Стамбул
Загальна інформація
-
Країна: Турецька Республіка
-
Статус: адміністративний центр провінції
-
Адміністративний Центр: провінція Стамбул
-
Площа: 5 343 км²
-
Заснований у 660 р. до н. е.
-
Клімат: середземноморський, вологий субтропічний, океанічний
-
Часовий пояс: UTC +3:00
-
Населення: 15 514 128
-
Телефонний код: +90 212, +90 216
Інфраструктура
Стамбул
Про місто
Велична столиця династій султанів Османської імперії Стамбул (İstanbul) знаходиться в самому центрі світу, на берегах Босфору, що розділяє Європу і Азію. З півдня узбережжя омиває Мармурове море. До завоювання турками це був найбільший центр християнського світу, столиця Візантії, Константинополь.
Після Війни за незалежність столицею Туреччини стає Анкара, Стамбул залишається одним з найкрасивіших міст країни і входить до десяти найбільших міст світу.
Величний візантійський собор Святої Софії, оточений високими мінаретами, видно ще здалеку при підході корабля до Стамбула. Розкішна архітектура, мабуть, не має рівних у світі. Величезний купол VI ст. витримав вплив багатьох часів. Стіни собору прикрашені унікальною мозаїкою. Старе місто зберігає багато історичних цінностей, включаючи навіть Єгипетський обеліск.
Невисокі ціни на авіарейс із Києва до Стамбула пропонує сервіс SkyBooking. Тут можна також купити квиток на поїзд, автобус від великих світових компаній. Всього кілька кліків та авіаквиток буде оформлено на ваше ім'я. Ми пропонуємо максимум зручностей та комфорту та надаємо всі необхідні консультації безкоштовно.
Розташування
Подорож літаком, поїздом чи міжнародним автобусом залишає яскраві враження. Швидкий та комфортабельний переліт цим маршрутом пропонують найбільші авіакомпанії світу. Скористайтеся сервісом SkyBooking, щоб придбати необхідний квиток до Стамбула.
Він розташований у самій точці сполучення між Європою та Азією, розділених протокою Босфор. Ці частини міста з'єднані мостами, туннелями. Розташування між Чорним, Середземним та Мармуровим морями дозволяє перебувати на перехресті торгових шляхів.
З часів заснування, близько 660 р. до н. е., місто відоме під назвою Візантіон. Воно мало велике стратегічне значення, зміцнювало позиції на мисі Сарайбурну і забезпечувало безпеку в цьому місці Великого шовкового шляху.
Багата історія налічує тисячі років правління Римської, Візантійської, Османської та Латинської імперій. Подорож до Стамбула подарує незабутні враження та приголомшливі фото та відео, щоб поділитися з друзями.
Територія
Стамбул займає площу 5 343 км2, розкинувся широкою смугою в 150 км на берегах протоки Босфор в Туреччині, в південній частині омивається Мармуровим морем. На відміну від усіх міст світу, він розташований одразу на двох частинах світу, в Європі та Азії. Європейська частина більша за розмірами і розділяється морською бухтою Золотий Ріг.
Виняткове розташування також включає прямий шлях з Чорного в Мармурове та Середземне море.
Місто знаходиться в зоні спекотного субтропічного клімату, однак у зимовий сезон можуть дути холодні вітри з півночі та випасти сніг. Температура взимку падає нижче 0°C.
Рання весна дуже м'яка, без різких перепадів температур. Більш спекотно влітку, вдень буває до +35°C, але вплив морського бризу пом'якшує клімат.
Велика кількість опадів, до 850 мм, сприяє зростанню зеленого покриву та покриттю місцевості квітучою рослинністю.
Адміністративна структура включає 39 муніципальних районів, що відповідно називаються мул (провінція) та ільче (підрозділи). Столична мерія займається різними питаннями інфраструктури, містобудівництва, благоустрою, оподаткування.
Інфраструктура
Стратегічно важливим природним об'єктом для розташування є протока Босфор, через яку проходять кораблі з північної до південної півкулі планети. Це прямий шлях із Чорного до Мармурового та Середземного моря. За завантаженістю він втричі перевищує Суецький канал, тут транспортують понад 200 млн тонн нафти щорічно.
