Чоп
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: місто
-
Адміністративний Центр: Ужгородський район
-
Площа: 6,19 км²
-
Заснований у 1281 році
-
Клімат: помірний континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 8 865
-
Телефонний код: +380 3137
Інфраструктура
Чоп
Про місто
Місто Чоп розташувалося на заході України. Перші письмові згадки про нього датовані XIII ст., проте довгі роки Чоп не мав статусу міста. У різні часи він належав Австро-Угорщині та Чехословаччині. Під час Другої світової війни Чоп був сильно зруйнований.
Зараз місто відновлене і приваблює своїми історичними та культурними пам'ятками. Також у Чопі знаходиться велика кількість парків, зон відпочинку.
У наш час Чоп є важливим транспортним вузлом. Тут розташований залізничний вокзал, звідки регулярно прямують поїзди в різних напрямках, наприклад:
- до Словаччини;
- в Угорщину;
- у міста центральної частини України.
Завдяки тому, що прекрасно розвинене залізничне й автобусне сполучення, до Чопа можна дістатися практично з будь-якої частини України. Купивши квитки за допомогою сервісу SkyBooking, ви можете потрапити в Чоп як на поїзді, так і на автобусі.
Розташування
Чоп є найзахіднішою точкою України в Ужгородській області. Місто затишно розташувалося в межиріччі Тиси та Латориці. Також у межах міста знаходиться озеро, з великою кількістю риби, що має народну назву Кірпічка, запозичену від колишнього цегельного заводу, що знаходився неподалік.
Незважаючи на близькість до Карпат, місцевість міста переважно рівнинна, а висота над рівнем моря близько 107 м. Клімат у Чопі помірний, завдяки чому туристи відвідують його цілий рік, проте найкращим часом для поїздок вважається початок червня - кінець серпня. Літо тут комфортне, не надто спекотне. Температура в літні місяці рідко підвищується до +30°C, а коливається в діапазоні від +23°C до +25°C. Також Чоп тішить туристів узимку, адже географічне розташування забезпечує "приємний" мороз, а клімат – пухнастий сніг. Температура рідко опускається нижче -5°C.
Територія
Чоп належить до Ужгородського району Закарпатської області, є містом обласного значення. З 2020 р. – центром Чопської міської громади, куди також входять сім сусідніх сіл.
Оскільки територія міста становить лише 6,19 км², район тут один – Центральний. Усі адміністративні та культурні будівлі розташовані на його території, дістатися до яких не займає багато сил і часу.
Інфраструктура
Чоп – невеличке місто, проте для зручності гостей та мешканців тут щодня курсує громадський транспорт. Також у місті доступно кілька служб таксі.
Завдяки тому, що Чоп є важливим залізничним вузлом, дістатися сюди можна практично з будь-якого міста України. Тут також є автовокзал, з якого регулярно здійснюються рейси як Закарпатською областю, так і до інших великих міст країни, як-от до Києва, Дніпра та інших. Щоб дістатися до будь-якого міста Європи або України, ви можете придбати квиток на автобус, поїзд або літак за допомогою сервісу SkyBooking.
Рівень безпеки
Чоп – маленьке і тихе місто з низьким рівнем злочинності. Тут безпечно перебувати. Спокійне життя забезпечує поліція. Попри це, обережними варто бути як туристам, так і місцевим жителям. Як і в будь-якому іншому місті, тут є дрібні злодюжки, які не проти поживитися чужим гаманцем чи смартфоном.
Якщо ж неприємна ситуація сталася – варто одразу звернутися до поліції. Місцеві правоохоронні органи ефективно виконують свою роботу, завдяки чому, є шанс, що пропажа і злочинець швидко виявляться.
Ціни
Вартість продуктів у Чопі не надто відрізняється від інших міст України, проте все ж таки нижча, ніж, наприклад, у Києві чи в інших великих обласних центрах. Хліб можна придбати за 0,5$, а ціна на м'ясо здебільшого коливається в межах від 5$ до 6$.
Також доступні ціни на продукти – на ринках, а місцеві супермаркети та магазини регулярно балують знижками та різноманітними акціями. Кожен може почуватися комфортно і в закладах громадського харчування, таких як кафе та ресторани. Також радують ціни на проїзд у міському транспорті й таксі. Здебільшого вартість поїздки в останніх не перевищує 2$.
У Чопі можна як зняти квартиру подобово, так і зупинитися в готелі. Ціна за ніч у готелі коливається від 10$ до 40$. Якщо ви плануєте візит у вихідні або святкові дні – краще заздалегідь забронювати обрані апартаменти.
