Херсон
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: обласний центр
-
Адміністративний Центр: Херсонська область
-
Площа: 135,7 км²
-
Заснований у 1778 році
-
Клімат: вологий континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 279 131
-
Телефонний код: +380 552
Інфраструктура
Херсон
Про місто
Величний Херсон – місто, розташоване на перехресті часів та доріг, місто могутніх корабелів, що потопає в зелені на берегах сивого Дніпра, оплот давньої Русі у розвитку торгівлі та судноплавства. Перші поселення з'явилися тут майже 2 тис. років тому, коли у пониззі Дніпра утворилося торгове містечко Олешше. В XI ст. саме сюди приходили каравани торгових кораблів із заморськими товарами, тут зустрічали іноземних послів, щоби проводити їх до Києва.
За різними історичними документами, сучасна назва Херсону походить від давньогрецького міста Херсонес. Місто стало фортецею з гаванню та верф'ю, де створювався перший Чорноморський флот.
Сьогодні Херсон – великий індустріальний та аграрний центр південнї частини країни, одне із найзеленіших українських міст. В області знаходяться справді унікальні природні багатства: вихід до двох морів із казково красивими пляжами, дніпровські плавні з їхніми загадковими островами, цілющі джерела та дивовижної краси озера, біосферні заповідники та безліч мальовничих туристичних маршрутів.
Херсон має відмінну транспортну розв'язку, тому сюди можна дістатися автобусом або поїздом з будь-якого куточка України. Найпопулярніші автобусні маршрути пролягають із Миколаєва, Львова, Запоріжжя, Києва та Харкова, а також курсує кілька поїздів Інтерсіті. Однак для іноземців найзручнішим способом дістатися цього обласного центру стане літак. Міжнародний аеропорт "Херсон" приймає рейси з Європи та Туреччини.
Знайти дешеві квитки на автобус, купити квитки на поїзд або дізнатися вартість авіаквитка можна за допомогою сервісу SkyBooking, де можна ознайомитися з актуальним розкладом від Укрзалізниці, міжнародних авіа- та автобусних перевізників. Також за допомогою ресурсу у вас є можливість спланувати кращий маршрут, купити квитки на інші туристичні напрямки, щоб продовжити знайомство з дивовижною українською історією, звичаями та неповторною природою.
Розташування
Херсон розташований у південному регіоні України та є адміністративним центром Херсонської області. Місцевий клімат типовий для степової зони країни, м'яка зима, сніг випадає рідко, а весна – рання і тепла. Літо на Херсонщині посушливе та довге, середня температура сягає +30ºС, проте у липні стовпчик термометра може досягати позначки +40ºС. Найбільша кількість опадів випадає у червні.
Місто розташоване на обох берегах Дніпра – найбільшої водної артерії України. Велика кількість сонячних днів та вигідне розташування створюють сприятливі умови для вирощування різних культур, розвитку рекреаційного туризму.
Територія
Територія міста займає площу 55 км2. Херсон поділений на три райони:
- Суворовський, до складу якого входять історичний центр, а також мікрорайони Таврійський, Центр, Північний та Млини.
- Корабельний – кілька мікрорайонів та прилеглі селища (Забалка, Шуменський, Корабель, Сухарне, Камишани, Зимовник та ін.)
- Дніпровський. До його складу входить сім мікрорайонів, серед яких Слобідка, ХБК та Текстильний. Останні два є основними індустріальними та промисловими районами міста.
Інфраструктура
Громадський транспорт Херсона представлений переважно автобусами, тролейбусами та маршрутними таксі, що з'єднують різні райони міста. Сьогодні активно впроваджується система електронних квитків, а рух громадського транспорту можна відстежувати за допомогою додатків у телефоні. У місті діє понад 29 автобусних маршрутів, які обслуговує 400 автобусів.
Також з Херсонського автовокзалу вирушають автобуси, які сполучають південь України з деякими містами Європи. З міста можна вирушити до Вроцлава, Мюнхена, Гамбурга. Загалом через місто пролягає понад 500 міжміських маршрутів.
Міжнародний аеропорт "Херсон" приймає та здійснює як міжнародні, так і внутрішні рейси.
Залізничне сполучення з'єднує Херсон із великими містами України. З центрального залізничного вокзалу можна без пересадок дістатися до Києва, Львова, Одеси, Харкова. У середньому через станцію щодня курсує дев'ять поїздів, один із яких – Інтерсіті.
Також обласний центр має річковий та морський торговельні порти, вигідно розташовані у дельті Дніпра.
Рівень безпеки
Рівень безпеки у Херсоні досить високий, але туристам варто дотримуватися елементарних правил безпеки, наприклад, не ходити в темний час доби в незнайомих районах, не носити із собою великих грошових сум, не паркуватися у непередбачених місцях.
Ціни
Питання ціноутворення у Херсоні перебуває приблизно на тому ж рівні, що й у більшості обласних центрів країни. У місті працює низка великих мережевих супермаркетів, вартість продуктів у яких така сама, як і в інших магазинах мереж по Україні. На ринку ціни змінюються залежно від категорії продуктів харчування. Свіжі овочі та зелень можна придбати за вартістю менше 1$, а за один кілограм свіжого м'яса потрібно віддати 3$.
Ціни на житло в Херсоні відрізняються в залежності від обраного району та типу варіанта розміщення. У місті є готелі різного рівня, тому ніч коштуватиме від 30$ до 100$.
Структура населення
На початок 2022 р. чисельність населення Херсона становила 330 тис. осіб. Переважна кількість мешканців – українці. Також тут мешкають євреї та представники інших національностей. У місті мають свої храми всі конфесії, які представлені в Україні. Крім вірян Православної Церкви, у місті проживають католики, протестанти та представники мусульманської громади.
