Завантаження...

hero

Арад

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Арад

Румунія
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Арад – місто в Румунії, розташоване в історичній області Кришана. Воно є адміністративним центром однойменного жудеця. Арад вважається третім за величиною містом у західній частині країни.

Було вперше згадане в XI ст. у складі Угорського королівства. У 1241 р. на території поселення було побудовано фортецю, що було пов'язано з необхідністю захисту кордонів Угорщини після монгольської навали. У 1551 р. регіон був завойований Османською імперією, Араду надали статус окремого санджака.

У 1699 р. відбулася значуща подія в історії Арада, пов'язана з підписанням Карловицького миру. Місто і вся Угорщина стали частиною Австрійської імперії. У 1742 р. в Араді влаштувалися перші євреї, до початку Другої світової війни їхня чисельність становила понад 10% населення.

Арад сильно зміцнювався в період 1763-1783 рр., що мало важливе значення для Угорської революції 1848-1849 рр. Під час її проведення в місті влаштувався революційний уряд. Після того як революція зазнала поразки, в Араді відбулася страта австрійцями 13 угорських генералів. Згодом їм дали назву "арадські мученики". У 1920 р. Арад був включений до складу Румунії в результаті підписання Тріанонського договору.

Зараз Арад вважається важливим транспортним вузлом Румунії та містом із розвиненою промисловістю. Провідні позиції займають харчова, текстильна галузі, машинобудування.

Розташування

Арад розташований на річці Марош, що протікає неподалік від кордону з Угорщиною. Територію жудеця, в якому розташоване місто, займають пагорби, невисокі гори та рівнина.

Клімат Арада характеризується як континентальний, для якого властива прохолодна волога зима і літо з погодою, яка переходить із теплої в спекотну. У червні, липні та серпні температура може перевищувати +32°C.

Територія

Місто поділяється на 14 районів, які мають такі назви: Centru, Aurel Vlaicu, Aradul Nou, Alfa, Grădiște, Gai, Confectii, Colonia, Bujac, Functionarilor, Parneava, Sânnicolaul Mic, Subcetate, Micălaca. Основні визначні пам'ятки зосереджені в центральній частині міста в районі Centru. Micălaca є найбільш густонаселеним районом, тут проживає близько 50 тис. осіб. Район Aradul Nou був заснований у XVII ст. турками, які будували споруди для взяття фортеці Арад.

Інфраструктура

За 4 км від міста розташований міжнародний аеропорт Арад. Його термінал вважається найсучаснішим і найбільшим у західному регіоні Румунії. У місті налагоджено залізничне сполучення. Зв'язок між районами та передмістями Арада забезпечують за допомогою автобусних маршрутів. Крім того, в місті є розгалужена мережа трамваїв.

Приїхати в Арад із Києва можна, вирушивши автобусом до Кракова. Після цього потрібно здійснити переліт до міжнародного аеропорту Арад.

Рівень безпеки

Арад вважається вельми безпечним містом, однак, перебуваючи тут, варто дотримуватися певних запобіжних заходів. Рекомендується не прогулюватися на самоті у вечірній час, особливо у віддалених районах. До числа найпоширеніших злочинів належать кишенькові крадіжки. Це варто враховувати, перебуваючи в багатолюдних місцях, де потрібно уважно стежити за речами. Великі грошові суми не варто брати з собою на прогулянку, їх краще залишати в сейфі готелю. Якщо ви пересуваєтеся автомобілем, варто бути обережними на дорогах, оскільки місцеві водії не завжди дотримуються правил дорожнього руху.

Ціни

За рівнем цін Арад більш доступний для життя порівняно з багатьма іншими містами Європи. Винаймати квартиру з однією спальнею в центрі міста можна за 115€ на місяць. Аналогічне житло в районі, віддаленому від центру, коштуватиме близько 90€ на місяць. Ціни в магазинах і супермаркетах на деякі продукти встановлені на такому рівні:

  • банани (1 кг) – 0,75€
  • пляшка води (0,33 л) – 0,6€
  • курятина (1 кг) – 2,8€
  • цибуля (1 кг) – 0,45€

Комунальні послуги в Араді на прикладі квартири площею 85 м2 складуть близько 70€ на місяць. У цю вартість входить електрика, вода, опалення, вивезення сміття.

Структура населення

Чисельність населення Арада становить понад 164 тис. осіб. За етнічним складом переважна більшість місцевих жителів – це румуни (89%). На другому місці перебувають угорці, які становлять 8% населення. До числа інших національностей належать роми (1,1%), німці (0,6%), серби (0,2%), словаки (0,19%), італійці (0,18%).

Більшість жителів сповідують православ'я (74%). Представниками інших конфесій є католики (9%), п'ятдесятник (5,8%), баптисти (4,2%), греко-католики (0,7%), адвентисти (0,69%). Близько 1,8% населення є атеїстами.