Структура населення
У Чопі проживає понад 8 тис. осіб. Прекрасна стать переважає. У місті проживає 4569 жінок (54% населення) і 3949 чоловіків (46%). Приблизно 2 тис. – віком від 30 до 44 років, 37 осіб – 90+.
Більшість населення міста – українці. Їхня чисельність становить 40%. Оскільки Чоп розташований близько до Угорщини, у місті також проживає багато угорців – 39,2%. Решта 20,8% – представники інших національностей, таких як білоруси, румуни та євреї.
Також різноманітний Чоп і за своїми релігійними уподобаннями. Переважна більшість жителів сповідують православне християнство. У місті мирно співіснують католики, іудеї та протестанти, а також представники інших релігійних течій.
Культура та пам'ятки
Перебуваючи практично на кордоні з Угорщиною, Чоп зазнав культурного впливу сусідньої країни. Маленькі, акуратні будиночки створюють атмосферу спокою, а міські вулиці відкривають для гостей свої пам'ятки.
Безліч будівель зводилося за прикладом класичних європейських стилів: готики, бароко, наприклад, лютеранська церква або костел святої Анни. Також на увагу заслуговує залізничний вокзал Чопа, який уперше відчинив свої двері в 1872 р. Велична будівля з вензелями і розписом на фасаді привертає увагу своїм масштабом і красою, а ліпнина на стелях переносить в атмосферу старої Європи.
Не можна не звернути увагу на міський будинок культури. Він був побудований до Другої світової війни, і, як і багато будівель у місті, зазнав впливу культурних течій минулого.
Парки
Чоп – неймовірно затишне містечко, із зеленими зонами: парками, скверами, алеями. Серед тих, які варто відвідати, можна виділити:
- Міський парк. Радує розмаїттям квітів, пік цвітіння яких припадає на кінець весни - початок осені.
- Невеликий лісок біля Рибальського озера. Якщо ви не фанат риболовлі – не біда, адже на березі озера – невеличкий ліс, у якому можна відпочити і насолодитися мальовничою природою.
Також у межах міста розташований аквапарк "Європа". Це далеко не всі сквери і парки, які є в місті. Однак, якщо ви вирішили відвідати Чоп, – неодмінно зазирніть у перераховані вище місця.
Музеї та бібліотеки
Чоп цікавий не тільки своєю давньою історією, культурними об'єктами та затишними алеями. Також тут можна з користю провести час, відвідавши, наприклад, бібліотеку. Найбільший інтерес становить Публічна бібліотека Чопської територіальної громади. У ній зібрані найбільш значущі праці як з історії України, так і самого міста. У місті функціонує бібліотека при будинку культури.
У самому Чопі немає міського музею, однак, якщо ви бажаєте дізнатися більше про це місце, можна відвідати Закарпатський краєзнавчий музей, що розташований в Ужгороді. Через те, що Ужгород розташований недалеко від Чопа, ви не витратите на дорогу велику кількість часу і грошей.
Театри
У самому Чопі немає театру, який би радував глядачів живими емоціями. Однак це зовсім не означає, що в місті відсутнє культурне життя. Тут функціонує Центр культури та дозвілля, де відточують свої творчі навички чимало колективів, що регулярно запрошують гостей міста та місцевих жителів на концерти. Незабаром планують відкрити більше груп для роботи як із підлітками, так і з літніми людьми.
Освіта та наука
У місті немає вишів. Є лише кілька дошкільних і шкільних освітніх закладів:
- Школа №1.
- Школа №2 ім. Іштвана Сечені.
Чопська міська громада також може похвалитися чималою кількістю гімназій. Всі вони розташовані недалеко від самого міста і щороку приймають все нових вихованців до своїх лав.
Ужгород розташований лише за 26 км від Чопа, тому багато абітурієнтів їдуть саме туди, щоб вступити до таких відомих вишів: Карпатський університет ім. Августина Волошина, Ужгородський національний університет, Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці II та ін.
Інші пам'ятки
Особливими культурними об'єктами, на які варто звернути увагу, є лютеранська церква та костел святої Анни. Перша була побудована майже 30 років тому за допомогою декана-пастора Яноша Балога.
Костел було зведено в далекому 1903 р. Вражаюче, але по закінченню Другої світової війни його було заміновано, і лише дивом вдалося врятувати від руйнування. Церква розташована поблизу парку, тому після відвідин історичної пам'ятки, ви можете прогулятися мальовничими алеями.
Телефони екстрених служб
- Пожежна служба: 101
- Поліція: 102
- Медична допомога: 103
- Газова служба: 104