Завантаження...

hero

Каунас

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Каунас

Литовська Республіка
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Каунас розташований у центрі Литви біля злиття річок Німан і Вілія. Перша згадка про нього зустрічається в літописах 1361 р. Статус міста Каунас набув 1408 р. Завдяки своєму сприятливому географічному розташуванню, Каунас стрімко розвивався і у XV ст. став основним центром торгівлі із Західною Європою, що призвело до важливої ролі міста в економіці князівства Литовського. Тут почали будувати освітні установи, лікарні, аптеки, відкривати різні мануфактури. Місто стало одним із найпрогресивніших населених пунктів Литовської держави.

У період XVII-XVIII ст. місто сильно постраждало від частих військових конфліктів, епідемій і пожеж, які сильно підірвали його стабільність і процвітання. У 1655 р. Каунас зазнав нападу шведів, унаслідок чого всюди панувала розруха. Муніципальна влада в 1662 р. ухвалила рішення звільнити городян від сплати податків на десять років, з метою хоча б частково відновити Каунас. У 1812 р. місто було зруйноване армією Наполеона майже вщент.

На початку XX ст. Каунас переживає свій найкращий час, стаючи тимчасовою столицею Литовської Республіки. Місто активно розбудовується, чисельність жителів збільшується в рази, зводяться мости, розвивається культурне та громадське життя. У повоєнний час місто втратило права столиці, але почало свій розвиток і відновлення в різних галузях економіки і виробництва. У 1991 р. внаслідок перевороту було повалено радянську владу, Литва оголосила про свою незалежність. З цього часу починається нова глава в історії Каунаса.

Сучасний Каунас є не тільки економічним, а й культурним серцем Литви. Тут активно розвиваються транспортна сфера, послуги та туризм. Місто відоме своїми численними торговельними та розважальними центрами, музеями та театрами.

Розташування

Каунас займає площу 157 км². Висота над рівнем моря становить 48 м. У межах міста розташоване озеро Лампедіс. Рельєф характеризується невеликими пагорбами та низинними рівнинами.

Клімат у Каунасі вологий континентальний, з теплим літом і відносно холодною зимою. Середня температура влітку становить близько +22°C, взимку -5°C. Опадів особливо багато навесні та восени.

Територія

Адміністративний поділ міста забезпечує ефективну організацію та управління ресурсами і послугами для населення. Каунас складається з 11 територіальних одиниць - староств:

 • Алексотас;
 • Центрас;
 • Дайнава;
 • Ейгуляй;
 • Грічіупіс;    
 • Панемуне;    
 • Петрашюнай;
 • Шанчяй;    
 • Шилайняй;    
 • Віліямполе;    
 • Жалякальніс.

Здійснення управління районами міста базується на принципах децентралізації та місцевого самоврядування. Кожен район має свою районну адміністрацію. Адміністрації відповідальні за вирішення широкого спектра питань, пов'язаних із життєдіяльністю району, включно з благоустроєм, інфраструктурою та іншими аспектами. 

Інфраструктура

Каунаський міжнародний аеропорт розташований за 14 км від міста на Oro uosto g. 4, 54460 Karmėlava. Він був відкритий у 1988 р. і є другим за завантаженістю в країні. Аеропорт пропонує широкий спектр послуг і зручностей для своїх пасажирів. Сучасні термінали обладнані всім необхідним для комфортного очікування рейсу: кафе і ресторани, магазини, обмінні пункти, банкомати та багато іншого. До аеропорту можна дістатися автобусом №29, він вирушає із залізничного вокзалу і прямує через автовокзал.

Однією з основних автомагістралей, що проходять через місто, є траса А1, що з'єднує Вільнюс, Каунас і Клайпеду. Траса А6 дає змогу дістатися до латвійського Даугавпілса. Автомагістраль Е67, що проходить через Каунас, пов'язує Литву з іншими європейськими країнами.

Центральний залізничний вокзал розташований на вулиці M.K.Čiurlionio g. 16. Його було відкрито 1862 р., і відтоді він є важливим транспортним вузлом, що забезпечує пряме сполучення між Литвою і Польщею (Варшава), а також Україною (Харків).

