Дрезден
Загальна інформація
-
Країна: Федеративна Республіка Німеччина
-
Статус: столиця округу
-
Адміністративний Центр: округ Саксонія
-
Площа: 328,8 км²
-
Заснований у 1206 році
-
Клімат: океанічний
-
Часовий пояс: UTC+1:00, влітку UTC+2:00
-
Населення: 790 400
-
Телефонний код: +49 351
Інфраструктура
Дрезден
Про місто
Дрезден – місто в Німеччині, столиця землі Саксонії та один із найбільших промислових, транспортних та культурних центрів ФРН.
Назва міста має слов'янське походження – від давньолужицького слова drežďany, що означає ("жителі заболочених лісів"). Сербське поселення на місці майбутнього міста виникло у XII ст. Інтенсивний розвиток села відбувся із збільшенням частки німецького населення. Вперше поселення згадується у писемних джерелах у 1206 р., а як місто – у 1216 р. У 1270 він отримує статус центру маркграфства Мейсен, в 1547 – курфюрства Саксонії.
Найбільшого розквіту Дрезден досягає на початку XVIII ст. У 1892 р. місто значно розширюється з допомогою приєднання низки передмість. У 1945 р., внаслідок інтенсивних бомбардувань, центральна частина міста була зруйнована. На відновлення знищеної частини міста пішло 40 років. За цей час було збудовано багатоповерхові будівлі та частково реконструйовано історичні об'єкти. Незважаючи на величезні руйнування, порівняно з іншими німецькими містами, у Дрездені збереглася значна частина старовинних архітектурних пам'яток.
До 1990 р. місто знаходилося у складі НДР, у цей період воно стало великим промисловим кластером та центром наукових досліджень. З 1990 р. увійшло до ФРН. В даний час основа економіки Дрездена – це виробництво високотехнологічної продукції та обладнання, а також вантажоперевезення водним транспортом. Дрезден – одне з найпривабливіших німецьких міст для туристів, за рік його відвідує 8 млн людей.
Розташування
Дрезден знаходиться у східній частині Німеччини, у центрі саксонського регіону. Місто розташоване по обидва береги річки Ельби, що пролягає через Дрезденську долину.
З півдня межі міста проходять Рудними горами, з півночі – Лужицькими, зі сходу – Ельбськими, що визначає його горбистий, нерівний рельєф з низинами та низькогірними хребтами. Середня висота території Дрездена над рівнем моря – 113 м, найвища точка – 384 м. Окрім Ельби, через місто протікають її притоки Вайссеріц та Локвіцбах, а також Прісніц та кілька дрібніших річок. У місті також є до десяти невеликих ставків.
Клімат Дрездена – перехідний від океанічного до континентального. Літо переважно тепле, але дощове та коротке. Влітку температура підіймається до +25°C, іноді – до +35°C. Зима рідко супроводжується опадами, температура повітря коливається в межах від -2°C до -3°C, вкрай рідко, у холодні роки знижувалася до -20°C.
Територія
Дрезден поділено на 19 округів, у тому числі на 10 старих міських районів (Stadtbezirk) та дев'ять колишніх самостійних населених пунктів (Ortschaften), приєднаних до його території у 90-х роках XX ст. Споконвічно міські квартали розташовані переважно в Альтштадті (Старому місті) на лівому березі Ельби та Нойштадті (Новому місті) – на правому. Вони повністю забудовані упродовж XVIII-XIX ст.
Адміністративне управління Дрезденом здійснює міська рада з 70 депутатами та адміністрація на чолі з мером. Також у місті розташовані ландтаг (парламент) Саксонії та більшість державних органів.
Інфраструктура
Дрезден – один із ключових вузлів автомобільного та залізничного транспорту. Також тут є міжнародний аеропорт та розвинена портова інфраструктура. У самому місті прокладено близько 1,4 тис. км автошляхів, значна частина яких – чотирисмугові, крім того, через весь Дрезден прокладено велодоріжку Ельби, найпопулярнішу в Німеччині.
Через місто проходять чотири автомагістралі федерального значення, що пов'язують його з Герліцем, Ерфуртом, Берліном та Лейпцигом. Також на західній стороні відкрито автомагістраль із трьома великими перехрестями. Тут збудовано європейську автотрасу через Рудні гори до Праги.
