Чортків
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: районний центр
-
Адміністративний Центр: Чортківський район
-
Площа: 30 км²
-
Заснований у 1522 році
-
Клімат: помірний континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 28 279
-
Телефонний код: +380 3552
Інфраструктура
Чортків
Про місто
Чортків – це місто у Тернопільській області. Перші згадки про нього датуються 1522 р. У записах того часу про нього говорять як про невелике поселення, назване Чартковіце. На цьому всі дані за цей період закінчуються. Наступного разу про нього згадують у 1563 р. Тоді ці землі перебували під владою Польщі та правив ними король Сигізмунд I. Він дозволив надати Чартковіце статус міста та подбав про Магдебурзьке право для нього. Потім місто переходило від однієї держави до іншої під час численних війн. Ці території перебували під протекторатом Польщі, Австрії, Російської та Османської імперій. Сьогодні це важливий промисловий центр, який знаходиться у західній частині України та займає значне місце в економіці регіону.
Дістатися Чорткова можна поїздом або автобусом. Краще за все купити квитки на автобус і залізничні квитки онлайн заздалегідь. Це можна зробити за допомогою SkyBooking. Ми співпрацюємо з Укрзалізницею та багатьма транспортними компаніями, тому пропонуємо своїм клієнтам квитки на різні види транспорту не лише на рейси Україною, а й до Європи. Крім залізничних квитків і квитків на автобус, у нас можна купити квиток на літак. Ми пропонуємо авіаквитки різного класу у всіх цінових категоріях. Вартість квитка та розклад відправлення можна побачити у відповідних розділах нашого сайту.
Розташування
Чортків розташований у західній частині України, на межі Тернопільської області, на березі річки Серет. Місто практично навпіл ділить дорогу від Тернополя до Чернівців. Тут часто зупиняються проїздом. У місті дуже гарні краєвиди, бо вже видніються Карпати. Неподалік знаходиться Дністровський каньйон, який часто приваблює туристів.
Проте сам туризм не дуже розвинений. Попри те, що залізнична станція працює справно, не багато маршрутів проходять через неї. Інтерсіті до Чорткова не ходять. Пасажири можуть дістатися міста на звичайному поїзді. Щоб зайвий раз не їздити до кас, краще купити залізничні квитки онлайн. При цьому ви самі вибираєте місце у вагоні. Розклад відправлення є на офіційному сайті Укрзалізниці. Також пасажири можуть дізнатися його у нас, заповнивши усі поля у відповідному розділі сайту. Вартість квитка також зазначається в описі до рейсу. Якщо ви вирішили купити квитки на поїзд, авіаквитки або автобусні квитки онлайн, то в нашому блозі ви знайдете корисну інформацію для планування поїздки.
Територія
Чортків є адміністративним центром району та громади, до якої належать кілька сіл. Найбільші серед них: Долишня Вигнанка, Бердо, Синякове, Старий Чортків. Деякі стали віддаленими міськими районами. Також до міста були приєднані хутори Манькова та Рудькова.
Оскільки Чортків – невелике місто, то місцеві жителі інколи змушені їздити до обласного центру. До нього можна дістатися автобусом чи поїздом. Залізничний маршрут складає 90 км, у той час як на автобусі пасажирам потрібно проїхати лише 70 км. Щоб заощадити час, можна заздалегідь купити квитки на поїзд та автобусні квитки онлайн.
Інфраструктура
У Чорткові знаходиться залізнична станція. Вона обслуговує небагато поїздів. Наприклад, Інтерсіті тут взагалі не ходять. Тому в цьому напрямку продаються залізничні квитки тільки в звичайні плацкартні, купейні та люксові вагони. Також є автостанція. Вона приймає рейси, які курсують не лише Україною, а й країнами Європи. Розклад автобусів та вартість квитка можна дізнатися за допомогою сервісу SkyBooking. Через місто проходить кілька великих автошляхів: М19 E85 (Тернопіль - Чернівці) та Т2001 (Бучач - Скеля-Подільська). Ними їздить не лише пасажирський транспорт, а й вантажні фури.
