Івано-Франківськ
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: місто, обласний центр
-
Адміністративний Центр: Івано-Франківська область
-
Площа: 83,7 км²
-
Заснований у 1662 році
-
Клімат: помірний континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 238 196
-
Телефонний код: +380 342
Інфраструктура
Івано-Франківськ
Про місто
Місто на Заході України. До 1962 р. називалося Станіслав, а ще раніше, до 1932 р. – Станіславів. Сучасна назва міста була дана йому з політичних міркувань. Радянська влада була проти. Назва міста не мала асоціюватися з іспанським диктатором, ворогом Радянського Союзу, Франсіско Франко. Нині ж ця назва ідеально підходить місту, бо достеменно зрозуміло, що тут живуть українці. У побуті між своїм містом часто називають скорочено Франківськ чи Франик.
Зараз це місто, що розвивається, відкрите для бізнесу і туризму. Більшість туристів відвідують Івано-Франківськ, прямуючи в гори або повертаючись з них, купуючи залізничні квитки на поїзд. Мандрівники переважно купують залізничні квитки онлайн, щоб заощадити свій час. Але ми радимо затриматися у цьому місці довше. Дістатися до міста краще, купивши квиток на поїзд у SkyBooking.
По атмосфері це місто нагадує Європу (Братиславу чи Краків), адже тут зовсім небагато людей та транспорту. Ви легко можете відмовитися від автомобіля та дослідити цікаві місця пішки. Івано-Франківськ – досить компактний. Вулиці вимощені бруківкою, архітектура – у стилі модерну та класицизму, які доповнюються конструктивізмом. Це місто контрастів.
Гуляючи вулицями, можна зустріти велику кількість сучасних, іноді не всім зрозумілих, муралів між старовинними спорудами.
Розташування
Івано-Франківськ знаходиться на Покутській рівнині на заході України. Відстань до Львова – 114 км. Ви легко можете їздити сюди залізничним транспортом або автобусом, придбавши квиток онлайн, не виходячи з дому, у SkyBooking.
До Києва – 452 км. Найзручніше добиратися поїздом Укрзалізниці. У SkyBooking ви можете купити квиток на поїзд, легко підберете найбільш зручний для вас час, не виходячи з дому.
Місто – адміністративний центр Івано-Франківської області, економічний та культурний центр Прикарпаття. Один із центрів історичного регіону Галичина. Міській раді також підпорядковуються п'ять найближніх сіл: Вовчинець, Крихівці, Микитинці, Угорники, Хриплін. Територія міста – 83,73 км2. Клімат – помірний континентальний.
Місто знаходиться між двома річками – Бистрицею Надвірнянською та Бистрицею Солотвинською. Найбільший штучний ставок знаходиться в межах міста, їхати краще від парку Шевченка.
Площа водосховища – 36 га. Споруджене у 1955 р. Складається "озеро" з кількох штучних ставків, які живлять це водосховище. Озеро називається ще "Станіславським морем".
Територія
Нинішній початок місто бере від Станіславської фортеці. Спочатку у центральній укріпленій частині міста утворилася площа навколо ратуші, від якої були проходи до фортечних воріт. У свою чергу, до передмістя вели під'їзні торгові шляхи з інших населених пунктів краю.
У сучасному місті виділяють такі райони:
- Арсенал.
- Бам.
- Брати.
- Будівельників.
- Вокзал.
- Гірка.
- Містечко.
- ЖК "Винагородний".
- Завгоддя.
- Івасюка-Надрічний тощо.
Якщо вам потрібно дістатися будь-якої точки міста, радимо використовувати автобус. Щоб купити квитки, вам потрібно зробити замовлення на сайті skyboоking.ua. Достатньо ввести пункти відправлення та прибуття, а також вказати потрібну дату. Система автоматично підбере відповідні варіанти, вам залишається лише вибрати найбільш зручний спосіб, та оформити замовлення квитків, не виходячи з дому.
