Завантаження...

hero

Газіантеп

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Газіантеп

Турецька Республіка
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Газіантеп важко знайти в путівнику Туреччиною - це місто для життя, а не для туристів. І нехай тут немає курортних зон із розкішними готелями й аквапарками, зате є вдосталь колориту та історії, якими просякнуті стародавні стіни й охоче діляться місцеві жителі.

Візит до Газіантепа неодмінно варто додати до туристичного маршруту поціновувачам турецької культури, історії, а особливо кулінарії - місто вважається центром національної кухні. Саме з місцевих мечетей почалася хода ісламу в XVII столітті турецькою землею. Стіни фортеці Газіантепа, особняків і замків відбивали сотні набігів войовничих народів, служили римлянам, османцям, сельджукам, курдам.

Це багатонаціональне місто, привітне до гостей і чуйне до експатів, які вирішили пов'язати своє майбутнє з турецькою землею. Тут дбайливо зберігають стародавню архітектуру, з користю застосовуючи старі стіни для нагальних потреб, підтримують розвиток традиційних ремесел - килимового ткацтва, виготовлення мідного посуду, шкіряного взуття, аксесуарів, ювелірної справи. Газіантеп - це справжня сучасна Туреччина без туристичного лиску, але з глибокими традиціями, релігійними законами та прогресивним поглядом у майбутнє.

Розташування

Газіантеп розташований у південній частині Туреччини на схилах Таврських гір, його південну частину омиває Середземне море. Географи відзначають вигідне розташування міста, через яке в середні віки проходив Шовковий шлях, а також його локація слугувала зв'язком між Месопотамією та Османською імперією. Відстань між Газіантепом і Анталією становить трохи більше 800 км.

Околицями міста протікає стародавня річка Євфрат, що утворює мальовничі блакитні заплави та озера. Дістатися до водної артерії та покататися на човні можна в сусідньому місті Румкале. Ландшафт Газіантепа горбистий, завдяки чому в місті багато кривих вуличок зі спусками і підйомами.

Для міста характерний середземноморський клімат, але з ухилом у континентальний. Через це в місті дуже спекотне посушливе літо і холодна сніжна зима. Спека утримується з червня по вересень, прогріваючи повітря до +36 °C. Середня температура в літні місяці становить +26°C.

Взимку середня температура повітря становить +4-5 °C, але трапляються негативні температури. Часто йде мокрий сніг, дощ, а сніговий покрив може сягати кількох сантиметрів.

Територія

Газіантеп є обласним центром однойменного мулу (області). До складу провінції входить 9 районів: Арабан, Іслахіє, Каркамиш, Нізіп, Нурдаги, Огузелі, Шахінбей, Шехіткаміль, Явузелі.

За розміром місто посідає 6-те місце в Туреччині. Його територія поділена на ділові, історичні, промислові та спальні райони, в яких сусідять ультрасучасні хмарочоси зі скла і бетону, типові багатоквартирні будинки і кам'яні особняки, мечеті.

Райони міста пов'язані густим павутинням громадського транспорту, завдяки якому ним легко мандрувати не лише місцевим, а й туристам.   

Інфраструктура

Газіантеп - важливий культурний, економічний і промисловий центр Туреччини. У ньому проживає близько 1,5 мільйона осіб і стільки ж регулярно приїжджає на відпочинок, навчання, роботу. У місті є аеропорт (Сазгін, Аеропорт Газіантеп, 27900 Огузелі/Газіантеп), розрахований на міжнародні та внутрішні авіалінії. При цьому більшість рейсів тут саме внутрішні - зі Стамбула чи Анкари. Плануючи візит до Газіантепа, варто розглянути альтернативні варіанти проїзду, щоб обійтися без пересадки.

Дістатися до міста також можна потягом або автобусом - авто- (Йені Махалле, Автовокзал Газіантепа, 27630 Шехіткаміль/Газіантеп) і залізничний вокзал (Газіантеп, Шехіткаміль, Чакмак, вулиця Зафер, 58) розташовані неподалік центру Газіантепа, звідки можна пересісти на громадський транспорт або ж узяти таксі до готелю, яке працює цілодобово. Містом курсують автобуси і трамваї. Багато маршрутів охоплюють приміські селища, тому на них зручно подорожувати всією провінцією. По місту розвішані банери з маршрутними покажчиками, що допомагають орієнтуватися на місцевості та відшукати пам'ятки.

Рівень безпеки

У великому і багатолюдному місті не варто забувати про запобіжні заходи. Газіантеп вважається відносно спокійним містом. Насильство і збройні напади тут трапляються вкрай рідко. При цьому в громадських, особливо туристичних, місцях можуть зустрічатися дрібні кишенькові злодії. Цінні речі, гроші, документи варто тримати в полі зору.