Найбільші порти Стамбула: Амбарлі, Зейтінбурн, Хайдарпаша. Також приймають вантажі менші порти та нафтові термінали вздовж усього узбережжя Босфору та Мармурового моря.
Через бухту Золотий Ріг проходить:
- Галатський міст;
- Ататюрка;
- Старий галатський міст;
- Халіч.
Дві частини світу через Босфор з'єднуються:
- Босфорським мостом;
- Мостом султана Мехмеда Фатіха.
Туристи можуть вирушити на екскурсію морськими автобусами, пасажирськими суднами до сусідніх районів, передмістя та островів, що знаходяться в морі.
Біля Стамбула розташована величезна морська акваторія, що включає:
- бухту Золотий Ріг;
- протоку Босфор;
- частину біля узбережжя Мармурового моря.
Міжнародні судна заходять до турецьких портів, таких як порт Хайдарпаша, Амбарлі, Каракей, Йенікапи, Зейтінбурн.
Численні залізничні колії та автомагістралі пов'язують центральну Європу зі Стамбулом, проходять через Туреччину до Сирії та Ірану, що дозволяє подорожувати потягом у різні країни світу.
Розвинена мережа автомагістралей об'єднує Європу та Азію. У Стамбулі з Міжнародного автовокзалу Бюйюк Інстанбул Отогари відправляються автобуси різними маршрутами.
Авіаперевезення здійснює найбільший аеропорт Стамбул. Туристи прибувають авіалайнером з усіх сторін світу, щоб побачити на власні очі красу колишньої османської столиці.
Рівень безпеки
З урахуванням подій минулих років, у Стамбулі постійно працюють над підвищенням безпеки та посиленням контролю. В аеропорту ще під час в'їзду, підходу до терміналу поліцейські попереджають туристів дотримуватися правил безпеки та у разі непередбачуваних ситуацій звертатися до правоохоронців.
Не рекомендовано ходити самому вночі вулицею, це небезпечно, особливо у темний час доби. Вдень на прогулянці не радять носити короткі шорти та спідниці, прозорі тканини. Слід прикривати руки та груди, місцеві жінки часто зовсім приховані від стороннього погляду довгим вбранням.
Віддаючи данину місцевим звичаям, краще вибрати вбрання довжиною до колін із закритою горловиною та довгим рукавом. Також не рекомендовано носити з собою великі суми грошей, користуйтеся іменними картками, дорожніми чеками.
Також заборонено вживати алкоголь у громадських місцях, це може призвести до штрафних санкцій. У Туреччині за розпивання спиртного у туристичній зоні нараховується штраф у сумі 100 турецьких лір.
Ця заборона діє на розпивання алкоголю на вулиці, у парку, сквері. Такі ж вимоги існують для всіх, хто відправляється в рейс на території вокзалів та аеропорту.
Ціни
Середній рівень цін у Стамбулі, щоб пообідати у місцевому кафе, становить:
- кебаб – 25 турецьких лір;
- десерти – 8-10 турецьких лір;
- м'ясні страви – від 30 турецьких лір;
- суп –15 турецьких лір;
- морепродукти – 35 турецьких лір та вище;
- салати – 7-2 турецьких лір;
- кава – 6 турецьких лір;
- чай – 3 турецькі ліри;
- вода (0,5 л) – від 0,5 турецьких лір;
- випічка – від 20 турецьких лір за 1 кг;
- морська кухня – від 25 турецьких лір.
Готова вулична їжа за цінами обходиться нижче і нічим не поступається багатим вибором страв. Фаршировані мідії коштують від 0,75 до 1,5 турецьких лір, балик екмек – 7-3 турецьких лір, кава по-турецьки – 1 турецька ліра.
Любителям дарів моря можна скуштувати готові страви просто на набережній, біля мосту в Каракеї.