Культура та пам'ятки
Херсон – одне з найколоритніших міст південної частини України та темп культурного життя тут досить насичений. Жителям та гостям області пропонують відвідувати численні фестивалі та концерти, спектаклі, майстер-класи Першої Херсонської кіношколи та концерти просто неба, а також скуштувати страви місцевої кухні.
У Херсоні знайдуть чим зайнятися і дорослі, і діти, адже можна неквапом прогулюватися вулицями та проспектами, милуючись архітектурою, відвідувати театральні спектаклі. А для тих, хто любить природу, на Херсонщині є можливість для знайомства з унікальними представниками тваринного світу, водних прогулянок та літнього відпочинку на березі Чорного моря.
Парки
- Парк Слави розташований на березі Дніпра та вважається одним із найкрасивіших місць для відпочинку. Його тінисті алеї – чудовий зразок садово-паркового мистецтва, а місцеві жителі кажуть, що особливо гарно тут увечері, коли вогні ліхтарів відбиваються у темній річковій воді.
- Шевченківський парк – найстаріший у Херсоні, закладений ще 1785 р. Тут росте дуб, якому понад 120 років, а від нього "промінчиками" розходиться вісім тінистих алей, де можна прогулятися у спекотний літній день.
Музеї та бібліотеки
Музеї Херсона – це не лише цікаві експозиції, а й дивовижна архітектура, яка залишає незабутнє враження навіть у тих, хто не цікавиться історією та мистецтвом. Рекомендуємо відвідати:
- Художній музей ім. Шовкуненка. Знаходиться у будівлі колишньої міської ратуші, яка вважається одним із символів міста. Тут зібрано понад 10 тис. експонатів скульптури, зарубіжного та українського живопису, графіки, декоративно-образотворчого мистецтва, роботи сучасних художників та зразки іконопису XVII ст.
- Херсонський обласний краєзнавчий музей. Тут зберігаються найцікавіші археологічні знахідки, унікальні книги та зразки живопису, гравюри та рукописи, а також колекція флори та фауни Херсонщини. Скіфські золоті прикраси та колекція античних монет, зброя та давньогрецькі скульптури, особисті речі відомих людей – це далеко не все, що можна побачити в експозиціях музею.
Театри
Театральне мистецтво у Херсоні почало розвиватися ще у 1830-х роках. Представники місцевого дворянства придбали будинок генерала Лобрі та обладнали одне із приміщень для постановки вистав.
Херсонська публіка дуже любила відвідувати вистави, тому будівля завжди була переповненою, а тому, з ініціативи тодішнього губернатора було ухвалено рішення про будівництво Херсонського міського театру, який відчинив свої двері 1889 р. Тут відбувалися спектаклі за участю корифеїв української драматургії та зарубіжних труп, а сьогодні виконують не лише постановки, а й музичні театралізовані концерти.
Освіта та наука
Вища освіта у Херсоні представлена всіма типами навчальних закладів. Тут приймають на навчання українців та іноземних громадян, які можуть здобути кваліфікацію у галузі бізнесу та права, кораблебудування, гуманітарних наук, економіки та права, історії. Провідні навчальні заклади Херсона:
- Херсонський державний університет – найбільший ВНЗ Херсона та найстаріший у південній частині України. На 45 кафедрах працюють спеціалісти у галузі інженерії, юриспруденції, педагогіки та психології, економіки, журналістики. ВНЗ пропонує денну, заочну форму навчання та екстернат для підготовки бакалаврів, спеціалістів та магістрів.
- Херсонська державна морська академія Курсанти вишу мають можливість проходити практику на судах іноземних та національних компаній, а отримати ступінь бакалавра чи магістра тут можна на факультетах суднової енергетики та суднокермування.
Інші пам'ятки
Куди піти та що подивитись у Херсоні? Пам'ятки цього міста та області здатні залишити незабутнє враження навіть у досвідчених мандрівників.
- Олешківські піски. Про цю "українську Сахару" знають не всі, навіть серед наших співвітчизників. І дуже шкода. Найбільша пустеля в Європі є чарівним видовищем: на багато кілометрів розкинулися піщані дюни і бархани, висотою до 20 м. Це місце має приголомшливу енергетику, тому мандрівники, повертаючись додому після відпочинку, відзначають небувалий приплив сил. Олешківські піски – це не лише місце для неспішних прогулянок, фотосесій та медитацій, а ще й локація для активного відпочинку. Тут проводяться пішохідні екскурсії, можна взяти участь у перегонах на квадроциклах та пройти екстремальний курс виживання.
- Кінбурнська коса – місцевість, оповита таємницями, легендами та загадками. Багато хто вважає її місцем сили. Тут можна спостерігати за дельфінами, побачити рідкісних тварин, зробити чудові фото на озерах з рожевими кристалами солі. На Кінбурнській косі є унікальні гаї та ліси, навіть подейкують, що тут можна побачити привидів та русалок.
- Архітектурні пам'ятки Херсона. У місті корабелів зосереджено таку кількість дивовижних будівель, що про них можна написати розповідь. Чого варта Херсонська ратуша, чи будинок Блажкова з витонченими баштами, стрілчастими вікнами та фігурними балюстрадами! А ще під час прогулянок містом варто неодмінно познайомитися з Херсонською фортецею та здійснити променад набережною, де знаходиться парк Слави.
Телефони екстрених служб
- Управління ДСНС: 101
- Поліція: 102
- Швидка допомога: 103
- Газова служба: 104
- Служба порятунку МНС: 15-80