Баку
Загальна інформація
-
Країна: Азербайджанська Республіка
-
Статус: столиця
-
Адміністративний Центр: Бакинський економічний район
-
Площа: 2140 км²
-
Заснований у 930 році
-
Клімат: помірний напівзасушливий
-
Часовий пояс: UTC+4:00
-
Населення: 2 293 100
-
Телефонний код: +994 12
Інфраструктура
Баку
Про місто
Місто Закавказзя, яке найбільш стрімко розвивається, гордість Азербайджану, найбільша столиця регіону. Так, це Баку! Перші історичні згадки про нього датуються ще VIII ст. Згідно із давніми тлумаченнями, назва міста перекладається як "місце Бога".
За багатовікову історію Баку був під керівництвом іранських шахів і османських правителів. Він тривалий час перебував у підданстві Російської імперії, потім був частиною СРСР. Початок ХХ ст. ознаменувався переродженням великого міста та початком розвитку потужного економічного та культурного центру не тільки Закавказзя, а й усього світу.
Сьогоднішній Баку – це розкішні види на море та гори! Самобутня кухня для справжніх гурманів і неповторний місцевий колорит, який дивним чином поєднується з сучасними будівлями в стилі модерн. Бізнес-центри, що перемішуються з історичними кварталами, і традиційна східна культура, що переплітається із модними західними віяннями.
Багато мандрівників прагнуть купити авіаквиток на прямий рейс до Баку, адже тільки наживо можна перейнятися бакинською атмосферою. Літак із Києва долітає до столиці Азербайджану без пересадок приблизно за три години. Туристи люблять проводити час у Старому місті.
Розташування
Місто розташоване в південній частині Апшеронського півострова, прямо на березі Каспійського моря, звідки стабільно дме свіжий, солонуватий вітер. Саме тому Баку ще називають "містом вітрів". За мегаполісом, у прилеглих селах повно пляжів із пологим виходом до моря, куди можна доїхати автобусом.
Рельєф на території азербайджанської столиці та за її межами дуже різноманітний: піщані рівнини та мальовничі пагорби, також присутні є солоні озера. Недалеко, на відстані близько 100 км, починаються просто космічні пейзажі. Багато років тому ці землі служили одним із ключових перевалочних пунктів караванного шляху.
У Баку цілком сприятливий морський клімат. Літо зазвичай сухе і дуже спекотне. Температура повітря часто досягає критичної позначки – +30°C, але в сезон відпусток у місті все одно дуже багато туристів. У літній період практично не йдуть дощі. Хто любить сонце – вам прямий шлях до Баку! З погляду пляжного відпочинку найкращий час для відвідування міста – червень-вересень. Місцеві зими лише відносно холодні (рідко бувають "мінуси"). Вони м'які, з великою кількістю опадів. Середньорічна температура – +16°C.
Територія
З моменту набуття статусу незалежної держави адміністративний поділ столиці зберігся практично на 100%. Додався лише один район і загалом їх стало 12. Багато які були перейменовані ще в 90-х. Прибрали радянські, комуністичні назви та повернули історичні, азербайджанські.
Є "Мале Баку" (тільки місто) та "Велике" (включає передмістя). Найбільш густонаселеним бакинським районом є Насімінський. Разом із Сабаїльським та Нарімановським він вважається центром міста у всіх сенсах цього слова. Там і основні пам'ятки, і найкращі готелі, і державні установи, що займаються управлінням столицею та й усією країною.
Інфраструктура
Баку – найбільший і найважливіший транспортний вузол Азербайджану. Стоїть в авангарді національних нафтопереробних, газових та інших промисловостей, що швидко розвиваються: У ньому зосереджена левова частка азербайджанської економіки, тому інфраструктура на пристойному рівні.
Аеропорт ім. Гейдара Алієва (один із семи у країні, які мають статус "міжнародного") обслуговує як вантажні, так і пасажирські рейси. Саме там приземлиться ваш літак із України. Якщо для пересування ви вибрали поїзд далекого прямування, він зупиняється на головному Бакинському залізничному вокзалі. Звідти вирушають регіональні поїзди. Можна вибрати будь-який маршрут країною.
У Баку є порт. Діють поромні переправи. Найпопулярніша – у напрямку Туркменбаші. Місто навіть має метрополітен, але його розширення зупинилося ще за радянських часів. Наразі функціонують лише 26 станцій. Справжнім атракціоном для туристів є місцевий фунікулер, відкритий у 1960 р. Перші вагони для нього робилися в Харкові, але у 2012 р. пройшла капітальна реконструкція – вагони замінили. Найбільш популярний громадський транспорт – автобус.