Інфраструктура
Основними транспортними вузлами міста є залізничний вокзал та Міжнародний аеропорт "Івано-Франківськ".
Залізничне сполучення можливе з багатьма містами України. У зимовий сезон запускаються додаткові потяги Інтерсіті з Києва та Львова. У літній сезон – до Одеси, Новоолексіївки, Запоріжжя. Придбати квиток на поїзд, у певний вагон, можна також на сервісі SkyBooking. Поруч із залізничним вокзалом знаходиться автобусна станція міжміського сполучення. Більшість автобусів прямують до туристичних міст у горах. На нашому офіційному сайті ви можете не тільки переглянути розклад, але й купити квиток на автобус.
Аеропорт міста має сполучення з Києвом, Римом, Анталією. Також злітними смугами користуються приватні та чартерні літаки. Щоб скористатися авіатранспортом, вам необхідно купити квиток на літак. Для внутрішнього переміщення містом люди використовують автобуси, тролейбуси та маршрутні таксі.
Зараз вартість проїзду для пасажира в автобусах і тролейбусах становить 0,27$, у маршрутних таксі – 0,22$. Купити автобусний квиток онлайн не можна, лише у водія. Вартість проїзду буде меншою для власників транспортної картки "Галка" – 0,16$ і для студентів – 0,14$. Сьогодні карткою користується 25% містян.
Для паркування особистого автомобіля у місті запустили електронну оплату паркомісць. Вартість години паркування – 0,81$. Також ви можете придбати абонемент на день – 3$ або на місяць – 55,21$.
Рівень безпеки
Згідно з масштабними дослідженнями DOU, Івано-Франківськ є найбезпечнішим містом України. За статистикою, в Івано-Франківську зареєстровано 58 злочинів на 10 тис. мешканців. При тому, що середній показник злочинів по Україні – 112,9 випадки на 10 тис. мешканців.
Якщо подивитися карту міста, то найчастіше злочини скоюються у центральних районах. Найбезпечніший – район аеропорту, сіл Микитинці, Підлужжя, Хриплін.
Ціни
Загальна вартість проживання в Івано-Франківську для двох осіб, без урахування оренди житла, становить 643$.
Ціна покупки 1 м2 житла в місті становить від 1490$, якщо ви розглядаєте передмістя, вартість знижується до 540$.
Щодо оренди житла, то ціна за номер в готелі середнього класу складає 22$. Оренда однокімнатних апартаментів на добу – від 20$. Ціни на оренду житла на місяць і більше становлять від 150$ у межах міста.
Чек у ресторані/кафе для туриста складає 3-6$.
Ціна на основні продукти харчування:
- яблука (1 кг) – 0,79$
- картопля (1 кг) – 0,57$
- м'ясо (свинина, 1 кг) – 3,39$
- курячі яйця (10 шт.) – 0,84$
- молоко (1 л) – 0,57$
- вода (0,5 л) – 0,3$
Виходячи з цих цін, день перебування одного туриста в місті в середньому коштує йому 33$. Це, не включаючи купівлю пасажирами квитків на поїзд чи автобус та вартості авіаквитків. Дізнатися розклад транспорту, наявність квитків у вагонах, вартість квитків можна на нашому офіційному сайті.
Структура населення
Станом на 1 січня 2022 р., у місті проживає 238,2 тис. осіб. Якщо порівнювати з минулим роком, то спостерігається приріст населення. Це пов'язано із внутрішньою міграцією українців.
За національними ознаками більшу частину, понад 90% населення, становлять українці. Згідно з переписом населення від 2001 р., це 212 577 осіб. Історично склалося, що за національною ознакою далі йдуть поляки та євреї. Росіян – менше 2% від кількості мешканців. Згідно з переписом населення за 2001 р., кількість чоловіків становить 111 тис. осіб, 47,5%, а жінок – 122,4 тис. осіб або 52,5%.