Громадський транспорт охоплює 43 автобусні маршрути та 14 тролейбусних. Квитки можна придбати через мобільний додаток Žiogas, або в кіосках на зупинках. Міський автовокзал обслуговує як внутрішні, так і міжнародні рейси, він розташований за адресою Vytauto pr. 24.

Рівень безпеки

Рівень злочинності в Каунасі нижчий, ніж у багатьох інших містах Європи. Це свідчить про те, що місто вживає ефективних заходів для забезпечення безпечного середовища для своїх жителів і відвідувачів. Одним із факторів, що сприяють високому рівню безпеки, є добре розвинена система правоохоронних органів. Поліція здійснює регулярне патрулювання вулиць і активно взаємодіє з місцевим населенням, організовуючи різні профілактичні заходи.

У Каунасі також впроваджено відеосистему моніторингу громадських місць і транспорту. Камери спостереження встановлені в багатьох районах міста, що дає змогу оперативно реагувати на події.

Основні категорії злочинів, які трапляються в Каунасі, включають крадіжки, грабежі та шахрайство. Однак кількість злочинів скорочується з кожним роком і залишається на низькому рівні.

Ціни

Каунас є одним із найбільших міст країни і пропонує різноманітність продуктових магазинів, ринків і супермаркетів. Приблизні середні ціни на стандартний набір продуктів можуть бути такими:

М'ясо та риба:

 • курка - 3-4€;
 • яловичина - 6-8€;
 • свинина - 5-7€;
 • філе лосося - 8-10€.

Фрукти та овочі:

 • яблука - 1-1,50 €;
 • банани - 1,20€;
 • помідори - 2,50 €;
 • огірки - 1,30€.

Молочні продукти:

 • молоко - 1,30€;
 • йогурт - 1,50-2€;
 • масло вершкове - 1,50-2,50€.

Зернові та хлібобулочні вироби:

 • хліб - 0,80-1,20€;
 • рис - 2€;
 • макарони - 1,50-1,80€;
 • пластівці вівсяні - 1,20-1,70€.

Зазначені ціни приблизні і можуть варіюватися залежно від конкретного магазину і пори року. Також варто зазначити, що ціни на продукти можуть бути вищими або нижчими залежно від їхньої якості, виробника та інших факторів. Середні ціни на базовий набір одягу в Каунасі:

 • футболка - 15-20€;
 • джинси - 50-70€;
 • светр - 30-40€;
 • куртка - 70-100€;
 • взуття - 50-80€.

Варто враховувати, що сезонні знижки та розпродажі можуть надати можливість придбати одяг за вигіднішою ціною.

Структура населення

У Каунасі проживає понад 300 тис. людей. Етнічний склад населення представлений таким чином:

 1. литовці - 94,4%;
 2. росіяни - 2,9%;
 3. українці - 0,3%;
 4. поляки - 0,4%;
 5. білоруси - 0,2%;
 6. інші національності - 1,4%.

Литовська мова є офіційною і найпоширенішою в Каунасі. Вона використовується в усіх сферах спілкування, включно з урядовими установами, освітою, бізнесом тощо. У місті також широко поширені російська та польська мови, особливо серед молоді.

Християнство є найбільш поширеною релігією, у Каунасі розташована велика кількість католицьких храмів. Також є люди, які сповідують іудаїзм та іслам.

Культура та пам'ятки

Щороку в жовтні в Каунасі проходить Міжнародний кінофестиваль. Вперше він стартував у 2007 р., і відтоді став одним із найбільш значущих заходів країни. Основними цілями кінофестивалю є стимулювання розвитку литовської кіноіндустрії. У рамках програми представлені як фільми, вже визнані на міжнародному рівні, так і нові кінокартини від режисерів-початківців. Основним критерієм для відбору фільмів є поєднання високого художнього рівня та широкого висвітлення соціальних питань. Показ фільмів здійснюється в найстарішому кінотеатрі країни Romuva, заснованому в 1940 р. і розташованому на Laisves al. 54.