Містом можна гуляти цілодобово, але ввечері краще уникати віддалених спальних районів. Довіряйте тільки офіційним таксі з фірмовими розпізнавальними знаками, а гроші міняйте в офіційних обмінних пунктах, щоб уникнути шахрайства. Як і в будь-якому мусульманському місті, з повагою ставтеся до місцевих звичаїв, щоб уникнути конфлікту з вірянами.

Ціни

Незважаючи на свою давню історію і багату культурну спадщину, Газіантеп не вважається туристичним містом. Сюди заїжджають поціновувачі турецької культури, які бажають долучитися до справжнього побуту без туристичних прикрас. Через це рівень цін на продукти, харчування, одяг і сувеніри помірний - ринок орієнтований на місцевих і не передбачає надмірних накруток. Молоко можна купити за 0,73$, десяток яєць - за 2$, кілограм яблук чи апельсинів обійдеться до 1$, а 1 кг картоплі - 0,5$.

У місті можна придбати килими ручної роботи, якими славиться регіон, традиційні шкіряні туфлі ємені, мідний посуд і декор на спеціалізованому Мідному ринку, спостерігаючи за роботою майстрів, а також спеції, сухофрукти та солодощі.

Структура населення

Щільність населення в Газіантепі становить близько 600 осіб на кв. м. Основне населення - турки, але також багато курдів і арабів, що пояснюється прикордонним положенням міста поблизу з Сирією. У місті розвинене промислове виробництво, медицина, освіта, культура. Це сприяє інтелектуальному розвитку населення та його економічному достатку. Молодь здобуває освіту в локальних школах, коледжах, університетах, щоб продовжити роботу за фахом, не залишаючи рідного міста.

Основна мова в регіоні - турецька, але національні меншини активно використовують курдську та арабську. Співробітники великих готелів, ресторанів, медичних установ володіють англійською. У регіоні найпоширеніший сунітський різновид ісламу - ханафітський мазхаб. Центральною вважається мечеть Визволення. Релігійні зібрання часто відбуваються в алевітському культурному центрі. У Газіантепі глибока релігійність уживається із сучасним ритмом життя, бізнесом і глобалізованими поглядами молоді.

Культура та пам'ятки

Газіантеп здобув визнання як центр ісламу ще за часів ісламських завоювань, і до сьогоднішнього дня зберігає статус центру ісламської культури Туреччини. У місті функціонує безліч мечетей культурних ісламських центрів. В архітектурі міста місцева влада дбайливо зберігає давню спадщину, втілену в стінах мавзолеїв, храмів, замків. Нарівні з сучасною освітою місцевим жителям широко доступні вчення Корану, ісламські практики. Серед традиційних видів мистецтва і ремесел у місті підтримуються:

  • виробництво мідних виробів, виробів із дерева;
  • виготовлення традиційних килимів;
  • виробництво шовкових виробів з тонким ісламським візерунком.

У місті з великою повагою відзначають релігійні свята - місяць Рамадан, урочисті Ід аль-Фітр, Курбан-байрам. Крім цього, щорічно тут проходять міжнародні фестивалі класичної та сучасної музики, кінопокази, технофести. Один із найяскравіших заходів - гастрономічний фестиваль, що збирає найкращих кулінарів з усієї Туреччини для обміну рецептами і просування ідеї національної кухні в суспільстві. 

Парки

У Газіантепі є кілька мальовничих природних локацій, де можна добре провести час із дітьми:

  1. Міський зоопарк (Ямачтепе, Inside Burç Forest, 27410 Шахінбей/Газіантеп) доволі великий за турецькими мірками, у ньому можна поспостерігати за екзотичними тваринами.
  2. Dulukbaba Tabiat Parki (Шехіргестерен, Газіантеп Кахраманмараш Йолу, 27600 Шехіткаміль/Газіантеп) - рукотворний ландшафтний парк із зеленими оазисами між водними каналами.
  3. Gaziantep Botanik Bahcesi (Газі, 27060 Шехіткаміль/Газіантеп) - компактний ботанічний сад із розарієм, альпійською гіркою та химерними клумбами.
  4. Alleben Tabiat Parki (29 жовтня, Хамді Кутлар Кд. 60 B, 27080 Шехіткаміл/Газіантеп) - зелена зона в межах міста для барбекю, популярна серед місцевих жителів.
  5. Burc Tabiat Parki (Ямахтепе, 27410 Шахінбей/Газіантеп) - майже секретне місце в спальному районі з тінистими гаями, озерцями і хорошим рестораном у центрі.

