Каїр
Загальна інформація
-
Країна: Арабська Республіка Єгипет
-
Статус: столиця
-
Адміністративний Центр: мухафаз Каїр
-
Площа: 2734 км²
-
Заснований у VIII-VI вв. до н. е.
-
Клімат: пустельний
-
Часовий пояс: UTC+2:00
-
Населення: 10 100 166
-
Телефонний код: +20 2
Інфраструктура
Каїр
Про місто
Місто шатрів, тисячі мінаретів, скарбниця мудрості фараонів – це все про столицю Єгипту Каїр. Зібраний зі сторінок арабських казок, він притягує унікальною атмосферою яскравого Сходу. Охра та строкаті фарби домотканих полотен, розсипи національних солодощів, гострі аромати прянощів огортають мандрівника теплом та запрошують зануритися у пригоди Стародавнього Єгипту.
На околицях Каїра розташовані одні з головних визначних пам'яток Африки – піраміди. Верблюжі або автомобільні тури – головна мета приїзду багатьох туристів. Інших приваблюють розкішні готелі з повним діапазоном послуг. Спекотне сонце, екзотичні коктейлі та прохолодні бірюзові басейни налаштовують на найледачіший відпочинок. А щоб підбадьоритися, можна вирушити на прогулянку до центру міста.
У сучасному Каїрі гармонійно сусідять старовинні шпилі мінаретів та скляні фасади хмарочосів. Останніх набагато менше, ніж у європейських столицях, але достатньо, щоб турист відчував себе впевнено далеко від дому. Гучні вулиці, жвавий трафік, торгові центри, магазини, нічні клуби та ресторани задовольнять прагнення відпочивальників поринути у насичене міське життя.
Розташування
Столиця Єгипту розкинулася по обидва боки Нілу на півночі Єгипту. У південно-західній частині до нього примикає Гіза, відома пірамідами. Каїр – одне з найбільших та густонаселених міст Африки. Це оазис серед гір та пісків, благословенний дельтою великого Нілу.
Свої витоки місто бере зі східного берега, звідки воно поступово розрослося на захід. Значний тимчасовий розрив в освоєнні території позначився на плануванні та архітектурному стилі східної та західної його частин. Старе місто, закладене в 642 р., складається з вузьких ламаних вуличок, рясніє храмами, палацами та іншими історичними будівлями. Західний регіон наповнений офісними та адміністративними будинками, парками та просторими бульварами, спроєктованими за аналогією з Парижем ХІХ ст.
Каїр розташований на південному кордоні субтропіків. У ньому тепло взимку та спекотно влітку, коли температура рідко опускається нижче +40ºС. Взимку діапазон коливається від +10°C вночі до +20°C вдень. Клімат – посушливий. Дощі випадають вкрай рідко, але рясно, інколи викликаючи повені. Каїр входить до рейтингу найспекотніших і найсухіших міст світу.
Територія
Місто умовно можна розділити на 11 історичних районів, кожен з яких відрізняється визначними пам'ятками та архітектурою. Центральний аль-Балад – це діловий центр, організований за західним зразком. Ісламський Каїр – стара частина міста, в хитросплетіннях якої легко загубитися або втратити голову від какофонії звуків, запахів та фарб. Південний Маср аль-Кадіма – це духовний центр столиці, наповнений храмами епохи фараонів та Ісламу.
З півночі столиця обрамлена приватним сектором, практичні ферми якого перетинаються з химерними віллами Геліополя. Західна Гезіра – зелена та простора зона торгівлі, університетів та промисловості, що простягається до самої Гізи.
Інфраструктура
Місто на Нілі – популярний туристичний маршрут. У високий сезон можна знайти безліч пропозицій путівок за низькою ціною та з хорошими умовами. Ціна авіаквитка в середньому – 100-200$. Прямий рейс із Києва до аеропорту Каїра триває близько трьох годин, а трансфер до готелю забезпечить безкоштовний фірмовий автобус. Квиток можна придбати на нашому сайті skybooking.ua.
У столицю найчастіше приїжджають на екскурсію з довколишніх курортних зон – Шарм-ель-Шейха або Хургади. На вибір представлені літак, поїзд чи автобус. Переліт без пересадок займе всього одну годину, але авіаквиток коштуватиме 50-100$. Потяг довезе за 100$. Квиток на автобус можна купити лише за 10-20$, але в ньому доведеться провести близько восьми годин.