Ще однією значущою подією є Джазовий фестиваль, який проводять із 1991 р. у Каунасі щорічно в останні вихідні квітня. Репертуар вирізняється стилістичним розмаїттям, представлена широка програма за участю всесвітньо відомих виконавців джазового напрямку. Фестиваль проходить у Каунаському національному драматичному театрі на Laisvės al. 71.

Парки

Парк Ажуолінас розташований на 84 га за адресою Radvilėnų pl. 15A. Один із найбільших дубових парків у Європі, він налічує понад 700 дерев, деяким з яких понад 300 років. На його величезній території є спортивні зони, дитячі майданчики, оригінальні дерев'яні скульптури та багато іншого.

Литовський зоологічний сад - єдиний державний зоопарк у Литві. Він був відкритий у 1938 р. і розташований на території парку Ажуолінас, займаючи площу 16 га. Зоопарк налічує понад 3 тис. різних тварин. Тут мешкають лами, кенгуру, жирафи, бізони, бегемоти тощо. У зоопарку багато дитячих атракціонів, є магазин із тематичними сувенірами.

Ботанічний сад заснований у 1923 р., розташований на площі 63 га на території колишньої садиби XIX ст., де зберігся сам будинок, невеликий форт, скульптури, ставки з містками. Сад належить університету Вітовта Великого і включає 5 відкритих зон із квітами, ягодами та фруктами, місцевими рідкісними рослинами, лікарськими травами, у теплицях ростуть екзотичні рослини.  Сад розташований на вулиці Ž. E. Žilibero g. 6.

Парк злиття річок Німану та Вілії - мальовничий міський парк, що пропонує чудовий краєвид на навколишню місцевість і є ідеальним місцем для пікніків, прогулянок і відпочинку. Парк популярний серед містян, які приїжджають сюди, щоб насолодитися природою, спокійною атмосферою та зробити гарні фото. Розташований на вулиці Pilies g. 17.

Музеї та бібліотеки

Національний музей М. К. Чюрленіса було відкрито 1921 року, носить ім'я відомого художника і композитора. Колекція включає картини, особисті речі та предмети меблів, рукописи, музичні записи Чюрленіса. Також в експозиції представлені предмети народного мистецтва і живопис XVI-XX ст., загалом налічується близько 330 тис. примірників. Музей розташований на вулиці V. Putvinskio g. 55.

Музей Чортів було відкрито 1966 р., у ньому зберігається цікава колекція фігурок художника Жмуїдзінавічюса, де зібрано маски і статуетки з усього світу. Колекція налічує 3 тис. експонатів і розташована в будинку, в якому раніше проживав художник, за адресою V. Putvinskio g. 64.

Військовий музей Вітаутаса Великого засновано 1919 року, експозиція охоплює військову історію Литви, починаючи з давніх часів, налічує близько 200 тис. експонатів. Тут можна побачити зразки військової техніки, різну зброю, боєприпаси та інші предмети військової атрибутики. Особливу увагу приділено меморіальній експозиції, розташованій у чорній мармуровій залі музею, яка присвячена пам'яті всіх, хто загинув за незалежність Литви. Адреса музею: K. Donelaičio g. 64.

Литовський музей авіації розпочав свою історію 1990 року на території старого аеродрому. В експозиції представлено близько 40 об'єктів авіаційної техніки, включно з планери, літаки і вертольоти. Одним із головних надбань музею є унікальний літак АНБО-І, який було створено в єдиному екземплярі. Адреса музею: Veiverių g. 132.

Музей історії литовської медицини і фармації засновано 1936 року, розташований на Ратушній площі в будівлі XVI ст. Його колекція складається з 17 тис. експонатів, включно з давнім аптекарським приладдям, пляшечками з ліками, терезами, медичними інструментами, книжками, особистими речами лікарів та фармацевтів, а також меблями та обладнанням для медичних кабінетів. Адреса музею: Rotušės a. 28.

Театри

Каунаський державний музичний театр засновано 1940 року, його розташовано в будівлі, зведеній у XIX ст. для міського театру. У театрі представлені музичні постановки під керівництвом найкращих режисерів Литви та інших європейських країн. Репертуар включає опери, оперети, мюзикли, балети та вистави для дітей. Адреса театру: Laisvės al. 91.