Культура та пам'ятки

У місті можна відвідати цікаві культурні заходи. Одним із них є LazyHour & Friends Festival, де можна почути музичні твори 60-х, 70-х і 80-х рр., а також придбати вінілові платівки. Також в Араді відбуваються виступи Філармонійного оркестру і хору, який є одним із найвідоміших у Європі. Значущою подією вважається щорічний фестиваль класичного театру, який організовують у Класичному театрі Іоана Славича. У його будівлі відбувається Міжнародний фестиваль андеграундних театрів.

Парки

Mureș Floodplain Natural Park є однією з головних природних пам'яток міста. Площа парку становить 17 455 га, він простягнувся вздовж річки Муреш і простягається до кордону з Угорщиною. Територія парку заповнена лісами, озерами, тут мешкає понад 200 різновидів птахів.

Ştrandul Neptun – парк і місце для купання, що розташоване недалеко від річки та вважається другим за величиною в Європі. На цій території розташовані басейни з гірками та цікаві водні атракціони як для дорослих, так і для дітей. Паркова зона Malul Muresului розташована біля берега річки, біля головного міського мосту і є популярним місцем для прогулянок.

Музеї та бібліотеки

Музейний комплекс "Арад" є одним із найбільших у Румунії. Він був відкритий наприкінці ХІХ ст. і містив на той момент експонати, присвячені революції 1848 р. Потім відбулося поповнення колекції етнографічними, природничими, природничо-науковими, художніми об'єктами. Нині в музеї є понад 125 тис. експонатів. Серед інших культурних установ Арада можна відзначити Меморіальний музей Васіле Гольдіша. Також у місті розташовано кілька галерей, які відомі під назвами Альфа, Кліо, Дельта, Такач, Кароли.

У місті є публічна бібліотека Biblioteca Județeană Alexandru D. Xenopol Arad. Також тут функціонує бібліотека при університеті Aurel Vlaicu, де зберігаються не тільки наукові праці, а й класичні твори, сучасна література.

Театри

Класичний театр Іоана Славича – культурний заклад, збудований 1874 р. Будівля виконана в неокласичному архітектурному стилі. Інтер'єр театру вражає мармуровими сходами та позолоченими ложами. При цьому він має сучасне технічне оснащення, що безпосередньо відбивається на якості постановок. Трупа театру відома по всьому світу – від Європи до Латинської Америки. Також у місті знаходиться ляльковий театр, де показують вистави для маленьких глядачів.

Освіта та наука

У місті є два вищі навчальні заклади. Один із них – Західний університет Васіле Голдіш, відкритий 1990 р. Спочатку в ньому було лише два факультети: менеджменту та комп'ютерних наук, права та маркетингу. Пізніше з'явилися нові факультети: стоматології, медичний, фізичної культури.  

Ще один виш Арада – це державний університет ім. Аурела Влайку. Аурела Влайку, заснований 1990 р. У ньому відбувається навчання за такими напрямами, як психологія, точні науки, економіка, інформатика, гуманітарні та соціальні науки, мода і дизайн одягу, маркетинг та за іншими спеціальностями.

Для здобуття середньої освіти в місті діє близько 20 шкіл.

Інші пам'ятки

Місто-фортеця Арад – одна з основних місцевих визначних пам'яток, що являє собою трансільванську фортецю, зведену в XVIII ст. У певний час споруда виконувала функцію в'язниці для повстанців. Фортеця була зведена у формі правильної багатокутної зірки.

Палац Ноймана було збудовано 1891 р. у стилі еклектики. Він був призначений для проживання заможних сімей і довгий час був найбільшою будівлею в місті. Палац Сенад було зведено 1894 р. Будівля поєднує в собі риси еклектичного і неокласичного стилю.

Іншими пам'ятками архітектури, що запам'ятовуються, є адміністративний і судовий палаци, Богуш, Сантай, палац Національного банку. На особливу увагу заслуговує Будинок з ядрами, зведений у 1800 р. Будівля примітна тим, що в її стіни вбудовано 17 ядер. До числа інших історичних будівель належать Будинок із висячим замком, водонапірна вежа, стара митниця. Також викликає інтерес Clădirea Preparandiei – це перша школа, призначена для вчителів румунської мови з Трансільванії. Вона була побудована 1812 р.

У місті знаходиться багато унікальних будівель. Однією з найбільш пам'ятних є церква Serbian Church, зведена в XVII ст. У її будівництві брали участь представники сербської громади. Усередині храму зберігаються старовинні ікони, створені в XVIII ст. Ще одна значуща пам'ятка архітектури – синагога Neologue, яку звели 1834 р., вона збереглася в первозданному вигляді. Під час її будівництва за основу було взято нетиповий для цього регіону тосканський стиль.

Телефони екстрених служб

  1. Єдина екстрена служба: 112
  2. Поліція: 955
  3. Швидка допомога: 961
  4. Пожежна служба: 981
  5. Посольство України в Румунії: +40 212 30 36 60