У Дрездені немає окремого вокзалу для автобусів далекого прямування. Відправлення здійснюються з невеликих автостанцій та зупинок, у тому числі на залізничному вокзалі. Автобуси прямують великою кількістю маршрутів усередині Німеччини. Також вони здійснюють міжнародні рейси, у тому числі в Будапешт, Амстердам, Лондон, Брюссель, Копенгаген та інші міста Європи. Перевезення по більшості європейських напрямків здійснюються за прямими рейсами без пересадок на поїзд.
Основний залізничний вузол Дрездена – центральний залізничний вокзал. Також значна частина відправлень поїздів здійснюється зі станції Дрезден-Нойштадт. Міжміське сполучення налагоджено з усіма великими містами Німеччини. Також поїзди курсують міжнародними маршрутами, включаючи рейси з кінцевими пунктами до Брно, Відня, Будапешта та Братислави. Є прямі нічні рейси до Цюріха, а до Відня та Будапешта – тільки з пересадками в Празі. Приміські перевезення обслуговуються поїздами трьох основних ліній S-Bahn.
У самому Дрездені діє 30 автобусних маршрутів, їздять подовжені швидкісні трамваї Bombardier (45 м) по 12 лініях і поїзди S-Bahn. В окрузі Лошвіц прокладено гірські залізничні магістралі, тут їздить фунікулер до Хірша та є підвісна залізниця до Оберлошвиця.
Водний транспорт представлений трьома поромами, які здійснюють пасажирські та вантажні перевезення через Ельбу. Також з порту Дрездена вирушають круїзні колісні теплоходи Білого флоту вгору течією річки до Швейцарії і вниз – до Мейсена. Міжнародний аеропорт розташований на північному заході міста, на його околиці. Трансфер до інших районів міста з нього здійснюється через підземну станцію міської залізниці Dresden Flughafen, за потреби – з пересадками на потрібний рейс автобуса чи трамвая.
Квитки на поїзди або автобуси до Дрездена найпростіше купити у SkyBooking. Ми пропонуємо також авіаквитки на прямі рейси в одну або обидві сторони. Переваги сервісу SkyBooking – не лише доступна вартість квитків, а й висока швидкість обробки замовлень покупців. Клієнтам надається повна технічна підтримка, для зручності на сайті запущена функція зворотного дзвінка.
За допомогою автоматизованої форми можна вибрати та купити квиток з урахуванням бажаної дати, оптимальних вокзалів відправлення поїздів та автобусів. У разі придбання авіаквитків надається можливість вказати найбільш підхожий рейс, при необхідності – з пересадками на літаки в транзитних аеропортах у тих містах, які попутно хотіли б відвідати туристи, або виключно за прямим маршрутом.
Рівень безпеки
За даними поліції Дрездена, тут скоєно не більше 8,7 тис. злочинів на 100 тис. осіб у середньому за рік. Для порівняння, по Німеччині цей показник становить приблизно 8 тис. Правоохоронці зазначають, що останніми роками у місті спостерігається поступове зниження числа вуличних злочинів, проте фіксується деяке зростання активності шахраїв. Таким чином, особиста безпека туристів та їх майна, при пересуванні Дрезденом, за умови їх обережної поведінки, в цілому забезпечена.
За підрахунками фахівців сервісу статистичних досліджень Numbeo, індекс злочинності у Дрездені можна оцінити, як низький – 31,2 бали зі 100 максимальних, безпеки – 68,8 (високий). Показник безпеки під час прогулянок містом у денний час становить 81,66 (дуже високо), у нічний – 63,41 (високо).
Ціни
Вартість товарів споживчої групи у Дрездені істотно нижча, ніж у багатьох інших великих містах Німеччини. Так, ціни на одяг, транспортні послуги та громадське харчування тут менші, ніж у Берліні (майже на 13%, на оренду житла – на 52%). У порівнянні з Києвом їхня вартість більша на 76%. Місячні витрати в Дрездені, без урахування вартості проживання в готелі, становитимуть близько 750$.
Обід у хорошому ресторані обійдеться у 44,11$, чашка капучино – в 2,88$. Витрати на купівлю кілограма курятини – в середньому 6,61$, півторалітрової пляшки води – 0,78$. Одяг продається за цінами на рівні загальноєвропейських: сукня з мережевого магазину – за 44,76$, кросівки – за 84,02$. Разовий проїзд на громадському транспорті коштує 2,45$, кілометр на таксі – 2,16$ і додатково оплата за виклик машини – в межах 3,8$.