Купувати овочі та фрукти краще на базарі, де прийнято торгуватися, щоб збити ціни. Основні продукти купують у супермаркетах, у яких вартість споживчого кошика виходить нижчою.
Структура населення
Зростання населення одного з найбільших міст світу випереджає багато мегаполісів. У попередні роки чисельність населення збільшилася вдвічі через різні причини:
- збільшення кількості мігрантів із східних провінцій (санджаків) Туреччини;
- різних країн світу;
- біженців із країн, у яких ведуться бойові дії.
Стамбул займає перші позиції у світі з прийняття біженців, всього до міста прибуло понад 559 тис. людей. Відповідно до загальної чисельності населення в Стамбулі проживає кожен п'ятий житель Туреччини.
Він вважається також містом-космополітом, у якому вітається різноманітність населення. Турки становили більшу половину населення, а також вагому частку займали греки, вірмени, болгари, євреї.
Більшість місцевого населення є мусульманами. У Стамбулі зосереджено безліч релігійних та етнічних меншин. Після проголошення Турецької республіки містичні рухи, наприклад, суфізм, були заборонені.
Тут знаходиться резиденція Константинопольського Патріарха, починаючи з VI ст. Він є Вселенським і править у стамбульському соборі святого Георгія. Відкрито для віруючих багато інших храмів.
Культура та пам'ятки
Стамбул входить до п'ятірки найпопулярніших туристичних напрямків. Щорічно місто відвідують мільйони туристів з усього світу. Унікальні культурні та історичні пам'ятники, 70 музеїв, 17 палаців різних епох, 64 мечеті, 49 церков, замки, фортеці та порти, що відбивали ворогів у битвах.
Серед найбільш відвідуваних місць є унікальна архітектура:
- собору Святої Софії (мечеті Айя-Софія);
- найбільшої мечеті Сулейманіє;
- Блакитної мечеті, найбільшої за розмірами будівлі, що відома як мечеть Султанахмет;
- малої Айя-Софії;
- собору святого Георгія;
- церкви святого Антонія Падуанського;
- церкви святої Ірини, де в саркофазі, за переказами, спочивають останки імператора Костянтина Великого;
- фортеці Румеліхісар;
- головної синагоги "Неве шалом";
- Галатської вежі;
- палацу Топкапи;
- цистерни Базиліка;
- відновленої стіни фортеці Константинополя.
Мечеть Сулейманіє зведена під час правління султана Сулеймана Пишного, у золоту добу Константинополя. У цей період зводяться унікальні нові мечеті, різні громадські будівлі.
Міські театри, галереї, виставки представляють широку культурну діяльність, створюються культові серіали, які із захопленням дивляться у різних країнах світу.
Парки
Прекрасні палаци та парки Стамбула не поступаються розкошами палацам Парижа, Мілана, Венеції. Вражаюча архітектура палацу Бейлербей, Кючюксу, Чираган в оточенні чудових садів та парків викликає захоплення туристів.
Багато зелених зон і парків розташовані на великих територіях. Пальма першості з відвідин належить:
- Дендрарію Ататюрка.
- Парку Гюльхане.
- Дмитра Кантеміра.
- Еміргану.
- Йилдизу.
- Хидіву Касри.
- Улушу.
- Парку мініатюр Мініатюрк.
Дендрарій Ататюрка знаходиться у передмісті та займає площу 296 га. Тут зібрані унікальні рослини з усіх частин світу, у тому числі що охороняються законом.
Парк Гюльхане з віковими деревами розташований у центрі Стамбула. Він оточує резиденцію султана та створює гармонійний природний ландшафт.
На березі Босфору закладено найбільший парк Емірган, розташований на європейській частині узбережжя.