Автомобільна дорога – не з легких через відстань, спеку та безліч прикордонних постів, на яких необхідно проходити перевірки документів та багажу. Туристів оглядають рідко. Всю дорогу можна милуватися мальовничими краєвидами гір та пустелі з вікна. Міський транспорт Каїра добре розвинений: є метро, трамвай, рейсові автобуси та таксі. Знаки англійською представлені не скрізь, тому бажано заздалегідь уточнити свій маршрут та пункт призначення, постаратися розрахувати його без пересадок.
Рівень безпеки
У Каїрі важливо дотримуватися традиційних запобіжних заходів: стежити за цінними речами, сумкою, гаманцем. Жінкам не слід прогулюватися без супроводу, особливо пізно. Почастішали випадки крадіжки автомобілів, процвітає корупція. Часто відбуваються мітинги та пікети. При цьому актів расизму немає.
Особливу увагу важливо приділити поведінці на дорогах. Через переповненість транспортом та масову зневагу ПДР автомобільні аварії відбуваються часто. Пішоходу слід бути уважним навіть на дозволених ділянках перетину проїжджої частини.
Ціни
У Каїрі можна зупинитися у хостелі, готелі або орендувати квартиру. Ціни у готелях стартують від 25$. Зняти однокімнатну квартиру на околиці можна за 150$ на місяць, у центрі – за 270-300$.
Обід у недорогому ресторані коштуватиме 5-10$ на особу, у закладах вищого класу – близько 25-30$. Для компанії дешевше купити основні продукти в супермаркеті та приготувати домашню їжу. Продуктовий набір відносно дешевий:
- яйця – 1$ за 12 шт;
- молоко – 1$ за 1 л;
- куряче філе – 6$ за 1 кг;
- твердий сир – 3$ за 1 кг.
Фрукти та овочі коштують зовсім недорого – близько 1$.
Структура населення
У Каїрі проживає близько 10 млн людей. Це третина населення всього Єгипту. Місто оточене так званими сателітами – спальними поселеннями, що входять до столичного регіону. Загальна чисельність населення становить понад 16 млн осіб. Перенаселеність стала однією з причин появи ідеї перенесення столиці з міста для розвантаження адміністративних інститутів і міських вулиць.
Каїр приваблює мешканців периферії фінансовими та культурними можливостями. Це економічний, політичний та молодіжний центр країни. Але обмеженість ресурсів призводить до високої конкуренції та неможливості формування сталого середнього класу у соціальній структурі.
Основні національності Каїра – араби та греки. Найголовніша релігія Єгипту – іслам. Лише 10% населення – християни. У Каїрі місцеві спілкуються арабською мовою або його єгипетським діалектом. Серед іноземних найбільш поширені англійська та французька.
Культура та пам'ятки
Виправдовуючи статус столиці, Каїр є центром розвитку культури всього арабського Сходу. У ньому зосереджено основні освітні та творчі потоки країни, сучасні віяння та мудрі традиції.
Релігійний вплив проявляється у шанобливому ставленні до стародавніх храмів. Звання "міста 1000 мечетей" надано Каїру недарма – кількість мусульманських храмів у ньому не піддається підрахунку. Місцеві жителі – глибоко релігійні люди, які шанують завіти віри у повсякденному житті. Відвідування храмів та щоденна молитва є обов'язковими для всіх.
Але каїрці йдуть у ногу з часом. У місті регулярно відбуваються наукові та творчі симпозіуми, виставки, конференції, фестивалі. Акцент заходів часто спрямований на давньоєгипетську культуру та її спадщину. Активно розвивається кіноіндустрія та щорічно проходить Каїрський міжнародний кінофестиваль. Працюють розважальні центри – клуби, галереї, музеї, театри та кінотеатри.
Парки
Столиця Єгипту розташована в зеленій частині Африки, завдяки чому в ній є справжні зелені оази. Погуляти та весело провести час можна у парках:
- Синдбад. Сповнений тінистих алей з фонтанами, атракціонів для дітей та різноманітних розваг для дорослих відвідувачів.
- Пляжна зона Katameya Heights Golf and Tennis Resort. Величезна територія з полями для гольфу, спортивними майданчиками та піщаними пляжами.
- Аль-Ажар. Зразок класичного ісламського саду з пальмовим гаєм, фруктовим садом та водними каналами.