Більшість населення, близько 95%, розмовляє українською мовою. Інші – російською, польською, івритом.
Основна релігія у місті – це греко-католицьке християнство. Також там є православні віруючі та ті, хто належить до римсько-католицької конфесії. Нині зростає кількість християн, які належать до протестантських течій.
Культура та пам'ятки
В Івано-Франківську проходить дуже багато цікавих фестивалів, багато з них – за межами міста. Дістатися до них краще, купивши квиток на автобус:
- Міжнародний фестиваль "Різдвяна коляда на Майзлі".
- Свято сиру та хліба.
- Конкурс молодіжної музики "Едельвейс".
- Фест лабух.
Також у місті функціонують художні колективи:
- Муніципальна капела бандуристів. У її складі є 34 виконавці, які дають самостійні концерти та беруть участь у міжнародних фестивалях Європи.
- Муніципальний ансамбль саксофоністів. Шість артистів, лауреатів міжнародних конкурсів "Сурми-2000", "Срібний дзвін" 2002 р.
- Муніципальний камерний хор "Галицькі передзвони". Класичний вокал. Високий рівень майстерності, цікаве виконання деяких творів та хор, відомий в Україні та за кордоном.
- Оркестр народних інструментів "Рапсодія". Його діяльність спрямована на відродження національної автентичності інструментальної та вокальної музики, а також пропаганду найкращих зразків світової музичної культури.
- Муніципальний концертний оркестр духової музики "Дивертисмент". Усі загальноміські заходи культурно-патріотичного спрямування, а також масово-політичні та спортивні заходи відбуваються за їх участю.
Парки
У місті є кілька дерев, які охороняються природно-заповідним фондом України:
- Гінкго дволопатевий.
- Дуб сторічний.
- Дуб звичайний (вул.Гнатюка).
- Дуб звичайний (вул. Матейки).
Улюблений парк – ім. Тараса Шевченка, який створили ще у XVII ст. на місці дубового гаю. 1901 р. в парку зроблено освітлення на головній алеї за допомогою газових ламп. Дістатися парку можна, купивши автобусний квиток онлайн на міський транспорт.
Зараз площа парку складає 24 га. До нього належить міський став з Островом Закоханих, до якого веде місток. Це улюблене місце для відпочинку містян. З 2017 р. парк є пам'яткою садово-паркового мистецтва та має статус дендрологічного парку.
"Дружба" або дендрологічний парк ім. З. Павлика площею 10 га знаходиться на заході міста. Він належить до Прикарпатського національного університету. Тут функціонує пасіка та рибні ставки. Проводяться експериментальні дослідження у сфері селекції та акліматизації рослин. Планується створити науково-дослідний центр.
Музеї та бібліотеки
В Івано-Франківську працює багато музеїв. Найбільш відомі серед них:
- Музей жертв комуністичного терору. Він розташований в урочищі Дем'янів лаз, у підвальному приміщенні каплиці, де поховані жертви масового терору НКВС 1939 р. Також там зберігаються документи, фото- та відеоматеріали, які доводять геноцид українського народу.
- Івано-Франківський обласний мистецький музей. Тут представлено образотворче та декоративне мистецтво краю. Найбільшим надбанням музею є колекція галицького сакрального мистецтва скульптора періоду бароко Йогана Георгія Пінзеля.
- Музей боротьби Степана Бандери. Тут представлені матеріали боротьби прикарпатських жителів за незалежність з ХII до XX ст. Брошури, що добре збереглися, журнали ОУН, УПА та документи діяльності Легіону січових стрільців.
- Бібліотеки: Івано-Франківська обласна бібліотека для юнацтва, Івано-Франківська обласна наукова бібліотека ім. Івана Франка, Івано-Франківська міська централізована бібліотечна система, Обласна наукова медична бібліотека, Івано-Франківська обласна бібліотека для дітей, Наукова бібліотека ДВНЗ університету Василя Стефаника.