Рівень безпеки
Якщо ви будете ставитися до місцевих з повагою, то відчуєте максимальну добродушність із їхнього боку. Безпосередньо Баку, навіть за європейськими мірками, – безпечне місто. Наприклад, за 2021 р. у столиці було зареєстровано 12 761 злочин. Якщо поділити на все населення міста, то це справді низький показник.
Місцеві органи правопорядку пишаються високим розкриттям злочинів – до 86,3% (дані за 2021 р.). За календарні 365 днів у місті було зареєстровано 50 умисних злочинів, та всіх винних знайдено. На міських вулицях туристи можуть почуватися цілком комфортно. Рівень дрібних правопорушень, крадіжок у денний час та у громадських місцях – мінімальний.
Ціни
Середня зарплатня мешканця Баку станом на 2021 р. становила 542$. На ці гроші можна цілком прогодувати сім'ю, оскільки ціна на продукти в місцевих магазинах тішить:
- свіжий хліб – 0,30$
- яловича вирізка (1 кг) – 7,25$
- місцевий твердий сир (1 кг) – 3,99$
Громадський транспорт дуже дешевий. Та й тарифи на таксі також не кусаються. Дивіться самі:
- вартість 1 л 95-го бензину – 0,57$
- купити одноразовий квиток на автобус – 0,18$
- 1 км поїздки в місцевому таксі – 0,38$
Середня вартість оренди гарного номера на двох у готелі – 23$. Ціна оренди квартири залежить від розташування. У центрі за 300$/місяць можна зняти гідні апартаменти з однією спальнею. На околиці аналогічне житло буде в півтора-два рази дешевшим.
Структура населення
У Великому Баку близько 2,3 млн офіційно зареєстрованих жителів. Це включно із передмістями, які перебувають під адміністрацією міської мерії. Щільність населення становить 1075 осіб на 1 км2.
Існуючи під впливом Російської імперії, Баку вимушено отримало статус космополітичного міста. Офіційні переписи населення, датовані початком ХХ ст., свідчать, що в ті часи азербайджанців було лише 36% від загальної клькості населення. Приблизно стільки ж бакинців були росіянами за національністю і близько 17% – вірмени. Нині ж понад 90% мешканців Баку – це етнічні азербайджанці.
У зв'язку з тривалою русифікацією, старше покоління здебільшого досі добре говорить російською мовою. Молодь, народжена в незалежній країні, російську знає погано, зате багато хто володіє розмовною англійською. Азербайджанська мова – державна. Вона входить до групи найскладніших для вивчення мов світу.
Щодо релігії, то пальму першості утримує іслам. Місцеві практично всі віруючі люди. Згідно з соціологічними опитуваннями, лише 5% від усіх віруючих не є мусульманами.
Культура та пам'ятки
Навіть у сучасному місті ще відчувається серйозний радянський вплив на архітектуру, на ставлення до деяких свят і навіть на поведінку місцевих. Але загалом Азербайджан та його столиця зокрема зуміли зберегти свою автентичність – ту неповторну родзинку кавказького регіону, заради якої варто купити авіаквиток на рейс до Баку.
Якщо ви чоловік і плануєте зустрітися зі знайомим бакинцем, не дивуйтеся, що паралельно з рукостисканням він вас поцілує. Це їхня добра традиція, яка не поширюється на жінок. Дівчатам не можна одягатися занадто зухвало, а парам не дозволено показувати свої почуття перед іншими людьми. Місцеві чоловіки старшого покоління люблять панувати, керувати своїми жінками. Молодь теж шанує традиції, але, все ж таки, трохи "прозахідніша".
Зайшли у гості до бакинських друзів? Навіть не думайте, що вони відпустять вас голодними. Гостинність – місцевий "фетиш". Із закусок на столі обов'язково буде зелень, хліб, сир і ... так, звичайно, вино. Багато вина! Смачного та на 100% натурального! Цей напій там дуже дешевий, тому можете прихопити з собою як сувенір.
Парки
З висоти пташиного польоту Баку схожий на величезний мурашник, серед якого видніються маленькі або великі зелені острівці:
- Парк Сахіль. Приваблює гарним фонтаном у формі чаші та зручним розташуванням – прямо в центрі. У ньому люблять відпочивати місцеві (в обідню перерву, вечорами та у вихідні).
