Міста України, що були перейменовані за останній рік

Декомунізація торкнулася назв багатьох міст, які так чи інакше пов’язані з радянською ідеологією. Деякі з переліку запланованих на зміну досі викликають суперечки, тоді як інші вже офіційно перейменовані. Нижче наведені міста, що отримали нові назви у 2024 р.
Самар – колишній Новомосковськ
Місто Новомосковськ у Дніпропетровській області у вересні 2024 р. офіційно перейменовано у Самар. Нова назва пов’язана з давньою історичною, під якою населений пункт був відомий ще до 1736 р. Перші згадки про це місто пов’язані з найменуваннями "Самарчик" та "Самар". Ці назви тюркського походження у слов’янській мові інтерпретували як "річка".
Колишній Новомосковськ розташований на березі Самари та оточений Самарським лісом і Самарськими плавнями. То ж його сучасна назва є відлунням всіх старовинних топонімів, пов’язаних з містом.
Шептицький – колишній Червоноград
Читайте також: Ryanair: найбільший лоукостер Європи та його роль в УкраїніМісто Червоноград у Львівській області – найбільший транспортний вузол у Західній Україні. Від початку своєї історії з 1692 р. та до 1951 р. воно було відоме як Христинопіль. Це найменування поселення отримало на честь дружини гетьмана Потоцького, що заснував його.
Вже у середині 20 ст. Христинопіль перейменували з натяком на радянську ідеологію у Червоноград. У вересні 2024 р. місто остаточно позбулося "червоного" минулого, але без повернення до історичного топоніма. Останній варіант також пропонувався, але не знайшов достатньої підтримки через свій колоніальний відтінок.
Червоноград перейменували на Шептицький на честь відомого культурного діяча, митрополита УГКЦ. Пов’язано це з тим, що свій духовний шлях він розпочав саме у місті Христинопіль, де склав обітницю у монастирі св. Юра.
Берестин – колишній Красноград
Читайте також: Жіночі купе в Україні: комфорт для жінок у подорожахМісто Красноград у Харківській області – важливий транспортний вузол на сході України. У вересні 2024 р. воно було перейменоване на Берестин. До 1922 р. місто було відоме як Костянтиноград. Цю назву поселення отримало на честь онука імператриці Катерини. За радянських часів воно стало Красноградом, як і чимало інших міст України, що отримали найменування з "революційним" забарвленням.
Сучасна українська назва пов’язана з річкою Берестова, на правому березі якої й розташований цей населений пункт. Своєю чергою її назва пов’язана з природним символом міста – листяними деревами берест, якими раніше було вкрите все узбережжя водойми. Назва Берестопіль за кількістю голосів поступилася Берестину, на який і було перейменоване місто у 2024 р.
Шахтарське – колишній Першотравенськ
Шахтарське – одне з наймолодших міст на Дніпровщині. Поселення з’явилося у 1954 р. разом із закладанням перших шахт. Вже за 2 роки воно розрослося до 30 будинків та школи, а ще за рік стало Шахтарським.
Вже у 1960 р. поселення отримало назву Першотравневе, а у 1966 р. зі статусом міста було перейменоване на Першотравенськ. Восени 2024 р. йому повернули історичну назву – Шахтарське. Наразі місто залишається важливим центром вугільної промисловості на Дніпровщині.
Златопіль – колишній Первомайський
Первомайський – місто у Харківській області, що у 2024 р. було перейменоване на Златопіль. Його історія щільно пов’язана з розвитком залізничного сполучення на Харківщині та бере початок від 1869 р.
До 1952 р. поселення мало назву Лихачове – на честь поміщика, чий маєток знаходився поблизу прокладеної залізничної колії. У радянські часи воно було перейменоване з ідеологічним підтекстом на Первомайський через існування тут колгоспу зі схожим найменуванням.
Статус міста поселення отримало наприкінці 1991 р. Наразі воно відоме як Златопіль. Ця назва пов’язана з аграрною тематикою регіону та є похідною від "Злато поле", що підкреслює типові ландшафти з золотими полями пшениці.
Хутір-Михайлівський – замість Дружба
Місто Хутір-Михайлівський відомий як одна з вузлових залізничних станцій на Сумщині. Тривалий час території, що наразі займає цей населений пункт, перебували у приватній власності.
На початку 19 ст. ці землі дісталися мільйонеру Терещенку, що збудував тут цукровий завод. Поблизу з’явилося селище Михайлівський хутір, назване на честь онука власника заводу. Вже за радянських часів поселення отримало назву Дружба на згадку про так звану "дружбу братніх народів". За рішенням парламенту, у вересні 2024 р. місто повернуло майже історичну назву – Хутір-Михайлівський.
Багачеве – замість Ватутіне
Багачеве – місто на Черкащині, що до 2024 р. мало назву Ватутіне. Засноване у 1947 р. як шахтарське містечко, воно спочатку було Шахтинським, а за 2 роки після цього перейменоване на честь радянського полководця.
Поблизу розташована залізнична станція Багачеве. Через неї проходить один з важливих напрямів Одеської залізниці. Тому під час декомунізації у вересні 2024 р. місто вирішили перейменувати аналогічно станції поблизу.