Театри
У місті представлені два театри:
- Івано-Франківський обласний музично-драматичний театр ім. Івана Франка. Був створений ще 1939 р. Зараз він стоїть на одному щаблі з найкращими театрами країни. На вистави приїжджають туристи з інших міст. Театр відрізняється сучасним підходом до постановок та авангардом.
- Івано-Франківський академічний обласний театр ляльок ім. Марії Підгірянки. Театр створено 1945 р. Нині тут кожні два роки проводять міжнародний фестиваль лялькових театрів, метою якого є популяризація театром національної спадщини для наймолодших глядачів.
- Також діє обласна філармонія та три сучасно обладнані кінотеатри: "КіноБум", "Космос", "Люм'єр".
Освіта та наука
В Івано-Франківську функціонує 17 вищих навчальних закладів державної та приватної форм власності:
- Богослословський інститут і Духовна семінарія ПЦУ.
- Західноукраїнський економіко-правовий університет.
- Івано-Франківський національний технічний університет нафти та газу. Є одним із найкращих університетів країни, які готують фахівців у цьому напрямі. Має 12 факультетів та 56 кафедр.
- Івано-Франківська філія Відкритого Міжнародного університету розвитку людини.
- Івано-Франківський медичний університет готує фахівців з усіх медичних напрямків, включаючи стоматологів та сімейних лікарів. У цьому університеті навчається найбільша кількість іноземних студентів, які добираються до міста, купуючи авіаквиток. Також на його базі лікарі різних спеціальностей можуть пройти передатестаційну підготовку.
- Національний університет Прикарпаття ім. Василя Стефаника. Найстаріший університет міста, заснований у 1940 р.
- Івано-Франківський інститут менеджменту.
- Івано-Франківське музичне училище ім. Дениса Січинського.
Інші пам'ятки
У місті багато туристів знають тільки залізничний вокзал, де купують залізничні квитки в касі, але можна насолодитися такими головними пам'ятками:
- Ратуша (Івано-Франківський краєзнавчий музей). Ідеальний оглядовий майданчик на висоті понад 33 м. Фонди музею налічують понад 110 тис. одиниць, серед яких є ікони, зброя, живопис, графіка, археологічні предмети.
- Галицька Брама. Неподалік ратуші, за 50 м, в ХІХ ст. археологами було знайдено підземний хід з воротами, через які без проблем міг проїхати вершник на коні. Брама відтворена відомим художником та ковалем Прикарпаття Сергієм Полуботьком.
- Найбільша вітражна гуцульська тарілка-панно. Це один із об'єктів Книги рекордів Гіннеса. Вітраж об'єднує у собі 2500 деталей. Знаходиться у ресторані "Надія".
- Парафіяльний костел та дзвіниця. Одна з найстаріших будівель у місті, його будівництво почалося ще 1672 р., а закінчилося 1703 р. У 1900 р. було встановлено орган, який був втрачений у післявоєнний час. Пізніше костел було передано Інституту нафти та газу, як приміщення для музею.
- Кафедральний собор святого Воскресіння. Головний собор Української Греко-Католицької Церкви. Його розписували художники Монастирський та Сосенко.
Щоб побачити все місто з висоти пташиного польоту, радимо купити квиток онлайн на літак.
Телефони екстрених служб
Телефони екстрених служб
- Урядовий контактний центр: 15 45
- Служба оперативного реагування виконавчого комітету міської ради: 15 80; 75 15 80
- Івано-Франківськводоекотехпром: 75 91 42
- Станіславська теплоенергетична компанія: 59 46 34
- Управління з надзвичайних обставин: 53 24 00
- Управління з експлуатації газового господарства: 50 96 66
- Івано-Франківський район електричних мереж: 59 40 20
- Міськсвітло: 063 297 41 44
- Муніципальна інвестиційна управлінська компанія: 75 10 43