Структура населення
Переважна більшість жителів Дрездена – майже 96% – німці, решта – представники етнічних меншин, переважно – сирійці, китайці, індійці та лівійці. Також у місті проживають мігранти без громадянства, які не підпадають під статистику населення – їхня частка оцінюється у 8% від загальної кількості всіх осіб, які постійно або тимчасово перебувають у Дрездені на будь-яких підставах.
Більшість населення – віком від 18 до 64 років, таких налічується у Дрездені майже 61%. На дітей віком до 17 років припадає 17% жителів, осіб старше 65 років – 22%. Практично все населення міста спілкується саксонським діалектом німецької мови. Іншими мовами розмовляють переважно у нечисленних діаспорах. У школах міста на вибір пропонують програми вивчення англійської, італійської, іспанської, польської та інших мов.
У Дрездені дуже велика частка населення, яка не належить до жодної релігійної громади. Число таких містян складає близько 73% від усіх мешканців. Віруючі дотримуються переважно протестантизму (14%) і католицизму (5%). У місті також є нечисленні прихильники православ'я, юдаїзму та ісламу – на них у сукупності припадає 8% населення.
Культура та пам'ятки
Дрезден історично вплинув на культуру багатьох міст як Німеччини, так і Європи загалом. Сформований у ньому ансамбль архітектурних пам'яток у стилі бароко та квітучі передмістя-сади стали своєрідними символами та зразками для багатьох культурних громад західних країн. В даний час Дрезден відновлює свій статус культурного центру, розквіт якого припав на XIX та початок XX ст., коли він вважався флагманом у сферах образотворчого мистецтва, музики та архітектури.
У місті – досить контрастний пейзаж, його архітектура перебувала під впливом переважно бароко, проте чітко простежуються певні риси ренесансу та історизму, крім того, у Дрездені багато будівель та споруд, збудованих за канонами сучасного модернізму.
Це один із центрів притягування туристів з Німеччини й інших країн, який пропонує своїм мешканцям та гостям великий вибір заходів, розваг, концертів, спектаклів, виставок, екскурсій музеями та галереями.
Одним із найпопулярніших серед кіноманів є всесвітньо відомий фестиваль короткометражних фільмів, який проводиться щорічно у квітні. У травні на своїх шанувальників чекають музиканти на конкурсах джазової та блюзової музики, а з кінця листопада і до Нового року – найстаріший у Німеччині різдвяний ринок Штрицельмаркт.
Парки
Близько 63% території Дрездена вкриті лісовими масивами та парками. Загалом на зелені насадження припадає приблизно 7,3 тис. га. У межах міста є чотири заповідники, три заказники і десять ландшафтних парків. У Дрездені – безліч садів та алей. Загалом тут надано статус пам'яток природи 138 зеленим зонам.
Найвідоміші дрезденські парки:
- Гроссер – парк оформлений у стилі бароко. Розташований у центрі міста. Був заснований у 1676 р., а в 1814 р. набув статусу громадського саду. Відрізняється від інших зелених зон симетричним розташуванням алей та доріжок. У центральній частині парку стоїть старовинний палац, що прекрасно зберігся, також відкрита фабрика-музей Volkswagen.
- Ботанічний сад при Дрезденському технічному університеті. Існує з початку ХІХ ст. Нині у ньому налічується близько 10 тис. видів рослин, включаючи 800 рідкісних. Тут висаджені не лише місцеві ботанічні культури, а й північноамериканські та азіатські таксони. У парку є водна оранжерея та великі теплиці.
- Дрезденська пустка – великий природний ліс, що доходить із південно-західного боку до центральної частини міста. Одна з найбільших зелених зон Німеччини за площею – 6,1 тис. га. Ліс згадується ще в XIV ст., аж до Першої світової війни він використовувався переважно як місце для полювання, поки не отримав статус пам'ятки природи, що охороняється.
Музеї та бібліотеки
У місті налічується близько п'ятдесяти музеїв. Їхні колекції досить різноманітні – вони присвячені військовій історії, розвитку транспорту, живопису, театральному мистецтву, техніці та навіть гігієні. У місті відкрито велику публічну бібліотеку та кілька університетських книжкових фондів.
Популярні музеї та бібліотеки:
- Історичний музей "Збройова палата". Всесвітньо відома виставка зброї, обладунків та виробів із текстилю розташована у замку, в якому була відкрита ще у XV ст. Загалом тут зібрано близько 10 тис. експонатів, включаючи шаблі, кинджали, 3 тис. старовинних пістолетів та рушниць.