- Аль-Азхар. Зелена зона з гарними доріжками та чудовою панорамою на Старе місто.
- Аль-Фостат. Невеликий та затишний парк з дитячим майданчиком та кафе.
Музеї та бібліотеки
Спраглим до знань у Каїрі буде чим зайнятися. Тут розміщені основні єгипетські інформаційні центри. Вартість квитка до музеїв коливається в межах 5$ для дорослих. Дітей до 5 років пускають безкоштовно у:
- Каїрський єгипетський музей. Національне державне сховище історичних пам'яток та старожитностей. Налічує 120 тис. експонатів, найяскравіші з яких належать до епохи фараонів.
- Музей Імхотепа. Зібрання реліквій часів найодіознішого правителя Стародавнього Єгипту.
- Національна бібліотека та архів Єгипту. Містить кілька мільйонів томів книг різного жанру, у тому числі старовинні арабомовні рукописи та колекцію арабських монет.
Театри
Переважна більшість спектаклів у каїрських театрах проходять арабською мовою. Тому рекомендуємо захопити електронний перекладач. Театрали не залишаться обділеними у Каїрі. Нехай у ньому і не багато театрів, але вони унікальні:
- Оперний театр. Зведено у XVIII ст., було зруйновано пожежею у 70-х роках минулого століття, але відбудовано заново. Сьогодні це не лише великий оперний зал, а й цілий Експо-комплекс, до якого входять бібліотека, музей та кілька концертних майданчиків.
- Міжнародний музичний центр Manasterly Palace. Концертний зал розташований у старовинному палаці. У ньому проходять музичні та театралізовані вистави.
- Ляльковий театр. Один із найбільших у світі. Дитячі та дорослі спектаклі на різну тематику, у тому числі традиційні арабські казки, мають успіх у місцевих та туристів.
Освіта та наука
Система освіти у Єгипті централізована. Вона складається з підготовчої, початкової, середньої та вищої. Вищу освіту надають державні та приватні університети. Вартість навчання для мігрантів – від 1 тис.$ на рік. Місцеві жителі у державних вишах сплачують лише реєстраційний збір. Ціна навчання в приватних університетах вища, але умови м'якші. Серед найбільш затребуваних університетів Каїра:
- Університет Аль-Азхар. Найстаріший навчальний заклад Єгипту з тисячолітньою історією. Найпрестижніший мусульманський духовний виш. Пропонує програми різного спрямування: від управління до ядерної фізики, від мистецтвознавства до вищої математики.
- Каїрський університет. Другий за розмірами та популярністю в країні. У його стінах щорічно навчається близько 100 тис. студентів.
- Американський університет. Світський виш з англомовними освітніми програмами. Також відкрито Німецький та Французький університети в Каїрі з аналогічними послугами.
Інші пам'ятки
Якщо запитати будь-якого перехожого, що подивитися в Каїрі, він, напевно, відповість – піраміди та Сфінкса. Ці загадкові будівлі огорнуті таємницею і приваблюють туристів. До них можна доїхати напряму або звернути, щоб помилуватися пустельною Гізою. Можна вибрати найдешевший автобусний тур. Крім цього, у столиці є чому здивуватися:
- Ринок Хан-Аль-Халіль. Яскравий лабіринт торгових лотків і магазинчиків, в яких можна знайти абсолютно всі традиційні товари та сувеніри.
- Цитадель та мечеть Мохамеда Аль-Паші. Величний палац фундатора сучасного Єгипту.
- Ібн-Тулун. Найдавніша мечеть Каїра.
- Каїрська вежа. Оглядовий майданчик на висоті 195 м відкриває повний огляд на все місто та піраміди у Гізі.
- Палац Абдін. Колишня королівська резиденція.
- Коптський квартал. Розташований у Старому місті. У ньому збереглися споруди стародавніх коптів, зокрема унікальна "Підвішана церква".
- Церква та монастир святого Георгія. Споруди Х ст., що відображають вплив грецького християнства в Єгипті.
- Спальні квартали міста. Іноді варто просто пройтися вузькими вуличками і перейнятися місцевим колоритом, який ви не зустрінете більше ніде.
Телефони екстрених служб
- Поліція: 122
- Швидка допомога: 123
- Туристична поліція: 126
- Дорожня поліція: 128
- Пожежна служба: 180