Завантаження...

hero

Адана

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Адана

Турецька Республіка
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Адана - місто в Туреччині, що є адміністративним центром однойменної області та розташоване в Середземноморському регіоні. Історія цього населеного пункту налічує вісім тисячоліть. Це одне з найстаріших міст Кілікії. Датою заснування прийнято вважати 6000 р. до н. е., коли на цьому місці виникли перші поселення людей.

Місто належало до Великої Вірменії, Римської, Візантійської, Османської імперій, Кілікійського вірменського царства. У 1080-ті рр. відбулося захоплення міста турками-сельджуками. У 1140-ті рр. його повернула собі Візантія, у складі якої воно існувало протягом чотирьох десятиліть. Після цього місто було включене до складу Кілікійського вірменського царства, де перебувало аж до XIV ст. Перехід під владу Туреччини відбувся в XVI ст.

Наприкінці XIX ст. в Адані мешкало близько 24 тис. осіб, які належали за етнічною приналежністю до вірмен, греків і турків. За результатами Мудроського перемир'я, підписаного в 1918 р., Франція отримала контроль над Кілікією. Згодом ця країна відмовилася від своїх претензій, про що було підписано договір у 1921 р.

Адана зазнала сильних землетрусів, які сталися 27 червня 1998 р. і 6 лютого 2023 р. Унаслідок цих стихійних лих постраждали тисячі жителів міста. Тривалий час Адана мала статус розвиненого промислового міста завдяки виробництву бавовни. Однак із середини 1990-х рр. заводи почали масово закривати, що призвело до економічної кризи. Застій тривав близько 20 років, після чого економіка міста почала відновлюватися завдяки розвитку сфери послуг і туризму.

Розташування

Місто Адана розташоване за 50 км від берега Середземного моря на річці Сейхан. Ця водойма ділить населений пункт на дві частини. Клімат переважає середземноморський. Для зими характерна м'яка і волога погода. Холодний сезон триває з кінця листопада до початку березня. Найхолоднішим місяцем вважається січень, коли температура може опускатися до 5°C. У нічний час заморозки є частим явищем, але при цьому снігопади спостерігаються рідко. 

Літо триває тривалий час, характеризується жарким і сухим кліматом. Теплий сезон триває з початку червня до початку жовтня. Найспекотнішим місяцем вважається серпень. Під час хвиль спеки температура може перевищувати 40°C. 

Територія

Адміністративний поділ міста Адана включає такі райони: Карайсали, Саричам, Сейхан, Чукурова, Юрегір. Район Сейхан, розташований на березі однойменної річки, є центральним, у якому зосереджені основні міські пам'ятки. Траса D-400 ділить цей район на північ і південь. На північ від цієї траси розташована найбільш розвинена в економічному плані частина міста, що включає готелі, культурні центри. Старе місто розташоване на південь від автомагістралі D-400 і являє собою торговий і житловий район.

Територія Чукурова в основному заповнена багатоповерховими житловими будинками. Район Юрегир складається в основному з великих промислових підприємств. Район Саричам включає кілька відомих установ, до числа яких належить Університет Чукурова.

Інфраструктура

У місті розташований міжнародний аеропорт Адана імені Шакирпаша, який є шостим за завантаженістю в країні. Він був відкритий у 1937 р. і вважається найстарішим у Туреччині. Адреса аеропорту: Şakirpaşa, Barış Blv., 01080 Seyhan/Adana.

Залізничне сполучення міста представлене п'ятьма лініями, за допомогою яких забезпечується сполучення з Анкарою, Кайсері, Караманом, Конією та Елязигом. Усі ці лінії ведуть до центрального залізничного вокзалу, який розташований за адресою Kurtuluş Mh., Uğur Mumcu Meydanı.

Місцевий громадський транспорт Адани представлений метрополітеном, що включає 13 станцій на ділянці довжиною 13,5 км. Також у місті функціонує 229 автобусних маршрутів, вісім із яких призначені спеціально для людей з обмеженими можливостями.

Доїхати з Києва до Адани можна, вирушивши автобусом до Кракова. Після цього зробіть переліт в аеропорт Адана імені Шакирпаші.