Музеї та бібліотеки
Видатні пам'ятки минулих століть включають величні споруди, що стали найвідомішими музеями Стамбула. Туристи вирушають подивитися на власні очі одне із справжніх чудес світу:
- Блакитну мечеть або СултанАхмет, першу за значимістю в Стамбулі, оточену шістьма мінаретами з різних боків;
- мечеть Сулейманіє, що у Вефа, старій частині міста, з найбільшою і величною архітектурою;
- Софійський собор, Айя-Софію, раніше головний православний собор Константинополя, названий на честь Премудрості Божої. Територія прикрашена фонтанами та райським квітучим ландшафтом;
- палац Топкапи;
- Стамбульський археологічний музей;
- Цистерну Базиліка;
- музей Долмабахче з вежею із встановленим годинником;
- літературний музей-бібліотеку Ахмеда Хамді Танпінара;
- Мозаїчний музей та безліч інших.
Експозиції Стамбульського археологічного музею включають понад мільйон експонатів з різних епох, виставлених у трьох музеях археології, з'єднаних у єдиний комплекс у районі Еміненю у Стамбулі.
Найбільші бібліотеки має Стамбульський університет, Сулейманіє, Баязіда, Атіфа Ефенді, Кепрюлю, Стамбульський технічний університет та інші.
Театри
Культурне театральне життя представлене відомими театрами: "Харбіє", "Гюльтепе", "Кен-тер", "Фатіх", "Кадикей". Також відчинені двері в оперному залі "Максим".
Талановиті актори знімаються в культових серіалах та кінофільмах, які з цікавістю переглядає увесь світ. Виняткова гра заворожує з перших хвилин і відображає різні історичні події, включаючи золоту добу найбільшої столиці світу.
Освіта та наука
Серед найбільших університетів, включаючи з дешевим курсом навчання англійською, німецькою та іншими мовами, можна відзначити здобуття освіти:
- у Стамбульському університеті;
- Стамбульському технічному університеті;
- Босфорському університеті;
- університеті Мармара.
Студенти навчаються також у Стамбульській академії економіки та торгівлі, обирають навчання у приватному університеті Едітепе, Галатасарай, Малтепі, Фатіх.
Навчання студентів англійською, французькою, німецькою мовами здійснює університет Мармара.
Інші пам'ятки
Вирушаючи в прямий рейс до Стамбула, намагаються побачити якнайбільше місцевих визначних пам'яток. Любителі етнічного колориту вирушають на місцевий базар, де можна придбати рідкісні сувеніри з усього світу.
- Гранд-базар вміщує 66 вулиць на площі 30 700 м2, де відкрито більше 4 тис. магазинів. Тут буває до мільйона відвідувачів та туристів.
- Єгипетський базар є ринком прянощів з усього світу, тут розташовані більше 80 найбільших магазинів приправ та спецій.
- Джевахір є найбільшим торговим центром у Європі. Він вміщує магазини, торгові майданчики на шести поверхах, це найбільший центр покупок та розваг для будь-якого віку.
- Гайреттепе, найбільший фінансовий та бізнес-центр міста. Тут укладають угоди, підписують контракти, встановлюють взаємовигідні торговельні зв'язки.
Насичена екскурсійна програма включає різні історичні місця, щоб оглянути все, знадобиться, мабуть, не один рік. Однак найвідоміші з цих визначних пам'яток є must have будь-якої поїздки до Стамбула.
Що потрібно подивитися в Стамбулі:
- палац Топкапи та Айя-Софію, що лідирують за відвідуванням туристів, це вибір номер один для екскурсій;
- 70 музеїв з мільйоном різних історичних експозицій, різних епох та культур;
- 64 мечеті, включаючи найбільшу Блакитну мечеть, Айя-Софію, мечеть Сулейманіє, Айя-Ірену;
- 49 церков, собор святого Георгія, церкву святого Антонія Падуанського;
- 17 розкішних палаців в оточенні прилеглих парків та квітучих садів на узбережжі Босфору, Мармурового моря.
Фортеці і руїни, що залишилися від колон, стародавніх стін і веж, що стримують облогу ворогів, збереглися ще з часів Римської та Візантійської імперій.
Телефони екстрених служб
- Номер швидкої допомоги: 112
- Пожежна служба: 110
- Поліція: 155
- Муніципальна поліція: 153
- Жандармерія: 156
- Консульство України у Стамбулі: +90 212 662 25 41; гаряча лінія – +9 0533 307 72 32; +9 0530 612 55 77