчитися.

Музеї та бібліотеки

У місті Хуст відпочинок можна розпочати зі знайомства з історією міста. І найкраще сприяє цьому відвідування Хустського краєзнавчого музею. Тут експонують понад 2 тис. пам'яток історії та культури. Гості музею зможуть побачити національний одяг, посуд та побутові речі, що демонструють самобутнє зростання краю.

Його історія як громадського історико-краєзнавчого музею розпочалася восени 1963 р. Згодом закладу було присвоєно звання "народний музей", а 1999 р. Хустський відділ Закарпатського краєзнавчого музею було передано до управління культури, молоді та спорту Хустської міської ради. За цей час музей перемістився з пристосованих приміщень до ошатного триповерхового будинку, а його експозиція збільшилася до 2000 експонатів, значна частина яких є оригінальними.

Театри

У 2017 р. розпорядженням Закарпатської обласної адміністрації міський театр було переведено з міста Мукачеве до міста Хуст. Однак було передислоковано лише саму назву, а весь адміністративний і творчий штат залишився в Мукачеві, утворивши на місці Мукачівський драматичний театр. Для роботи з трупою було запрошено столичного режисера Сергія Архипчука.

У репертуарі є дві унікальні музичні вистави, написані на місцеву тематику спеціально для театру і поставлені тільки тут:

  1. Музична історична драма "Останнє танго в Хусті" (отримало найвищу театральну нагороду у 2019 р. – Премію ім. братів Шерегіїв у номінації "Режисерсько-постановна група").
  2. Мюзикл для сімейного перегляду "Легенда про Пінт". Автор п'єс – закарпатський драматург Олександр Гаврош – черпав теми з історії та легенд міста, автор музичної частини – місцевий композитор Віктор Чаусов.

Освіта та наука

У місті є і вищий навчальни заклад, це Хустський навчально-консультаційний центр Інституту дистанційного навчання Національного університету "Львівська політехніка". У НКЦ для навчальної підготовки використовуються приміщення загальною площею 1200,7 м², до складу яких входять 10 аудиторій (458 посадкових місць), 2 комп'ютерні класи (23 комп'ютери) з підключенням до Інтернету, фізична лабораторія, будівельна лабораторія, три методичні кабінети, бібліотека, викладацька, кабінет завідувача, буфет та їдальня.

Заклад забезпечує підготовку спеціалістів за допомогою кваліфікованого професорсько-викладацького складу кафедр науково-навчальних інститутів університету "Львівська політехніка" за такими напрямами: фінанси та кредит, економіка підприємства, менеджмент, системна інженерія, транспортні технології, будівництво, електротехніка та електротехнологія.

Інші пам'ятки

Саме місто розкинулося в Мармарошській улоговині, у місці, де річка впадає в ріку Тиса. Для любителів активного відпочинку тут є цікаві локації як у самому місті, так і в його околицях.

  1. Хустський замок, вірніше руїни старовинного замку, знаходиться на горі вулканічного походження, що на околиці міста. Хустський замок побудований Австро-Угорською імперією для придушення захоплень русинів, а також охорони східних кордонів імперії. На околицях міста Хуст замок почали будувати у 1090 р., а закінчили у 1191 р. Він вистояв після великої кількості атак, про які ми знаємо з історії міста, аж до 1717 р., коли сталося останнє велике протистояння жителів міста Хуст нашестю татар.
  2. Парк "Хустський замок". Місцеві жителі називають його ще Замковою горою. Тут можна зустріти велику різноманітність рослин, що виростають на схилах гори. Під час перебування замку під австрійською владою, тут обладнали гірськолижні спуски. До наших днів збереглися деякі частини гірськолижних витягів.
  3. Чеський квартал. Його звела чехословацька влада, яка панувала у XX ст. на Закарпатті. Вони збудували цілий квартал для своїх військовослужбовців у популярному тоді стилі шале. Його збудував архітектор-функціоналіст із Праги на прізвище Фрайвальд. А здійснив він це майже за один рік, в 1924-1925 рр. Місцеві жителі називають це місце "Чеський квартал", "Празький квартал" або "Масарікова колія".

Телефони екстрених служб

  1. МНС: 101
  2. Поліція: 102
  3. Швидка допомога: 103