Аеропорту у місті немає. Найближчий знаходиться в Івано-Франківську. Добиратися до нього трохи менше двох годин. Купити квиток на літак можна на офіційних сайтах компаній, які займаються пасажирськими перельотами та на нашому сайті.
Громадський транспорт у Чорткові не надто розвинений. Є кілька маршрутів, якими курсує мікроавтобус. Інших видів транспорту немає.
Рівень безпеки
Чортків – цілком безпечне місто. Тут рідко трапляються навіть дрібні злочини. Однак багато залежить від обраного вами району. Як і в інших містах, у Чорткові є менш благополучні райони. До них належить околиця міста, особливо та, яка нещодавно була окремими селами, та місцина, яка знаходяться близько до залізничного або автовокзалу. Там завжди багатолюдно, часто з'являються приїжджі. Також саме в цьому районі мешкає більше безхатьків. Краще знімати чи купувати житло на старій межі міста. Там досить тихо та спокійно, і водночас є вся необхідна інфраструктура.
Ціни
Ціни у Чорткові помірні. Вартість проживання у західній частині України завжди дещо вища, ніж у центральних чи північних регіонах. Це пов'язано з близьким розташуванням Карпат. Тому цілий рік сюди приїжджає багато туристів. Особливо це помітно влітку та взимку. У цей період ціни на житло підвищуються.
Вартість продуктів також може бути різною і залежить від місця покупки. Якщо ви йдете на ярмарки, фестивалі чи базари, то будьте певні, що ціни там завищені. Краще сходити до супермаркету, магазину чи ринку, де купують товари місцеві жителі.
Структура населення
Загалом на початок 2022 р. у Чорткові було зареєстровано 28 278 осіб. Серед них понад 80% – українці. Також тут є представники інших національностей. Найчастіше зустрічаються поляки та румуни. Крім того, є росіяни, євреї, білоруси та вірмени.
Щодо мови, то 96% мешканців розмовляють українською. Решта 4% – мовами народів, що проживають тут.
У місті помітний позитивний приріст населення. Порівняно з 2020 р. кількість місцевих жителів зросла на 2,2%. Для таких невеликих містечок це чудовий показник.
Вікова структура населення тут є досить рівномірною. Більшу частину займають люди зрілого та пенсійного віку. Проте працездатної молоді також вистачає. Багато хто працюють у великих містах (Тернопіль, Чернівці), де більше перспектив, вища зарплата, і щодня їздять на роботу. Так виходить вигідніше, адже в Чорткові ціни на житло нижчі.
Культура та пам'ятки
У Чорткові дуже розвинена культурна самодіяльність. Місцеві жителі створили духовий оркестр та авторський хор "Галичина". Також є кілька ансамблів: "Яблунька", "Чайка", "Яворина". Вони виступають на усіх міських заходах. Також є дитячий театр танців, самодіяльна капела бандуристів. Організацією роботи таких ансамблів та гуртків займається місцевий культурно-освітній центр.
Також у місті підтримується розвиток спорту. Працює футбольно-легкоатлетичний стадіон "Харчовик". Тут тренуються не лише діти, а й проводять змагання та матчі з командами інших міст. Безпосередньо у Чорткові є кілька аматорських футбольних клубів. Дітей різного віку приймають до спортивної школи та спортивного комплексу "Економіст". Він відносно новий, був збудований у 2011 р. на базі Чортківського наукового інституту підприємництва та бізнесу. Діти можуть займатися різними видами спорту.
Парки
Найбільшим у Чорткові став парк культури та відпочинку ім. Івана Франка. Він був відкритий 1995 р. З того часу його кілька разів оновлювали, розширювали та реконструювали. З'явилися нові алеї, фонтан. Зона відпочинку також змінилася. Саме в цьому парку відбуваються концерти просто неба та інші міські заходи.