Рівень безпеки

Адана вважається досить безпечним містом у Туреччині. Однак перебуваючи на вулицях, все ж варто вживати заходів, що допомагають уникнути неприємностей. Це полягає в тому, щоб носити гроші, документи та цінні речі так, щоб ускладнити до них доступ зловмисників. Особливо це актуально під час перебування на місцевих ринках та в інших багатолюдних місцях.

Також варто уникати прогулянок на самоті у вечірній і нічний час, особливо в районах, віддалених від центру. Під час пересування автомобілем особливу увагу слід приділяти безпеці на дорогах. Це зумовлено тим, що місцеві водії часто не дотримуються правил дорожнього руху.

Ціни

Цены в городе Адана средние по Турции. При желании снять номер на ночь в гостинице стоимость будет зависеть от уровня ее комфортности и варьируется в пределах 50-200€.

Цены на некоторые продукты питания в местных супермаркетах и магазинах установлены на следующем уровне:

  • яйца (12 шт.) – 1,5$;
  • картофель (1 кг) – 0,5$;
  • творог (1 кг) – 4,4$;
  • колбаса (1 кг) – 11$;
  • банан (1 кг) – 1,2$.

Обед из трех блюд в ресторане средней ценовой категории на двух человек обойдется около 25$. McMeal в McDonalds будет стоить 6$. Поездка в одну сторону на местном общественном транспорте обойдется в 0,46$, а месячный абонемент – в 16$.

Структура населення

Чисельність населення Адани перевищує 1 млн 810 тис. осіб. На його етнічний склад вплинули історичні події, як-от Кілікійська різанина 1909 р. і Гамідівська різанина 1894-1896 рр., під час яких було вбито й депортовано багато вірмен.

Згідно з проведеними Константинопольським патріархатом переписами населення, чисельність вірмен становила 82% у 1880 р., а в 1912 р. вже лише 42%. Водночас офіційна турецька статистика засвідчила в 1914 р. кількість вірмен близько 13%, мусульман близько 86%, а греків близько 1,6%. Релігійний склад населення включає близько 55% християн, близько 42% мусульман і близько 3% інших конфесій.

Культура та пам'ятки

В Адані з 1969 р. у червні проводиться міжнародний кінофестиваль «Алтин Коза», який є найбільшим у Туреччині. На заході організовуються конкурси повнометражних студентських фільмів.

Міжнародний театральний фестиваль Сабанджі організовується щорічно у квітні з 1999 р. Під час його відкриття демонструють шоу «Водна симфонія» на річці Сейхан, яке славиться своєю видовищністю. Місце проведення фестивалю: Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi.

Барвистим заходом є Карнавал квітів апельсина. Він проводиться у квітні, коли вулиці Адани набувають барвистого вигляду завдяки цвітінню дерев. По всьому місту влаштовуються ходи та паради.

Парки

Центральний парк Меркез розташований за адресою Reşatbey, Doğa Park. Він займає площу 33 га, розкинувся на обох берегах річки Сейхан. Це головне місце відпочинку місцевих жителів, яке славиться амфітеатром на 2100 місць.

Дендрарій Сулеймана Деміреля - ботанічний сад, який містить унікальну колекцію деревних рослин. Частина їх використовується для наукових досліджень. Місце його розташування: Menekşe, 01790. У дендрарії можна зустріти 512 видів рослин.

Парк Чобандеде займає площу 16,5 га і розташований на пагорбі, звідки відкривається мальовничий вид на Сейханське водосховище. Тут знаходиться могила місцевої знаменитості - Чобана Деде, мудреця родом із села Карсли. Адреса парку: Kurtuluş, 01130.

Музеї та бібліотеки

Археологічний музей Адани було відкрито 1924 р. Відомі експонати включають дві статуї Августа, саркофаг Ахілла. Місце розташування: Döşeme, 42. Sk No:11. Час для відвідування: щодня, крім понеділка, з 08:30 до 17:00.

Етнографічний музей Адани відкрився в переобладнаній церкві 1983 р. У внутрішньому дворі розміщені епітафії та надгробки провідних діячів міста XVII ст. Місце розташування: Kuruköprü, Ziyapaşa Blv. No:118. Час для відвідування: щодня, крім понеділка, з 09:00 до 17:00.