- Парк ім. Зорге. Якщо ви подорожуєте з дитиною, ваш туристичний маршрут обов'язково повинен проходити через цей парк. Там гарна природа та (що головне для малечі!) круті атракціони.
- Нагірний парк. Місцеві називають його "оглядовим майданчиком". Здогадалися чому? Так, з його території відкривається чудовий вид на місто, особливо ввечері, коли все у вогнях.
Музеї та бібліотеки
Більше дізнатися про азербайджанську культуру допоможуть національні музеї. Найкращі з них:
- Азербайджанський музей килима. Назва говорить сама за себе! Навіть якщо ви не фанати килимів, вам буде цікаво.
- Музей азербайджанської літератури. Ідеально підходить для тих, хто втомився від прогулянок і хоче відпочити у тиші, заодно познайомившись із місцевими літературними особливостями.
- Музей мистецтв Азербайджану. Включає близько 17 тис. експонатів. Розташовується відразу в двох будинках, збудованих ще в ХІХ ст.
- Музей неонового мистецтва Farhouse. Для його відвідування слід від'їхати 20 км від столиці, до села Новхана. Це унікальний арт-простір. Житловий будинок та оригінальна інсталяція – 2 в 1.
Театри
Місцеві театри цікаві не лише виставами, а й своїми фасадами:
- Азербайджанська державна філармонія. Просто розкішна будівля, в якій тісно переплітаються східна та західна архітектури.
- Азербайджанський драматичний театр. Перша вистава на його сцені була поставлена ще в ХІХ ст. відомим азербайджанським просвітителем Зардабі Гасанбеком.
- Театр опери та балету ім. Ахундова. Центр культурного життя, який вважається найбільш авторитетним у країні. Саме на цій сцені понад 100 років тому зароджувалися професійні балет та опера Азербайджану.
Освіта та наука
Місцева освіта на досить високому рівні. Вартість навчання – близько 3 тис.$ на рік. Найталановитіші та найамбітніші студенти Азербайджану, а також гості із сусідніх країн навчаються у вишах Баку:
- Бакинський державний університет. Ультрасучасний, чудово обладнаний, славиться престижним викладацьким складом. Загальна кількість студентів – 19 тис., 4% з яких є іноземцями.
- Кавказький університет. Найдорожчий із усіх ВНЗ країни. Ціна за навчання в ньому стартує від 5 тис.$. Уся діяльність освітнього закладу підлаштована під найвищі міжнародні стандарти.
- Азербайджанський медичний університет. Його історія розпочалася у 30-х роках минулого століття. Вважається одним із найвизначніших у країні. Кількість студентів – близько 9 тис. Вартість річного навчання на платній основі – від 4 тис.$.
- Бакинський слов'янський університет. Заснований у 2000 р. Викладання відбувається азербайджанською або російською мовами (на вибір).
Інші пам'ятки
Що подивитися насамперед? Краще не вибирати, а приділити увагу всім цікавим локаціям. До вашої уваги:
- Дівоча вежа. Найвідоміша, найвеличніша та найбільш таємнича пам'ятка, яка давно стала міським символом.
- Полум'яні башти. Навіть якби ви хотіли їх проігнорувати – не вийде. Ці "висотки", подібні до величезних язиків полум'я – видно з будь-якої точки столиці. Вони є символом економічного розвитку.
- Алея шахідів. Розташовується біля верхньої станції фунікулера. Найвідоміший у країні меморіальний комплекс.
- Кришталевий зал. Пам'ятаєте музичний дует Ell&Nikki, який у 2011 р. переміг у конкурсі Євробачення? Так от, влада Баку для проведення конкурсу за 10 місяців побудувала цю цікаву на вигляд арену.
- Baku Eye. Гідна відповідь "Лондонському оку". Нещодавно побудоване оглядове колесо відкриє вам найкращі види на столицю.
- Палац Мухтарова. Навіть в ісламській країні знайшлося місце готиці – абсолютно нетипова для місцевої архітектури споруда.
- Будинок уряду Азербайджану. У цьому будинку вирішуються основні питання. Виглядає дуже солідно та незвично.
Телефони екстрених служб
- Служба пожежної безпеки: 101
- Поліція: 102
- Швидка медична допомога: 103
- Оперативна служба дорожнього контролю (дзвонити при ДТП): 126
- Газова служба: 104
- Аварійна служба: 199