Незважаючи на густу забудову, у місті безліч невеликих зелених локацій, де можна перепочити від спеки та насолодитися свіжістю природи.

Музеї та бібліотеки

Багато старовинних особняків міста переобладнано на міні-музеї або бутик-готелі. У них можна дізнатися цікаві подробиці з міської історії, помилуватися предметами побуту, мистецтва.

Основним музеєм міста вважається етнографічний музей Хасана Зюзера, в якому зібрана велика колекція скульптур, полотен, виробів, що відображають турецькі національні традиції, ремесла, звичаї. Музей мозаїки, відкритий 2011 року, є найбільшим зібранням зразків Римської мозаїки у світі. Музей гастрономії Еміне Гегюш розкриває історію розвитку турецької кухні та містить корисні відомості про найкращі ресторани національної кухні в місті.

Театри

У програму відвідин Газіантепа варто внести візити до місцевих театрів і концерт-холів:

  1. Державний театр (Інджилі Пинар, 36003. Cd. №:4, 27090) - великий зал з хорошою акустикою, на сцені якого ставлять сучасні та класичні постановки.
  2. Газіантепський університет Мавера Конгре і Санат Меркезі (Університетський бульвар, 27310) - сучасна камерна зала при університеті, сцена якої приймає театральні трупи, музикантів з усієї Туреччини та інших країн.

У театрах міста можна ще більше перейнятися турецькою культурою та історією, розширити горизонти світового мистецтва.

Освіта та наука

У місті розташовано кілька великих державних і приватних університетів:

  1. Університет Газіантепа (15 липня, бульвар Юніверситесі, 27410 Шахінбей/Газіантеп) - відкритий із 1986 року, активно співпрацює з європейськими освітніми установами за програмами обміну студентами, має вибір спеціальностей у гуманітарних і точних науках.
  2. Університет Хасана Каленку (8-й км дорогою до аеропорту, Шахінбей. 7766) - приватний некомерційний вищий навчальний заклад широкого профілю, що функціонує з 1998 року.
  3. Університет Санко (Інджилі Пинар, бульвар Газі Мухтар Паша. №:36, 27090 Шехіткаміль/Газіантеп) - один із наймолодших у місті, спеціалізується на медицині, пропонує повний цикл навчання з інтернатурою та вищою школою для здобувачів наукового ступеня.

У місті багато загальноосвітніх шкіл, гімназій, коледжів, зокрема духовні семінарії. Молодь має можливість здобути повноцінну освіту в рідному місті з подальшим працевлаштуванням або продовжити навчання на науковій ниві. Виші активно співпрацюють із бізнесом, надаючи базу практики для майбутніх фахівців і забезпечуючи внутрішній ринок праці кваліфікованими працівниками.

Інші пам'ятки

Серед стародавніх споруд Газіантепа особливий інтерес у гостей міста викликають такі локації:

  1. Фортеця Газіантепа (Naip Hamamı Sk. No. 1 Seferpaşa, Газіантеп), що розкинулася в самому центрі міста на пагорбі Тель-Халаф, яка служила римлянам, османам, складається з 12 башт, оточуючого комплексу споруд з мечеттю. Після землетрусу 2023 року фортеця сильно постраждала, але її територія все ще захищається ЮНЕСКО.
  2. Мечеть Куртулуш (Газіантеп, Шахінбей, Османли, вулиця 108006), розташована в старому місті в районі Тепебаші, у XIX столітті служила головною православною церквою міста, потім перейшла до мусульманської єпархії.
  3. Гюмрюк Хан (Чакмак, Кади Осман Ск. №:0, 27080 Шехіткаміль/Газіантеп) - яскравий приклад заїжджих дворів XVIII століття, перетворений на музей. Східний базар, що об'єднує криті історичні ринки Кеміклі та Зінчирлі, на яких можна купити соковиті фрукти, свіжі турецькі солодощі, фісташки, спеції та традиційні вироби майстрів.
  4. Мечеть Омеріє (Дугмеджі, Субурджу Кд. №:16/A, 27240 Шахінбей/Газіантеп) - головна мусульманська святиня міста, звідки в XVII столітті почалося поширення ісламу в регіоні.

У місті варто прогулятися бульваром Ататюрка, зазирнути до стародавніх кастелів - водних споруд, у яких нині розташовані музеї та галереї, поласувати ситними стравами в ресторанах національної кухні.

Телефони екстрених служб

  1. Пожежна служба - 112;
  2. Швидка допомога - 112;
  3. Телефон екстреної допомоги - 112;
  4. Поліція - 155;
  5. Посольство України в Анкарі - +90 312 440 53 00.