Однією з найстаріших зелених зон міста вважається невеликий парк навколо Чортківського замку. У ньому представлено лише кілька видів рослин. Тут часто ходять і відпочивають туристи після екскурсій замком. У тіні дерев для цього встановлено кілька лавок.
Музеї та бібліотеки
Головний музей міста – Музейна резиденція Чорткова. Вона була відкрита у 1976 р. Нещодавно це була лише філія Тернопільського краєзнавчого музею. Стала окремим музеєм у 2002 р., а у 2014 була перейменована. У ній проводять різні виставки (пересувні та стаціонарні), а також наукові конференції та семінари. Основний фонд експонатів складається з 11 442 екземплярів. Серед них є одяг, зброя, предмети побуту та інше. Музей працює п'ять днів на тиждень, середа та неділя – вихідні. Вхід платний, послуги екскурсовода не обов'язкові та оплачуються окремо. Можна замовити індивідуальну екскурсію чи долучитися до групи.
Театри
У Чорткові працює Народний авторський театр ім. Афанасія Карабіневича Чортковського РБК ім. Рубчакової. Він знаходиться на вул. Франка. У ньому є невелика трупа, яка ставить сценки для дітей та дорослих. Також сюди приїжджають з гастролями актори із сусідніх та більших міст. Іноді тут проводять невеликі концерти самодіяльності та виставки місцевих художників.
Також у місті є кінотеатр. Будівля – стара, кінозал один і невеликий. Проте у прокаті є нові фільми. Якщо є бажання подивитися фільм у сучасній залі, то краще їхати до Тернополя чи Чернівців.
Освіта та наука
У Чорткові є кілька середніх освітніх шкіл, а також гімназії Маркіяна Шашкевича та Романа Ілляшенка. Для найменших працює кілька дитячих садків. Крім того, в місті є кілька коледжів:
- Чортківський гуманітарно-педагогічний профільний коледж ім. Олександра Барвінського. Складається із чотирьох навчальних корпусів, майстерні, комп'ютерного класу. Також є гуртожиток. Основний напрямок професій – початкова школа та соціальна педагогіка.
- Чортківський медичний профільний коледж. Тут готують фармацевтів та медсестер. Окрім загального конкурсу на вступ, щороку ліцей приймає 20 сиріт на своє повне утримання.
- Чортківський профільний коледж економіки та підприємництва ЗУНУ. Є три факультети, всі вони економічного спрямування. Випускники одержують дипломи молодших спеціалістів.
З вищих навчальних закладів є лише Чортківський науковий інститут підприємництва та бізнесу ЗУНУ. Абітурієнтам надають чотири факультети на вибір: "облік та оподаткування", "фінанси, банківська справа та страхування", "психологія", "професійна освіта". Вступ відбувається на основі загального конкурсу.
Інші пам'ятки
Головною пам'яткою міста є Чортківський замок. Він був побудований у XVII ст. Однак вважається, що дерев'яна фортеця була зведена на цьому місці ще наприкінці XIV ст. Тоді землі належали Єжи Чартковському. Однак ця будівля була зруйнована під час набігів татар. Тому коли місцевість перейшла Станіславу Гольському, він збудував тут кам'яний замок. До наших днів будівля вціліла лише частково. Вона витримала кілька загарбницьких набігів, була важливим центром під час повстання Богдана Хмельницького, була під владою Османської імперії та Речі Посполитої. При цьому пошкодження щоразу частково реставрували, а подвір'я тільки зростало і зводилися нові будівлі.
Також варто відвідати костел святого Станіслава (1731 р.), Чортківську ратушу, торгові ряди ХІХ ст. та синагогу (1905 р.). Більшість цих будівель зберегли свій первісний вигляд. Вони створюють особливу атмосферу на вулицях міста.
Телефони екстрених служб
- Пожежна охорона: 101
- Поліція: 102
- Швидка медична допомога: 103
- Аварійна газова служба: 104