- Галерея старих майстрів у палаці Цвінгер. Її колекція включає рідкісні 750 картин, придбаних урядом Саксонії у XVIII ст. Фонд установи включено до Державних мистецьких зборів Дрездена.
- Державна та університетська бібліотека. Її попередниця – земельна бібліотека Саксонії – була створена у XVI ст., відкрита для громадського відвідування у 1788 р. Фонди бібліотеки налічують 5 млн книг, документів та інших матеріалів. Крім того, для перегляду доступна найбільша художня та документальна фототека.
Театри
У Дрездені відкрито 35 театрів. Їх репертуар включає класичні твори, а також оперу і кабаре, лялькові вистави та виступи у жанрі сучасного театрального мистецтва, включаючи артхаус.
Знамениті театри Дрездена:
- Державна опера. Розташована в Старому місті, в одному з найвідоміших театральних будівель у Європі зі складною архітектурою у стилі необароко. Відкрита для глядачів 1841 р. Окрім оперних вистав, тут також організовані концерти Саксонської державної капели, однієї з найстаріших у світі.
- Національний театр. Спочатку було засновано як Королівський придворний театр. Будинок у стилі необарокко та класицизму було зведено у 1903 р. Вже тоді театр став відомим далеко за його межами насамперед завдяки впровадженню передових для свого часу технічних рішень, зокрема розсувних декорацій.
- Театр "Молоде покоління". Орієнтований на дитячу та молодіжну аудиторію. Був заснований у 1949 р. Розташовується у будівлі колишньої електростанції "Мітте". У дев'яностих роках XX ст. до його складу увійшов ляльковий театр, після чого "Молоде покоління" стало найбільшою дитячою та молодіжною сценою у Німеччині. За рік театр відвідують у середньому 93 тисячі глядачів.
Освіта та наука
У Дрездені є кілька університетів. Місто вважається одним із великих освітніх центрів країни. Проте статус академічного кластера Дрезден отримав пізніше, ніж багато інших міст Німеччини.
Престижні ВНЗ Дрездена:
- Технічний університет – один із десяти найбільших у Німеччині. Він лідирує серед галузевих вишів країни за кількістю студентів – кількість слухачів ВНЗ сягає 37 тис. осіб, а викладачів – близько 8 тис.
- Університет прикладних наук. Другий за величиною у місті після технічного університету. Тут на вибір студентів пропонують навчання за 36 програмами за такими напрямками: інженерія, економіка, дизайн та екологія. ВНЗ співпрацює зі 145 університетами у різних країнах світу у сферах освітніх технологій та досліджень.
- Університет "Академія образотворчих мистецтв". Утворений внаслідок злиття художньої академії, відкритої ще 1764 р., та місцевої школи образотворчого мистецтва. Тут викладають живопис, скульптура, гравюра та архітектура. Один із трьох корпусів академії знаходиться в унікальній будівлі зі скляним куполом, збудованим у 1894 р.
Інші пам'ятки
Більшість архітектурних і культурних пам'яток Дрездена розташовані в старих кварталах біля берегів Ельби. До будівництва мосту "Блакитне диво" у 2009 р. ця зона повністю була внесена до списку культурної спадщини ЮНЕСКО. Поява сучасного мосту спричинила виключення району з цього переліку.
Головні визначні пам'ятки Дрездена:
- Замок-резиденція курфюрстів та королів, які перебувають у ньому з XV ст. Одна з найстаріших будівель міста, побудована у стилях еклектики та романізму. За оцінками вчених, замок було зведено на місці фортеці, яка існувала тут ще у XII ст.
- Храм Кройцькірхе – лютеранська церква, побудована у стилі класицизму, найбільша у Саксонії. Дзвіниця собору є своєрідним символом району Старого ринку. На 54-метровій висоті є платний оглядовий майданчик. Церква є одним із центрів духовної музики, тут влаштовуються органні концерти, крім того, виступають хори.
- "Холерний фонтан" у неоготичному стилі. Є восьмикутною конічною колоною діаметром майже сім метрів, крім того, на ньому встановлено чотири релігійні скульптури метрової висоти. Побудований за рішенням барона Ойгена фон Гутчміда в 1846 р., який профінансував роботи на подяку за успішну боротьбу міста з епідемією холери.
Телефони екстрених служб
- Пожежна служба: 112
- Швидка допомога: 112
- Телефон екстреної допомоги: 112
- Поліція: 110
- Посольство України: +4930 288 871 70