Національний Каунаський драматичний театр був заснований у 1920 р. і розташований на знаменитій алеї Laisvės al. 71. У його репертуарі представлено понад 30 успішних постановок, включно з виставами для дітей і підлітків, зокрема з аудіовізуалізацією для людей зі слабким зором, а також синхронним перекладом.

Каунаський міський камерний театр засновано 1976 року, щороку він радує глядачів трьома новими виставами, одна з яких спеціально призначена для маленьких глядачів. Репертуар включає різноманітні жанри та форми театральних постановок. Адреса театру: Kęstučio g. 74A.

Каунаський державний театр ляльок засновано 1958 р. Крім яскравих дитячих вистав, театр може здивувати своїх гостей Музеєм ляльок, що налічує понад 900 експонатів. Адреса театру: Laisvės al. 87A.

Освіта та наука

Каунас заслужено називають містом студентів, у вищих навчальних закладах міста навчаються понад 50 тис. молодих людей. Найпопулярніші виші міста:

 1. Каунаський технологічний університет: заснований у 1922 р., набув статусу університету в 1990 р. Є одним із найбільших у країнах Балтії. Адреса: K. Donelaičio g. 73.
 2. ISM Університет управління та економіки: заснований у 1999 р., є першим приватним вишем у країні, спеціалізується у сфері менеджменту та фінансів.
 3. Литовський спортивний університет: заснований у 1934 р., здійснює підготовку вчителів фізичної культури, тренерів, фізіотерапевтів тощо. Розташований на Sporto g. 6.
 4. Університет Вітовта Великого: заснований у 1922 р., є одним із найстаріших університетів країни, пропонує різноманітні програми навчання в галузі гуманітарних, соціальних, природничих наук тощо. Розташований на K. Donelaičio g. 58.
 5. Литовський університет медичних наук: виник 2010 року внаслідок об'єднання Каунаського медичного університету та Литовської ветеринарної академії. Адреса: A. Mickevičiaus g. 9.
 6. Університет Александрова Стульгінскіса: заснований у 1924 р., здійснює підготовку фахівців у сфері сільського господарства. Адреса: Studentų g. 11.

Вища освіта в Каунасі вирізняється високим рівнем якості викладання та безліччю можливостей для студентів. Місто пропонує комфортні умови для студентського життя, сучасну інфраструктуру та різноманітні культурні заходи.

Інші пам'ятки

Каунаський замок являє собою оборонну фортецю XIII ст., яка була побудована з метою захисту від нападів Тевтонських лицарів і мала велике військово-стратегічне значення. Фортеця неодноразово зазнавала руйнувань і реконструкцій. Нині збереглася лише третина фортеці, що включає дві вежі. Адреса: Pilies g. 17.

Каунаська ратуша була побудована в XVI ст. і розташовується на Rotušės a. 15. Будівлю неодноразово перебудовували, що надало їй різноманіття стилів. У різні часи в Ратуші розташовувалися різні установи, включно з в'язницею, складами, православною церквою, резиденцією монарха, пожежною станцією, театром, архівом та інститутом. Сьогодні тут розташований міський музей, присвячений історії Каунаса.

Церкву Вітаутаса Великого збудовано за наказом князя Вітаутаса Великого в 1400 р. для францисканських ченців. Вона має високу дзвіницю і виконана в стилі ганзейської готики з маленьких червоних цеглин. Фасад прикрашений геометричними візерунками і декоративними елементами, які ідеально відповідають стилю споруди. Адреса: Aleksoto g. 3.

Пажайсліський монастир являє собою одну з найбільш чудових споруд у стилі бароко в Європі. Він був заснований у 1667 р. і призначався для камальдольських ченців. Будівництвом займалися майстри з Італії, і результатом їхньої праці стала монументальна будівля з двома вежами, розташованими симетрично, увінчана куполом у центрі. У наші дні монастир продовжує свою діяльність, але вже як жіночий. Адреса: T. Masiulio g. 31.

Телефони екстрених служб

 1. Екстрена служба: 112
 2. Пожежна служба: 112
 3. Поліція: 112
 4. Швидка допомога: 112
 5. Посольство України: +370 5 212 15 36