Музей Ататюрка присвячений війні за незалежність. Він розташований за адресою Kayalıbağ, 26009. Sk. No:1 і розташований в особняку, де періодично зупинявся відомий державний діяч. Музей відкритий для відвідування щодня з 08:30 до 17:00.

У місті функціонує бібліотека ADANA İL HALK KÜTÜPHANESİ. Вона розташована за адресою Kayalıbağ, 01010 Seyhan/Adana. Час прийому відвідувачів: з понеділка до п'ятниці з 08:30 до 19:00, у суботу з 09:00 до 19:00.

Театри

Державний театр Адани було засновано 1981 р. Він розташований за адресою Kayalıbağ, Fuzuli Cd. У місті діє Метрополітен-театр, відкритий у 1938 р. У його стінах дає концерти Державний симфонічний оркестр Чукурова, виступи відбуваються двічі на тиждень з жовтня по травень. Місце розташування: Reşatbey, Atatürk Cad. No:1.

Амфітеатр Мімар Сінан здатний вмістити 8 тис. глядачів і славиться показом концертів і фільмів. Місце розташування: Ziyapaşa, Seyh an/, Seyhan/Adana.

Численні культурні заходи, а також художні виставки організовуються в залі Рамазаноглу. Він розташований в історичній будівлі, яка в давні часи слугувала резиденцією султанів. Зал було перетворено на культурний центр і відкрито для відвідування публіки 2009 року. Місце його розташування: Toros, 78191. Sk. No:1, 01170 Çukurova/Adana.

Освіта та наука

Університет Чукурова - державний виш, що розташований за адресою Balcalı, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü, 01330 Sarıçam/Adana. Він був заснований 1973 року після злиття двох коледжів сільського господарства і включає 16 факультетів.

Університет науки і технологій Адани був утворений у 2011 р. Він розташований за адресою Balcalı, Çatalan Cd., 01250 Sarıçam/Adana. Університет орієнтований як на наукові дослідження, так і на освіту в галузі інженерних і природничих наук. Також в Адані функціонують 282 державні та 12 приватних початкових шкіл.

Початкова освіта в Адані представлена школами державного та приватного зразка. Перших налічується 282, других 12. При цьому в місті передбачені й навчальні заклади для дітей з особливими потребами. Дорослі жителі Адани можуть підвищити свою кваліфікацію, пройшовши навчання в одному з дев'яти громадських навчальних центрів. 

Інші пам'ятки

Мечеть Рамазаноглу була зведена в XVI ст. і являє собою комплекс, що включає медресе і мавзолей. Будівля несе в собі риси мамлюкського, сельджуцького та османського архітектурного дизайну. Головний молитовний зал складається з двох нефів по п'ять прольотів, розділених колонами, що підтримують напівгострі арки. Адреса пам'ятки: Toros, Turgut Özal Blv., 01170 Çukurova/Adana.

Яг Джамі - історична мечеть. Спочатку будівля була зведена в другій половині XIII ст. як вірменська церква. Вона була перетворена на мечеть приблизно 1380 р. Адреса пам'ятки: Alidede, Vakıflar sarayı yağ cami, 01020 Taksi/Adana.

Ені Джамі (Нова мечеть) була зведена в 1724 р. Прямокутна будівля примітна оригінальною кам'яною кладкою. Її зведення здійснювалося під впливом мамлюкської архітектури. Адреса мечеті: Kuruköprü, 33019. Sk. 4 A, 01060 Seyhan/Adana.

У місті розташований римський міст II ст. Ташкопрю. Ця стародавня пам'ятка нині відкрита для пішоходів і поїздок на велосипедах. Місце розташування мосту: Sinanpaşa, 01220 Юрегір/Адана.

Бююк Саат, зведена 1882 р., вважається найвищою вежею з годинником у цій країні. Її було пошкоджено під час перебування Адани під управлінням Франції, відновлення відбулося лише 1935 р. Місце розташування вежі: Tarihi Büyük Saat Kulesi önü, 01000 Seyhan/Adana.

Телефони екстрених служб

  1. Пожежна служба: 110;
  2. Поліція: 110;
  3. Швидка медична допомога: 112;
  4. Аварійна газова служба: 187;
  5. Посольство України в Туреччині: +90 232 421 21 41.